VERDYE

VERDYE to lek w postaci proszku do sporządzenia iniekcji, którym jest barwnik - zieleń indocyjaninowa. Po sporządzeniu roztworu i jego wstrzyknięciu umożliwia on zaobserwowanie, czy krew prawidłowo przepływa przez określoną część ciała pacjenta i jak dużo jest krwi w tym miejscu. Jest to lek na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku VERDYE. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek VERDYE i jakie są wskazania do stosowania?

Co to jest lek VERDYE
VERDYE jest ciemnozielonym proszkiem, który jest zmieszany z wodą do wstrzykiwań. Substancja czynna w roztworze nosi nazwę zieleń indocyjaninowa i jest to kolorowy barwnik. Ten roztwór jest następnie wstrzykiwany do jednej z żył pacjenta, gdzie miesza się z krwią. Lekarz będzie mógł wtedy zobaczyć:

  • jak daleko barwnik przemieszcza się od miejsca, w którym został wstrzyknięty;
  • jak dużo jest go w różnych częściach ciała pacjenta.

W jakim celu stosuje się lek VERDYE
Stosuje się go wyłącznie do celów diagnostycznych, aby dowiedzieć się, jakie problemy zdrowotne mogą występować u pacjenta, na przykład:
a) jak dobrze krew przepływa przez daną część ciała pacjenta, na przykład:

  • serce,
  • mózg,
  • wątrobę,
  • warstwę wewnętrznej części oka zwaną naczyniówką.
    b) jak dużo krwi jest w określonych częściach ciała pacjenta.
    c) jak dobrze pracuje wątroba pacjenta.

Kategorie powiązane:
Leki diagnostyczne,

Reklama

Jaki jest skład VERDYE, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest zieleń indocyjaninowa.
Każda fiolka zawiera: 25 mg zieleni indocyjaninowej w postaci proszku (do rekonstytucji w 5 ml wody do wstrzykiwań).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu VERDYE – jak stosować?

Wstrzyknięcie jest wykonywane wyłącznie pod nadzorem lekarza.
– Do rozpuszczenia zielonego proszku – indocyjaniny, używana jest wyłącznie woda do wstrzykiwań.
– Roztwór do wstrzykiwań musi być sprawdzony przed podaniem pacjentowi. Jeśli jest mętny, nie zostanie użyty.
– Lekarz lub pielęgniarka wstrzykuje lek bezpośrednio do żyły za pomocą igły, cewnika lub cewnika naczyniowego (sercowego).
– Żyła, która zostanie wybrana do wstrzyknięcia, zależy od rodzaju przeprowadzanego badania.
– Jeśli lek ten zostanie wstrzyknięty do żyły w ramieniu, lekarz lub pielęgniarka mogą najpierw zastosować tymczasową opaskę uciskową. Ma to na celu ułatwienie wprowadzenia igły do żyły.
– Dawka, jaką pacjent otrzyma, będzie zależała zarówno od rodzaju wykonywanego badania, jak i od masy ciała pacjenta.
– Może być konieczne, aby lekarz dodał do próbek krwi pobranych od pacjenta substancję o nazwie heparyna. Ma to na celu zapobiec krzepnięciu próbek.

Zalecane dawkowanie (mg/kg = miligramy leku na każdy kilogram masy ciała pacjenta)
Dawki pojedyncze
Dorośli (w wieku 18 – 64 lat), osoby w podeszłym wieku (w wieku 65 lat lub więcej), młodzież i dzieci (w wieku 11 – 18 lat):
– Do badania przepływu krwi przez serce, mózg, ogólnego krążenia krwi i mikrokrążenia (na przykład przepływu krwi przez pewne części oka, naczyniówkę), zalecana dawka to 0,1 – 0,3 mg/kg masy ciała.
– Do oceny czynności wątroby zalecana dawka to 0,25 – 0,5 mg/kg masy ciała.

Maksymalna dawka dobowa
Dorośli i osoby w podeszłym wieku:
Całkowita dawka dobowa powinna wynosić poniżej 5 mg/kg masy ciała.

Młodzież i dzieci:
– (w wieku 11 – 18 lat): całkowita dawka dobowa powinna wynosić mniej niż 5 mg/kg masy ciała
– (w wieku 2 – 11 lat): całkowita dawka dobowa powinna wynosić mniej niż 2,5 mg/kg masy ciała.
– (w wieku 0 miesięcy – 2 lata): całkowita dawka dobowa powinna wynosić mniej niż 1,25 mg/kg masy ciała.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Pojedyncze dawki stosowane u dzieci i młodzieży są takie same jak u dorosłych, ale całkowitą dawkę dobową należy utrzymywać poniżej 2,5 mg/kg masy ciała u dzieci w wieku od 2 do 11 lat i poniżej 1,25 mg/kg masy ciała u dzieci w wieku od 0 do 2 lat.

Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
Lek VERDYE należy dawkować ostrożnie w przypadku ciężkich zaburzeń czynności nerek lub wątroby.
Po wstrzyknięciu lekarz może zmierzyć ilość barwnika w stosunku do ilości krwi. Pomiarów dokonuje się zazwyczaj w tętnicy, palcu lub płatku ucha. Pacjent może poprosić lekarza o wyjaśnienie technik związanych z zabiegiem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli uważa, że podano pacjentowi zbyt dużą dawkę leku.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania VERDYE – czy mogę spożywać alkohol?

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować VERDYE w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Lekarz zdecyduje, czy należy podać pacjentce ten lek.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego VERDYE

Diagnostic Green Limited

Ulotka VERDYE – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność VERDYE w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę VERDYE

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz VERDYE? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o VERDYE. Podziel się doświadczeniami na forum.