99mTc-Tektrotyd

99m Tc-Tektrotyd, zestaw do sporządzania preparatu radiofarmaceutycznego przeznaczony jest wyłącznie do badań diagnostycznych. Po podaniu dożylnym gromadzi się w miejscach występowania receptorów somatostatynowych. Receptory te występują w organizmie ludzi zdrowych, natomiast ich nadmiar spotykany jest w różnych schorzeniach. Wykrycie miejsca nadmiernego występowania receptorów somatostatynowych może pomóc lekarzowi w wyborze najbardziej skutecznego sposobu postępowania leczniczego.

Preparat 99m Tc-Tektrotyd jest radioaktywny, dlatego jego gromadzenie w narządach jest rejestrowane przez specjalne urządzenia detekcyjne, za pomocą których możliwe jest uzyskanie obrazów rozmieszczenia znacznika w naszym organizmie. Obrazy te dokładnie pokazują miejsca gromadzenia się zawartej w preparacie radioaktywności. Dostarcza to prowadzącemu lekarzowi istotnych informacji np. o obecności i lokalizacji zmian chorobowych w organizmie. Scyntygrafia, czyli badanie radioizotopowe, jest uznaną metodą badawczą służącą do oceny stanu czynnościowego różnych narządów ciała w wielu rozmaitych schorzeniach.

Jaki jest skład 99mTc-Tektrotyd, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest HYNIC-[D-Phe1,Tyr3-Oktreotyd]·TFA

Inne składniki leku to: tricyna (N-[tris(hydroksymetylo)metylo]glicyna), cyny(II) chlorek dwuwodny, mannitol, EDDA (kwas etylenodiamino-N,N’-dioctowy), disodu wodorofosforan dwunastowodny, sodu wodorotlenek, azot

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu 99mTc-Tektrotyd – jak stosować?

99m Tc-Tektrotyd należy stosować u osób powyżej 18 roku życia.

Zalecana dawka do przeprowadzenia jednego badania u osoby dorosłej mieści się w granicach od 370 do 925 MBq.

99m Tc-Tektrotyd, wyznakowany radioaktywnym roztworem sodu technecjanu (VII) [ 99m Tc], podawany jest w pojedynczym wstrzyknięciu dożylnym, przed badaniem scyntygraficznym. Badanie scyntygraficzne należy rozpocząć pomiędzy 2 a 4 godziną od podania preparatu 99mTc-Tektrotyd. Zależnie od decyzji lekarza, badanie można rozpocząć również po 10 minutach, po 1 godzinie lub po 24 godzinach od podania preparatu 99mTc-Tektrotyd. Pozostałe w organizmie cząsteczki wyznakowanego 99m Tc-Tektrotydu utracą samoistnie właściwości promieniotwórcze w ciągu 2 – 3 dni od ich podania.

Przechowywanie, stosowanie i niszczenie preparatów promieniotwórczych regulowane jest specjalnymi przepisami. Dlatego też stosowanie preparatu 99m Tc-Tektrotyd jest możliwe tylko w specjalistycznych placówkach przez przeszkolony w tym zakresie personel.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przedawkowania leku 99mTc-Tektrotyd, zestaw do sporządzania preparatu radiofarmaceutycznego: Lekarz może zlecić, aby chory przyjmował duże ilości płynów i często oddawał mocz, aby usunąć nadmiar radioaktywnego preparatu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania 99mTc-Tektrotyd – czy mogę spożywać alkohol?

W celu uzyskania jak najlepszej jakości obrazu scyntygraficznego pacjent, przed podaniem radiofarmaceutyku, wymaga odpowiedniego przygotowania. O ile lekarz nie zaleci inaczej, zaleca się na dzień przed badaniem dietę lekkostrawną. Lekarz może zalecić podanie leków przeczyszczających w dniu poprzedzającym badanie. W dniu badania należy pozostać na czczo aż do zakończenia rejestracji pierwszych zdjęć. Lekarz prowadzący może zalecić inny sposób przygotowania pacjenta. W razie wątpliwości należy to ustalić z prowadzącym lekarzem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować 99mTc-Tektrotyd w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem. Przed zastosowaniem każdego leku należy się poradzić lekarza lub farmaceuty.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego 99mTc-Tektrotyd

NARODOWE CENTRUM BADAŃ JĄDROWYCH

Ulotka 99mTc-Tektrotyd – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka 99mTc-Tektrotyd przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat 99mTc-Tektrotyd m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność 99mTc-Tektrotyd w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę 99mTc-Tektrotyd

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz 99mTc-Tektrotyd? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

1 komentarz do “99mTc-Tektrotyd”

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o 99mTc-Tektrotyd. Podziel się doświadczeniami na forum.