Gastrografin

Gastrografin to środek kontrastowy używany wyłącznie do celów diagnostycznych w badaniach radiologicznych, w tym tomografii komputerowej układu pokarmowego. Lek występuje w postaci roztworu do picia lub do wlewu doodbytniczego. Jego zadaniem jest ułatwienie obrazowania zwężenia, nieszczelności, rozdęcia okrężnicy, obecności ciał obcych, nowotworów itp. Gastrografin jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Gastrografin jest środkiem kontrastowym stosowanym wyłącznie do diagnostyki w badaniach radiologicznych, w tym tomografii komputerowej, układu pokarmowego.

Lek ma postać roztworu do picia lub do wlewu doodbytniczego. Ułatwia obrazowanie zwężenia, nieszczelności, rozdęcia okrężnicy, ciał obcych, nowotworów itp.

Gastrografin jest często stosowany, gdy wlew lub papka barytu nie mogą być zastosowane. Czasami lek stosuje się razem z barytem w celu zwiększenia skuteczność diagnostycznej. Gastrografin może też być stosowany w leczeniu smółkowej niedrożności jelita. Gastrografin ułatwia rozróżnienie jelit i sąsiadujących struktur anatomicznych oraz umożliwia ocenę zmian kształtu trzustki.

Skład

– Substancjami czynnymi leku są: sodu amidotryzoinian oraz megluminy amidotryzoinian.

– Pozostałe składniki to: disodu edetynian, sacharyna sodowa, polisorbat 80, olejek anyżowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Gastrografin jest przeznaczony do picia lub wlewu doodbytniczego. Dawkę leku Gastrografin ustala lekarz. Zależy ona od wieku pacjenta oraz rodzaju badania rentgenowskiego.

Leku Gastrografin nie wolno podawać w postaci wstrzyknięć.

Przedawkowanie

Przedawkowanie leku Gastrografin jest mało prawdopodobne. W przypadku przedawkowania lekarz rozpocznie leczenie występujących objawów. Może to polegać na dożylnym uzupełnieniu wody i elektrolitów w organizmie.

Jedzenie i picie (alkohol)

Przed rozpoczęciem badania zaleca się opróżnienie jelita. Lekarz poinformuje pacjenta o takiej konieczności

Ciąża i karmienie piersią

Należy poinformować lekarza o ciąży lub podejrzeniu ciąży, ponieważ Gastrografin należy stosować z zachowaniem ostrożności u kobiet w ciąży Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Lekarz zdecyduje o możliwości karmienia piersią.

Ulotka Gastrografin

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Gastrografin (forum)

Stosujesz Gastrografin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Gastrografin. Podziel się doświadczeniami na forum.