Konsultacja merytoryczna:

Amyvid

Amyvid jest to produkt radiofarmaceutyczny przeznaczony wyłącznie do diagnostyki.

Amyvid zawiera substancję czynną florbetapir (18F). Amyvid jest podawany osobom z zaburzeniami pamięci, aby lekarz mógł wykonać rodzaj badania obrazowego mózgu, nazywany PET. Badanie obrazowe PET z zastosowaniem produktu Amyvid wraz z innymi badaniami czynnościowymi mózgu może pomóc lekarzowi w stwierdzeniu czy występują złogi β-amyloidu w mózgu pacjenta. Ten produkt jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u dorosłych.

Należy omówić wyniki badań z lekarzem, który zlecił wykonanie badania obrazowego.

Stosowanie produktu Amyvid powoduje narażenie na małe dawki promieniowania jonizującego. Lekarz prowadzący oraz lekarz medycyny nuklearnej ocenili, że korzyści związane ze stosowaniem produktu radiofarmaceutycznego przeważają nad ryzykiem ekspozycji na promieniowanie jonizujące.

Jaki jest skład Amyvid, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną produktu jest florbetapir (18F).
Amyvid 1900 MBq/ml: 1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 1900 MBq florbetapiru (18F) w dniu i w czasie wykonania kalibracji.
Amyvid 800 MBq/ml: 1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 800 MBq florbetapiru (18F) w dniu i w czasie wykonania kalibracji.

Pozostałe składniki to: etanol, askorbinian sodu, chlorek sodu, woda do wstrzykiwań (patrz Punkt 2 Amyvid zawiera etanol i sód w załaczonej ulotce).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Amyvid – jak stosować ten lek?

Istnieją ścisłe przepisy dotyczące stosowania produktów radiofarmaceutycznych, obchodzenia się z nimi i ich usuwania. Produkt Amyvid można stosować wyłącznie w specjalne kontrolowanych pomieszczeniach. Produkt mogą przygotowywać i podawać wyłącznie odpowiednio przeszkolone osoby z kwalifikacjami w zakresie bezpiecznego stosowania produktu. Te osoby zapewnią bezpieczeństwo podania produktu i poinformują pacjenta o przeprowadzanych procedurach.

Dawka
Lekarz medycyny nuklearnej odpowiedzialny za przeprowadzenie procedury dobierze odpowiednią dawkę produktu Amyvid do podania. Będzie to najmniejsza ilość potrzebna do uzyskania wymaganych informacji.

Zwykle zalecana dawka dla osoby dorosłej to 370 MBq. Megabekerel (MBq) to jednostka do wyrażania radioaktywności.

Podanie produktu Amyvid i przebieg procedury
Produkt Amyvid wstrzykuje się do żyły (wstrzyknięcie dożylne) a następnie podaje się roztwór chlorku sodu, aby zapewnić dostarczenie pełnej dawki.

Zazwyczaj jedno wstrzyknięcie wystarczy, żeby wykonać konieczne badanie obrazowe.

Czas trwania procedury
Lekarz medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta o przewidywanym czasie trwania procedury. Zdjęcie obrazowe mózgu wykonuje się zwykle około 30 do 50 minut po podaniu produktu Amyvid.

Po podaniu produktu Amyvid
Należy unikać bliskiego kontaktu z małymi dziećmi i kobietami w ciąży przez 24 godziny po wstrzyknięciu.

Lekarz medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta w razie konieczności zastosowania szczególnych środków ostrożności po wstrzyknięciu produktu. Należy zwrócić się do lekarza medycyny nuklearnej w razie jakichkolwiek pytań.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo przedawkowania, ponieważ produkt Amyvid jest podawany w pojedynczej dawce w ściśle kontrolowanych warunkach przez lekarza medycyny nuklearnej przeprowadzającego procedurę. Jednak w przypadku przedawkowania zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Lekarz medycyny nuklearnej nadzorujący procedurę może zalecić postępowanie, które spowoduje zwiększenie częstości oddawania moczu i stolca, aby ułatwić wydalenie aktywności promieniotwórczej z organizmu.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem produktu Amyvid, należy zwrócić się do lekarza medycyny nuklearnej, który przeprowadza tą procedurę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Amyvid – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Amyvid w okresie ciąży i karmienia piersią?


Ciąża

Lekarz medycyny nuklearnej może podać produkt Amyvid pacjentce w ciąży tylko w przypadku kiedy spodziewane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.

Karmienie piersią
W przypadku karmienia piersią, pacjentka musi przerwać karmienie piersią na 24 godziny po podaniu produktu Amyvid. Odciągnięty pokarm należy usunąć. Ponowne rozpoczęcie karmienia piersią należy ustalić z lekarzem medycyny nuklearnej, który będzie nadzorował procedurę.

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego produktu należy poradzić się lekarza medycyny nuklearnej.

Ulotka Amyvid – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Amyvid 800 MBq/ml, 1900 MBq/ml roztwór do wstrzykiwań, florbetapir (18F)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 169.56 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Amyvid m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Amyvid 800 MBq/ml, roztwór do wstrzykiwań, florbetapir (18F)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 476.69 KB


Amyvid 1900 MBq/ml, roztwór do wstrzykiwań, florbetapir (18F)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 474.78 KB

Cena - ile kosztuje Amyvid?

Cena Amyvid i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Amyvid.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Amyvid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Folik (Opakowanie: 60 )Folik (Opakowanie: 60 ) to lek zawierający kwas foliowy, który stosuje się w celu zapobiegania jego niedoborom u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży w celu zmniejszenia ryzyka powstawania wad cewy nerwowej u potomstwa.
Kobiety w ciąży i karmiące piersią mają zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy. Realizacja zwiększonego zapotrzebowania wyłącznie przy pomocy diety jest praktycznie niemożliwa. Niedobory…

10.90 

Zastosowanie Urinal Intensiv tabletki (Opakowanie: 10 )Urinal Intensiv tabletki (Opakowanie: 10 ) to suplement diety ze składnikami wspierającymi zdrowie układu moczowego i ogólną odporność organizmu. Preparat jest polecany osobom borykającym się z nawracającymi infekcjami pęcherza moczowego.
Efekt działania Urinal Intensiv tabletki (Opakowanie: 10 )Urinal Intensiv tabletki (Opakowanie: 10 ) zawiera wysoce skoncentrowany ekstrakt z owoców żurawiny. Mają one działanie zakwaszające mocz, dzięki czemu środowisko…

13.06 

Zastosowanie Nicorette Invisipatch Plastry transdermalne (Opakowanie: 7 )Nicorette Invisipatch Plastry transdermalne (Opakowanie: 7 ) to specjalistyczny lek wspomagający proces leczenia uzależnienia od papierosów i nikotyny.
Plastry polecane są osobom chcącym ograniczyć dysfunkcyjny wpływ głodu nikotynowego na organizm, który może występować podczas rzucania palenia.
Produkt przeznaczony jest także dla osób chcących zniwelować liczbę wypalanych papierosów w ciągu dnia.
Efekt dział…

58.99 

Zastosowanie Ibuprom MAX Sprint kapsułki (Opakowanie: 40 )Ibuprom MAX Sprint kapsułki (Opakowanie: 40 ) to lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Stosowany w przebiegu przeziębienia i grypy, dolegliwości bólowych zębów, mięśni, układu kostno-stawowego czy mięsiączkowych. Efekt działania Ibuprom MAX Sprint kapsułki (Opakowanie: 40 )Ibuprofen, składnik aktywny produktu, jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Hamuje enzymy cyklooksygenaz - enzymów odpowiedzialnych za…

31.71 

Zastosowanie Diohespan Max tabletki (Opakowanie: 30 )Diohespan Max tabletki (Opakowanie: 30 ) to lek zwiększający napięcie naczyń żylnych, który zapobiega uczuciu ciężkich nóg, żylakom i pajączkom.

Preparat działa ochronnie na naczynia, łagodzi nasilone i zaognione hemoroidy.

Postać zmikronizowana diosminy stanowczo zwiększa jej przyswajalność, a tym samym skuteczność. Wykazuje działanie przeciwzapalne. Może być stosowana w przypadku hemoroidów czy poważniejszych odleżyn…

27.49 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief