Leukoscan

Działanie i wskazania

Przeciwciało jest naturalną substancją wytwarzaną przez organizm, która łączy się z obcymi substancjami pomagając usunąć je z organizmu pacjenta. Organizm ludzki produkuje wiele różnych rodzajów przeciwciał.

LeukoScan (sulesomabu) jest specjalnym rodzajem przeciwciała, które wiąże się z powierzchnią pewnego rodzaju komórek krwi zwanych leukocytami. Jest ono produkowane przez myszy i jest oczyszczone w taki sposób, że może być stosowane u ludzi. Kiedy jest połączone z radioaktywnym izotopem technetu i wstrzyknięte do żył pacjenta znajduje nienormalne nagromadzenie białych krwinek i łączy się z nimi. W ciągu jednej do ośmiu godzin po wstrzyknięciu pacjent zostanie położony na specjalnym stole i zostaną mu wykonane zdjęcia za pomocą standardowych gamma kamer. To pomoże lekarzowi postawić diagnozę i określić rozległość zmian chorobowych. Lekarz wykonuje to stosując specjalną, obrazująca kamerę, która ujawnia miejsca radioaktywne i pozwala zobaczyć gdzie rozmieszczone są ogniska zapalne. Ten produkt jest stosowany wyłącznie w do diagnostyki.

LeukoScan jest stosowany, aby określić obecność zakażenia w kościach długich. W krótkim czasie po wymieszaniu LeukoScan z radioaktywnym izotopem technetu lekarz wstrzyknie go do żył. Od jednej do ośmiu godzin później pacjent zostanie umieszczony na specjalnym stole i zostaną mu zrobione zdjęcia za pomocą standardowych gamma kamer, aby zobaczyć gdzie rozmieszczone są ogniska zapalne.

LeukoScan jest fragmentem przeciwciała połączonym z substancją radioaktywną zwana technetem. LeukoScan jest stosowany u pacjentów z podejrzeniem choroby zwanej zapaleniem szpiku kostnego. Przeciwciało jest zdolne wiązać się z powierzchnią białych krwinek, które gromadzą się w obszarze zakażenia. Gdy radioaktywne przeciwciało wiąże się z białą krwinką, lekarz może określić gdzie zakażenie jest zlokalizowane za pomocą specjalnej obrazującej kamery, która ujawnia obszary radioaktywności. To pomaga lekarzowi określić czy ma do czynienia z zakażeniem wewnątrz kości i jaki rodzaj leczenia zastosować.

Leukoscan cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Leukoscan:

  • cena leku Leukoscan (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
  • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
  • interakcje leku Leukoscan z innymi lekami
  • lista leków refundowanych oraz leków 75+
  • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Leukoscan - cena leku.

Skład

Zestaw do przygotowania 99mTc-znakowanego LeukoScan.
Zestaw nie zawiera radioizotopu.
Substancją czynną leku jest: sulesomabu.
Każda 3 ml fiolka zawiera 0,31 mg sulesomabu (IMMU-MN3 fragmenty antygranulocytu Fab’-SH
mysiego przeciwciała monoklonalnego).

Inne składniki leku to:
Chlorek cyny (II), dwuwodny Sodu chlorek
Kwas octowy, lodowaty (ślad) Kwas solny (ślad)
Sodowo-potasowy winian, czterowodny Sodu octan, trójwodny
Sacharoza Azot

Zobacz listę preparatów zawierających:

Dawkowanie

Dawkowanie
Pacjent otrzyma pojedyncza dawkę 0,25 mg LeukoScan. Będzie ona zawierać radioaktywny izotop technetu w ilości zwanej 740-1110 MBq.

Metoda i (lub) drogi podawania
Lekarz przygotuje LeukoScan i radioaktywny izotop technetu w objętości 1,5 ml. LeukoScan w dawce 0,25 mg zostanie oznakowany za pomocą 740-1110 MBq technetu. Ten materiał zostanie potem wstrzyknięty do żył pacjenta.. Dawka radioaktywności jest bezpieczna i zniknie z ciała pacjenta po 24 godzinach.

Częstość podawania
LeukoScan jest przygotowany do jednorazowego wstrzyknięcia. Jeżeli lekarz zdecyduje, aby podać go ponownie po kilku tygodniach albo kilku miesiącach, krew pacjenta będzie musiała zostać uprzednio zbadana, aby sprawdzić czy nie rozwinęła się alergia na LeukoScan.

Przedawkowanie

Maksymalna ilość LeukoScan, która może zostać podana nie została określona. Podawano czterokrotnie większą ilość niż ta, którą pacjent otrzyma, bez niepożądanych reakcji. Jest mało prawdopodobna możliwość podania zbyt dużej dawki promieniowania po podaniu LeukoScan, pochłonięta przez pacjenta wielkość dawki może zostać zmniejszona przez zwiększenie doustnego lub dożylnego podawania płynów, wspomagające wydalanie radioznacznika.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu jedzenia i picia.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią


Ciąża

Nie należy stosować LeukoScan w okresie ciąży.

Karmienie piersią
Należy zaprzestać karmienia piersią dziecka na co najmniej 24 godziny po podaniu LeukoScan.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Leukoscan - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here