Konsultacja merytoryczna:

Dotagraf

Lek Dotagraf jest środkiem diagnostycznym. Należy on do grupy środków kontrastowych stosowanych w obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI).

Lek Dotagraf stosowany jest w celu zwiększenia kontrastu obrazów uzyskiwanych podczas badań MRI. Takie wzmocnienie kontrastu poprawia widoczność i określenie granic:
• w badaniu MRI ośrodkowego układu nerwowego (OUN), w tym zaburzeń (zmian patologicznych) w mózgu, rdzeniu kręgowym i tkankach otaczających;
• w diagnostyce MRI całego ciała, w tym zaburzeń (zmian patologicznych) w obrębie wątroby, nerek, trzustki, miednicy, płuc, serca, piersi i układu mięśniowo – szkieletowego;
• w angiografii MR, w tym zaburzeń (zmian patologicznych) i zwężeń (stenozy) tętnic, z wyjątkiem tętnic wieńcowych.

Ten lek przeznaczony jest wyłącznie do diagnostyki.

Jaki jest skład Dotagraf, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest kwas gadoterynowy. Jeden mililitr roztworu do wstrzykiwań zawiera 279,32 mg kwasu gadoterynowego (w postaci soli megluminowej), co odpowiada 0,5 mmola kwasu gadoterynowego (w postaci soli megluminowej).

Pozostałe składniki to meglumina, DOTA i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Dotagraf – jak stosować ten lek?

Lek Dotagraf będzie podawany w zastrzyku dożylnym.

Podczas badania pacjent będzie pod ścisłą obserwacją lekarza lub lekarza radiologa. W żyle pacjenta pozostawiona będzie igła, dzięki czemu, w razie konieczności, lekarz lub lekarz radiolog będzie mógł szybko wstrzyknąć odpowiednie leki ratujące życie. Jeśli u pacjenta wystąpi reakcja uczuleniowa, podawanie leku Dotagraf zostanie przerwane.

Lek Dotagraf może być podawany ręcznie lub przy użyciu automatycznego wstrzykiwacza. U dzieci lek ten podawany będzie wyłącznie ręcznie.

Procedura ta może być przeprowadzona w szpitalu, przychodni lub prywatnym gabinecie. Personel uczestniczący w wykonywaniu badania wie, jakie środki ostrożności należy zastosować podczas badania. Zna również potencjalne powikłania, jakie mogą wystąpić.

Dawkowanie
Lekarz lub lekarz radiolog określi dawkę właściwą dla pacjenta i będzie nadzorować wstrzykiwanie leku.

Dawkowanie w szczególnych grupach pacjentów
Nie zaleca się stosowania leku Dotagraf u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek ani u pacjentów, którzy niedawno przeszli lub oczekują w najbliższym czasie na zabieg przeszczepienia wątroby. Jednakże jeżeli podczas badania MRI konieczne będzie zastosowanie leku Dotagraf, pacjent powinien otrzymać tylko jedną dawkę leku i nie powinien otrzymać kolejnej przez co najmniej 7 dni.

Noworodki, niemowlęta, dzieci i młodzież
Z uwagi na niedojrzałość czynności nerek u noworodków do 4. tygodnia życia i niemowląt do 1. roku życia, lek Dotagraf będzie stosowany u tych pacjentów dopiero po dokładnym rozważeniu przez lekarza. Noworodki i niemowlęta powinny otrzymać tylko jedną dawkę leku Dotagraf podczas badania i nie powinny otrzymać kolejnej przez co najmniej 7 dni. Nie zaleca się wykonywania angiografii u dzieci poniżej 18 lat. Nie zaleca się stosowania leku podczas badania MRI całego ciała u dzieci poniżej 6. miesiąca życia.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów w wieku 65 lat i starszych, jednakże konieczne może być przeprowadzenie badania krwi w celu sprawdzenia czynności nerek.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę leku. Lek Dotagraf będzie podawany w placówce medycznej przez przeszkolony personel. W razie rzeczywistego przedawkowania lek Dotagraf można usunąć z organizmu przez hemodializę (oczyszczanie krwi).

Dodatkowe informacje dotyczące stosowania i obchodzenia się z tym lekiem przez personel medyczny podane są na końcu tej ulotki.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub lekarza radiologa.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dotagraf – czy mogę spożywać alkohol?

Nie są znane interakcje leku Dotagraf z żywnością i napojami. Jednakże należy zapytać lekarza, lekarza radiologa lub farmaceutę, czy wymagane jest, aby przed badaniem nie jeść lub nie pić.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dotagraf w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Leku Dotagraf nie należy stosować podczas ciąży, o ile nie jest to bezwzględnie konieczne.

Karmienie piersią
Lekarz prowadzący lub lekarz radiolog omówi z pacjentką i wyjaśni, czy może kontynuować karmienie piersią czy też powinna je przerwać na okres 24 godzin po podaniu leku Dotagraf.

Ulotka Dotagraf – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Dotagraf, 0,5 mmol/ml Roztwór do wstrzykiwań (Kwas gadoterynowy)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 10 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Dotagraf m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Dotagraf, 0,5 mmol/ml Roztwór do wstrzykiwań (Kwas gadoterynowy)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 11 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Cena - ile kosztuje Dotagraf?

Cena Dotagraf i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Dotagraf.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Dotagraf? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Regenerum regeneracyjne serum do paznokci w lakierze (Opakowanie: 8 ml)Regenerum regeneracyjne serum do paznokci w lakierze (Opakowanie: 8 ml) to regeneracyjne serum do paznokci w wygodnej formie lakieru, które wspomaga odbudowę i wzmocnienie płytki paznokcia.

Produkt może być stosowany w przypadku problemów z nadmierną kruchością, rozdwajaniem się płytki paznokcia, konieczności wzmocnienia paznokci przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Serum do paznokci w lakierze może być…

16.34 

Zastosowanie Trisept MAX płyn (Opakowanie: 30 ml)Trisept MAX płyn (Opakowanie: 30 ml) to wyrób medyczny przeznaczony do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk.
Efekt działania Trisept MAX płyn (Opakowanie: 30 ml)Trisept MAX płyn (Opakowanie: 30 ml) wykazuje działanie bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze.
SkładSubstancje czynne: etanol – 730 g/kg, propan-2-ol – 100 g/kg.

Środki ostrożnościProduktów biobójczych należy uż…

9.62 

Nervosol K (Opakowanie: 35 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

7.61 

Xenna Extra Comfort (Opakowanie: 10 tabl.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

10.85 

Zastosowanie Bepanthen krople do oczu (Opakowanie: 10 ml)Problem suchości oka pojawia się zwykle w wyniku długich godzin pracy przy komputerze, prowadzeniem samochodu, noszeniem soczewek kontaktowych lub przebywaniu w pomieszczeniu klimatyzowanym. Bepanthen krople do oczu (Opakowanie: 10 ml) zostały stworzone dla natychmiastowej ulgi suchym i zmęczonym oczom, szybko łagodząc zaczerwienienie, uczucie swędzenia czy pieczenia. Długotrwale nawilżają oko oraz tworzą na jego powierzchni warstwę ochronną…

60.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief