Konsultacja merytoryczna:

Striascan

Lek ten jest preparatem radiofarmaceutycznym przeznaczonym wyłącznie do diagnostyki.

Lek Striascan zawiera jako substancję czynną joflupan ( 123I), wykorzystywany pomocniczo w diagnostyce (rozpoznawaniu) chorób mózgu. Lek należy do grupy substancji o niewielkiej radioaktywności, określanych jako radiofarmaceutyki.
• Po podaniu dożylnym radiofarmaceutyk ten gromadzi się w określonych narządach lub obszarach organizmu przez krótki czas.
• Ze względu na to, że zawiera on niewielką ilość substancji radioaktywnej, można go wykryć z zewnątrz ciała za pomocą specjalnych urządzeń.
• Zostanie wykonane specjalne prześwietlenie określane jako „skan”. Skan pokazuje dokładnie radioaktywność w obrębie narządu i organizmu. Umożliwia to lekarzowi uzyskanie cennych informacji na temat działania tego narządu.

Lek Striascan jest stosowany wyłącznie do rozpoznawania choroby. Po wstrzyknięciu lek jest rozprowadzany po organizmie wraz z krwią i gromadzi się w niewielkiej części mózgu. Zmiany tej okolicy mózgu występują w następujących zaburzeniach:
• parkinsonizm (w tym choroba Parkinsona) oraz
• otępienie z ciałkami Lewy’ego.

Skan zawierać będzie informacje dotyczące wszelkich zmian w tym obszarze mózgu. Lekarz może stwierdzić, że wykonanie skanu ułatwi uzyskanie dodatkowych informacji o chorobie pacjenta i podjęcie decyzji dotyczących ewentualnego leczenia.

Po podaniu leku Striascan pacjent otrzyma niewielką dawkę radioaktywności. Dawka jest mniejsza niż podczas niektórych badań rentgenowskich. Lekarz prowadzący oraz lekarz medycyny nuklearnej ocenili, że korzyści związane z zastosowaniem tego preparatu radiofarmaceutycznego przeważają nad ryzykiem związanym z ekspozycją na promieniowanie jonizujące.

Skład

Substancją czynną leku jest joflupan (123I).

Każdy mililitr roztworu zawiera 74 MBq joflupanu (123I) w na dzień i godzinę odniesienia.

Pozostałe składniki to kwas octowy lodowaty (E 260); sodu octan trójwodny (E 262), etanol bezwodny (E 1510); kwas fosforowy stężony (E 338) oraz woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Striascan – jak stosować ten lek?

Istnieją ścisłe przepisy dotyczące stosowania preparatów radiofarmaceutycznych, obchodzenia się z nimi i ich usuwania. Lek Striascan można stosować wyłącznie w szpitalu lub podobnej placówce. Lek mogą przygotowywać i podawać wyłącznie osoby z odpowiednim przeszkoleniem i kwalifikacjami w zakresie bezpieczeństwa stosowania. Przeszkolone osoby powiedzą pacjentowi o wszystkim, co jest potrzebne do zachowania należytego bezpieczeństwa stosowania tego leku. Lekarz medycyny nuklearnej nadzorujący procedurę ustali dawkę leku Striascan odpowiednią dla danego pacjenta. Będzie to najmniejsza dawka wymagana do uzyskania pożądanych informacji. Dawka zwykle zalecana dla dorosłych wynosi 110-185 MBq (megabekerel, inaczej MBq, jest jednostką, w której wyrażana jest radioaktywność).

Podawanie leku Striascan i przeprowadzenie procedury
Przed przyjęciem leku Striascan przez pacjenta, lekarz medycyny nuklearnej zaleci pacjentowi przyjęcie kilku tabletek (lub płynu), zawierających jod. Tego rodzaju leki zapobiegają nadmiernemu nagromadzeniu radioaktywności w obrębie tarczycy. Ważne jest, by zażyć tabletki lub płyn dokładnie według zaleceń lekarza.

Lek Striascan podaje się we wstrzyknięciach, zazwyczaj do żyły na ramieniu. Wystarcza jedno wstrzyknięcie.

Długość trwania procedury
Prześwietlenie specjalną kamerą zwykle wykonuje się po 3-6 godzinach po wstrzyknięciu leku. Lekarz medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta o tym, jak długo trwa zwykle procedura.

Po podaniu leku Striascan należy często oddawać mocz, aby usunąć lek z organizmu.

Lekarz medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta, jeśli pacjent musi przedsięwziąć specjalne środki ostrożności po otrzymaniu tego leku. W przypadku jakichkolwiek pytań należy skontaktować się z lekarzem medycyny nuklearnej.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Z uwagi na to że lek jest przeznaczony do podawania pod ścisłym nadzorem lekarza, nie powinno dojść do przedawkowania leku. Lekarz medycyny nuklearnej zaleci wypicie dużych ilości płynów, aby ułatwić wydalenie leku z organizmu. Podczas oddawania moczu konieczne będzie zachowanie odpowiednich środków ostrożności. Lekarz przekaże pacjentowi odpowiednie informacje. Jest to standardowe postępowanie przy stosowaniu substancji podobnych do leku Striascan. Wszelkie pozostałości joflupanu (123I), które ewentualnie pozostaną w organizmie pacjenta, samoistnie utracą radioaktywność.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza medycyny nuklearnej nadzorującego badanie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Striascan – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Striascan w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że pacjentka może być w ciąży, jeśli u pacjentki nie wystąpi miesiączka lub jeśli pacjentka karmi piersią, musi poinformować o tym lekarza medycyny nuklearnej przed podaniem leku Striascan. W przypadku wątpliwości należy poradzić się lekarza medycyny nuklearnej, który będzie nadzorował procedurę.

Jeśli pacjentka jest w ciąży – nie należy podawać leku Striascan pacjentce. W przeciwnym wypadku dziecko może otrzymać pewną dawkę radioaktywności. Należy rozważyć wykorzystanie innych technik, bez promieniowania jonizującego.

Jeśli pacjentka karmi piersią – lekarz medycyny nuklearnej może opóźnić podanie tego leku lub poprosić o przerwanie karmienia piersią. Nie wiadomo, czy joflupan (123I) przenika do mleka karmiących matek.
• Nie należy karmić piersią przez 3 dni po podaniu tego leku.
• W tym okresie należy karmić dziecko preparatem mlekozastępczym. W regularnych odstępach czasu należy odciągać pokarm naturalny i następnie usunąć go.
• Tak odciągnięty pokarm należy usuwać przez 3 dni, do czasu gdy radioaktywność zostanie wydalona z organizmu.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Striascan

Ulotka Striascan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Striascan, 74 MBq/ml, roztwór do wstrzykiwań (joflupan (123I))

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 130.78 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Striascan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Striascan, 74 MBq/ml, roztwór do wstrzykiwań (joflupan (123I))

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 188.41 KB

Cena - ile kosztuje Striascan?

Cena Striascan i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Striascan.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Striascan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz