Diklofenak
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Diklofenak – substancja należąca do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ma silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Diklofenak stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych i bólowych pochodzenia reumatycznego (w tym reumatoidalne zapalenie stawów) i niereumatycznego, takich jak bóle pourazowe i pooperacyjne, obrzęki, napady dny moczanowej, kolki nerkowe i wątrobowe oraz bolesne miesiączkowanie.
Diklofenak dostępny jest w postaci tabletek, kapsułek, czopków, roztworu do wstrzykiwań, roztworu do płukania jamy ustnej i gardła, kropli do oczu, żelu oraz plastrów. Najczęściej występuje w postaci soli sodowej – diklofenak sodowy.
Możliwe działania niepożądane: niestrawność, ból brzucha, nudności, biegunka, wzdęcia, wymioty, jadłowstręt, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bóle i zawroty głowy, wysypka.
Uwaga: Długotrwałe stosowanie diklofenaku w dużych dawkach może zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru. Stosować ostrożnie, najlepiej po konsultacji z lekarzem u osób chorujących na astmę, wrzody, niewydolność nerek i wątroby oraz na nadciśnienie.