Naklofen

Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024

Podmiot odpowiedzialnyKrka, d.d., Novo mesto
Kod ATCM01AB05
ProceduraNAR
SubstancjaDiklofenak

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Naklofen?

Naklofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Główny mechanizm działania leku polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn.

Naklofen stosuje się w leczeniu zapalnych lub zwyrodnieniowych postaci choroby reumatycznej:
– reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
– choroba zwyrodnieniowa stawów,
– reumatyzm pozastawowy.

Jaki jest skład Naklofen, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest diklofenak sodowy. 1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 25 mg diklofenaku sodowego. 3 ml roztworu do wstrzykiwań (1 ampułka) zawiera 75 mg diklofenaku sodowego.

– Pozostałe składniki to: alkohol benzylowy, glikol propylenowy, sodu pirosiarczyn (E 223), sodu wodorotlenek, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Naklofen – jak stosować ten lek?

Wstrzyknięcia powinny być podawane głęboko domięśniowo.
Lek w postaci roztworu do wstrzykiwań stosowany jest w leczeniu stanów ostrych. Wstrzyknięcia powinny być jak najszybciej zastąpione przez tabletki lub czopki. Lek nie powinien być podawany dłużej niż 2 dni. Lek stosuje się zazwyczaj w dawce 75 mg – jedna ampułka na dobę, w głębokim wstrzyknięciu w górny zewnętrzny kwadrant pośladka. Nie należy stosować większej dawki niż 150 mg na dobę

Wyjątkowo, w ciężkich przypadkach, dawka dobowa może zostać zwiększona do dwóch wstrzyknięć po 75 mg, w odstępie kilku godzin (po jednym wstrzyknięciu w każdy pośladek).

Jeśli działanie leku wydaje się być zbyt silne lub zbyt słabe, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dzieci i młodzież
Nie zaleca się stosowania leku Naklofen w postaci roztworu do wstrzykiwań u dzieci i młodzieży ze względu na wielkość dawki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie leku nie daje charakterystycznych objawów, jednakże mogą wystąpić: wymioty, krwotok z przewodu pokarmowego, biegunki, zawroty głowy, szumy uszne lub drgawki.

W przypadku znacznego zatrucia może nastąpić ostra niewydolność nerek i uszkodzenie wątroby.

W przypadku przypadkowego przyjęcia większej ilości leku niż zostało zalecone, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub udać się do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Naklofen – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania Naklofen z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Naklofen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Podczas pierwszych dwóch trymestrów ciąży, o ile nie jest to absolutnie konieczne, nie należy stosować leku Naklofen. Stosowanie w trzecim trymestrze jest przeciwwskazane.

Nie należy stosować leku Naklofen w czasie karmienia piersią.

Lek może utrudniać zajście w ciążę. Jeżeli pacjentka planuje ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza.

Ulotka Naklofen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Naklofen przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Naklofen - 25 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Diclofenacum natricum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Naklofen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Naklofen - 25 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Diclofenacum natricum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Naklofen w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Naklofen - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

6 komentarzy do “Naklofen”

  1. Moje doświadczenie z zastrzykami Naklofen nie było najlepsze. Lekarz przepisał mi serię 10 iniekcji, jednak musiałem przerwać terapię już po trzecim zastrzyku ze względu na niepokojące skutki uboczne. Wystąpiły u mnie bardzo intensywne kołatania serca, które uniemożliwiały mi normalny sen i znacząco wpływały na moje samopoczucie. Sytuacja zmusiła mnie do ponownej konsultacji z lekarzem w celu modyfikacji terapii i znalezienia alternatywnego leczenia, które będzie dla mnie bardziej odpowiednie i nie będzie powodować tak uciążliwych efektów ubocznych.

    Odpowiedz
  2. Zmagam się z zwyrodnieniem kręgosłupa i dotychczasowa terapia doustnymi preparatami Naklofen nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów. Po konsultacji medycznej zdecydowałem się na zastosowanie formy iniekcyjnej tego leku, mając nadzieję na lepsze efekty terapeutyczne. Forma iniekcyjna może okazać się bardziej skuteczna ze względu na bezpośrednie działanie substancji czynnej i jej wyższe stężenie w miejscu docelowym. Dolegliwości związane ze zwyrodnieniem kręgosłupa znacząco wpływają na jakość życia, dlatego poszukuję skuteczniejszych metod leczenia. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że tabletki nie zapewniają wystarczającego poziomu kontroli bólu i dyskomfortu.

    Odpowiedz
  3. Jako 45-letni pacjent chciałbym podzielić się swoim pozytywnym doświadczeniem z zastrzykami Naklofen. Przez dwa miesiące zmagałem się z niezwykle uciążliwym bólem barku, który był na tyle intensywny, że zakłócał mój sen, powodując częste wybudzenia w nocy. Już po pierwszym zastrzyku odczułem znaczną ulgę w dolegliwościach. Po przyjęciu drugiej dawki leku mam uzasadnioną nadzieję, że stan zapalny ustąpi całkowicie, co pozwoli mi powrócić do regularnych treningów, które są istotną częścią mojego życia. Skuteczność tego leku w moim przypadku jest naprawdę imponująca.

    Odpowiedz
  4. Na podstawie moich doświadczeń z lekiem Naklofen, muszę zwrócić szczególną uwagę na potencjalne działania niepożądane. Przy długotrwałym stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych należy zachować ostrożność ze względu na możliwy wpływ na funkcjonowanie kluczowych organów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na pracę wątroby, nerek, układu pokarmowego oraz układu sercowo-naczyniowego. Istotne jest monitorowanie stanu zdrowia podczas terapii i stosowanie leku zgodnie z zaleceniami. Warto być świadomym, że każdy lek przeciwbólowy i przeciwzapalny może mieć wpływ na organizm, dlatego tak ważne jest przestrzeganie dawkowania i czasu trwania kuracji.

    Odpowiedz
  5. Choruję na schorzenia kręgosłupa i mam przepukliny. Często podczas podnoszenia ciężarów lub gwałtownego ruchu dochodzi do przemieszczenia dysku, co powoduje nieznośny ból. Standardowe leki przeciwbólowe są mało skuteczne, ale Naklofen w moim przypadku naprawdę się sprawdza i przynosi ulgę.

    Odpowiedz
    • Jestem w czwartym dniu przyjmowania preparatu i niestety nie obserwuję żadnej poprawy stanu zdrowia. Dodatkowo, co drugi dzień suplementuję witaminę B12. Mimo kompleksowego podejścia do terapii, efekty leczenia nie są jak na razie zadowalające. Z mojego doświadczenia wynika, że lek może potrzebować więcej czasu, aby wykazać swoje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz