4Flex

4Flex

4Flex to suplement diety dostępny bez recepty, który zawiera łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu Fortigel® oraz witaminę C. Kolagen jest głównym składnikiem tkanki łącznej i stanowi budulec macierzy chrząstki. Witamina C wspomaga prawidłową produkcję kolagenu, co pomaga utrzymać zdrowe kości oraz chrząstki. Produkt jest zalecany dla osób starszych, sportowców, osób z degeneracją i ubytkami chrząstki stawowej związanymi z wiekiem, a także dla osób prowadzących aktywny tryb życia.

4Flex PureGel

4Flex PureGel to lek w postaci żelu, który jest dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną naproksen w ilości 100 mg/g, należącą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosuje się go miejscowo, na skórę, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wskazany jest do miejscowej aplikacji w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów oraz bólów mięśniowo-stawowych.

Aclasta

Aclasta to lek zawierający substancję czynną – kwas zoledronowy. Należy on do grupy leków zwanych bisfosfonianami. Stosuje się go u kobiet po menopauzie i dorosłych mężczyzn z osteoporozą lub w osteoporozie wywołanej leczeniem kortykosteroidami stosowanymi w leczeniu zapalenia, oraz w chorobie Pageta kości u dorosłych. Lek jest dostępny na receptę.

Aclexa

Aclexa to lek, który zalicza się do rodziny NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancją czynną leku jest celekoksyb. Stosowany jest do łagodzenia dolegliwości bólowych, przede wszystkim w przypadku schorzeń reumatologicznych takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Jego działanie opiera się na hamowaniu produkcji prostaglandyn, co przeciwdziała stanom zapalnym. Lek jest dostępny na receptę.

Actistav

Actistav to lek stosowany w leczeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Zawiera on chlorowodorek glukozaminy, który jest składnikiem budulcowym chrząstki stawowej. Chlorowodorek glukozaminy pobudza proces odbudowy chrząstki, przeciwdziałając procesowi jej degeneracji.

Activelle

Activelle to lek hormonalny stosowany w terapii zastępczej u kobiet, u których upłynął co najmniej rok od ostatniej miesiączki. Preparat zawiera estradiol i noretysteron, które pomagają w łagodzeniu objawów niedoboru estrogenów, takich jak uderzenia gorąca, pocenie się, zaburzenia snu, suchość pochwy i zmniejszenie libido. Ponadto, Activelle może być stosowany w celu zapobiegania osteoporozie u kobiet po menopauzie zwiększając gęstość kości.

Actonel

Actonel to lek stosowany w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej u kobiet, w celu zmniejszenia ryzyka złamań trzonów kręgów i szyjki kości udowej. Lek może być również stosowany w leczeniu osteoporozy u mężczyzn z dużym ryzykiem złamań.

Adenuric

Adenuric to lek zawierający substancję czynną febuksostat, który jest silnym, niepurynowym, selektywnym inhibitorem oksydazy ksantynowej. Jest stosowany w leczeniu przewlekłej hiperurykemii w chorobach, w których wystąpiło już odkładanie się złogów moczanowych (w tym guzki dnawe i/lub zapalenie stawów dnawe czynne lub w wywiadzie). Ponadto, jest wskazany do zapobiegania i leczenia przewlekłej hiperurykemii u pacjentów poddawanych chemioterapii z powodu nowotworów krwi z umiarkowanym do wysokiego ryzykiem wystąpienia zespołu rozpadu guza. Lek jest dostępny na receptę.

Adrovance

Adrovance to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie. Zawiera alendronian sodu i cholekalcyferol (witaminę D3). Alendronian sodu pomaga w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy poprzez zahamowanie aktywności osteoklastów, komórek odpowiedzialnych za rozkład tkanki kostnej. Witamina D3 jest niezbędna dla prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu z diety, co jest kluczowe dla zdrowia kości.

Aglan

Aglan to lek o silnym działaniu przeciwzapalnym, łagodzący ból i obniżający zwiększoną temperaturę ciała. Należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Substancją czynną jest meloksykam. Aglan jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia objawowego zaostrzeń reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (choroba Bechtereva) w przypadkach, w których podanie meloksykamu doustnie lub doodbytniczo nie jest możliwe.

Aglan 15

Aglan 15 to lek, który działa na układ mięśniowo-szkieletowy. Posiada działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jest stosowany w leczeniu objawowym chorób reumatycznych, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Lek jest dostępny na receptę.

Aldesta

Aldesta to lek, którego substancją czynną jest metotreksat. Metotreksat to związek chemiczny, który wykazuje wiele właściwości. Przede wszystkim hamuje namnażanie się komórek, co czyni go skutecznym lekiem przeciwnowotworowym. Ponadto, metotreksat wpływa na układ immunologiczny, zmniejszając jego aktywność, co jest korzystne w przypadku chorób autoimmunologicznych. Lek ten wykazuje również działanie przeciwzapalne, co jest szczególnie ważne w przypadku chorób reumatycznych. Aldesta jest stosowana w leczeniu różnych chorób, takich jak czynne reumatoidalne zapalenie stawów u dorosłych pacjentów, wielostawowa postać ciężkiego, młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, ciężka, oporna na leczenie łuszczyca, prowadząca do niepełnosprawności, w której nie uzyskano zadowalającej odpowiedzi na inne rodzaje leczenia, takie jak fototerapia, terapia PUVA i retinoidy oraz choroba Leśniowskiego-Crohna o przebiegu łagodnym do umiarkowanego u dorosłych pacjentów, gdy odpowiednie leczenie innymi lekami nie jest możliwe. Lek jest dostępny na receptę.

Alenato

Lek Alenato zawiera substancję czynną o nazwie alendronian sodu. Jest to lek z grupy bisfosfonianów, stosowany w leczeniu chorób kości, takich jak osteoporoza. Alenato działa poprzez hamowanie procesów resorpcji kości, co prowadzi do zwiększenia ich masy i wytrzymałości.

Alendran 70

Alendran 70 to lek z grupy bisfosfonianów, który wpływa na mineralizację kości. Jest stosowany w leczeniu osteoporozy i innych chorób tkanki kostnej. Preparat zawiera substancję alendronian sodu, która zapobiega utracie masy kostnej i odbudowuje tę, która została utracona w wyniku postępowania choroby. Alendran 70 zmniejsza ryzyko wystąpienia złamań kręgów i szyjki kości udowej.

Alendrogen

Alendrogen to lek z grupy bisfosfonianów, stosowany w leczeniu chorób kości, takich jak osteoporoza. Preparat zawiera substancję czynną o nazwie alendronian sodu, która zapobiega utracie masy kostnej i odbudowuje tę, która została utracona w wyniku postępowania choroby. Alendrogen działa poprzez hamowanie procesów resorpcji kości, co prowadzi do zwiększenia ich masy i wytrzymałości.

Alendromax

Alendromax to lek z grupy bisfosfonianów, stosowany w leczeniu chorób kości, takich jak osteoporoza. Preparat zawiera substancję czynną o nazwie alendronian sodu, która zapobiega utracie masy kostnej i odbudowuje tę, która została utracona w wyniku postępowania choroby. Alendromax działa poprzez hamowanie procesów resorpcji kości, co prowadzi do zwiększenia ich masy i wytrzymałości.

Alendronat Aurobindo

Alendronat Aurobindo to lek stosowany w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn. Działa poprzez zwiększanie masy, gęstości i wytrzymałości kości, co pomaga w zapobieganiu złamaniom. Jest dostępny na receptę.

Alendronat Bluefish

Alendronat Bluefish to lek z grupy bisfosfonianów, który wpływa na mineralizację kości. Jest stosowany w leczeniu osteoporozy po menopauzie, co pozwala na odbudowę utraconej masy kostnej i zmniejsza ryzyko złamań kręgów i szyjki kości udowej. Lek jest dostępny na receptę.

Alendronat-ratiopharm 70

Alendronat-ratiopharm 70 to lek zawierający kwas alendronowy, który należy do grupy leków nazywanych bisfosfonianami. Jest stosowany w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie, zmniejszając ryzyko złamań kręgów i szyjki kości udowej. Działa poprzez bezpośredni wpływ na kości, powodując ich wzmocnienie. Lek jest dostępny na receptę.

Alendronate Arrow

Alendronate Arrow to lek z grupy bisfosfonianów, stosowany w leczeniu chorób kości, takich jak osteoporoza. Preparat zawiera substancję czynną o nazwie alendronian sodu, która zapobiega utracie masy kostnej i odbudowuje tę, która została utracona w wyniku postępowania choroby. Alendronate Arrow działa poprzez hamowanie procesów resorpcji kości, co prowadzi do zwiększenia ich masy i wytrzymałości.

Alendronate Medana

Alendronate Medana to lek z grupy bisfosfonianów, stosowany w leczeniu chorób kości, takich jak osteoporoza. Preparat zawiera substancję czynną o nazwie alendronian sodu, która zapobiega utracie masy kostnej i odbudowuje tę, która została utracona w wyniku postępowania choroby. Alendronate Medana działa poprzez hamowanie procesów resorpcji kości, co prowadzi do zwiększenia ich masy i wytrzymałości.

Alendronatum 123ratio

Alendronatum 123ratio to lek, który oddziałuje na układ mięśniowo-szkieletowy, zwiększając masę, gęstość oraz wytrzymałość kości. Znalazł zastosowanie w leczeniu osteoporozy, głównie u kobiet po menopauzie, w celu zapobiegania złamaniom. Lek ten jest dostępny na receptę.

Alendronic acid + Cholecalciferol Accord

Lek Alendronic acid + Cholecalciferol Accord to lek w postaci tabletek, który zawiera dwie substancje czynne: kwas alendronowy (znany również jako alendronian) oraz cholekalcyferol, czyli witaminę D3. Jest wskazany do leczenia osteoporozy po menopauzie u kobiet z ryzykiem niedoboru witaminy D. Lek ten zmniejsza ryzyko złamań kręgów i szyjki kości udowej. Jest dostępny na receptę.

Alendronic acid + Colecalciferol Sandoz

Lek Alendronic acid + Colecalciferol Sandoz jest lekiem na receptę, który zawiera dwie substancje czynne – kwas alendronowy (często nazywany alendronianem) oraz cholekalcyferol (znany jako witamina D3). Alendronian należy do grupy niehormonalnych leków zwanych bisfosfonianami, które zapobiegają utracie masy kostnej u kobiet po menopauzie i wspomagają proces odbudowy tkanki kostnej. Witamina D jest niezbędna do właściwego wchłaniania wapnia i zapewnienia zdrowych kości. Lek jest wskazany w leczeniu osteoporozy po menopauzie u kobiet z ryzykiem niedoboru witaminy D, co zmniejsza ryzyko złamań kręgów i szyjki kości udowej.

Alendronic Acid Genoptim

Alendronic Acid Genoptim to lek, który zawiera substancję czynną – kwas alendronowy. Jest to lek dostępny na receptę, który jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie. Działa poprzez zapobieganie utracie masy kostnej, co jest typowe dla kobiet po menopauzie, mężczyzn oraz pacjentów przyjmujących glikokortykosteroidy. Lek ten zmniejsza ryzyko złamań kręgosłupa i kości udowej.

Aleve

Aleve

Aleve to lek dostępny bez recepty, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Zawiera substancję czynną naproksen sodowy. Lek jest stosowany do leczenia dolegliwości bólowych o małym i umiarkowanym nasileniu, takich jak: ból głowy, ból zęba, bóle mięśniowe, bóle stawowe, ból pleców, bolesne miesiączkowanie, a także do obniżania gorączki.

Alfacalcidol ELC

Alfacalcidol ELC to lek na receptę, który zawiera alfakalcydol, syntetyczny prekursor czynnego metabolitu witaminy D3. Jest stosowany w przypadku niewydolności nerek, ponieważ nie ulega hydroksylacji w nerkach. Lek zwiększa wchłanianie zwrotne wapnia w cewkach nerkowych i fosforanów w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do zwiększenia stężenia wapnia we krwi. Wskazania do stosowania obejmują krzywicę i osteomalację niewrażliwą na witaminę D, osteoporozę postmenopauzalną i związaną z wiekiem z jednoczesnym niedoborem witaminy D lub jej czynnych metabolitów, hipokalcemię (zwłaszcza u osób z chorobami prowadzącymi do upośledzenia hydroksylacji witaminy D w nerkach), zaburzenia gospodarki wapniowej u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek, osteodystrofię pochodzenia nerkowego, niedoczynność przytarczyc, zespół nerczycowy u dzieci po długotrwałym leczeniu glikokortykosteroidami.

Alfadiol

Alfadiol to lek zawierający substancję czynną alfakalcydol, która jest syntetyczną pochodną witaminy D. Ułatwia ona wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i wbudowywanie go w tkankę kostną. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania Alfadiolu obejmują osteoporozę pomenopauzalną i starczą z jednoczesnym niedoborem witaminy D lub jej czynnych metabolitów, hipokalcemię, zwłaszcza u pacjentów ze schorzeniami prowadzącymi do upośledzenia hydroksylacji witaminy D w nerkach, krzywicę i osteomalację oporne na witaminę D, niedoczynność przytarczyc, osteodystrofię nerkową, zaburzenia gospodarki wapniowej u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek oraz zespoły nerczycowe u dzieci po długotrwałym leczeniu glikokortykosteroidami.

Allopurinol Aurovitas

Allopurinol Aurovitas to lek z grupy inhibitorów enzymów, które hamują niektóre reakcje chemiczne w organizmie. Jest stosowany w długotrwałym leczeniu dny moczanowej oraz w innych stanach związanych z nadmiarem kwasu moczowego, takich jak kamicę nerkową i choroby nerek. Lek ten jest dostępny na receptę.

Allopurinol Medreg

Allopurinol Medreg to lek stosowany w leczeniu i profilaktyce chorób związanych z nadmierną produkcją i odkładaniem się kwasu moczowego w tkankach i narządach. Lek obniża zawartość kwasu moczowego we krwi i moczu. Allopurinol jest stosowany w leczeniu pierwotnej i wtórnej dny moczanowej, w zespole Lescha-Nyhana, w redukcji ryzyka powstawania złogów moczanowych w drogach moczowych, oraz w leczeniu wtórnej hiperurykemii spowodowanej chemio- i radioterapią niektórych chorób nowotworowych. Jest dostępny na receptę.

Allopurinol Teva

Allopurinol Teva to lek stosowany w leczeniu hiperurykemii, czyli zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi. Działa poprzez hamowanie aktywności oksydazy ksantynowej, co prowadzi do zmniejszenia produkcji kwasu moczowego. Jest on zalecany w przypadkach, gdy pacjent nie może osiągnąć kontroli hiperurykemii przez zmiany w diecie. Lek jest dostępny na receptę.

Allospes

Allospes to lek, który zawiera allopurynol jako substancję czynną. Należy do grupy inhibitorów enzymów, które kontrolują prędkość, z jaką zachodzą niektóre zmiany chemiczne w organizmie. Allospes jest stosowany w przypadku nadmiernego wytwarzania kwasu moczowego w organizmie pacjenta, co może prowadzić do chorób takich jak dna moczanowa, kamienie nerkowe, nowotwór lub zaburzenia aktywności niektórych enzymów, co z kolei prowadzi do odkładania się kwasu moczowego w organizmie. Lek jest dostępny na receptę.

Allupol

Allupol to lek zawierający substancję czynną allopurynol, który jest stosowany w leczeniu hiperurykemii, czyli stanów związanych ze zbyt wysokim poziomem kwasu moczowego w organizmie. Lek ten jest szczególnie przydatny w leczeniu dny moczanowej, nefropatii moczanowej oraz w celu rozpuszczenia złogów i zapobiegania powstawaniu kamieni moczanowych. Allupol jest dostępny na receptę.

Amgevita

Amgevita to lek immunosupresyjny, który zawiera substancję czynną adalimumab. Jest stosowany w leczeniu różnych chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, wielostawowe młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów u dzieci, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów, łuszczyca, choroba Leśniowskiego-Crohna u dorosłych i dzieci, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i nieinfekcyjne zapalenie błony naczyniowej oka. Lek jest dostępny na receptę.

Anapran

Anapran

Anapran to lek zawierający naproksen sodowy, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Wykazuje on właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Stosuje się go w leczeniu szeregu chorób reumatycznych, dny moczanowej oraz stanów zapalnych kaletek maziowych. Jest dostępny na receptę.

Anapran EC

Anapran EC

Anapran EC to lek zawierający substancję czynną naproksen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek ten jest stosowany w celu zmniejszenia zapalenia i bólu w stawach i mięśniach. Wskazany jest w objawowym leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, ostrych zaburzeń mięśniowo-szkieletowych oraz bolesnego miesiączkowania u pacjentów powyżej 16 lat. Anapran EC jest dostępny na receptę.

Angeliq

Angeliq to lek hormonalny, który jest najczęściej przepisywany kobietom w okresie menopauzy. Lek ten łagodzi nieprzyjemne objawy menopuzy, takie jak uderzenia gorąca. Angeliq zapobiega również rozwojowi osteoporozy. Jest dostępny na receptę.

Antrend

Antrend to lek zawierający meloksykam, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Stosowany jest w leczeniu objawowym zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów oraz w długotrwałym leczeniu objawowym reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Lek Antrend dostępny jest na receptę.

Apo-Napro

Apo-Napro to lek, który zawiera substancję czynną naproksen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Stosowany jest w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i innych chorób reumatycznych, ostrych zaburzeń mięśniowo-szkieletowych, bolesnego miesiączkowania oraz ostrej dny moczanowej. Lek ten jest dostępny na receptę.

Arava

Arava to lek przeciwreumatyczny o właściwościach immunomodulujących i immunosupresyjnych, który jest stosowany w leczeniu aktywnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów oraz aktywnej postaci artropatii łuszczycowej. Substancją czynną leku jest leflunomid. Lek jest dostępny na receptę.

Leki na choroby kości

Encyklopedia leków stosowanych w leczeniu chorób mięśni, stawów i kości. Znajdują się tu ulotki leków oraz opinie pacjentów o lekach. Powyższa lista zawiera nie tylko leki, ale także wyroby medyczne oraz suplementy diety, które mogą być stosowane na wzmocnienie kości i stawów, a także w zapobieganiu oraz leczeniu niedoborów wapnia, w szczególności u osób dorosłych. Nasz spis uwzględnia także preparaty przeznaczone do objawowego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego i biodrowego, zakażeń kości i stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz wielu innych chorób kości.

Zobacz także:

Dna moczanowa
Osteoporoza
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Zwyrodnienia stawów

Układ kostny – podstawowe informacje

Szkielet człowieka inaczej zwany układem kostnym lub kośćcem, stanowi podporę organizmu. Tkanka kostna to natomiast naturalny materiał budulcowy szkieletu. Kiedy układ kostno-stawowy zaczyna szwankować, wówczas mogą pojawić się różne uciążliwe objawy. Sprawdź, jakie funkcje w procesie poruszania się pełni układ kostny, a także jakie leki mogą być stosowane w leczeniu chorób kości.

Z jakich kości składa się szkielet człowieka?

Ze względu na kształt i budowę, kości podzielono na różne grupy:

  • kości płaskie kości czaszki
  • kości pneumatyczne kość czołowa
  • kości długie. kość udowa
  • kości krótkie kości nadgarstka
  • kości różnokształtne kręgi kręgosłupa

Układ kostny pełni istotne funkcje w procesie poruszania się, funkcję podporową i amortyzacyjną, a także funkcję ochronną (kości chronią wiele narządów wewnętrznych np. mózg, serce, czy rdzeń kręgowy). Ruchome połączenia pomiędzy kośćmi nazywane są stawami, natomiast nieruchome połączenia nazywane są połączeniami ścisłymi. Kościec jest także miejscem zmagazynowania istotnych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania np. wapnia, fosforu, magnezu.

Czy wiesz że… szkielet u człowieka dorosłego składa się z 206 kości? Co ciekawe, dzieci mają więcej kości, niż dorośli.

Przykładowe choroby kości

Schorzenia kości mogą mieć różne przyczyny. Często podłożem wystąpienia chorób układu kostnego jest niewłaściwy tryb życia np. brak aktywności ruchowej. Jednakże mogą one mieć także podłoże genetyczne lub hormonalne. Co więcej, można również wyróżnić schorzenia, w których dochodzi do różnego rodzaju uszkodzeń i złamań – wówczas z pomocą przychodzą odpowiednie leki przyspieszające zrastanie się kości.

Przykładowe schorzenia układu kostnego to:

osteoporoza – podstawową przyczyną występowania tej choroby jest niedobór wapnia, który jest głównym budulcem kości. Choroba powoduje zwiększenie łamliwości kości i ryzyka złamań. Grupą szczególnie narażoną na wystąpienie tej dolegliwości są kobiety po menopauzie. Objawami osteoporozy jest duża podatność na złamania – gdy dojdzie do uszkodzenia którejś z kości, wówczas lekarz powinien przepisać lek przyspieszający jej zrost,
Zapalenie stawów – Dolegliwość związana jest ze zmiany zwyrodnieniowymi i reumatycznymi. Ból spowodowany stanem zapalnym, często występującym obrzękiem, utrudniający poruszanie się.
Zniekształcające zapalenie kości (choroba Pageta) – Przewlekła choroba kości o podłożu metabolicznym. Jest to schorzenie nieuleczalne. Następuje zmiana struktury kości (deformacje i zniekształcenia), co w efekcie powoduje zmniejszenie wytrzymałości i zwiększa ryzyko złamań. Ta dolegliwość dotyka najczęściej mężczyzn.
Krzywica – Choroba powodująca skrzywienie kręgosłupa i deformację klatki piersiowej. Występuje głównie u dzieci i spowodowana jest niedoborem witaminy D3 (cholekalcyferolu), która uczestniczy w procesie wchłaniania wapnia (ważny składnik budulcowy kości).

Leki stosowane w chorobach układu kostnego

Istnieją rozmaite leki pomagające wyleczyć choroby kości lub zniwelować dolegliwości.

Oczywiście stosowane leki różnią się w zależności od rodzaju dolegliwości. Przykładowo w przypadku osteoporozy stosowana jest terapia hormonalna, a skutecznym lekiem jest hormon kalcytonina. Terapia polega na uzupełnianiu niedoborów wapnia lub fluoru. W przypadku innych dolegliwości stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki zmniejszających ból. W przypadku wielu chorób jak na przykład chorób stawów, bardzo ważna jest fizykoterapia. Oprócz Witaminy D3, często stosowaną substancją stosowaną w leczeniu chorób kości jest kwas zoledronowy.

Substancje czynne stosowane do leczenia chorób kości i stawów:

Adalimumab
Deksametazon
Diklofenak
Ibuprofen
Ketoprofen
Kwas acetylosalicylowy
Leflunomid
Meloksykam
Metotreksat
Metyloprednizolon
Naproksen
Pokrzywa
Rytuksymab
Salicylan metylu

Substancje czynne stosowane w leczeniu osteoporozy:

Estradiol
Kwas alendronowy
Kwas ibandronowy
Kwas zoledronowy
Laktoglukonian wapnia
Węglan wapnia
Witamina D3 (cholekalcyferol)