Coxitex

Coxitex to lek dostępny na receptę, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Substancją czynną jest etorykoksyb. Lek działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwreumatyczne. Stosowany jest w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz obrzęków stawów i mięśni u osób w wieku 16 lat i starszych z chorobą zwyrodnieniową stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa oraz z dną moczanową.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Co to jest lek Coxitex?
• Coxitex zawiera substancję czynną etorykoksyb. Coxitex jest lekiem należącym do grupy wybiórczych inhibitorów cyklooksygenazy 2 (COX-2). Należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).
W jakim celu stosuje się lek Coxitex?
• Coxitex pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz obrzęki (stany zapalne) stawów i mięśni u osób w wieku 16 lat i starszych z chorobą zwyrodnieniową stawów (ChZS), reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa oraz z dną moczanową.
• Coxitex jest również lekiem stosowanym do krótkotrwałego leczenia bólu o nasileniu umiarkowanym związanego ze stomatologicznym zabiegiem chirurgicznym u osób w wieku 16 lat i starszych.

Co to jest choroba zwyrodnieniowa stawów?
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest schorzeniem obejmującym stawy. Powstaje na skutek stopniowego rozkładu chrząstki wyściełającej zakończenia kości. Wywołuje to obrzęki (stan zapalny), ból, wrażliwość na dotyk, sztywność i niesprawność.

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?
Reumatoidalne zapalenie stawów jest długo utrzymującą się chorobą zapalną stawów. Wywołuje ból, sztywność, obrzęki oraz ogranicza ruchomość dotkniętych stanem zapalnym stawów. Wywołuje również stany zapalne w innych częściach ciała.

Co to jest dna moczanowa?
Dna moczanowa jest chorobą objawiającą się nagłymi, powracającymi atakami bardzo bolesnego zapalenia oraz zaczerwienienia stawów. Choroba ta jest spowodowana przez odkładanie się złogów krystalicznych w stawie.

Co to jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest zapalną chorobą kręgosłupa i dużych stawów.

Skład

– Substancją czynną leku jest etorykoksyb. Każda tabletka powlekana zawiera odpowiednio 30 mg, 60 mg, 90 mg lub 120 mg etorykoksybu.

– Pozostałe składniki to:
– Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.
– Otoczka tabletki:
Coxitex 30 mg, 60 mg, 120 mg: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), glicerolu monostearynian, indygotyna lak aluminiowy (E 132), żelaza tlenek żółty (E 172), talk, sodu laurylosiarczan
Coxitex 90 mg: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), glicerolu monostearynian, talk, sodu laurylosiarczan.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Nie należy przyjmować większych dawek, niż zalecane dla poszczególnych schorzeń. Co pewien czas należy skonsultować się z lekarzem w celu kontroli leczenia. Ważne jest, aby stosować możliwie najmniejszą skuteczną dawkę działającą przeciwbólowo i nie należy stosować leku Coxitex dłużej niż jest to konieczne. Istnieje zwiększone ryzyko występowania zawałów serca i udarów po przedłużającym się stosowaniu leku, szczególnie w dużych dawkach.

Dostępne są różne moce tego leku i w zależności od występującej choroby lekarz przepisze tabletki o mocy właściwej dla pacjenta.

Zalecana dawka
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Zalecana dawka wynosi 30 mg raz na dobę, zwiększona maksymalnie do 60 mg raz na dobę, w razie potrzeby.

Reumatoidalne zapalenie stawów
Zalecana dawka wynosi 60 mg raz na dobę, zwiększona maksymalnie do 90 mg raz na dobę, w razie potrzeby.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
Zalecana dawka wynosi 60 mg raz na dobę, zwiększona maksymalnie do 90 mg raz na dobę, w razie potrzeby.

Ostre zespoły bólowe
Etorykoksyb należy stosować wyłącznie w okresie występowania ostrych objawów bólowych.

Dna moczanowa
Zalecana dawka wynosi 120 mg jeden raz na dobę; należy ją stosować jedynie w okresie występowania ostrego bólu, maksymalnie przez 8 dni.

Ból po stomatologicznym zabiegu chirurgicznym
Zalecana dawka wynosi 90 mg jeden raz na dobę, a leczenie z zastosowaniem takiej dawki może trwać maksymalnie 3 dni.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
• U pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby nie należy stosować dawki większej niż 60 mg jeden raz na dobę.
• U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby nie należy stosować dawki większej niż 30 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Coxitex nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów w podeszłym wieku. Tak, jak w przypadku innych leków, u pacjentów w podeszłym wieku należy zachować ostrożność.

Sposób podawania
Lek Coxitex jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy przyjmować raz na dobę.
Lek Coxitex można przyjmować z posiłkami lub niezależnie od posiłków.

Przedawkowanie

Nigdy nie należy przyjmować więcej tabletek, niż zalecił lekarz. W razie przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek leku Coxitex, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.

Jedzenie i picie (alkohol)

Działanie leku może rozpocząć się szybciej, jeśli lek Coxitex zostanie przyjęty na czczo.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Leku Coxitex nie wolno stosować u kobiet w okresie ciąży. Kobieta w ciąży lub kobieta, która może być w ciąży lub planująca ciążę nie może stosować tego leku. W przypadku zajścia w ciążę należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem. W przypadku wątpliwości lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji należy skontaktować się z lekarzem.

Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy lek Coxitex wydzielany jest z mlekiem kobiet karmiących piersią. W przypadku karmienia piersią lub planowania karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Coxitex. W przypadku przyjmowania leku Coxitex nie wolno karmić piersią.

Wpływ na płodność
Nie zaleca się stosowania leku Coxitex u kobiet planujących ciążę.

Ulotka Coxitex

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Coxitex (forum)

Stosujesz Coxitex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

5 komentarzy do “Coxitex”

  1. Kolejny lek ,który pomoże pacjentowi przejść z gabinetu lekarza neurologa na stół zabiegowy lekarza gastrologia w celu wykonania gastroskopi by stwierdzić wrzody żołądka spowodowane używaniem leków zapisanych przez lekarza neurologa.Wiem co mówię sam to przeszedłem. Te leki to gwóźdź do trumny dla osób, które w porę nie zorientują się, że jest on przyczyną chorób układu trawiennego. Lekarze są tego świadomi, ale zapisują tego typu leki ,żeby pozornie usatysfakcjonowac pacjenta wizyta w jego gabinecie. Szczerze odradzam brania tego typu leków. ,A bóle które macie mają najczęściej podłoże psychiczne. Stres i poziom napięć nerwowychprzezywanych każdego dnia. Osoby o usposobieniu histerycznym mają skłonności do występowania bólu ogolnoustrojowego. Bywa ,że układ szkieletowy, ale też bywa ,że układ trawienny wysyła sygnały w postaci bólu podczas długotrwałego stresu i cech osobistych pacjenta do histerii. Zalecalbym wizytę u masażysty ,który uruchomi obolałe i sztywne mięśnie, A także nerwy kregislupowe i stawowe. Myślę,że ciepłe kąpiele lub natryski na kręgosłup mogą pomóc zwalczyć bóle.
    Chemia farmaceutyczna to początek wielu chorób, które na początku trudno przewidzieć lecz powstałe choroby po lekowe nigdy nie będą zdiagnozowanie przez kolejnego lekarza jako przyczyną tych nowych chorób powstałych po używaniu leków przeciwbólowych zapisywanych przez lekarzy reumatologów i neurologów . To działa na zasadzie Solidarności medyków. Nigdy lekarz nie podważa decyzji swojego kolegi ,który wyda błędne decyzje x leczeniu pacjenta.
    Życzę zdrowia i unikania lekarzy ,bo znając ich to wiem ,że nie o nasze zdrowie im chodzi,ale żebyśmy ich jak najczęściej odwiedzali. Sarkazmem powiem,lubią nas często widzieć bo są tacy nam przyjaźni.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Coxitex. Podziel się doświadczeniami na forum.