Adenuric

Adenuric to lek zawierający substancję czynną febuksostat, który jest silnym, niepurynowym, selektywnym inhibitorem oksydazy ksantynowej. Jest stosowany w leczeniu przewlekłej hiperurykemii w chorobach, w których wystąpiło już odkładanie się złogów moczanowych (w tym guzki dnawe i/lub zapalenie stawów dnawe czynne lub w wywiadzie). Ponadto, jest wskazany do zapobiegania i leczenia przewlekłej hiperurykemii u pacjentów poddawanych chemioterapii z powodu nowotworów krwi z umiarkowanym do wysokiego ryzykiem wystąpienia zespołu rozpadu guza. Lek jest dostępny na receptę.

Allopurinol Aurovitas

Allopurinol Aurovitas to lek z grupy inhibitorów enzymów, które hamują niektóre reakcje chemiczne w organizmie. Jest stosowany w długotrwałym leczeniu dny moczanowej oraz w innych stanach związanych z nadmiarem kwasu moczowego, takich jak kamicę nerkową i choroby nerek. Lek ten jest dostępny na receptę.

Allopurinol Medreg

Allopurinol Medreg to lek stosowany w leczeniu i profilaktyce chorób związanych z nadmierną produkcją i odkładaniem się kwasu moczowego w tkankach i narządach. Lek obniża zawartość kwasu moczowego we krwi i moczu. Allopurinol jest stosowany w leczeniu pierwotnej i wtórnej dny moczanowej, w zespole Lescha-Nyhana, w redukcji ryzyka powstawania złogów moczanowych w drogach moczowych, oraz w leczeniu wtórnej hiperurykemii spowodowanej chemio- i radioterapią niektórych chorób nowotworowych. Jest dostępny na receptę.

Allopurinol Teva

Allopurinol Teva to lek stosowany w leczeniu hiperurykemii, czyli zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi. Działa poprzez hamowanie aktywności oksydazy ksantynowej, co prowadzi do zmniejszenia produkcji kwasu moczowego. Jest on zalecany w przypadkach, gdy pacjent nie może osiągnąć kontroli hiperurykemii przez zmiany w diecie. Lek jest dostępny na receptę.

Allospes

Allospes to lek, który zawiera allopurynol jako substancję czynną. Należy do grupy inhibitorów enzymów, które kontrolują prędkość, z jaką zachodzą niektóre zmiany chemiczne w organizmie. Allospes jest stosowany w przypadku nadmiernego wytwarzania kwasu moczowego w organizmie pacjenta, co może prowadzić do chorób takich jak dna moczanowa, kamienie nerkowe, nowotwór lub zaburzenia aktywności niektórych enzymów, co z kolei prowadzi do odkładania się kwasu moczowego w organizmie. Lek jest dostępny na receptę.

Allupol

Allupol to lek zawierający substancję czynną allopurynol, który jest stosowany w leczeniu hiperurykemii, czyli stanów związanych ze zbyt wysokim poziomem kwasu moczowego w organizmie. Lek ten jest szczególnie przydatny w leczeniu dny moczanowej, nefropatii moczanowej oraz w celu rozpuszczenia złogów i zapobiegania powstawaniu kamieni moczanowych. Allupol jest dostępny na receptę.

Anapran

Anapran

Anapran to lek zawierający naproksen sodowy, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Wykazuje on właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Stosuje się go w leczeniu szeregu chorób reumatycznych, dny moczanowej oraz stanów zapalnych kaletek maziowych. Jest dostępny na receptę.

Apo-Napro

Apo-Napro to lek, który zawiera substancję czynną naproksen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Stosowany jest w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i innych chorób reumatycznych, ostrych zaburzeń mięśniowo-szkieletowych, bolesnego miesiączkowania oraz ostrej dny moczanowej. Lek ten jest dostępny na receptę.

Arcoxia

Arcoxia to lek, który zawiera etorykoksyb, substancję należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest stosowany w leczeniu objawowym choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS), reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz w leczeniu bólu wynikającego ze stomatologicznego zabiegu chirurgicznego. Lek jest dostępny na receptę.

Argadopin

Argadopin to lek w postaci tabletek, który zawiera substancję czynną allopurynol. Jest to lek hamujący wytwarzanie kwasu moczowego. Stosuje się go w przypadku dny moczanowej oraz innych stanów chorobowych przebiegających ze wzrostem poziomu kwasu moczowego. Lek jest dostępny na receptę.

Colchianova

Colchianova to lek zawierający kolchicynę, alkaloid otrzymywany głównie z różnych gatunków zimowitu (Colchicum). Mechanizm działania leku nie został w pełni wyjaśniony, ale wiadomo, że hamuje fagocytozę kryształów moczanowych przez leukocyty. Lek jest stosowany w leczeniu ostrego napadu dny moczanowej oraz w profilaktyce ostrych napadów dny moczanowej podczas rozpoczynania leczenia lekami o działaniu urykozurycznym. Colchianova jest dostępna na receptę.

Colchican

Colchican to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną kolchicynę. Lek ten jest stosowany w leczeniu ostrych napadów dny moczanowej oraz w profilaktyce ostrych napadów dny moczanowej podczas leczenia innymi lekami. Colchican jest dostępny na receptę.

Colchicine Genoptim

Colchicine Genoptim to lek zawierający substancję czynną – kolchicynę, która jest skutecznym lekiem na dnę moczanową. Zastosowanie tego leku polecane jest w przypadku ostrych napadów dny moczanowej. Ponadto, Colchicine Genoptim może być stosowany jako środek zapobiegawczy podczas rozpoczynania leczenia innymi lekami, takimi jak allopurynol, probenecyd i sulfinpyrazon. Lek jest dostępny na receptę.

Colchicine RIA

Colchicine RIA to lek stosowany w leczeniu dny moczanowej. Działa poprzez zmniejszanie stanu zapalnego podczas ostrych napadów dny. Lek jest również stosowany w profilaktyce ostrych napadów dny moczanowej podczas leczenia obniżającego stężenie kwasu moczowego, takimi jak allopurynol. Colchicine RIA jest dostępny na receptę.

Colchicine RPH

Colchicine RPH to lek stosowany w leczeniu dny moczanowej. Działa poprzez zmniejszenie stanu zapalnego wywołanego przez kryształy kwasu moczowego. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do jego stosowania są ostry atak dny moczanowej oraz profilaktyka ostrych napadów dny moczanowej podczas rozpoczynania leczenia preparatami o działaniu urykozurycznym.

Colchicine Sigillata

Colchicine Sigillata jest lekiem stosowanym w leczeniu dny moczanowej. Działa poprzez zmniejszanie stanu zapalnego w ostrych napadach dny. Lek nie wpływa na stężenie kwasu moczowego we krwi i tkankach. Jest dostępny na receptę.

Colchicum Dispert

Colchicum Dispert to lek o działaniu przeciwzapalnym, który jest stosowany w leczeniu ostrych napadów dny moczanowej u dorosłych. Substancją czynną leku jest kolchicyna, która jest alkaloidem zmniejszającym odpowiedź zapalną na mikrokryształy kwasu moczowego. Lek Colchicum Dispert nie ma wpływu na stężenie kwasu moczowego we krwi i tkankach. Jest dostępny na receptę.

Coxitex

Coxitex to lek dostępny na receptę, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Substancją czynną jest etorykoksyb. Lek działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwreumatyczne. Stosowany jest w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz obrzęków stawów i mięśni u osób w wieku 16 lat i starszych z chorobą zwyrodnieniową stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa oraz z dną moczanową.

Coxydyna

Coxydyna to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który zawiera substancję czynną etorykoksyb. Jest on stosowany w leczeniu bólu związanego z różnymi schorzeniami, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Lek jest dostępny na receptę.

Denofix

Denofix

Denofix to lek hamujący wytwarzanie kwasu moczowego. Zawiera substancję czynną febuksostat i jest dostępny na receptę. Jest wskazany w leczeniu przewlekłej hiperurykemii w chorobach, w których wystąpiło już odkładanie się złogów moczanowych, takich jak guzki dnawe i/lub zapalenie stawów dnawe. Ponadto, Denofix jest stosowany do zapobiegania i leczenia przewlekłej hiperurykemii u dorosłych pacjentów poddawanych chemioterapii z powodu nowotworów krwi z umiarkowanym do wysokiego ryzykiem wystąpienia zespołu rozpadu guza.

Diclac

Diclac to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest dostępny w różnych formach, takich jak tabletki, żel, plastry, czopki, a nawet krople do oczu. Lek ten jest często stosowany w leczeniu różnych stanów reumatycznych, a także w zwalczaniu bólu pochodzenia pourazowego, korzonkowego i nerwobólów. Diclac jest dostępny na receptę.

Diclaner

Diclaner to lek, którego substancją czynną jest diklofenak. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Diklofenak przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniami do stosowania leku Diclaner są dolegliwości bólowe oraz stany zapalne związane z chorobami reumatycznymi oraz w przypadku bólu związanego z urazami i zabiegami chirurgicznymi.

Dicloberl 100 mg

Dicloberl 100 mg to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zawiera substancję czynną diklofenak, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest stosowany w leczeniu objawowym bólu i stanu zapalnego w różnych stanach, takich jak ostre zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów i choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, zapalne choroby reumatyczne tkanek miękkich oraz bolesne obrzęki i zapalenia pourazowe. Dicloberl 100 mg jest dostępny na receptę.

Dicloberl 50

Dicloberl 50 to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który jest stosowany w leczeniu bólu i stanu zapalnego. Jest zalecany w przypadku ostrym zapaleniu stawów, przewlekłym zapaleniu stawów, szczególnie w reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa i innych reumatycznych stanach zapalnych kręgosłupa. Lek jest dostępny na receptę.

Dicloberl retard

Dicloberl retard to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który zawiera diklofenak. Lek ten działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest stosowany w leczeniu bólu i stanu zapalnego w takich stanach jak ostre zapalenie stawów, w tym ataki dny moczanowej, przewlekłe zapalenie stawów, szczególnie reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i inne zapalne choroby reumatyczne kręgosłupa, zaostrzenia w chorobie zwyrodnieniowej stawów i chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz zapalne choroby reumatyczne tkanek miękkich. Dicloberl retard jest dostępny na receptę.

Dnor

Dnor to lek, który zawiera substancję czynną allopurynol. Jest to lek z grupy inhibitorów enzymów, które kontrolują szybkość zachodzących w organizmie zmian chemicznych. Stosuje się go w długotrwałym, zapobiegawczym leczeniu dny moczanowej i można go stosować w innych stanach związanych z nadmiarem kwasu moczowego w organizmie, w tym w kamicy nerkowej i innych rodzajach chorób nerek. Lek jest dostępny na receptę.

Druniler

Lek Druniler zawiera substancję czynną febuksostat, który jest pochodną 2-aryltiazolu. Jest stosowany w leczeniu dny moczanowej, schorzenia objawiającego się nadmierną ilością kwasu moczowego w organizmie. Febuksostat zmniejsza stężenie kwasu moczowego we krwi. Lek jest dostępny na receptę.

Duzallo

Duzallo to lek zawierający allopurynol i lezynurad. Jest stosowany w leczeniu dny moczanowej u pacjentów, u których nie nastąpiła poprawa po terapii pojedynczym preparatem obniżającym stężenie kwasu moczowego. Allopurynol i lezynurad działają synergistycznie, zmniejszając produkcję kwasu moczowego i zwiększając jego wydalanie z organizmu. Duzallo jest dostępny na receptę.

Edolox

Edolox to lek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zawiera substancję czynną – etorykoksyb, który jest wybiórczym inhibitorem cyklooksygenazy 2 (COX-2). Lek stosuje się w leczeniu objawowym choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, w leczeniu bólu i objawów stanu zapalnego stawów w ostrej fazie dny moczanowej oraz w krótkotrwałym leczeniu bólu o nasileniu umiarkowanym, związanego ze stomatologicznym zabiegiem chirurgicznym. Edolox jest dostępny na receptę.

Egidon

Egidon to lek zawierający substancję czynną etorykoksyb. Jest to lek należący do grupy wybiórczych inhibitorów cyklooksygenazy 2 (COX-2), zaliczany do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Egidon jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat, w leczeniu objawowym choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS), reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz leczeniu bólu i objawów stanu zapalnego stawów w ostrej fazie dny moczanowej. Lek jest dostępny na receptę.

Elstabya

Elstabya to lek, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu przewlekłej hiperurykemii w chorobach, w których wystąpiło już odkładanie się złogów moczanowych, takich jak guzki dnawe i (lub) zapalenie stawów dnawe czynne lub w wywiadzie. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych.

Etoricoxib S-LAB

Etoricoxib S-LAB to lek, który zawiera substancję czynną etorykoksyb. Jest to lek należący do grupy wybiórczych inhibitorów cyklooksygenazy 2 (COX-2), co oznacza, że jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Etoricoxib S-LAB pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz obrzęki (stany zapalne) stawów i mięśni u osób w wieku 16 lat i starszych z chorobą zwyrodnieniową stawów (ChZS), reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa oraz z dną moczanową. Jest to lek na receptę.

Etoricoxib Teva

Etoricoxib Teva to lek w postaci tabletek powlekanych, który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Substancją czynną jest etorykoksyb. Lek działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwreumatyczne. Stosowany jest w celu złagodzenia bólu oraz stanu zapalnego stawów i mięśni, które występują w przebiegu takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz w przypadku dny moczanowej i bólu występującego po stomatologicznym zabiegu chirurgicznym. Etoricoxib Teva jest dostępny na receptę.

Etoricoxib Zydus

Etoricoxib Zydus to lek przeciwzapalny, który zawiera substancję czynną etorykoksyb. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Lek jest dostępny na receptę i jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży powyżej 16 roku życia w leczeniu objawowym choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz w leczeniu bólu i objawów stanu zapalnego stawów w ostrej fazie dny moczanowej.

Etuxor

Etuxor to lek przeciwzapalny, który zawiera substancję czynną o nazwie etorykoksyb. Jest to wybiórczy inhibitor cyklooksygenazy typu 2. Lek jest dostępny na receptę. Stosowany jest w leczeniu objawowym choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz w leczeniu bólu i objawów stanu zapalnego stawów w ostrej fazie dny moczanowej.

Febuxostat Accord

Febuxostat Accord to lek stosowany w leczeniu dny moczanowej. Działa poprzez zmniejszenie stężenia kwasu moczowego we krwi, co zapobiega odkładaniu się kryształów kwasu moczowego w organizmie i z czasem zmniejsza objawy choroby. Przyjmowanie leku raz na dobę utrzymuje to stężenie w normie. Długotrwałe utrzymywanie odpowiednio niskiego poziomu kwasu moczowego może również spowodować zmniejszenie guzków dnawych. Jest dostępny na receptę.

Febuxostat Aurovitas

Febuxostat Aurovitas to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu dny moczanowej. Działa poprzez zmniejszenie stężenia kwasu moczowego we krwi, co hamuje powstawanie kryształów moczanu i zmniejsza objawy choroby. Regularne stosowanie Febuxostat Aurovitas może również pomóc w zmniejszeniu guzków dnawych, które powstają w wyniku nieleczonej dny moczanowej. Produkt leczniczy Febuxostat Aurovitas jest wskazany do stosowania u dorosłych.

Febuxostat Krka

Febuxostat Krka to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną febuksostat. Jest stosowany w celu zapobiegania dnie moczanowej oraz zmniejszenia stężenia kwasu moczowego. Lek jest wskazany u dorosłych pacjentów w leczeniu przewlekłej hiperurykemii w chorobach, w których wystąpiło już odkładanie się złogów moczanowych. Febuxostat Krka jest dostępny na receptę.

Febuxostat Laboratorios Liconsa

Febuxostat Laboratorios Liconsa to lek zawierający substancję czynną febuksostat, stosowany w leczeniu dny moczanowej. Dna moczanowa jest chorobą spowodowaną nadmiarem kwasu moczowego w organizmie, który może prowadzić do powstawania kryształów moczanu w stawach i nerkach. Febuxostat Laboratorios Liconsa działa poprzez zmniejszenie stężenia kwasu moczowego, co zatrzymuje powstawanie kryształów i zmniejsza objawy choroby. Lek ten jest również stosowany w leczeniu i zapobieganiu wysokiemu stężeniu kwasu moczowego we krwi, które może występować podczas chemioterapii raka krwi. Febuxostat Laboratorios Liconsa jest przeznaczony dla osób dorosłych i stosuje się go raz na dobę. Jest dostępny na receptę.

Febuxostat MSN

Febuxostat MSN to lek, który zawiera substancję czynną febuksostat. Jest to lek przeciwdnawy, który hamuje produkcję kwasu moczowego w organizmie. Stosowany jest w leczeniu przewlekłej hiperurykemii (podwyższonego poziomu kwasu moczowego we krwi) w chorobach, w których wystąpiło już odkładanie się złogów moczanowych. Lek jest dostępny na receptę.

Leki na dnę moczanową

Wykaz leków stosowanych w leczeniu dny moczanowej.

Zobacz także:

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Osteoporoza
Zwyrodnienia stawów
Wszystkie leki na zdrowe mięśnie, stawy i kości

Dna moczanowa inaczej zwana podagrą, artretyzmem lub skazą moczanową. Choroba najczęściej obejmująca stawy. Spowodowana gromadzeniem się w tkankach kryształów moczanu sodu wynikającego ze zwiększonego stężenia kwasu moczowego (hiperurykemii). Przyczyną występowania hiperurykemii jest nadmierna produkcja kwasu moczowego, ograniczenie jego wydalania z organizmu lub wystąpienie obu mechanizmów jednocześnie.

Objawami towarzyszącymi temu schorzeniu są :

  • ataki bardzo silnego bólu, obrzęk i zaczerwienienie,
  • ograniczenie ruchomości stawu,
  • skóra w okolicy stawu jest napięta i błyszcząca.

Leczenie farmakologiczne dny moczanowej

Celem leczenia jest zapobieganie występowania ataków poprzez utrzymanie niskiego poziomu kwasu moczowego w organizmie. Bardzo ważna jest szybka reakcja i natychmiastowe wdrożenie farmakoterapii.

Najczęściej stosowanymi lekami w tym schorzeniu są:

  • kolchicyna – substancja roślinna produkowana z nasion bulw zimowita jesiennego, lek hamuje odczyn zapalny, należy ją podać w ciągu 24 godzin od wystąpienia ataku,
    niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – najczęściej stosowane są: indometacyna, naproksen i ibuprofen, substancje te mają podobne właściwości jak kolchicyna i działają przeciwzapalnie,
  • allopurynol, febuksostat – substancje odpowiedzialne za hamowanie produkcji kwasu moczowego,
  • fenofibrat, losartan – związki wspomagające wydalanie kwasu moczowego z organizmu.

Dieta w dnie moczanowej

Wsparciem leczenia farmakologicznego dny moczanowej jest odpowiednia dieta. Osoby z tym schorzeniem powinny unikać produktów zawierających wysokie zawartości puryn, m. in. tłustych mięs, wędlin, podrobów, szpinaku oraz roślin strączkowych.

Substancje czynne stosowane do leczenia chorób kości i stawów:

Adalimumab
Deksametazon
Diklofenak
Ibuprofen
Ketoprofen
Kwas acetylosalicylowy
Leflunomid
Meloksykam
Metotreksat
Metyloprednizolon
Naproksen
Pokrzywa
Rytuksymab
Salicylan metylu