Konsultacja merytoryczna:

Allopurinol Aurovitas

• Allopurynol należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymów, których działanie polega na spowalnianiu szybkości niektórych reakcji chemicznych w organizmie.
• Tabletki allopurynolu stosuje się w długotrwałym, zapobiegawczym leczeniu dny moczanowej i można je stosować w innych stanach związanych z nadmiarem kwasu moczowego w organizmie, w tym kamicą nerkową i innymi rodzajami chorób nerek.

Skład

− Substancją czynną leku jest allopurynol.

Allopurinol Aurovitas, 100 mg, tabletki
Każda tabletka zawiera 100 mg allopurynolu.

Allopurinol Aurovitas, 300 mg, tabletki
Każda tabletka zawiera 300 mg allopurynolu.

− Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K- 30, karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A), magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Allopurinol Aurovitas – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Tabletki należy zażywać po posiłku i połykać je, popijając wystarczająco dużą ilością wody. Podczas przyjmowania tego leku należy pić dużo płynów (2-3 litry na dobę).

Zalecane dawki:
• Dorośli (oraz osoby w podeszłym wieku)
Dawka początkowa: 100 mg do 300 mg na dobę.
Po rozpoczęciu leczenia lekarz może przepisać lek przeciwzapalny lub kolchicynę przez miesiąc lub dłużej, aby zapobiec napadom dny moczanowej.
Dawka allopurynolu może być dostosowana w zależności od ciężkości stanu pacjenta. Dawka podtrzymująca wynosi:
− łagodne stany, 100-200 mg na dobę
− umiarkowanie ciężkie stany, 300-600 mg na dobę
− ciężkie stany, 700-900 mg na dobę.
Lekarz może również zmienić dawkę, jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek i wątroby, szczególnie u osób w podeszłym wieku.
Jeśli dawka dobowa przekracza 300 mg i występują objawy niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności lub wymioty, lekarz może przepisać allopurynol w podzielonych dawkach, aby zmniejszyć te objawy.

Jeśli u pacjenta stwierdzono ciężką chorobę nerek
• pacjent może otrzymać zalecenie, aby przyjmować dawkę mniejszą niż 100 mg każdej doby
• lub otrzymać zalecenie, aby przyjmować dawkę 100 mg w odstępach czasu dłuższych niż raz na dobę.
Jeśli pacjent jest dializowany 2 lub 3 razy w tygodniu, lekarz może zalecić dawkę 300 lub 400 mg do przyjmowania bezpośrednio po dializie.

• Dzieci (poniżej 15 lat)
100 mg – 400 mg na dobę.
Leczenie można rozpocząć jednocześnie z lekiem przeciwzapalnym lub kolchicyną, a dawkę można dostosować, jeśli u pacjenta występuje zmniejszenie czynności nerek i wątroby lub podzielić w celu złagodzenia działań niepożądanych dotyczących żołądka i jelit, tak jak powyżej, w przypadku osób dorosłych.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent (lub ktoś inny) przyjmie większą niż zalecana dawkę leku lub istniej podejrzenie, że dziecko połknęło tabletkę, należy skonsultować się z lekarzem lub natychmiast zgłosić się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Do najczęstszych objawów przedawkowania należą nudności, wymioty, biegunka i zwroty głowy. Należy zabrać ze sobą tę ulotkę, pozostałe tabletki i opakowanie tego leku ze sobą do szpitala, aby lekarz wiedział, jakie tabletki zostały połknięte.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Allopurinol Aurovitas – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Allopurinol Aurovitas w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Allopurynol jest wydzielany z mlekiem kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się stosowania allopurynolu podczas karmienia piersią. Nie należy przyjmować tego leku, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.

 

Ulotka Allopurinol Aurovitas – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Allopurinol Aurovitas, 100 mg; 300 mg, tabletki (Allopurinolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 199.17 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Allopurinol Aurovitas m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Allopurinol Aurovitas, 100 mg; 300 mg, tabletki (Allopurinolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 294.94 KB

Cena - ile kosztuje Allopurinol Aurovitas?

Cena Allopurinol Aurovitas i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Allopurinol Aurovitas.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Allopurinol Aurovitas? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Anefug simplex krem (Opakowanie: 40 ml)Łagodny krem pielęgnacyjny do skóry trądzikowej. Dzięki zawartości substancji działającej bakteriobójczo powoduje złagodzenie zmian trądzikowych. Wykazuje działanie kojące i wpływa na normalizację stanu skóry.
Krem jest w kolorze skóry dzięki czemu oprócz działania leczniczego maskuje niedoskonałości.
SkładAqua, Decyl Oleate, Glyceryl Stearate, Dwutlenek tytanu…

Zastosowanie Biaron Junior (Opakowanie: 30 )Biaron Junior (Opakowanie: 30 ) to suplement diety dla dzieci od 4. roku życia. Ma postać tabletek do żucia o smaku gumy balonowej. Wspiera odporność organizmu, zdrowie kości i serca. Przyczynia się do prawidłowego rozwoju mózgu i funkcji poznawczych.Efekt działania Biaron Junior (Opakowanie: 30 )Biaron Junior (Opakowanie: 30 ) zawiera witaminę D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej suplementacja jest niezbędna…

Zastosowanie Doppelherz aktiv Mama Premium kapsułki (Opakowanie: 60 )Doppelherz aktiv Mama Premium kapsułki (Opakowanie: 60 ) to suplement dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym także nienasyconych kwasów tłuszczowych potrzebnych do prawidłowego rozwoju układu nerwowego.
Efekt działania Doppelherz aktiv Mama Premium kapsułki (Opakowanie: 60 )Doppelherz Aktiv Mama Premium zawiera wszystkie witaminy i…

Zastosowanie Vichy Normaderm przeciw niedoskonałościom krem (Opakowanie: 50 ml)Vichy Normaderm przeciw niedoskonałościom krem (Opakowanie: 50 ml) jest przeznaczony dla kobiet i mężczyzn zmagających się z cerą tłustą do trądzikowej o widocznych niedoskonałościach. Produkt oparty na składnikach pochodzenia naturalnego, które pielęgnują i przywracają zdrowy wygląd skórze.

Efekt działania Vichy Normaderm przeciw niedoskonałościom krem (Opakowanie: 50…

Zastosowanie Lirra Gem 5 mg tabletki (Opakowanie: 7 )Lirra Gem 5 mg tabletki (Opakowanie: 7 ) to tabletki przeciwalergiczne oraz lek stosowany w objawowym leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa) oraz pokrzywki idiopatycznej.

Tabletki Lirra Gem mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci w wieku od 6 lat.Efekt działania Lirra Gem 5 mg tabletki (Opakowanie: 7 )Substancja czynna leku Lirra…