Allopurinol Aurovitas

Allopurinol Aurovitas to lek z grupy inhibitorów enzymów, które hamują niektóre reakcje chemiczne w organizmie. Jest stosowany w długotrwałym leczeniu dny moczanowej oraz w innych stanach związanych z nadmiarem kwasu moczowego, takich jak kamicę nerkową i choroby nerek. Lek ten jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

• Allopurynol należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymów, których działanie polega na spowalnianiu szybkości niektórych reakcji chemicznych w organizmie.
• Tabletki allopurynolu stosuje się w długotrwałym, zapobiegawczym leczeniu dny moczanowej i można je stosować w innych stanach związanych z nadmiarem kwasu moczowego w organizmie, w tym kamicą nerkową i innymi rodzajami chorób nerek.

Skład

− Substancją czynną leku jest allopurynol.

Allopurinol Aurovitas, 100 mg, tabletki
Każda tabletka zawiera 100 mg allopurynolu.

Allopurinol Aurovitas, 300 mg, tabletki
Każda tabletka zawiera 300 mg allopurynolu.

− Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K- 30, karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A), magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Tabletki należy zażywać po posiłku i połykać je, popijając wystarczająco dużą ilością wody. Podczas przyjmowania tego leku należy pić dużo płynów (2-3 litry na dobę).

Zalecane dawki:
• Dorośli (oraz osoby w podeszłym wieku)
Dawka początkowa: 100 mg do 300 mg na dobę.
Po rozpoczęciu leczenia lekarz może przepisać lek przeciwzapalny lub kolchicynę przez miesiąc lub dłużej, aby zapobiec napadom dny moczanowej.
Dawka allopurynolu może być dostosowana w zależności od ciężkości stanu pacjenta. Dawka podtrzymująca wynosi:
− łagodne stany, 100-200 mg na dobę
− umiarkowanie ciężkie stany, 300-600 mg na dobę
− ciężkie stany, 700-900 mg na dobę.
Lekarz może również zmienić dawkę, jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek i wątroby, szczególnie u osób w podeszłym wieku.
Jeśli dawka dobowa przekracza 300 mg i występują objawy niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności lub wymioty, lekarz może przepisać allopurynol w podzielonych dawkach, aby zmniejszyć te objawy.

Jeśli u pacjenta stwierdzono ciężką chorobę nerek
• pacjent może otrzymać zalecenie, aby przyjmować dawkę mniejszą niż 100 mg każdej doby
• lub otrzymać zalecenie, aby przyjmować dawkę 100 mg w odstępach czasu dłuższych niż raz na dobę.
Jeśli pacjent jest dializowany 2 lub 3 razy w tygodniu, lekarz może zalecić dawkę 300 lub 400 mg do przyjmowania bezpośrednio po dializie.

• Dzieci (poniżej 15 lat)
100 mg – 400 mg na dobę.
Leczenie można rozpocząć jednocześnie z lekiem przeciwzapalnym lub kolchicyną, a dawkę można dostosować, jeśli u pacjenta występuje zmniejszenie czynności nerek i wątroby lub podzielić w celu złagodzenia działań niepożądanych dotyczących żołądka i jelit, tak jak powyżej, w przypadku osób dorosłych.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent (lub ktoś inny) przyjmie większą niż zalecana dawkę leku lub istniej podejrzenie, że dziecko połknęło tabletkę, należy skonsultować się z lekarzem lub natychmiast zgłosić się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Do najczęstszych objawów przedawkowania należą nudności, wymioty, biegunka i zwroty głowy. Należy zabrać ze sobą tę ulotkę, pozostałe tabletki i opakowanie tego leku ze sobą do szpitala, aby lekarz wiedział, jakie tabletki zostały połknięte.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Allopurynol jest wydzielany z mlekiem kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się stosowania allopurynolu podczas karmienia piersią. Nie należy przyjmować tego leku, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.

 

Ulotka Allopurinol Aurovitas

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Allopurinol Aurovitas (forum)

Stosujesz Allopurinol Aurovitas? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Allopurinol Aurovitas. Podziel się doświadczeniami na forum.