Colchicine RPH

Colchicine RPH to lek stosowany w leczeniu dny moczanowej. Działa poprzez zmniejszenie stanu zapalnego wywołanego przez kryształy kwasu moczowego. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do jego stosowania są ostry atak dny moczanowej oraz profilaktyka ostrych napadów dny moczanowej podczas rozpoczynania leczenia preparatami o działaniu urykozurycznym. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Colchicine RPH. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Colchicine RPH i jakie są wskazania do stosowania?

Colchicine RPH zawiera substancję czynną o nazwie kolchicyna. Należy ona do grupy leków stosowanych w leczeniu dny moczanowej.

Napady dny moczanowej u dorosłych
W przebiegu dny moczanowej, w stawach odkładają się kryształy kwasu moczowego, będącego jednym z produktów przemiany materii, powodując ból i odczyn zapalny.
Lek Colchicine RPH jest stosowany u dorosłych w krótkotrwałym leczeniu ostrych napadów dny moczanowej oraz w zapobieganiu jej nawrotom.
Lek Colchicine RPH jest ponadto stosowany w zapobieganiu ostrym napadom dny moczanowej u osób, u których jej leczenie rozpoczęto od stosowania innych leków, takich jak allopurynol i probenecyd.

Rodzinna gorączka śródziemnomorska u dzieci i młodzieży
Rodzinna gorączka śródziemnomorska to choroba dziedziczna powodująca ból i obrzęk w obrębie stawów i narządów wewnętrznych.
U dzieci (w wieku od 4 lat) i młodzieży lek Colchicine RPH jest stosowany w leczeniu rodzinnej gorączki śródziemnomorskiej w celu łagodzenia objawów występujących podczas napadów choroby i w celu zapobiegania odkładaniu się patologicznych białek w tkankach i narządach wewnętrznych, np. w nerkach, powodując niewydolność nerek.

Skład

– Substancją czynną leku jest kolchicyna. Każda tabletka zawiera 500 mikrogramów kolchicyny.

– Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Colchicine RPH – jak stosować?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lekarz poinformuje pacjenta, ile tabletek przyjmować i przez jak długi okres.

Substancja czynna tego leku — kolchicyna — może być bardzo toksyczna, w związku z czym ważne jest, aby pacjent nie przekraczał dawki przepisanej przez lekarza.

Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Dna moczanowa u dorosłych
Leczenie ostrego napadu dny moczanowej:
Zalecana dawka początkowa to 2 tabletki, a następnie po godzinie 1 tabletka. Przez następne 12 godzin nie należy przyjmować dalszych tabletek. Jeśli po upływie tego czasu nadal będzie występowała taka konieczność, leczenie lekiem Colchicine RPH można wówczas wznowić przy zachowaniu maksymalnej dawki wynoszącej 1 tabletkę trzy razy na dobę do momentu złagodzenia objawów.
Leczenie należy zakończyć, kiedy objawy ustąpią albo kiedy łączna liczba przyjętych przez okres leczenia tabletek wyniesie 12. W ciągu pojedynczego cyklu leczenia nie należy przyjmować łącznie więcej niż 12 tabletek.
Nie należy rozpoczynać kolejnego cyklu leczenia lekiem Colchicine RPH (ani innym lekiem zawierającym kolchicynę), jeśli od zakończenia poprzedniego cyklu nie minęły co najmniej trzy doby.

Dawka stosowana w zapobieganiu napadom dny moczanowej, jeśli jej leczenie rozpoczęto od stosowania innych leków:
Dawka zalecana to 1 tabletka dwa razy na dobę.
Lekarz poinformuje pacjenta o tym, jak długo należy przyjmować Colchicine RPH.

Pacjenci w podeszłym wieku
Lek Colchicine RPH będzie przepisywany z zachowaniem ostrożności, a stan pacjenta będzie dokładnie kontrolowany przez lekarza.

Jeśli u pacjenta występuje choroba nerek lub wątroby
Lekarz może zmniejszyć dawkę leku Colchicine RPH lub wydłużyć odstęp między dawkami, a pacjenta należy dokładnie obserwować pod kątem działań niepożądanych.

Rodzinna gorączka śródziemnomorska u dzieci i młodzieży
Lek Colchicine RPH jest zalecany pacjentom pod nadzorem lekarza specjalisty posiadającego wystarczającą wiedzę na temat rodzinnej gorączki śródziemnomorskiej. Dawka zależy od wieku pacjenta, a zalecane dawki początkowe to:
– u dzieci w wieku poniżej 5 lat — 1 tabletka raz na dobę,
– u dzieci w wieku od 5 do 10 lat — 2 tabletki na dobę,
– u dzieci w wieku powyżej 10 lat oraz młodzieży — 3 tabletki na dobę.

Dawkowanie leku Colchicine RPH należy zwiększać stopniowo do maksymalnie 4 tabletek na dobę. Lekarz poinformuje pacjenta jak należy to zrobić. Za każdym razem, gdy zwiększana jest dawka, stan pacjenta należy dokładnie kontrolować pod kątem działań niepożądanych.
Począwszy od dawki wynoszącej 2 tabletki na dobę lek można podawać w dawce pojedynczej albo podzielić ją na dwie porcje i podawać je dwa razy na dobę — lekarz dziecka udzieli stosownych informacji na ten temat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjmie większą niż zalecana dawkę leku Colchicine RPH albo jeśli na przykład dziecko przypadkowo połknie lek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą niniejszą ulotkę oraz całość niewykorzystanego leku Colchicine RPH.
W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki lek Colchicine RPH może być bardzo toksyczny, nawet spowodować śmierć. Wczesne objawy przedawkowania (które pojawiają się średnio po 3 godzinach, choć mogą też wystąpić później) mogą obejmować nudności, wymioty, ból brzucha, krwistą biegunkę i spadek ciśnienia tętniczego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Colchicine RPH – czy mogę spożywać alkohol?

Sok grejpfrutowy może zwiększać stężenie kolchicyny we krwi, narażając pacjenta na ryzyko ciężkich działań niepożądanych. Podczas stosowania leku Colchicine RPH nie należy pić soku grejpfrutowego.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Colchicine RPH w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Kobiety w wieku rozrodczym
Leczenie dny moczanowej:
Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia i przez co najmniej 3 miesiące po zaprzestaniu leczenia lekiem Colchicine RPH dny moczanowej. Jeśli w tym okresie ciąża nadal występuje, należy porozmawiać z lekarzem o ryzyku uszkodzenia płodu.

Ciąża
Leczenie dny moczanowej:
Nie należy stosować Colchicine RPH, jeśli pacjentka jest lub może zajść w ciążę. Jeśli podczas leczenia lekiem Colchicine RPH lub w ciągu 3 miesięcy po zakończeniu leczenia ciąża wciąż występuje, należy porozmawiać z lekarzem o ryzyku uszkodzenia płodu.

Leczenie FMF:
Ponieważ nawet progresja FMF bez leczenia może mieć negatywny wpływ na ciążę, stosowanie Colchicine RPH w czasie ciąży powinno być rozważone w stosunku do potencjalnego ryzyka, a leczenie może być rozważane w razie potrzeby klinicznej.

Karmienie piersią
Substancja czynna kolchicyna przenika do mleka kobiet karmiących piersią.
Leku Colchicine RPH przeciw dnie nie należy stosować u kobiet karmiących piersią.
W przypadku kobiet karmiących piersią z FMF, należy zdecydować, czy przerwać, czy wstrzymać karmienie piersią, czy przerwać, czy wstrzymać się od terapii kolchicyną, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla kobiety.

Płodność
Leczenie dny moczanowej:
Pacjenci płci męskiej nie powinni mieć dzieci w trakcie leczenia i przez co najmniej 6 miesięcy po zaprzestaniu leczenia kolchicyną. Jeśli w tym czasie ciąża nadal występuje, należy porozmawiać z lekarzem o ryzyku uszkodzenia płodu.

Leczenie FMF:
Ponieważ nawet progresja FMF bez leczenia może prowadzić do niepłodności, należy rozważyć zastosowanie Colchicine RPH w odniesieniu do potencjalnego ryzyka i można rozważyć leczenie, jeśli istnieje taka potrzeba kliniczna.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Colchicine RPH

RPH Pharmaceuticals AB

Ulotka Colchicine RPH – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Colchicine RPH w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Colchicine RPH

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Colchicine RPH? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Colchicine RPH. Podziel się doświadczeniami na forum.