Milurit

Jak działa i kiedy stosujemy Milurit?

Tabletki Milurit zawierają substancję leczniczą zwaną allopurynolem. Jej działanie polega na spowalnianiu tempa niektórych reakcji chemicznych w organizmie.

Milurit jest stosowany:
– w celu zapobiegania dnie moczanowej. Jest to choroba, w której organizm wytwarza za dużo substancji zwanej “kwasem moczowym”. Kwas moczowy odkłada się w postaci kryształów w stawach i ścięgnach. Kryształy te powodują rekcje zapalne. Zapalenie sprawia, że skóra wokół stawu staje się obrzęknięta, tkliwa i bolesna po lekkim dotknięciu. Można też stwierdzić występowanie silnego bólu podczas wykonywania ruchów w stawie.
– w celu zapobiegania innym chorobom związanym z odkładaniem się kwasu moczowego w organizmie. Należy do nich kamica nerkowa i niektóre inne choroby nerek oraz sytuacje, kiedy pacjent otrzymuje leczenie z powodu nowotworu lub ma zaburzenia czynności niektórych enzymów.

REKLAMA

Jaki jest skład Milurit, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest allopurynol.
Tabletki 100 mg: każda tabletka zawiera 100 mg allopurynolu.
Tabletki 300 mg: każda tabletka zawiera 300 mg allopurynolu.

Pozostałe składniki to:
Tabletki 100 mg: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, powidon K-25, talk, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A).
Tabletki 300 mg: mikrokrystaliczna celuloza, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), żelatyna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Milurit – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Milurit należy przyjmować raz na dobę po posiłku, Jeśli dawka dobowa przekracza 300 mg, i wystąpią objawy nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego, lek można podawać w dawkach podzielonych.

Dawkowanie zawsze powinno być ustalane indywidualnie przez lekarza.
Zalecane dawki
Dorośli
Zalecana dawka początkowa wynosi 100 mg raz na dobę. Lekarz może stopniowo zwiększać dawkę, jeśli stężenie moczanów w surowicy w odpowiedzi na lek jest niezadowalające.

Zalecane dawki podtrzymujące wynoszą:
100 do 200 mg na dobę w stanach łagodnych, 300 do 600 mg na dobę w stanach o umiarkowanym nasileniu i 700 do 900 mg na dobę w stanach ciężkich.

Jeśli potrzebne jest ustalenie dawki w mg/kg wagi ciała, należy stosować dawkę 2 do 10 mg/kg masy ciała/dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży (poniżej 15 lat)
U dzieci w wieku poniżej 15 lat lek Milurit stosuje się w dawkach 10 do 20 mg/kg masy ciała na dobę, do maksymalnej dawki 400 mg na dobę. Stosowanie leku u dzieci jest rzadko wskazane, z wyjątkiem chorób nowotworowych (szczególnie białaczki) i niektórych zaburzeń enzymatycznych.

Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Lekarz zaleci najmniejszą dawkę leku Milurit, jaka będzie najlepiej kontrolować objawy.

Jeśli u pacjenta stwierdzono ciężką chorobę nerek
• pacjent może otrzymać zalecenie, aby przyjmować dawkę mniejszą niż 100 mg każdego dnia
• lub otrzymać zalecenie, aby przyjmować dawkę 100 mg w odstępach czasu dłuższych niż raz na dobę

Jeśli pacjent jest dializowany 2 lub 3 razy w tygodniu, lekarz może zalecić dawkę 300 lub 400 mg do przyjmowania bezpośrednio po dializie.

W przypadku choroby nerek lekarz może kontrolować czynność nerek, zwłaszcza jeśli pacjent przyjmuje jednocześnie leki moczopędne (diuretyki, szczególnie diuretyki tiazydowe).

Jeśli u pacjenta stwierdzono chorobę wątroby
Lekarz może zalecić przyjmowanie mniejszych dawek. Konieczne mogą być okresowe badania czynności wątroby, szczególnie na początku leczenia.

Leczenie stanów przebiegających ze zwiększonym obrotem moczanów (np. choroby nowotworowe, zaburzenia czynności niektórych enzymów)
Zaleca się, aby przed rozpoczęciem terapii cytotoksycznej wyrównać zwiększone stężenie kwasu moczowego. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej podaży płynów.

REKLAMA

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Milurit, należy skonsultować się z lekarzem lub natychmiast zgłosić się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

Do najczęstszych objawów przedawkowania należą nudności, wymioty, biegunka. Do czasu udzielenia pomocy przez lekarza należy zapewnić dużą podaż płynów.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Milurit – czy mogę spożywać alkohol?

Milurit należy przyjmować raz na dobę po posiłku, Jeśli dawka dobowa przekracza 300 mg, i wystąpią objawy nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego, lek można podawać w dawkach podzielonych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Milurit w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Bezpieczeństwo stosowania leku Milurit podczas ciąży nie jest wystarczająco udokumentowane.
Milurit może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy nie ma bezpieczniejszej alternatywy, a sama choroba niesie za sobą ryzyko dla matki lub nienarodzonego dziecka.

Karmienie piersią
Milurit przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Ze względu na brak odpowiednich danych dotyczących bezpieczeństwa nie jest zalecane stosowanie leku Milurit u kobiet karmiących piersią.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Milurit i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Milurit – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Pobierz ulotkę leku Milurit. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

REKLAMA

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Milurit m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz lek Milurit? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(32 ocen, średnia: 6,34 na 10)

3 OPINIE O LEKU

  1. Co do piwa jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o zakaz spożywania w czasie leczenia dny.
    A ze względu że dna to choroba przewlekła jest bezwzględny zakaz spożywania piwa.

  2. Witam mam pytanie oraz zapalenie stawu skokowego i zazywam leki milurit 300 mg i czy moge pic piwo 1dziennie dziekuje z gory za odpowiedz🤣

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.