Allupol

Allupol to lek zawierający substancję czynną allopurynol, który jest stosowany w leczeniu hiperurykemii, czyli stanów związanych ze zbyt wysokim poziomem kwasu moczowego w organizmie. Lek ten jest szczególnie przydatny w leczeniu dny moczanowej, nefropatii moczanowej oraz w celu rozpuszczenia złogów i zapobiegania powstawaniu kamieni moczanowych. Allupol jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Allupol zawiera substancję czynną o nazwie allopurynol. Działa poprzez spowalnianie szybkości niektórych reakcji chemicznych w organizmie.

Lek Allupol stosowany jest:

– w zapobieganiu dnie moczanowej. Jest to choroba, w której organizm produkuje zbyt dużo substancji zwanej „kwasem moczowym”. Kwas moczowy odkłada się stawach i ścięgnach pacjenta w postaci kryształów. Kryształy te powodują reakcję zapalną. Zapalenie powoduje, że skóra wokół niektórych stawów jest obrzęknięta, wrażliwa i bolesna, nawet przy lekkim dotyku. Można również odczuwać silny ból, gdy staw jest w ruchu.

– w zapobieganiu innym chorobom, w których dochodzi do odkładania kwasu moczowego w organizmie. Dotyczy to kamicy nerkowej i niektórych innych rodzajów chorób nerek oraz sytuacji, kiedy pacjent przyjmuje terapię przeciwnowotworową.

Skład

Substancją czynną leku jest allopurynol.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, Powidon K-25, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Sposób podawania
Lek Allupol należy stosować doustnie, raz na dobę, po posiłku. Lek Allupol jest dobrze tolerowany przez
pacjentów, szczególnie jeśli przyjmowany jest po posiłkach. Jeśli dobowa dawka leku jest większa niż 300 mg i wystąpią objawy nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego, lek można podawać w dawkach podzielonych.

Stosowanie u dorosłych
Zwykle stosowane dawki wynoszą od 100 do 900 mg na dobę. Dawka początkowa wynosi zwykle od 100 do 300 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci (poniżej 15 lat)
Zwykle stosowane dawki wynoszą od 100 do 400 mg na dobę.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Allupol należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do szpitala. Należy pokazać lekarzowi opakowanie z tabletkami.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Allupol należy przyjmować po posiłku, popijając wodą.

Ciąża i karmienie piersią

Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy nie ma bezpieczniejszej alternatywy a sama choroba niesie ze sobą ryzyko dla matki lub nienarodzonego dziecka.

Ulotka Allupol

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Allupol (forum)

Stosujesz Allupol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Allupol. Podziel się doświadczeniami na forum.