RIXCOL

CO TO JEST I JAK DZIAŁA RIXCOL? – OPIS I WSKAZANIA

Substancją czynną leku Rixcol, tabletki jest kolchicyna. Kolchicyna jest lekiem przeciwdziałającym dnie moczanowej.

Rixcol stosuje się w leczeniu napadów dny moczanowej u osób dorosłych. Lek jest również stosowany w zapobieganiu zaostrzenia dny moczanowej u osób dorosłych, gdy leczenie rozpoczyna się innymi lekami, takimi jak: allopurynol, probenecyd i sulfinpirazon.

SKŁAD RIXCOL, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest kolchicyna. Każda tabletka zawiera 0,5 mg kolchicyny.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.

JAKIE JEST DAWKOWANIE RIXCOL? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Lekarz poinformuje pacjenta, ile tabletek leku należy przyjmować i jak długo. Tabletki leku Rixcol należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Stosowanie u dorosłych

Leczenie ostrego napadu dny moczanowej:
• Zalecana początkowa dawka leku Rixcol to 2 tabletki, a następnie 1 tabletka po upływie godziny. Nie przyjmować kolejnych tabletek przez następnych 12 godzin. Jeśli to konieczne, leczenie można wznowić stosując dawkę maksymalną: 1 tabletka trzy razy na dobę, aż do ustąpienia objawów.

Kuracja powinna zakończyć się, gdy objawy ustapią lub gdy przyjęto łacznie 12 tabletek leku Rixcol. Nie należy przyjmować więcej niż 12 tabletek. Po zakończeniu cyklu leczenia nie rozpoczynać nowego cyklu przez co najmniej trzy dni.

Profilaktyka napadu dny moczanowej, gdy leczenie rozpoczyna się od innych leków:
• Zalecana dawka leku Rixcol to jedna tabletka dwa razy na dobę.
Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo będzie trwać leczenie.

Jeśli pacjent ma choroby nerek lub wątroby
Lekarz może zmniejszyć dawkę leku Rixcol i monitorować występowanie działań niepożądanych u pacjenta. Nie przyjmować leku Rixcol, jeśli pacjent ma poważne zaburzenia czynności z nerek lub wątroby.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI RIXCOL, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W przypadku przyjęcia większej ilości leku Rixcol niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym. Należy zabrać ze sobą ulotkę i wszystkie pozostałe tabletki leku Rixcol.

Zbyt duża dawka leku Rixcol może być silnie toksyczna, a nawet śmiertelna. Wczesne objawy przedawkowania (które pojawiają się średnio po 3 godzinach, ale mogą wystąpić później) mogą obejmować: nudności, wymioty, ból brzucha, krwawe biegunki i niskie ciśnienie krwi.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Sok grejpfrutowy może zwiększać ilość kolchicyny we krwi. Nie należy pić soku grejpfrutowego\ podczas stosowania leku Rixcol.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ RIXCOL W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Pacjentka w wieku rozrodczym, nie może przyjmować tego leku, chyba że stosuje skuteczną metodę antykoncepcji.

Kolchicyna przenika do mleka ludzkiego. Nie wolno przyjmować tego leku jeśli pacjentka karmi piersią.

ULOTKA LEKU RIXCOL – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – RIXCOL CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - RIXCOL CENA, REFUNDACJA

RIXCOL OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here