Konsultacja merytoryczna:

Rixcol

Substancją czynną leku Rixcol, tabletki jest kolchicyna. Kolchicyna jest lekiem przeciwdziałającym dnie moczanowej.

Rixcol stosuje się w leczeniu napadów dny moczanowej u osób dorosłych. Lek jest również stosowany w zapobieganiu zaostrzenia dny moczanowej u osób dorosłych, gdy leczenie rozpoczyna się innymi lekami, takimi jak: allopurynol, probenecyd i sulfinpirazon.

Jaki jest skład Rixcol, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest kolchicyna. Każda tabletka zawiera 0,5 mg kolchicyny.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Rixcol – jak stosować ten lek?

Lekarz poinformuje pacjenta, ile tabletek leku należy przyjmować i jak długo. Tabletki leku Rixcol należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Stosowanie u dorosłych

Leczenie ostrego napadu dny moczanowej:
• Zalecana początkowa dawka leku Rixcol to 2 tabletki, a następnie 1 tabletka po upływie godziny. Nie przyjmować kolejnych tabletek przez następnych 12 godzin. Jeśli to konieczne, leczenie można wznowić stosując dawkę maksymalną: 1 tabletka trzy razy na dobę, aż do ustąpienia objawów.

Kuracja powinna zakończyć się, gdy objawy ustapią lub gdy przyjęto łacznie 12 tabletek leku Rixcol. Nie należy przyjmować więcej niż 12 tabletek. Po zakończeniu cyklu leczenia nie rozpoczynać nowego cyklu przez co najmniej trzy dni.

Profilaktyka napadu dny moczanowej, gdy leczenie rozpoczyna się od innych leków:
• Zalecana dawka leku Rixcol to jedna tabletka dwa razy na dobę.
Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo będzie trwać leczenie.

Jeśli pacjent ma choroby nerek lub wątroby
Lekarz może zmniejszyć dawkę leku Rixcol i monitorować występowanie działań niepożądanych u pacjenta. Nie przyjmować leku Rixcol, jeśli pacjent ma poważne zaburzenia czynności z nerek lub wątroby.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej ilości leku Rixcol niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym. Należy zabrać ze sobą ulotkę i wszystkie pozostałe tabletki leku Rixcol.

Zbyt duża dawka leku Rixcol może być silnie toksyczna, a nawet śmiertelna. Wczesne objawy przedawkowania (które pojawiają się średnio po 3 godzinach, ale mogą wystąpić później) mogą obejmować: nudności, wymioty, ból brzucha, krwawe biegunki i niskie ciśnienie krwi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Rixcol – czy mogę spożywać alkohol?

Sok grejpfrutowy może zwiększać ilość kolchicyny we krwi. Nie należy pić soku grejpfrutowego\ podczas stosowania leku Rixcol.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Rixcol w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Pacjentka w wieku rozrodczym, nie może przyjmować tego leku, chyba że stosuje skuteczną metodę antykoncepcji.

Kolchicyna przenika do mleka ludzkiego. Nie wolno przyjmować tego leku jeśli pacjentka karmi piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Rixcol

Ulotka Rixcol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Rixcol, 0,5 mg, tabletki (Colchicinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 61.28 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Rixcol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Rixcol, 0,5 mg, tabletki (Colchicinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 85.44 KB

Cena - ile kosztuje Rixcol?

Cena Rixcol i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Rixcol.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Rixcol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz