Aero-OM

Aero-OM to lek antyflatulentny, który zawiera simetikonę. Jest dostępny w postaci tabletek do żucia i kropli. Aero-OM jest skuteczny w leczeniu dolegliwości brzusznych związanych z nagromadzeniem gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak wzdęcia i ból brzucha1. Pamiętaj, że Aero-OM powinien być przyjmowany doustnie, po posiłkach i przed snem.

Agiolax

Agiolax to roślinny lek przeczyszczający dostępny bez recepty. Jego substancje czynne pobudzają czynność mięśni jelit, co zwiększa pasaż jelitowy. Zawartość wody w stolcu wzrasta, stolec staje się miękki i plastyczny, co umożliwia regularne wypróżnienia. Lek Agiolax stosowany jest w krótkotrwałych zaparciach.

Amol

Amol

Amol to tradycyjny lek w postaci płynu, który zawiera mieszaninę olejków eterycznych. Jest dostępny bez recepty. Może być stosowany zarówno zewnętrznie, na skórę, jak i wewnętrznie, doustnie. Wewnętrznie stosowany jest w łagodnych dolegliwościach trawiennych jako środek rozkurczający. Zewnętrznie stosowany na skórę działa rozgrzewająco i powoduje przekrwienie skóry.

Auroverin MR

Auroverin MR to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie mebeweryny chlorowodorek. Należy on do grupy leków nazywanych spazmolitykami. Jest stosowany w leczeniu objawów zespołu jelita drażliwego u dorosłych. Jest to bardzo powszechny stan, który powoduje skurcz i ból w jelitach.

Azuseptol

Azuseptol

Azuseptol to lek dostępny w postaci płynu, który może być stosowany zarówno zewnętrznie, jak i doustnie. Zawiera wyciąg z rumianku i jest stosowany w łagodnych dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego oraz stanach zapalnych skóry. Lek jest dostępny bez recepty.

Bobofen fix

Bobofen Fix to preparat roślinny w postaci ziół do zaparzania w saszetkach. Stosowany jest tradycyjnie w łagodnych zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, takich jak uczucie pełności, wzdęcia, trudności w odchodzeniu gazów, a także pomocniczo w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Produkt jest dostępny bez recepty.

Bobotic

Bobotic to lek przeciwwzdęciowy, który zawiera substancję czynną symetykon. Lek ten jest stosowany w leczeniu objawów związanych z nagromadzeniem gazu w przewodzie pokarmowym, takich jak kolka, wzdęcia, uczucie pełności, odbijanie i niestrawność.

Boldovera

Boldovera to lek stosowany tradycyjnie w zaburzeniach trawienia spowodowanych zaburzeniami wydzielania żółci, takimi jak wzdęcia, uczucie pełności, odbijania, a także w lekkich skurczowych dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Jest również używany do regulacji częstości wypróżnień, na przykład w przypadku sporadycznych zaparć związanych ze zmianą diety lub miejsca pobytu. Lek jest dostępny bez recepty.

Carbo Activ Aflofarm

Carbo Activ Aflofarm to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną – węgiel aktywny. Po doustnym przyjęciu kapsułki, węgiel leczniczy uwalnia się z niej w ciągu kilkunastu minut i adsorbuje wszystkie substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym toksyny bakteryjne, bakterie i grzyby. Stosowany jest u dzieci powyżej 1 roku życia, młodzieży i osób dorosłych w zatruciach pokarmowych, biegunkach i wzdęciach.

Carbo Medicinalis MF

Carbo Medicinalis MF to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną – sproszkowany węgiel leczniczy. Jest stosowany w leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć. Może być również używany, po konsultacji z lekarzem, w przypadku zatruć lekami lub innymi substancjami chemicznymi. Każda tabletka zawiera 250 mg węgla aktywnego.

Carbo medicinalis VP

Carbo Medicinalis VP to lek dostępny bez recepty, który zawiera jako substancję czynną węgiel aktywny. Jest to sproszkowany węgiel aktywowany, który wykazuje silne właściwości adsorpcyjne. Stosowany jest w leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć oraz w zatruciach lekami i innymi związkami chemicznymi, ale zawsze po porozumieniu z lekarzem. Produkt leczniczy przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Constella

Constella to lek stosowany w leczeniu zespołu jelita drażliwego, którego głównym objawem jest przewlekłe zaparcie. Lek ten działa poprzez zwiększenie ilości płynu w jelitach, co ułatwia wypróżnianie. Constella jest dostępna na receptę.

Cynacholin

Cynacholin

Cynacholin to lek roślinny dostępny bez recepty, który występuje w postaci płynu doustnego. Jego substancją czynną jest wodno-etanolowy wyciąg gęsty z ziela karczocha. Preparat pobudza wydzielanie żółci, co działa żółciopędnie i łagodzi objawy niestrawności, takie jak uczucie pełności w jamie brzusznej i wzdęcia. Cynacholin jest zalecany do stosowania u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat.

Digestiol

Digestiol to lek w formie kapsułek, który zawiera jako substancję czynną wyciąg z ziela karczochów (cynaryna). Jest stosowany tradycyjnie jako środek żółciopędny. Digestiol jest wskazany do tradycyjnego stosowania w dolegliwościach związanych z zaburzeniami trawienia tłuszczu oraz w innych objawach, takich jak niestrawność, uczucie pełności, odbijania, wzdęcia, nudności. Skuteczność tego leku w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i zgromadzonym doświadczeniu.

Dospax

Dospax to lek o działaniu rozkurczającym na mięśnie gładkie. Substancją czynną zawartą w produkcie leczniczym Dospax jest chlorowodorek drotaweryny. Lek jest wskazany do stosowania w stanach skurczowych mięśni gładkich. Produkt leczniczy Dospax jest dostępny na receptę.

Dospax Forte

Dospax Forte to lek o działaniu rozkurczającym na mięśnie gładkie. Substancją czynną zawartą w produkcie leczniczym Dospax Forte jest chlorowodorek drotaweryny. Wskazaniem do stosowania leku jest m.in. kamica dróg żółciowych lub kamica nerkowa. Lek jest dostępny bez recepty.

Duspatalin retard

Duspatalin Retard to lek dostępny na receptę, który jest stosowany w leczeniu zaburzeń pracy układu pokarmowego. Substancją czynną tego leku jest mebeweryna, która działa bezpośrednio na komórki mięśni gładkich przewodu pokarmowego powodując ich rozkurcz. Wskazaniem do stosowania leku Duspatalin Retard są zaburzenia pracy układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha wywołane przez skurcze mięśni gładkich jelit oraz zaburzenia czynnościowe jelit związane z zespołem jelita drażliwego.

Dyoren

Dyoren to lek przeciwbiegunkowy, który działa poprzez wydłużenie czasu przejścia treści pokarmowej przez przewód pokarmowy. Jest stosowany w leczeniu objawowym ostrej i przewlekłej biegunki. U pacjentów z wytworzoną przetoką jelita krętego może być stosowany w celu zmniejszenia liczby i objętości stolców oraz zwiększenia ich konsystencji. Lek jest dostępny na receptę.

Enterosol

Enterosol

Enterosol to lek roślinny w postaci płynu doustnego. Składniki aktywne to wyciągi z kory dębu, kory wierzby, ziela szałwii, ziela bylicy boże drzewko, ziela tymianku i ziela krwawnika. Lek jest stosowany wspomagająco w niestrawności, zwłaszcza po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Enterosol jest dostępny bez recepty.

Espumisan

Espumisan

Espumisan to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną symetykon. Jest stosowany w objawowym leczeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak wzdęcia. Lek ten jest również pomocny w przygotowaniu do zabiegów diagnostycznych oraz po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej.

Esputicon

Esputicon to lek, który ułatwia usuwanie gazów z przewodu pokarmowego. Jest bezwonny i bezsmakowy, a jego substancją czynną jest dimetykon. Lek ten jest dostępny w postaci kapsułek i kropli. Esputicon jest przeznaczony dla niemowląt od pierwszego miesiąca życia, dzieci i dorosłych. Wskazaniami do stosowania leku są: wzdęcia, nadmierna ilość gazów w jelitach, bębnica, aerofagia. Preparat może być stosowany jako przygotowanie do niektórych badań rentgenowskich i ultrasonograficznych. Esputicon jest dostępny bez recepty.

Fito-Mix XII fix

Fito-Mix XII fix to preparat roślinny w postaci ziół do zaparzania w saszetkach. Jest stosowany przy zaburzeniach czynności wątroby, w chorobach dróg żółciowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego, w kamicy wątrobowej i przy żółtaczce. Jest to tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania. Produkt jest dostępny bez recepty.

Galospa

Galospa to lek w postaci tabletek, który jest stosowany w stanach skurczowych mięśni gładkich związanych z chorobami dróg żółciowych oraz moczowych. Substancją czynną leku jest chlorowodorek drotaweryny. Działanie rozkurczowe drotaweryny zaznacza się szczególnie wyraźnie w obrębie dróg moczowych, żółciowych oraz przewodu pokarmowego. Lek jest dostępny bez recepty.

Gastrocynesine

Gastrocynesine to lek homeopatyczny, który jest dostępny bez recepty. Jest stosowany w leczeniu łagodnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, które mogą wystąpić po spożyciu ciężkostrawnych posiłków. Dolegliwości te mogą obejmować wzdęcia, odbijanie, zgagę i uczucie ciężkości w nadbrzuszu. Lek jest dostępny w postaci tabletek do ssania.

Gastrosan fix

Gastrosan fix

Gastrosan fix to produkt leczniczy zawierający zioła stosowane w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Składniki aktywne to: kwiat rumianku, korzeń prawoślazu i liść mięty pieprzowej. Preparat jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania to stany skurczowe w obrębie jamy brzusznej, wzdęcia oraz pomocniczo w stanach zapalnych przewodu pokarmowego.

Gastrovit MultiActive

Gastrovit MultiActive to lek roślinny stosowany doustnie. Zawiera wyciąg złożony płynny z ziela bylicy bożego drzewka, owocu ostropestu plamistego, liścia mięty pieprzowej, ziela drapacza lekarskiego, korzenia mniszka lekarskiego i ziela krwawnika. Lek jest przeznaczony do stosowania w niestrawnościach (z objawami zgagi, odbijania, nudności) i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych spowodowanych niedostatecznym wydzielaniem soku żołądkowego i żółci. Gastrovit MultiActive jest dostępny bez recepty.

Gastrovit TraviComplex

Gastrovit TraviComplex to lek pochodzenia roślinnego, który jest dostępny bez recepty. Jest to preparat złożony, zawierający wyciąg płynny z kory dębu, z kory wierzby, z ziela bylicy bożego drzewka, z ziela szałwii, z ziela tymianku, z ziela krwawnika. Substancje zawarte w wyciągu działają ściągająco, rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, wzmagają przepływ żółci, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Preparat wzmaga wydzielanie soków trawiennych. Stosowany jest tradycyjnie w niestrawności.

Guttae Stomachicae

Guttae Stomachicae to tradycyjny produkt leczniczy roślinny dostępny w postaci kropli doustnych. Stosuje się go jako środek pobudzający wydzielanie soków trawiennych w zaburzeniach trawienia, a także w niestrawności, wzdęciach i braku łaknienia. Lek jest dostępny bez recepty. Ze względu na zawartość alkoholu, nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia.

Hepeel N

Hepeel N to homeopatyczny produkt leczniczy, który zawiera naturalne składniki. Jest stosowany wspomagająco w leczeniu łagodnych zaburzeń czynności wątroby i pęcherzyka żółciowego, takich jak wzdęcia, brak apetytu i niestrawność. Hepeel N jest dostępny bez recepty.

Iberogast

Iberogast

Iberogast to preparat złożony, który poprawia pracę układu pokarmowego. Jest dostępny bez recepty i składa się z różnych wyciągów roślinnych, które współdziałają, łagodząc wiele czynnościowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak bóle brzucha i uczucie pełności. Wskazany jest do stosowania w leczeniu zaburzeń czynnościowych związanych z motoryką przewodu pokarmowego, takich jak podrażnienia żołądka czy zespół jelita drażliwego. Preparat ten ma również działanie przeciwzapalne, wiatropędne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne.

Imodium

Imodium to lek stosowany w leczeniu biegunki. Substancją czynną jest loperamid, który działa na mięśnie jelit, spowalniając ich ruchy. Dzięki temu organizm ma więcej czasu na wchłanianie wody i soli z jelit, co pomaga znormalizować konsystencję stolca. Imodium jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania to biegunka o różnej etiologii.

Imodium Instant

Imodium Instant to lek przeciwbiegunkowy dostępny bez recepty. Jego substancją czynną jest chlorowodorek loperamidu. Lek ten działa poprzez zmniejszenie perystaltyki jelit, co wydłuża czas przechodzenia treści pokarmowej przez jelita i zwiększa spoczynkowe napięcie zwieracza odbytu, zmniejszając tym samym natychmiastową potrzebę wypróżnienia. Jest wskazany w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki u osób dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia, a także w objawowym leczeniu ostrych epizodów biegunki związanej z zespołem jelita drażliwego u osób powyżej 18 roku życia.

Imodium Multi-Action

Imodium Multi-Action to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: loperamid i symetykon. Loperamid jest doustnym lekiem przeciwbiegunkowym, który zmniejsza perystaltykę jelit, wydłuża czas przechodzenia treści pokarmowej przez jelita i zwiększa wchłanianie wody i elektrolitów. Symetykon jest substancją o właściwościach przeciwpieniących, która łagodzi objawy związane z biegunką, szczególnie takie jak wzdęcia, bóle i kurcze brzucha. Lek jest wskazany w leczeniu ostrej biegunki oraz objawów często z nią związanych, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, kurcze i oddawanie nadmiernej ilości gazów. Jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u osób dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat.

Infacol

Infacol to lek w postaci białej, jednorodnej zawiesiny o zapachu pomarańczowym, który pomaga w usuwaniu gazów z przewodu pokarmowego. Substancją czynną leku jest symetykon, który obniża napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, ułatwiając ich pękanie. Lek stosuje się w celu łagodzenia dolegliwości związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak wzdęcia i bóle kolkowe. Infacol jest dostępny bez recepty i jest wskazany do stosowania u niemowląt od 1 do 6 miesiąca życia.

Ircolon Gastro

Ircolon Gastro

Ircolon Gastro to lek w postaci tabletek, który zawiera substancję czynną trimebutynę. Jest to lek regulujący pracę przewodu pokarmowego. Stosowany jest w leczeniu objawowym zaburzeń motoryki i dolegliwości jelitowych związanych z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego oraz bólu związanego z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Lek jest dostępny na receptę.

Klean-prep

Klean-Prep to lek stosowany w celu oczyszczenia jelit przed badaniami diagnostycznymi, takimi jak kolonoskopia, czy przed operacją. Preparat działa przeczyszczająco, usuwając zawartość jelit. Klean-Prep jest dostępny na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest konieczność dokładnego oczyszczenia jelit przed badaniem lub zabiegiem chirurgicznym.

Kolmentin

Kolmentin to preparat ziołowy w postaci kapsułek dojelitowych, który zawiera miętę pieprzową. Jest dostępny bez recepty. Lek jest stosowany do łagodzenia dolegliwości żołądkowych. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.

Koper włoski fix

Koper włoski fix to produkt leczniczy roślinny w postaci ziół do zaparzania. Jest dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną – owoc kopru włoskiego. Stosowany jest w objawowym leczeniu łagodnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak uczucie pełności oraz wzdęcia. Ponadto, znajduje zastosowanie w objawowym leczeniu dolegliwości skurczowych o łagodnym przebiegu związanych z menstruacją oraz jako środek wykrztuśny w kaszlu związanym z przeziębieniem.

Korzeń arcydzięgla

Korzeń arcydzięgla

Korzeń arcydzięgla to tradycyjny, roślinny produkt leczniczy dostępny bez recepty. Stosowany jest głównie jako środek wspomagający poprawiający apetyt oraz przy takich objawach niestrawności jak wzdęcia i uczucie pełności. W składzie zawiera 100% korzenia Angelica archangelica L., czyli arcydzięgla. Zaleca się stosowanie go poprzez zaparzanie i picie naparu. Produkt jest polecany dla osób dorosłych.

Korzeń cykorii podróżnika

Korzeń cykorii podróżnika, znany również jako Cichorium intybus L., jest popularnym składnikiem w medycynie naturalnej. Jest często stosowany w problemach z drogami żółciowymi, ponieważ działa żółciopędnie i żółciotwórczo, a także wspomaga trawienie. Właściwości lecznicze cykorii podróżnik są od setek lat wykorzystywane przez medycynę naturalną, szczególnie korzystny wpływ ma na funkcjonowanie układu pokarmowego. Nie jest wymagana recepta do zakupu tego produktu.

Preparaty, zioła i tabletki na gazy i wzdęcia

Spis leków na wzdęcia.

Zobacz także:

Biegunka
Ból brzucha
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Helicobacter pylori – wrzody żołądka i dwunastnicy
Niestrawność – leki na trawienie
Leki na wątrobę
Zaparcia
Zatrucia pokarmowe
Zgaga i refluks
Wszystkie leki gastrologiczne 

Wzdęcia – czym są?

Wzdęcia najczęściej kojarzone są z powiększeniem obwodu brzucha, co spowodowane jest nadmierną ilością gazów znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Nie jest to jednak obiektywna ocena, a jedynie subiektywne odczucia pacjentów. Prawdziwy problem to zaburzenia motoryki jelit oraz czucia trzewnego – jest to nadmierna wrażliwość na to, co u osób zdrowych jest dobrze tolerowane i nie przejawia żadnych nieprzyjemnych objawów. Najczęstsze przyczyny pojawiania się wzdęć to przede wszystkim zwiększone połykanie powietrza (podczas palenia papierosów czy jedzenia w pośpiechu), picie napojów gazowanych czy też spożywanie pokarmów, które są ciężkostrawne i powodują nadmierną ilość gazów (cebula, rośliny strączkowe). Wzdęcia mogą także pojawić się przy różnych niefunkcjonalnościach w organizmie, takich jak niedrożność jelit, zaburzenia trawienia, zwolnienie pasażu jelitowego oraz przerost mikroflory bakteryjnej  i zaburzeń wchłaniania w jelicie cienkim.

Wzdęcia – metody leczenia

O ile wzdęciom nie towarzyszą groźne objawy, takie jak gorączka czy brak łaknienia, to nie są one groźne i większość pacjentów może poradzić sobie z nimi sama. Warto przy leczeniu zadbać o uprawianie sportu, regularne spożywanie pokarmów oraz wybieranie lekkostrawnych potraw. Leczenie farmakologiczne nie jest skomplikowane, wzdęć można pozbyć się za pomocą leków wydawanych bez recepty. Środki zawierające symetykon wpływają na pękanie pęcherzyków gazów, przez co łatwo wydalają się z organizmu. Mogą być one stosowane również u dzieci. Niekiedy pomocne mogą okazać się probiotyki. Dodatkowo duże znaczenie ma modyfikacja diety. Dietetycy przede wszystkim zalecają odstawienie pokarmów fermentujących, takich jak: chleb razowy, biała kapusta, cebula, suszone owoce.

Przykładowe substancje czynne stosowane w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego:

Loperamid
Nifuroksazyd
Trimebutyna
Omeprazol
Pantoprazol
Ranitydyna
Budezonid
Ezomeprazol
Pięciornik
Chlorek sodu
Glukonian cynku
Kora dębu
Pięciornik