Carbo Medicinalis MF

Carbo Medicinalis MF to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną - sproszkowany węgiel leczniczy. Jest stosowany w leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć. Może być również używany, po konsultacji z lekarzem, w przypadku zatruć lekami lub innymi substancjami chemicznymi. Każda tabletka zawiera 250 mg węgla aktywnego.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Carbo medicinalis MF to okrągłe, czarne tabletki zawierające 250 mg węgla aktywnego (inaczej węgla leczniczego). Lek stosowany jest w biegunkach i wzdęciach, a także, w porozumieniu z lekarzem – w zatruciach lekami lub innymi substancjami chemicznymi.

Węgiel leczniczy jest mało skuteczny w zatruciu kwasem borowym, siarczanem żelaza i innymi związkami metali, DDT, cyjankami, litem, etanolem, metanolem, glikolem etylenowym, związkami nierozpuszczalnymi w wodzie, a także kwasami i zasadami nieorganicznymi.

Jeśli nie następuje poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza (patrz punkt 2 załączonej poniżej ulotki: Ostrzeżenia i środku ostrożności).

Skład

Substancją czynną leku jest węgiel aktywny w ilości 250 mg

Pozostałe składniki leku to: sacharoza, laktoza, karmeloza sodowa oraz magnezu stearynian

Dawkowanie

Lek Carbo medicinalis MF należy stosować doustnie.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
· Wzdęcia: 4 do 5 tabletek kilka razy na dobę aż do ustąpienia objawów.
· Biegunka: 12 do 16 tabletek jednorazowo. Tabletki przed połknięciem należy rozkruszyć lub pogryźć. Najlepiej podawać w postaci wodnej papki przygotowanej z rozkruszonych tabletek. W razie konieczności dawkę można powtarzać co kilka godzin.
· Zatrucia lekami lub innymi substancjami toksycznymi: jednorazowo podać 49 do 50 tabletek. W przypadku ciężkich zatruć można podać jednorazowo do 100 g węgla leczniczego. W razie konieczności można powtarzać kilkakrotnie w ciągu doby.

Dzieci w wieku powyżej 1 roku życia
Zatrucia lekami lub innymi substancjami toksycznymi: jednorazowo podać 49 do 50 tabletek. W razie konieczności można podawać kilkakrotnie w ciągu doby.

Dzieci w wieku poniżej 1 roku życia
Zatrucia lekami lub innymi substancjami toksycznymi: zwykle jednorazowo 1g/kg mc. w postaci zawiesiny w wodzie. W razie konieczności można powtarzać co 4 do 6 godzin.

Przedawkowanie

Brak danych.

Jedzenie i picie (alkohol)

Węgla leczniczego nie należy stosować łącznie z pokarmem, który osłabia działanie leku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Carbo Medicinalis MF

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Carbo Medicinalis MF (forum)

Stosujesz Carbo Medicinalis MF? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

1 komentarz do “Carbo Medicinalis MF”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Carbo Medicinalis MF. Podziel się doświadczeniami na forum.