Agiolax to roślinny lek przeczyszczający dostępny bez recepty. Jego substancje czynne pobudzają czynność mięśni jelit, co zwiększa pasaż jelitowy. Zawartość wody w stolcu wzrasta, stolec staje się miękki i plastyczny, co umożliwia regularne wypróżnienia. Lek Agiolax stosowany jest w krótkotrwałych zaparciach. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Agiolax. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.
Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.
Jak działa lek Agiolax i jakie są wskazania do stosowania?
Agiolax jest roślinnym lekiem przeczyszczającym, którego substancje czynne pobudzają czynność mięśni jelit a przez to pasaż jelitowy. Zawartość wody w stolcu wzrasta, stolec staje się miękki i plastyczny, następują regularne wypróżnienia.
Agiolax stosowany jest w krótkotrwałych zaparciach.
Jaki jest skład Agiolax, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są:
5 g granulatu (1 łyżeczka) zawiera:
2,600 g Plantago ovata Forssk. semen (nasiona babki jajowatej)
0,110 g Plantago ovata Forssk. seminis tegumentum (łuski babki jajowatej)
0,337-0,658 g Cassia angustifolia Vahl, fructus (strąki senesu)
co odpowiada 15 mg glikozydów hydroksyantracenowych, w przeliczeniu na sennozyd B.
Substancje pomocnicze to: sacharoza, talk, guma arabska, tlenek żelaza czerwony E 172, tlenek żelaza czarny E 172, tlenek żelaza żółty E 172, parafina ciekła, parafina stała, olejek miętowy, olejek kminkowy, olejek szałwiowy
Zobacz listę produktów zawierających substancje:
Babka jajowata (łupina / łyski / nasiona), Senes (liść /owoc / strąki).Dawkowanie preparatu Agiolax – jak stosować?
Dorośli i młodzież od 12 lat:
Maksymalna dawka dobowa nie może przekroczyć 30 mg pochodnych hydroksyantracenu, co odpowiada 10 g preparatu (2 łyżeczki). Zalecane jest stosowanie jednej lub dwóch łyżeczek leku Agiolax raz dziennie, po wieczornym posiłku.
Dzieci i młodzież:
U młodzieży od 12 lat dawkowanie takie jak u dorosłych. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Lek należy zawsze przyjmować z odpowiednią ilością płynu (woda, mleko, sok) tj. jedną łyżeczkę granulatu (5 g) należy popić co najmniej 150 ml płynu (1 g granulatu należy popić co najmniej 30 ml płynu). Lek ten można mieszać z płynem i następnie połykać lub wziąć i połknąć z odpowiednią ilością płynu. Nie należy stosować bezpośrednio przed snem. Efekt działania leku pojawia się po 8 do 12 godzinach od zastosowania. Odpowiednia dawka dla pacjenta jest najmniejszą ilością leku powodującą odpowiednią miękkość i uformowanie stolca.
Nie należy stosować dłużej niż 1-2 tygodnie.
Nie należy zażywać wyższych dawek leku niż zalecane.
Należy przyjmować co najmniej 1/2 do 1 godziny po przyjęciu innych leków.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku niezamierzonego lub umyślnego przedawkowania mogą wystąpić bolesne skurcze jelit, ostra biegunka prowadząca do utraty wody i elektrolitów (zwłaszcza potasu) oraz ostre dolegliwości żołądkowo-jelitowe, wzdęcia i niedrożność jelit.
W przypadku przedawkowania należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem (może być konieczne podanie płynów i elektrolitów). Uzupełnienie poziomu elektrolitów (zwłaszcza potasu) powinno być monitorowane zwłaszcza u osób w podeszłym wieku.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Agiolax – czy mogę spożywać alkohol?
Zalecane jest stosowanie leku Agiolax po wieczornym posiłku. Lek należy zawsze przyjmować z odpowiednią ilością płynu (woda, mleko, sok).
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Agiolax w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie jest zalecane stosowanie leku Agiolax przez pierwsze trzy miesiące ciąży i w okresie karmienia piersią. Należy uwzględnić fakt, iż reina, produkt rozkładu jednej z substancji czynnych leku Agiolax, w nieznacznym stopniu przenika do mleka matki.
Lek ten może być stosowany doraźnie tylko, jeśli zastosowanie odpowiedniej diety lub środków zwiększających objętość stolca nie przyniosło spodziewanych efektów.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Agiolax
Ulotka Agiolax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.
Sprawdź cenę i dostępność Agiolax w najbliższej aptece
Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Agiolax
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Agiolax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.
Dobry środek przeczyszczający pomógł mi już dwa razy