Lek na zapalenie spojówek bez recepty i na receptę

Lista leków stosowanych w leczeniu zapaleń i zakażeń oczu.

Zobacz także listę leków:

Jaskra
Krople do oczu
Zaćma
Żele i maści do oczu
Wszystkie leki okulistyczne

Objawy zapalenia spojówek

Stan zapalny oczu najczęściej przejawiają się w formie zakaźnego zapalenia spojówek wywołanego przez bakterie. Stan ten najczęściej spowodowany jest przez kontakt paciorkowców i gronkowców ze spojówką oka. Objawy zapalenia spojówki to podrażnienie oraz zaczerwienienie oka, obrzęk oraz żółta, ropna wydzielina zbierająca się w kąciku oka. Warto nadmienić, że w przypadku zakażenia oka nie występuje światłowstręt czy pogorszenie ostrości wzroku.

Bakteryjne zapalenie oka może objawiać się zarówno w formie ostrej, jak i przewlekłej. W przypadku przewlekłej infekcji wszystkie objawy są mniej nasilone, a ponadto na brzegach powiek mogą pojawić się łuseczki. Charakterystyczną cechą, pozwalającą odróżnić przewlekły charakter zapalenia są brodawki spojówkowe.

Jak leczyć zapalenie spojówek?

Leczenie stanu zapalnego oka składa się z przestrzegania odpowiedniej higieny oka oraz farmakoterapii. Najczęstszą forma leku są krople zawierające antybiotyk lub chemioterapeutyk o szerokim spektrum działania. Stosowanie takich leków jest efektywne przeciwko większości infekcji spojówek. Do najpopularniejszych antybiotyków wykorzystywanych w leczeniu stanów zapalnych oka należą:

Amikacyna
Gentamycyna
Azytromycycna
Erytromycyna
Fluorochinolony

Krople antybiotykowe zawierające fluorochinolony należy stosować 4 razy dziennie, natomiast inne maksymalnie 3 razy. Takie dawkowanie zapobiega rozwojowi antybiotykoodporności przez bakterie.

Należy pamiętać, że bakteryjne zapalenie spojówek jest chorobą samoograniczającą się, co powoduje, że może ona ustąpić samoistnie. Stosowanie kropli do oczu ma na celu tylko i wyłącznie przyspieszenie gojenia. Przed zgłoszeniem się do okulisty warto odczekać 3-5 dni.

Substancje stosowane w leczeniu rozmaitych chorób oczu:

Nafazolina
Polimyksyna B

Zapalenie spojówek:

Kromoglikan sodu
Azelastyna
Cetyryzyna
Difenhydramina
Gentamycyna
Lewocetyryzyna
Moksyfloksacyna
Neomycyna
Tobramycyna