Levoftamid

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Jedna butelka leku Levoftamid 5 mg/ml krople do oczu zawiera 5 ml roztworu zawierającego substancję czynną o nazwie lewofloksacyna.

W jednej kropli odpowiadającej 0,05 ml leku znajduje się 0,256 mg lewofloksacyny półwodnej, co odpowiada 0,250 mg lewofloksacyny.

Lewofloksacyna jest antybiotykiem z grupy zwanej fluorochinolonami (czasem w skrócie nazywanej chinolonami). Działanie leku polega na niszczeniu niektórych rodzajów bakterii, które mogą wywoływać zakażenia.

Lewofloksacyna w postaci kropli do oczu jest stosowana u dzieci, które ukończyły 1 rok życia lub starszych oraz u osób dorosłych w leczeniu zakażeń bakteryjnych obejmujących przednią powierzchnię oka. Jednym z rodzajów zakażenia w tej okolicy jest bakteryjne zapalenie spojówek, które jest zakażeniem powłoki przedniej części oka (spojówki).

Lek Levoftamid krople do oczu nie nadaje się do leczenia zakażeń obejmujących głębsze części oka lub płyn znajdujący się w gałce ocznej. Do leczenia takich głębszych i cięższych zakażeń konieczne jest zastosowanie antybiotyku w tabletkach lub zastrzykach.

Nie zaleca się stosowania leku Levoftamid krople do oczu u dzieci w 1. roku życia.
Jeśli po upływie 5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

Substancją czynną leku jest lewofloksacyna (w postaci półwodnej) 5 mg/ml.

Pozostałe składniki to:
benzalkoniowy chlorek, sodu chlorek, roztwór sodu wodorotlenku lub kwas solny i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Levoftamid krople do oczu przeznaczony jest do stosowania do oka i musi być stosowany na zewnętrzną powierzchnię oka.

U pacjentów powyżej 1 roku życia zalecana dawka wynosi:

DNI 1–2
• Jedna do dwóch kropli do zakażonego oka (oczu) co dwie godziny.
• Lek stosować maksymalnie osiem razy na dobę.

DNI 3–5
• Jedna do dwóch kropli do zakażonego oka (oczu).
• Lek stosować maksymalnie cztery razy na dobę.

Nie ma konieczności modyfikacji dawki u osób w podeszłym wieku.

Zwykle leczenie trwa pięć dni. Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy stosować krople.

Jeśli pacjent stosuje jakikolwiek inny lek do oczu, należy odczekać co najmniej 15 minut pomiędzy zastosowaniem różnych rodzajów kropli do oczu.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie ma konieczności modyfikacji dawki u dzieci po ukończeniu 1 roku życia i młodzieży. Nie zaleca się stosowania leku Levoftamid u dzieci w pierwszym roku życia.

Przed podaniem kropli:
Jeśli to możliwe, należy poprosić drugą osobę o zakroplenie leku. Przed podaniem kropli pacjentowi należy poprosić tę osobę o przeczytanie niniejszej instrukcji przy pacjencie.
1) Należy umyć ręce.
2) Otworzyć butelkę. Należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić do kontaktu między końcówką butelki a okiem, skórą wokół oka lub palcami. Jeżeli jednak do tego dojdzie, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu otrzymania czystej butelki. Odchylić głowę do tyłu w pozycji siedzącej lub leżąc na plecach.
3) Przybliżyć końcówkę butelki do oka.
4) Odciągnąć powiekę dolną ku dołowi i spojrzeć w górę.
5) Lekko nacisnąć butelkę, co spowoduje wypłynięcie jednej kropli do przestrzeni pomiędzy powieką dolną a okiem.
6) Zamknąć na chwilę oko i uciskać palcem wskazującym jego wewnętrzny kącik przez około jedną minutę. W ten sposób można zapobiec wypłynięciu kropli przez kanalik łzowy.
7) Wytrzeć ewentualne resztki roztworu ze skóry wokół oka.
Jeśli konieczne jest podanie dodatkowej kropli, a także gdy leczenie obejmuje również drugie oko, należy powtórzyć czynności opisane w punktach od 3 do 6.
Po użyciu dokładnie zamknąć butelkę zakrętką.

Leku Levoftamid nie wolno wstrzykiwać do wewnętrznej części gałki ocznej.

REKLAMA

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki Levoftamid krople do oczu należy przepłukać oko (oczy) wodą i poinformować lekarza lub farmaceutę.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie dotyczy.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek Levoftamid krople do oczu może być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy spodziewana korzyść uzasadnia potencjalne ryzyko dla rozwijającego się dziecka.

Mimo, że lewofloksacyna w bardzo małych ilościach przenika do krwi i mleka kobiecego, po podaniu kropli do oczu jest bardzo mało prawdopodobne, aby krople te miały szkodliwy wpływ na rozwijające się dziecko.

Lekarz jest poinformowany o potencjalnym ryzyku i udzieli pacjentce porady, czy w takiej sytuacji stosować lek Levoftamid krople do oczu. Podczas stosowania leku Levoftamid zgodnie z zaleceniami płodność (zdolność do zajścia w ciążę lub spłodzenia dziecka) nie ulega zaburzeniu.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Cena

Sprawdź ile kosztuje Levoftamid.

Opinie pacjentów - forum o lekach

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.