Corneregel

Corneregel to żel do oczu, który zawiera substancję czynną dekspantenol. Jest stosowany w leczeniu niezapalnej keratopatii, na przykład w przypadku zwyrodnienia lub degeneracji rogówki, nawracającej erozji i uszkodzeń związanych ze stosowaniem soczewek kontaktowych. Dodatkowo, jest używany jako lek wspomagający proces gojenia w uszkodzeniach rogówki i spojówki, oparzeniach chemicznych i termicznych. Jest dostępny na receptę.

Cortineff ophtalm. 0,1%

Cortineff ophtalm. 0,1% to lek w postaci maści do oczu, który zawiera substancję czynną fludrokortyzon. Jest stosowany miejscowo do worka spojówkowego oka w leczeniu stanów zapalnych. Fludrokortyzon działa silnie przeciwzapalnie, zmniejsza odczyn alergiczny, działa przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Wskazania do stosowania preparatu obejmują: zapalenie błony naczyniowej oka, zapalenie rogówki, zapalenie alergiczne spojówek i brzegów powiek. Lek jest dostępny na receptę.

Cusí Erythromycin 0,5%

Cusí Erythromycin 0,5% to jałowa maść do oczu, która zawiera substancję czynną erytromycynę w stężeniu 5 mg na 1 g maści. Erytromycyna jest antybiotykiem z grupy makrolidów, który działa bakteriobójczo. Lek jest wskazany do leczenia powierzchownych zakażeń oka wywołanych przez mikroorganizmy wrażliwe na erytromycynę. Może być również stosowany do zapobiegania niektórym zakażeniom oka u noworodków. Jest dostępny na receptę.

Dexamytrex

Dexamytrex to złożony preparat o właściwościach bakteriobójczych i przeciwzapalnych, dostępny w postaci kropli do oczu lub maści. Zawiera gentamycynę i deksametazon. Stosowany jest w zakażeniach przedniego odcinka oka wywołanych drobnoustrojami wrażliwymi na gentamycynę, takie jak bakteryjne zapalenie spojówek, zapalenie rogówki – bez uszkodzenia nabłonka i uszkodzenia brzegów powiek wykazujących intensywne objawy zapalenia. Jest dostępny na receptę.

Floxal

Floxal to lek przeciwbakteryjny zawierający substancję czynną ofloksacynę, która należy do grupy fluorochinolonów. Stosowany jest w leczeniu zakażeń przedniego odcinka oka wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na ofloksacynę, takie jak bakteryjne zapalenie spojówek, rogówki, brzegów powiek, worka łzowego, jęczmień, wrzód rogówki. Dostępny jest w dwóch formach: kropli do oczu i maści do oczu. Lek jest dostępny na receptę.

Maxitrol

Maxitrol to lek na receptę, stosowany do leczenia chorób zapalnych oczu, które mogą być spowodowane zakażeniem lub innymi czynnikami wnikającymi do oka lub urazami oka. Jest to preparat złożony, zawierający składniki przeciwbakteryjne i kortykosteroid. Składniki przeciwbakteryjne są aktywne wobec większości bakterii chorobotwórczych powodujących zakażenia oka. Kortykosteroidy są stosowane w zapobieganiu i zmniejszaniu stanów zapalnych oka.

Oftagel

Oftagel to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany miejscowo do oka. Zawiera substancję czynną karbomer, wielkocząsteczkowy polimer, który wiąże wodę, tworząc strukturę o właściwościach hydrożelu. Tworzy na rogówce warstwę ochronną, jest substancją wiskoelastyczną, posiada właściwości fizykochemiczne pozwalające na stosowanie go w preparatach tzw. „sztucznych łez”. Wskazaniem do stosowania preparatu jest suche zapalenie rogówki i spojówki oraz objawowe leczenie innych postaci zespołu suchego oka.

Tobrex

Tobrex to antybiotyk stosowany w leczeniu zewnętrznych zakażeń oka i jego okolicy. Zawiera substancję czynną – tobramycynę, która działa na wiele gatunków drobnoustrojów mogących zakażać oko. Lek jest przeznaczony dla dorosłych oraz dzieci powyżej 1 roku życia. Tobrex jest dostępny na receptę.

Vidisic

Vidisic to lek w formie płynnego żelu do oczu, który zastępuje naturalne łzy w przypadku zaburzeń ich wydzielania. Stosuje się go w objawowym leczeniu zespołu suchego oka, inaczej nazywanego suchym zapaleniem rogówki i spojówek. Żel zawiera karbomer, substancję wiążącą wodę, dzięki czemu zapewnia nawilżenie spojówek i rogówek. Lek jest dostępny bez recepty.

Viru-pos

Viru-POS to lek przeciwwirusowy w postaci maści do oczu, który zawiera substancję czynną acyklowir. Jest skuteczny wobec wirusa opryszczki pospolitej typu 1 i 2 oraz wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Lek jest wskazany w leczeniu opryszczkowego zapalenia rogówki. Viru-POS jest dostępny na receptę.

VisioFlox

VisioFlox to preparat medyczny, który zawiera ofloksacynę – substancję czynną znaną jako antybiotyk. Działanie ofloksacyny polega na hamowaniu enzymu bakteryjnego, zwanego gyrazą. W wyniku tego procesu metabolizm bakterii zostaje zaburzony, co prowadzi do ich śmierci. Lek VisioFlox jest stosowany w leczeniu różnych chorób oczu, takich jak przewlekłe zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, owrzodzenia rogówki oraz zakażenia chlamydiami. Preparat ten jest przeznaczony dla dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej pierwszego roku życia. Lek jest dostępny na receptę.

Stosowanie i dawkowanie maści do oczu

Lista leków w postaci żeli i maści do oczu.

Zobacz także listę leków:

Jaskra
Krople do oczu
Zaćma
Zapalenie spojówek
Wszystkie leki okulistyczne

Żele i maści do oczu

Głównym przeznaczeniem żeli i maści do oczu jest objawowe leczenie suchego zapalenia rogówki i spojówek. Dzięki swoim właściwościom środki te długotrwale i równomiernie nawilżają oko, szybko i na długo usuwając objawy zmęczenia i podrażnienia oczu. Jest to szczególnie przydatne dla osób narażonych na problemy z zespołem suchego oka. Są to najczęściej pracownicy korporacji, którzy pracują długo przed monitorem. Również osoby, których oczy narażone są na działanie mocnego światła czy pyłu znajdą pomoc w stosowaniu żeli i maści do oczu.

Przerwanie filmu łzowego – uczucie piasku pod powiekami

Jeśli masz uczucie swędzenia, pieczenia, a oko jest wyraźnie zaczerwienione, mogą być to objawy suchego oka. Przyczyna tego leży w przerwanym filmie łzowym. Jego rolą jest ochrona powierzchni oka. W momencie, w którym tej warstwy zaczyna brakować, zamykanie oka podczas mrugnięć może podrażnić rogówkę oka. Żele i maści do oczu skutecznie temu przeciwdziałają, nawilżając powierzchnie gałki oraz łagodząc występujące już na niej podrażnienia. Przynoszą więc szybką ulgę w swędzeniu i pieczeniu, a także chronią przed ich nawrotem.

Żele i maści do oczu po zabiegach

Wiele maści i żeli jest wykorzystywana gdy wystąpi konieczność długotrwałego nawilżania oka. Jest to szczególnie częste po operacjach czy zabiegach. Ma to na celu nadanie szczególnie wrażliwej gałce oka powłoki, która będzie nawilżać oraz chronić. Daje to gwarancję, że na gałce ocznej nie rozwiną się niepożądane mikroelementy czy mikrouszkodzenia spowodowane jej suchością.

Substancje stosowane w leczeniu rozmaitych chorób oczu:

Nafazolina
Polimyksyna B

Jaskra:

Bimatoprost
Brymonidyna
Brynzolamid
Dorzolamid
Latanoprost
Trawoprost
Tymolol