Leki na wrzody żołądka i dwunastnicy (np. wywołane przez Helicobacter pylori)
Leki na wrzody – tabletki, preparaty – leczenie wrzodów
Wykaz leków stosowanych w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Helicobacter pylori – czym jest?
Helicobacter pylori to bakteria znajdująca się w błonie śluzowej żołądka. Tam wykształca mechanizmy, dzięki którym może zobojętniać kwaśne środowisko – tym samym rozwija się w niekorzystnych warunkach i doprowadza do problemów żołądkowych. Zarazić się nią można przede wszystkim poprzez drogę ustną, na przykład gdy pijemy z tej samej butelki, z której piła wcześniej osoba chora. Innymi czynnikami zwiększonego ryzyka zarażenia bakterią Helicobacter pylori są między innymi nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny, nałogowe korzystanie z używek (papierosy i alkohol) oraz picie nieprzegotowanej wody. Najczęstszymi objawami zakażenia są bóle brzucha, biegunki, nudności, zmniejszony apetyt czy stan podgorączkowy.
Helicobacter pylori – metody leczenia
Rozpoznać zakażenie Helicobacter pylori można za pomocą badania gastroskopowego, badania kału oraz mocznikowego testu oddechowego. W leczeniu choroby spowodowanej tą bakterią niezbędna będzie kuracja antybiotykowa (trwa od 7 do 14 dni). Helicobacter pylori – wrzody żołądka i dwunastnicy leczy się dzięki tak zwanym „inhibitorom pompy protonowej”. Zmniejszają one ilość kwasu solnego, który wytwarzany jest w żołądku. Helicobacter pylori może okazać się odporny na konkretny antybiotyk, w tym przypadku konieczna jest zmiana specyfiku. Dzięki prawidłowej terapii możemy wyeliminować bakterię całkowicie, choć ze względu na szerokie rozpowszechnienie jej w środowisku nie daje to 100% gwarancji, że nie zarazimy się nią ponownie.
Choroba wrzodowa każdemu z nas może utrudnić życie. Co warto wiedzieć na jej temat? Co możemy zrobić, by wrzody żołądka i dwunastnicy nie wpływały negatywnie na jakość naszego życia?
Choroba wrzodowa w pigułce
Wrzody żołądka i dwunastnicy to częsta choroba przewodu pokarmowego, której nie można ignorować. Dlaczego? Bo wrzód to ubytek w błonach śluzowych, którego pojawienie się ma szereg przykrych konsekwencji (m.in. w postaci silnego bólu).
Skąd biorą się problemy z wrzodami?
Wrzody żołądka i dwunastnicy to problem, który często pojawia się wśród osób żyjących w ciągłym stresie. Wiadomo jednak, że największy wpływ na pojawienie się takiego problemu ma infekcja Helicobacter pylori – podstępną bakterią, która może wyrządzić spore szkody w naszym organizmie. Na pojawienie się choroby wrzodowej są też narażone te osoby, które często korzystają z niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz te, które nie dbają o swoją dietę. Nadużywanie alkoholu, sięganie po papierosy – oto kolejne czynniki, które sprzyjają powstawaniu wrzodów.
Jakie objawy są typowe w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy?
Wrzody żołądka i dwunastnicy to choroba, której objawy są dość charakterystyczne. Bóle głodowe, silne bóle w nadbrzuszu oraz problemy związane z łaknieniem – oto symptomy, których nie możemy lekceważyć.
Leczenie choroby wrzodowej
W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, musimy możliwie jak najszybciej odwiedzić lekarza i wykonać podstawowe badania. Dzięki nim można wykryć chorobę wrzodową, ustalić jej przyczyny oraz podjąć najlepsze w danym przypadku leczenie. Jeśli źródłem problemów okazuje się zakażenie Helicobacter pylori, najważniejsza staje się kuracja antybakteryjna. Czasem niezbędna okazuje się inhibitorem pompy protonowej lub sięganie po leki z grupy antagonistów receptorów histaminowych H2. Ważna jest też zmiana stylu życia oraz postawienie na lekkostrawną dietę. Dzięki temu można złagodzić ból i poprawić jakość swojego życia, a przy okazji skutecznie rozprawić się z wrzodami i towarzyszącym chorobie bólem.