Adozol

Adozol to lek przeciwcukrzycowy, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Dzięki niemu możesz cieszyć się pełnią życia, bez obaw o skoki glukozy.

Agastin 20 mg

Agastin 20 mg to lek zawierający omeprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Omeprazol działa poprzez zmniejszanie produkcji kwasu w żołądku, co pomaga w leczeniu różnych stanów związanych z nadmierną produkcją kwasu, takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy i zespół Zollingera-Ellisona. Agastin 20 mg jest dostępny w postaci kapsułek do stosowania doustnego. Pamiętaj, że Agastin 20 mg jest dostępny tylko na receptę.

Amotaks

Amotaks

Amotaks to antybiotyk, który zawiera amoksycylinę, półsyntetyczną penicylinę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Wskazaniami do stosowania leku są: zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia układu moczowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, zakażenia stomatologiczne, ostrą, niepowikłaną rzeżączkę. Lek jest dostępny na receptę.

Amotaks Dis

Amotaks Dis to antybiotyk beta-laktamowy o szerokim spektrum działania, zawierający substancję czynną – amoksycylinę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych, takich jak ostre bakteryjne zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego, ostre paciorkowcowe zapalenie migdałków i zapalenie gardła, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc, ostre zapalenie pęcherza moczowego oraz zakażenia skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny na receptę.

Amoxicillin -1A Pharma

Amoxicillin -1A Pharma to antybiotyk, który jest pochodną penicyliny. Lek ten ma właściwości bakteriobójcze i jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Lek ten leczy zakażenia uszu, gardła, nosa i zatok, zakażenia w obrębie klatki piersiowej, takich jak bakteryjne zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc, zakażenia pęcherza moczowego. Jest dostępny na receptę.

Apiclar

Apiclar

Apiclar to lek na receptę, którego substancją aktywną jest klarytromycyna. Jest to antybiotyk z grupy makrolidów, który hamuje rozwój bakterii powodujących zakażenia. Apiclar jest wskazany w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę, takich jak zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich.

Bioprazol

Bioprazol

Lek o właściowściach ochronnych i przeciwrefluksowych. Ogranicza szkodliwy wpływ kwasu solnego na ściany żołądka, hamuje jego wydzielanie. Produkt leczniczy pomocny w profilaktyce i kuracji choroby wrzodowej i refluksu żołądkowo-jelitowego.

Clarithromycin Genoptim

Clarithromycin Genoptim to antybiotyk makrolidowy, który zawiera substancję czynną – klarytromycynę. Lek ten hamuje rozwój bakterii powodujących zakażenia. Jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę. Lek jest dostępny na receptę.

Clarithromycin Teva

Clarithromycin Teva to antybiotyk makrolidowy, który działa na bakterie. Lek ten zwalcza zakażenia powodowane przez niektóre szczepy bakterii. Antybiotyk ten powstrzymuje wzrost niektórych bakterii. Na niektóre rodzaje bakterii lek ten nie działa. Lek Clarithromycin Teva leczy zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc, zakażenia gardła i zatok oraz lekkie lub umiarkowanie ciężkie zakażenia skóry i tkanek miękkich. Jest dostępny na receptę.

Contix

Contix to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera pantoprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Wskazaniami do stosowania Contix są objawy choroby refluksowej przełyku oraz długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku. Lek jest dostępny na receptę.

Controzil

Controzil to lek zawierający substancję czynną omeprazol, który należy do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Jego działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Controzil 10 mg i Controzil 20 mg jest wskazany w leczeniu objawów refluksu (np. zgaga, odbijanie kwaśnej treści) u dorosłych. Lek Controzil jest również stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, owrzodzeń górnego odcinka jelita cienkiego lub żołądka, owrzodzeń zakażonych bakteriami nazywanymi „Helicobacter pylori” oraz owrzodzeń spowodowanych przez leki określane jako NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Lek dostępny jest na receptę.

Emanera

Emanera to lek, który zawiera substancję czynną ezomeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu chorób związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego, takich jak choroba refluksowa przełyku, wrzody żołądka i dwunastnicy czy zespół Zollingera-Ellisona. Emanera jest dostępna na receptę.

Emperadis

Emperadis to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Zawiera substancję czynną o nazwie empagliflozyna, która pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Lek jest dostępny na receptę i jest zwykle stosowany raz na dobę. Wskazania do stosowania obejmują zarówno monoterapię, jak i terapię skojarzoną z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w tym insuliną, u pacjentów, u których sama dieta i wysiłek fizyczny nie zapewniają odpowiedniej kontroli glikemii.

Esogasec

Esogasec to lek stosowany w chorobach związanych z nadmierną kwasowością soku żołądkowego. Substancja czynna leku to ezomeprazol, który jest specyficznym inhibitorem pompy protonowej w komórkach okładzinowych śluzówki żołądka. Lek jest dostępny na receptę.

Esolifa

Esolifa to lek, który zawiera ezomeprazol, substancję czynną będącą inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez blokowanie produkcji kwasu solnego w żołądku. Jest stosowany do łagodzenia objawów choroby refluksowej przełyku i Zespołu Zollingera-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę.

Esomeprazol Actavis

Esomeprazol Actavis to lek, który zawiera ezomeprazol, substancję czynną zaliczaną do tzw. inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Lek ten jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga lub kwaśne odbijanie. Jest dostępny na receptę.

Esomeprazol Renantos

Esomeprazol Renantos to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera substancję czynną esomeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Lek ten stosuje się w leczeniu objawów związanych z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku oraz w chorobie wrzodowej żołądka. Esomeprazol Renantos jest dostępny na receptę.

Esomeprazole SUN

Esomeprazole SUN to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie ezomeprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek stosowany jest w terapii choroby refluksowej przełyku w celu leczenia powstałych nadżerek, zapobiegania nawrotom choroby bądź w leczeniu objawowym. Ponadto esomeprazol znajduje zastosowanie w eradykacji bakterii Helicobacter pylori, którą przeprowadza się zarówno podczas leczenia choroby wrzodowej dwunastnicy lub aby zapobiec nawrotom wystąpienia wrzodu trawiennego. Lek jest dostępny na receptę.

Feprasol

Feprasol to lek, który zawiera trójwartościowe żelazo w postaci związanej z białkiem. Jest stosowany w leczeniu niedoboru żelaza oraz niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza. Żelazo zawarte w Feprasol jest szybko wchłaniane i szybko osiąga odpowiednie stężenie w osoczu. Lek jest dostępny na receptę.

Fromilid

Fromilid to antybiotyk z grupy makrolidów, którego substancją czynną jest klarytromycyna. Jest stosowany w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego oraz zakażeń skóry i tkanek podskórnych, takich jak zapalenie mieszków włosowych czy zapalenie tkanki łącznej. Lek jest dostępny na receptę.

Gasec-20 Gastrocaps

Gasec-20 Gastrocaps to lek w postaci kapsułek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia przełyku wywołanego zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku (refluksem żołądkowo-przełykowym), w zespole Zollinger-Ellisona oraz w leczeniu i zapobieganiu owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy w trakcie leczenia NLPZ (niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi) w pacjentów z grupy ryzyka. Gasec-20 Gastrocaps jest dostępny na receptę.

Gastrowell

Gastrowell jest inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez hamowanie pompy protonowej w komórkach okładzinowych żołądka, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego. Jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z wydzielaniem kwasu solnego. Wskazaniami do stosowania leku są: leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku oraz zapobieganie jej nawrotom, leczenie zespołu Zollingera i Ellisona, zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych u osób z grup zwiększonego ryzyka wymagających długotrwałego stosowania tych leków. Lek jest dostępny na receptę.

Gerdin

Gerdin

Gerdin to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie, u dorosłych. Gerdin jest dostępny na receptę.

Goprazol

Goprazol

Goprazol to lek w postaci kapsułek dojelitowych, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Goprazol jest stosowany w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz w zapobieganiu nawrotom tych schorzeń. Lek jest dostępny na receptę.

Helicid 20

Helicid 20 to lek w postaci kapsułek dojelitowych, zawierający w składzie omeprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w przypadku wystąpienia choroby refluksowej, wrzodów dwunastnicy lub żołądka, owrzodzenia wynikającego z zakażenia Helicobacter pylori, spowodowanego przez NLPZ lub osłonowo przy przyjmowaniu NLPZ. Jest dostępny na receptę.

Helicid Forte

Helicid Forte to lek dostępny na receptę, którego substancją czynną jest omeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych “inhibitorami pompy protonowej”. Działanie leku polega na zmniejszeniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu choroby refluksowej przełyku, owrzodzeń górnej części jelita (owrzodzeń dwunastnicy) oraz żołądka, a także w przypadkach, gdy owrzodzenia są spowodowane zakażeniem bakterią Helicobacter pylori.

Helicobacter Test INFAI

Helicobacter Test INFAI to test diagnostyczny, który umożliwia wykrywanie obecności bakterii Helicobacter pylori w organizmie. Test jest nieinwazyjny i bezbolesny, a jego wykonanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani personelu medycznego. Wskazaniem do wykonania testu są dolegliwości takie jak powtarzające się bóle brzucha, nudności, niestrawność czy refluks. Test jest dostępny bez recepty.

Helides

Helides to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną esomeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie wydzielania kwasu solnego w żołądku12. Lek jest stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, wrzodów żołądka związanych ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a także w leczeniu eradykacji Helicobacter pylori. Pierwsze efekty działania esomeprazolu obserwuje się zazwyczaj po 2-3 dniach stosowania.

Heligen

Heligen, znany również jako Heligen Neo, to lek zawierający omeprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, owrzodzeń, zakażeń bakterią Helicobacter pylori, a także zespołu Zollingera-Ellisona. Jest dostępny na receptę.

Heligen Neo

Heligen Neo to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu solnego wytwarzanego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, refluksowego zapalenia przełyku, zespołu Zollingera-Ellisona oraz w profilaktyce zachłystowego zapalenia płuc przed znieczuleniem ogólnym. Ponadto, Heligen Neo może być zastosowany celem zapobiegania powstawaniu wrzodów w przypadku przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

INHIPEP

Lek INHIPEP zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol, która należy do grupy leków nazywanych „inhibitorami pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Lek INHIPEP jest stosowany w leczeniu następujących chorób i zaburzeń: choroba refluksowa przełyku, owrzodzenia górnego odcinka jelita cienkiego lub żołądka, owrzodzenia zakażone bakteriami nazywanymi „Helicobacter pylori”, owrzodzenia spowodowane przez leki określane jako NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), zbyt duża ilość kwasu w żołądku będąca skutkiem obecności zmiany rozrostowej w trzustce (zespół Zollingera-Ellisona). Jest dostępny na receptę.

Ipegen

Ipegen to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej. Działają one przez zmniejszenie ilości kwasu solnego w żołądku. Jest dostępny na receptę.

IPP 40

IPP 40 to lek zawierający pantoprazol, który hamuje wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka. Jest stosowany w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku, choroby wrzodowej dwunastnicy lub żołądka, a także w zespole Zollingera-Ellisona i innych zaburzeniach z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Lek jest dostępny na receptę.

Klabax

Klabax to antybiotyk z grupy makrolidów, którego substancją czynną jest klarytromycyna. Stosowany jest w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich, a także zakażeń ucha. Jest dostępny na receptę.

Klabion

Klabion to antybiotyk makrolidowy, który zawiera substancję czynną klarytromycynę. Jest stosowany w leczeniu lekkich i średnio ciężkich zakażeń, takich jak zapalenia gardła, migdałków, zatok, ucha środkowego u dzieci, zapalenia oskrzeli, płuc oraz niepowikłanych zakażeń skóry i tkanek miękkich. Klabion jest również wskazany w leczeniu zakażeń wywołanych przez Helicobacter pylori przy chorobie wrzodowej dwunastnicy oraz w zapobieganiu uogólnionym zakażeniom wywołanym przez kompleks Mycobacterium avium (MAC) u pacjentów z obniżoną odpornością, a zwłaszcza zarażonych HIV. Lek jest dostępny na receptę.

Klabiotic

Klabiotic to lek na receptę, który zawiera klarytromycynę, antybiotyk z grupy makrolidów. Jest stosowany w leczeniu zakażeń spowodowanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę, takich jak zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, ostre zapalenie ucha środkowego oraz zakażenia skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny w postaci tabletek powlekanych.

Klarmin

Klarmin to silnie działający antybiotyk makrolidowy, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę, takie jak zakażenia górnych dróg oddechowych, zatok i ucha środkowego, zakażenia dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc – typowe i atypowe), a także zakażenia skóry i tkanek miękkich. Klarmin jest również wskazany w leczeniu rozsianych lub zlokalizowanych zakażeń wywołanych przez Mycobacterium avium, Mycobacterium intracellulare, Mycobacterium fortuitum, Mycobacterium chelonae, Mycobacterium kansasii oraz zakażeń Helicobacter pylori u pacjentów z wrzodami dwunastnicy.

Lanbax

Lanbax to lek, który zawiera substancję czynną lanzoprazol. Działa poprzez blokowanie wydzielania kwasu solnego w komórkach żołądka, co jest wynikiem zahamowania działania pompy protonowej. Lek jest stosowany w leczeniu i profilaktyce wrzodów dwunastnicy i żołądka, refluksowego zapalenia przełyku, zespołu Zollingera-Ellisona oraz w eradykacji Helicobacter pylori (w skojarzeniu z antybiotykami) u osób z chorobą wrzodową. Lanbax jest dostępny na receptę.

Lansoprazol Qualitec

Lansoprazol Qualitec to lek na receptę, który zawiera substancję czynną lanzoprazol. Jest inhibitorem pompy protonowej, co oznacza, że zmniejsza ilość kwasu wytwarzanego w żołądku. Lekarz może przepisać Lansoprazol Qualitec w celu leczenia choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, refluksowego zapalenia przełyku, a także do zapobiegania refluksowemu zapaleniu przełyku. Może być również stosowany do leczenia zgagi i refluksu (zarzucanie kwasu żołądkowego do przełyku), zakażeń spowodowanych bakterią Helicobacter pylori w połączeniu z odpowiednimi antybiotykami, oraz do leczenia lub zapobiegania owrzodzeniom dwunastnicy lub żołądka u pacjentów wymagających stałego leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Może być również stosowany do leczenia zespołu Zollingera i Ellisona.

Lansoprazole Genoptim

Lansoprazole Genoptim to lek w postaci kapsułek dojelitowych, który zawiera substancję czynną lanzoprazol. Lanzoprazol jest inhibitorem pompy protonowej, który redukuje ilość kwasu wytwarzanego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, refluksowego zapalenia przełyku, zakażeń Helicobacter pylori, a także w profilaktyce wrzodów dwunastnicy lub żołądka u pacjentów wymagających ciągłego leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Lansoprazole Genoptim jest dostępny na receptę.

Leki na wrzody – tabletki, preparaty – leczenie wrzodów

Wykaz leków stosowanych w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Zobacz także:

Biegunka
Ból brzucha
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Niestrawność – leki na trawienie
Leki na wątrobę
Wzdęcia
Zaparcia
Zatrucia pokarmowe
Zgaga i refluks
Wszystkie leki gastrologiczne 

Helicobacter pylori – czym jest?

Helicobacter pylori to bakteria znajdująca się w błonie śluzowej żołądka. Tam wykształca mechanizmy, dzięki którym może zobojętniać kwaśne środowisko – tym samym rozwija się w niekorzystnych warunkach i doprowadza do problemów żołądkowych. Zarazić się nią można przede wszystkim poprzez drogę ustną, na przykład gdy pijemy z tej samej butelki, z której piła wcześniej osoba chora. Innymi czynnikami zwiększonego ryzyka zarażenia bakterią Helicobacter pylori są między innymi nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny, nałogowe korzystanie z używek (papierosy i alkohol) oraz picie nieprzegotowanej wody. Najczęstszymi objawami zakażenia są bóle brzucha, biegunki, nudności, zmniejszony apetyt czy stan podgorączkowy.

Helicobacter pylori – metody leczenia

Rozpoznać zakażenie Helicobacter pylori można za pomocą badania gastroskopowego, badania kału oraz mocznikowego testu oddechowego. W leczeniu choroby spowodowanej tą bakterią niezbędna będzie kuracja antybiotykowa (trwa od 7 do 14 dni). Helicobacter pylori – wrzody żołądka i dwunastnicy leczy się dzięki tak zwanym „inhibitorom pompy protonowej”. Zmniejszają one ilość kwasu solnego, który wytwarzany jest w żołądku. Helicobacter pylori może okazać się odporny na konkretny antybiotyk, w tym przypadku konieczna jest zmiana specyfiku. Dzięki prawidłowej terapii możemy wyeliminować bakterię całkowicie, choć ze względu na szerokie rozpowszechnienie jej w środowisku nie daje to 100% gwarancji, że nie zarazimy się nią ponownie.

Przykładowe substancje czynne stosowane w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego:

Loperamid
Nifuroksazyd
Trimebutyna
Omeprazol
Pantoprazol
Ranitydyna
Budezonid
Ezomeprazol
Pięciornik
Chlorek sodu
Glukonian cynku
Kora dębu
Pięciornik

Choroba wrzodowa każdemu z nas może utrudnić życie. Co warto wiedzieć na jej temat? Co możemy zrobić, by wrzody żołądka i dwunastnicy nie wpływały negatywnie na jakość naszego życia?

Choroba wrzodowa w pigułce

Wrzody żołądka i dwunastnicy to częsta choroba przewodu pokarmowego, której nie można ignorować. Dlaczego? Bo wrzód to ubytek w błonach śluzowych, którego pojawienie się ma szereg przykrych konsekwencji (m.in. w postaci silnego bólu).

Skąd biorą się problemy z wrzodami?

Wrzody żołądka i dwunastnicy to problem, który często pojawia się wśród osób żyjących w ciągłym stresie. Wiadomo jednak, że największy wpływ na pojawienie się takiego problemu ma infekcja Helicobacter pylori – podstępną bakterią, która może wyrządzić spore szkody w naszym organizmie. Na pojawienie się choroby wrzodowej są też narażone te osoby, które często korzystają z niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz te, które nie dbają o swoją dietę. Nadużywanie alkoholu, sięganie po papierosy – oto kolejne czynniki, które sprzyjają powstawaniu wrzodów.

Jakie objawy są typowe w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy?

Wrzody żołądka i dwunastnicy to choroba, której objawy są dość charakterystyczne. Bóle głodowe, silne bóle w nadbrzuszu oraz problemy związane z łaknieniem – oto symptomy, których nie możemy lekceważyć.

Leczenie choroby wrzodowej

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, musimy możliwie jak najszybciej odwiedzić lekarza i wykonać podstawowe badania. Dzięki nim można wykryć chorobę wrzodową, ustalić jej przyczyny oraz podjąć najlepsze w danym przypadku leczenie. Jeśli źródłem problemów okazuje się zakażenie Helicobacter pylori, najważniejsza staje się kuracja antybakteryjna. Czasem niezbędna okazuje się inhibitorem pompy protonowej lub sięganie po leki z grupy antagonistów receptorów histaminowych H2. Ważna jest też zmiana stylu życia oraz postawienie na lekkostrawną dietę. Dzięki temu można złagodzić ból i poprawić jakość swojego życia, a przy okazji skutecznie rozprawić się z wrzodami i towarzyszącym chorobie bólem.