OMEPRAZOL STADA

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Na tej stronie znajdziecie Państwo informacje o leku OMEPRAZOL STADA. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować lek OMEPRAZOL STADA oraz jakie jest zalecane dawkowanie tego leku. Ponadto w poniższym opisie zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami, wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Macie Państwo możliwość sprawdzenia listy leków zawierających takie same substancje czynne. Na końcu tej strony znajdują się opinie innych pacjentów stosujących lek OMEPRAZOL STADA. Państwo także możecie podzielić się własnymi doświadczeniami, do czego gorąco zachęcamy. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach.

Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku OMEPRAZOL STADA w formacie pdf. Ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności.

Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.

CO TO JEST I JAK DZIAŁA OMEPRAZOL STADA? – OPIS I WSKAZANIA

Omeprazol STADA zawiera jako substancję czynną omeprazol. Należy ona do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej. Leki te działają poprzez zmniejszenie kwasu wytwarzanego w żołądku.

Lek Omeprazol STADA może być stosowany w następujących okolicznościach:

U dorosłych osób:
• Choroba refluksowa przełyku (GERD, ang. Gastro-esophageal reflux disease). Jest to stan, w którym kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku (odcinek jelita łączący gardło z żołądkiem), powodując ból, zapalenie i pieczenie.
• Owrzodzenie górnego odcinka jelita (owrzodzenie dwunastnicy) lub żołądka (owrzodzenie żołądka).
• Owrzodzenie spowodowane zakażeniem bakteriami o nazwie Helicobacter pylori. Jeśli występuje taki stan, lekarz może także przepisać pacjentowi antybiotyki stosowane do leczenia zakażenia, co umożliwi wygojenie owrzodzenia.
• Owrzodzenia spowodowane tzw. niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Lek Omeprazol STADA może również być stosowany, aby zapobiec powstawaniu owrzodzeń podczas leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.
• Zwiększone wydzielanie kwasu solnego w żołądku, spowodowane rozrostem trzustki (tzw. „zespół Zollingera-Ellisona”).

U dzieci:
U dzieci od 1 roku życia i masie ciała ≥10 kg
• Choroba refluksowa przełyku (GERD, ang. Gastro-esophageal reflux disease). Jest to stan, w którym kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku (odcinek jelita łączący gardło z żołądkiem), powodując ból, zapalenie i pieczenie.

Objawy tego stanu u dzieci mogą obejmować cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej (regurgitacja), wymioty i słabe przybywanie na wadze.

U dzieci w wieku powyżej 4 lat oraz u młodzieży
• Owrzodzenie spowodowane zakażeniem bakteriami o nazwie Helicobacter pylori. Jeśli występuje taki stan, lekarz może także przepisać dziecku antybiotyki stosowane do leczenia zakażenia, co umożliwi wygojenie owrzodzenia.

SKŁAD OMEPRAZOL STADA, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest omeprazol.
Kapsułki leku Omeprazol STADA 10 mg zawierają 10 mg, 20 mg lub 40 mg omeprazolu.

Inne składniki leku to:
• Zawartość kapsułki: sacharoza ziarenka (zawierające skrobię kukurydzianą i sacharozę), sodu laurylosiarczan (roztwór 2,5%), disodu fosforan bezwodny, mannitol (E 421), hypromeloza, makrogol 6000, talk, polisorbat 80, tytanu dwutlenek (E 171), kopolimer kwasu metakrylowego i akrylanu etylu (1:1) (Eudragit L30-D55).
• Otoczka kapsułki: żelatyna. Kapsułki 10 mg i 20 mg zawierają również barwniki żółcieńchinolinową (E 104) i tytanu dwutlenek (E 171). Kapsułki 40 mg zawierają indygotynę (E 132) lak i tytanu dwutlenek (E 171).

JAKIE JEST DAWKOWANIE OMEPRAZOL STADA? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Lek Omeprazol STADA należy zawsze zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Lekarz powie pacjentowi ile kapsułek leku należy zażywać i przez jaki czas. Będzie to zależało od stanu ogólnego pacjenta oraz jego wieku.

Dorośli:

Leczenie objawów choroby refluksowej przełyku, jak pieczenie i cofanie się kwasu żołądkowego:
• Jeśli lekarz stwierdzi, że przełyk jest nieznacznie uszkodzony, zazwyczaj stosowana dawka wynosi 20 mg raz na dobę przez 4-8 tygodni. Jeśli przełyk nie wygoi się całkowicie, lekarz może zalecić, aby pacjent zażywał dawkę 40 mg przez kolejne 8 tygodni.
• Jeśli przełyk jest wygojony, zazwyczaj stosowana dawka wynosi 10 mg raz na dobę.
• Jeśli przełyk nie jest uszkodzony, zazwyczaj stosowana dawka wynosi 10 mg raz na dobę.

Leczenie owrzodzenia górnego odcinka jelita (owrzodzenia dwunastnicy):
• Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 20 mg raz na dobę przez 2 tygodnie. Jeśli owrzodzenie nie wygoi się całkowicie, lekarz może zalecić, aby pacjent zażywał taką samą dawkę przez kolejne 2 tygodnie.
• Jeśli owrzodzenie nie wygoi się całkowicie, dawkę można zwiększyć do 40 mg raz na dobę przez 4 tygodnie.

Leczenie owrzodzenia w żołądku (owrzodzenia żołądka):
• Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 20 mg raz na dobę przez 4 tygodnie. Jeśli owrzodzenie nie wygoi się całkowicie, lekarz może zalecić, aby pacjent zażywał taką samą dawkę przez kolejne 4 tygodnie.
• Jeśli owrzodzenie nie wygoi się całkowicie, dawkę można zwiększyć do 40 mg raz na dobę przez 8 tygodni.

Zapobieganie nawrotom owrzodzenia dwunastnicy i żołądka:
• Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 10 mg lub 20 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć
dawkę do 40 mg raz na dobę.

Leczenie owrzodzenia dwunastnicy i żołądka, spowodowanego stosowaniem NLPZ
(niesteroidowych leków przeciwzapalnych):
• Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 20 mg raz na dobę przez 4-8 tygodni.

Zapobieganie owrzodzeniom dwunastnicy i żołądka, związanych ze stosowaniem NLPZ:
• Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 20 mg raz na dobę.

Leczenie owrzodzenia spowodowanego zakażeniem Helicobacter pylori i jego nawrotu:
• Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 20 mg leku Omeprazol STADA dwa razy na dobę przez jeden tydzień.
• Lekarz zaleci również pacjentowi, aby zażywał również dwa z podanych antybiotyków: amoksycylinę, klarytromycynę lub metronidazol.

Leczenie zbyt dużego wydzielania kwasu żołądkowego spowodowanego rozrostem trzustki (tzw. „zespół Zollingera-Ellisona”):
• Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 60 mg na dobę.
• Lekarz może dostosować dawkę dla danego pacjenta w zależności od potrzeby i może także zadecydować, jak długo pacjent ma zażywać ten lek.

Dzieci:
Leczenie objawów choroby refluksowej przełyku, jak pieczenie i cofanie się kwasu żołądkowego:
• Lek Omeprazol STADA można stosować u dzieci w wieku powyżej 1 roku życia i masie ciała większej niż 10 kg. Dawka u dziecka jest ustalana w oparciu o masę ciała i lekarz zadecyduje, jaka dawka jest właściwa dla danego dziecka.

Leczenie owrzodzenia spowodowanego zakażeniem Helicobacter pylori i jego nawrotu:
• Lek Omeprazol STADA można stosować u dzieci w wieku powyżej 4 lat. Dawka u dziecka jest ustalana w oparciu o masę ciała i lekarz zadecyduje, jaka dawka jest właściwa dla danego dziecka.
• Lekarz zaleci także dziecku dwa antybiotyki o nazwie amoksycylina i klarytromycyna.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI OMEPRAZOL STADA, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Jeśli pacjent zażył większą dawkę leku Omeprazol STADA niż powinien, należy natychmiast porozmawiać o tym z lekarzem lub farmaceutą.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Kapsułki należy połykać na czczo, przed jedzeniem. Nie należy żuć ani rozgniatać kapsułek. Kapsułki należy połykać w całości popijając je szklanką wody.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane. Dowiedz się więcej na temat interakcji poszczególnych grup leków z alkoholem.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ OMEPRAZOL STADA W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Przed zażyciem leku Omeprazol STADA należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka jest w ciąży lub
planuje ciążę. Lekarz zadecyduje, czy w tym czasie pacjentka może zażywać lek Omeprazol STADA.

ULOTKA LEKU OMEPRAZOL STADA – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – OMEPRAZOL STADA CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

OPINIE O OMEPRAZOL STADA - FORUM O LEKACH

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here