Pantoprazol Beximco

Działanie i wskazania

Pantoprazol jest selektywnym inhibitorem pompy protonowej, lekiem, który zmniejsza wydzielanie kwasu w żołądku. Stosowany jest w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z wydzielaniem kwasu.

Pantoprazol stosuje się w leczeniu:

20 mg, tabletki dojelitowe
Dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej
– objawów choroby refluksowej przełyku (zwrotne przedostawanie się kwasu żołądkowego do przełyku z żołądka) (z lub bez łagodnego zapalenia przełyku [przewód łączący gardło z żołądkiem]) i powiązanych objawów (np. zgaga, refluks kwasu, ból przy przełykaniu);
– długoterminowym leczeniu zapalenia przełyku z zarzucania treści żołądkowej (zapalenie przełyku, któremu towarzyszy zwracanie kwasu żołądkowego) i zapobieganiu jego nawrotowi.

Dorośli:
– Zapobieganie wrzodom dwunastnicy i żołądka spowodowanym przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, np. ibuprofen) u pacjentów z grupy ryzyka, którzy muszą stale przyjmować NLPZ.

40 mg, tabletki dojelitowe
Dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej
– Refluksowe zapalenie przełyku – zapalenie przełyku (przewód łączący gardło z żołądkiem), któremu towarzyszy refluks (zarzucanie wsteczne treści z żołądka do przełyku) kwasu żołądkowego i zapobieganie jego nawrotowi.

Dorośli:
– Leczenie infekcji wywołanej przez bakterię zwaną Helicobacter pylori u pacjentów z owrzodzeniami związanymi z H. pylori, w połączeniu z dwoma antybiotykami (terapia eradykacyjna). Jego celem jest zniszczenie bakterii, a więc zmniejszenie prawdopodobieństwa nawrotu wrzodów.
– Wrzody żołądka i dwunastnicy.
– Zespół Zollingera i Ellisona i inne stany patologiczne związane z wytwarzaniem zbyt dużej ilości kwasu w żołądku.

Pantoprazol Beximco cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Pantoprazol Beximco:

  • cena leku Pantoprazol Beximco (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
  • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
  • interakcje leku Pantoprazol Beximco z innymi lekami
  • lista leków refundowanych oraz leków 75+
  • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Pantoprazol Beximco - cena leku.

Skład

Substancją czynną leku jest pantoprazol.

20 mg, tabletki dojelitowe
Każda tabletka dojelitowa zawiera 20 mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego).

Substancje pomocnicze:

Rdzeń tabletki:
Mannitol (E421)
Sodu węglan bezwodny
Karboksymetyloskrobia sodowa
Krospowidon typ A
Krzemionka koloidalna bezwodna
Wapnia stearynian

Otoczka tabletki:
Hypromeloza
Makrogol 6000
Sodu wodorotlenek
Kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja
Opadry AMB 80W520063
Alkohol poliwinylowy
Tytanu dwutlenek (E171)
Talk
Lecytyna sojowa
Żelaza tlenek żółty
Guma ksantan2).

40 mg, tabletki dojelitowe
Substancją czynną leku jest pantoprazol.
Każda tabletka dojelitowa zawiera 40 mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego).

Substancje pomocnicze:

Rdzeń tabletki:
Mannitol (E421)
Sodu węglan bezwodny
Karboksymetyloskrobia sodowa
Krospowidon typ A
Krzemionka koloidalna bezwodna
Wapnia stearynian

Otoczka tabletki:
Hypromeloza
Makrogol 6000
Sodu wodorotlenek
Kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja
Opadry AMB 80W52172
Alkohol poliwinylowy
Tytanu dwutlenek (E171)
Talk
Lecytyna sojowa
Żelaza tlenek żółty
Guma ksantan

Zobacz listę preparatów zawierających: .

Dawkowanie

Jak i kiedy przyjmować lek Pantoprazol Beximco?
Doustnie 1 tabletkę 1 godzinę przed posiłkiem. Nie należy rozkruszać ani gryźć tabletki. Należy ją połknąć i popić niewielką ilością wody. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj stosowana dawka leku to:

20 mg, tabletki dojelitowe
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej

W leczeniu objawów (np. zgagi, odbijania się kwaśną treścią, bólu przy przełykaniu) związanych z chorobą refluksową przełyku i żołądka
Zazwyczaj stosowana dawka leku to jedna tabletka na dobę, ale dawkowanie zależy od ciężkości choroby. Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy przyjmować lek.
Jedna tabletka na dobę, dawka zwykle przynosi ulgę w ciągu 2–4 tygodni. Do wyleczenia łagodnego zapalenia przełyku potrzeba 4–8 tygodni. Po upłynięciu tego okresu, wystarczy przyjmować jedną tabletkę na dobę, aby zapobiec nawracaniu objawów.

Leczenie długoterminowe i zapobieganie nawrotowi refluksowego zapalenia przełyku
Jedna tabletka na dobę, dawka może zostać podwojona w przypadku nawrotu choroby. Wtedy można przyjmować Pantoprazol Beximco, 40 mg, tabletki dojelitowe w dawce 1 tabletka na dobę. Po wyleczeniu, można zmniejszyć dawkę do jednej tabletki (20 mg) na dobę.

Dorośli
Aby zapobiec powstaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy u pacjentów stale przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne, zaleca się stosowanie jednej tabletki na dobę.

Szczególne grupy pacjentów
Jeśli pacjent cierpi na poważne zaburzenia czynności wątroby, nie powinien przyjmować więcej niż jedną tabletkę Pantoprazol Beximco 20 mg na dobę. Pantoprazol Beximco nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia.

40 mg, tabletki dojelitowe
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej:

W leczeniu refluksowego zapalenia przełyku:
W leczeniu refluksowego zapalenia przełyku i jego objawów (np. zgagi, kwaśnego odbijania się, bólu przy przełykaniu), zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka na dobę. Lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 2 tabletek na dobę. Okres leczenia refluksowego zapalenia przełyku wynosi zazwyczaj od 4 do 8 tygodni. Lekarz poinformuje, jak długo należy przyjmować lek.

Dorośli:
Leczenie infekcji wywołanej przez bakterię zwaną Helicobacter pylori u pacjentów z wrzodem żołądka i dwunastnicy, w połączeniu z dwoma antybiotykami (terapia eradykacyjna). Jedna tabletka dwa razy na dobę oraz dwie tabletki antybiotyku: amoksycylina, klarytromycyna lub metronidazol (albo tynidazol). Każdą należy przyjąć dwa razy dziennie wraz z tabletką pantoprazolu. Zażyć pierwszą tabletkę pantoprazolu 1 godzinę przed śniadaniem i drugą tabletkę pantoprazolu 1 godzinę przed kolacją. Postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i upewnić się, że pacjent zapoznał się z ulotkami, dołączonymi do opakowań tych antybiotyków. Zazwyczaj okres leczenia trwa od jednego do dwóch tygodni.

Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy:
Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka na dobę. Po konsultacji z lekarzem, dawka może zostać podwojona. Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy przyjmować lek. Okres leczenia wrzodów żołądka wynosi zazwyczaj od 4 do 8 tygodni. Okres leczenia wrzodów dwunastnicy wynosi zazwyczaj od 2 do 4 tygodni.

Długotrwałe leczenie zespołu Zollingera i Ellisona oraz innych stanów chorobowych, które charakteryzują się nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku:
Zalecana dawka początkowa wynosi zwykle dwie tabletki na dobę. Zażyć dwie tabletki na 1 godzinę przed posiłkiem. Lekarz może dostosować dawkę później, w zależności od ilości kwasu, który wydziela żołądek. Jeśli lekarz zalecił zażywanie więcej niż dwie tabletki na dobę, należy je przyjmować dwa razy na dobę. Jeśli lekarz przepisze dawkę dobową w postaci czterech tabletek dziennie, poinformuje również, kiedy dokładnie należy przerwać leczenie.

Szczególne grupy pacjentów

Nie należy stosować leku Pantoprazol Beximco 40 mg tabletki dojelitowe w terapii eradykacyjnej Helicobacter pylori, jeśli pacjent ma zaburzenia nerek bądź cierpi na umiarkowane lub ciężkie zaburzenia czynności wątroby.
Jeśli pacjent cierpi na poważne zaburzenia czynności wątroby, nie powinien przyjmować więcej niż jedną tabletkę Pantoprazol Beximco 20 mg na dobę (w tym celu stworzono tabletki zawierające 20 mg pantoprazolu).
Dzieci poniżej 12. roku życia: Pantoprazol Beximco nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci poniżej 12. roku życia.

Przedawkowanie

Skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy przedawkowania nie są znane.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Tabletki należy zażywać godzinę przed posiłkiem.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Doświadczenie w stosowaniu pantoprazolu u kobiet w ciąży jest ograniczone. Stwierdzono przenikanie substancji czynnej leku do kobiecego mleka. Lek może być stosowany u kobiet w ciąży, kobiet, u których nie można wykluczyć ciąży lub kobiet karmiących piersią jedynie wtedy, jeśli lekarz uzna, że korzyść z jego stosowania jest większa niż możliwe ryzyko dla nienarodzonego dziecka lub niemowlęcia.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Pantoprazol Beximco - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here