Leki i preparaty na nudności i wymioty w ciąży

Lista leków stosowanych w przypadku wystąpienia nudności i wymiotów u kobiet w ciąży.

Zobacz także wykaz leków:

Alergia w ciąży
Ból w ciąży
Hemoroidy w ciąży
Infekcje intymne w ciąży
Podtrzymanie ciąży
Przeziębienie w ciąży
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Wszystkie leki do stosowania w ciąży

Ciąża – nudności i wymioty

Nudności oraz wymioty są określane jako pierwsze symptomy ciąży. Ta dolegliwość jest specjalnie uciążliwa dla mam, które oczekują swojego pierwszego dziecka. Nie są przyzwyczajone oraz nie wiedzą jak reagować na takie działanie swojego organizmu. Wiele z nich uważa, że dolegliwości mogą zagrozić dziecku.

Natomiast lekarze uspokajają, że takie dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży są jak najbardziej powszechne oraz nie zagrażają matce ani dziecku. Jednak gdyby objawy nasiliły się po trzynastym tygodniu ciąży – należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciąże.

Jak zapobiegać objawom dolegliwości w początkowej fazie ciąży?

Najpopularniejszą metodą na zmniejszenie objaw jest zmiana diety. Dla przyszłych matek rekomenduje się częste picie oraz spożywanie posiłków w odstępie nie większym niż trzy godziny. Należy spożywać małe ilości posiłków, które posiadają łagodny smak. Ważne jest również aby dostarczać organizmowi witaminy poprzez jedzenie warzyw oraz owoców.

Częste konsumowanie jest bardzo ważne, ponieważ należy kontrolować poziom cukru we krwi, którego zbyt niska ilość powoduje mdłości. Niewskazane jest zaraz po przebudzeniu gwałtowne zrywanie się na równe nogi – należy odpocząć chwilę w łóżku a dopiero po chwili spokojnie wstać.

Podczas ciąży nie należy zapominać o nawodnieniu – rekomendowane jest picie niegazowanej oraz nisko sodowej wody 30 minut po posiłku. Warto zadbać o siebie przed snem – przed zaśnięciem należy wypić szklankę mleka czy kakao. Dbałość o mieszkanie ma również swoje odzwierciedlenie w samopoczuciu przyszłej mamy – należy je często wietrzyć.

Zobacz także: Leki gastrologiczne – zaburzenia układu pokarmowego