Aviomarin

Aviomarin to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną dimenhydraminę (dimenhydrinatum). Działa przeciwwymiotnie, przeciwuczuleniowo i łagodnie uspokajająco. Stosowany jest głównie w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej oraz leczeniu nudności i wymiotów innego pochodzenia. Początek działania występuje po około 20-30 minutach od zażycia, a efekty utrzymują się przez 3 do 6 godzin.

Diphergan

Diphergan to lek przeciwhistaminowy, który jest dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną prometazynę. Jest stosowany w leczeniu objawów alergii, choroby lokomocyjnej oraz stanów lękowych. Dodatkowo, ze względu na swoje właściwości uspokajające, może być stosowany przed i po zabiegach chirurgicznych.

Fenactil

Fenactil

Fenactil to lek, który zawiera substancję czynną chloropromazynę. Należy do grupy neuroleptyków, które leczą choroby wpływające na sposób myślenia, percepcję oraz zachowanie. Stosowany jest w leczeniu schizofrenii, innych psychoz, stanów maniakalnych, stanów lękowych, pobudzenia psychoruchowego i zachowań impulsywnych. Fenactil ma również działanie przeciwwymiotne. Jest dostępny na receptę.

Iberogast

Iberogast

Iberogast to preparat złożony, który poprawia pracę układu pokarmowego. Jest dostępny bez recepty i składa się z różnych wyciągów roślinnych, które współdziałają, łagodząc wiele czynnościowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak bóle brzucha i uczucie pełności. Wskazany jest do stosowania w leczeniu zaburzeń czynnościowych związanych z motoryką przewodu pokarmowego, takich jak podrażnienia żołądka czy zespół jelita drażliwego. Preparat ten ma również działanie przeciwzapalne, wiatropędne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne.

Lokomotiv

Lokomotiv

Lokomotiv to suplement diety, który zawiera wyciąg z kłącza imbiru. Jest stosowany pomocniczo w zapobieganiu objawom choroby lokomocyjnej. Preparat jest dostępny bez recepty. Zalecany jest dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia. Lokomotiv dostępny jest w postaci drażetek do ssania, syropu oraz pastylek do ssania.

Metoclopramidum 0,5% Polpharma

Metoclopramidum 0,5% Polpharma

Metoclopramidum 0,5% Polpharma to lek przeciwwymiotny, który działa na część mózgu zapobiegając nudnościom i wymiotom. Jest stosowany u dorosłych w celu zapobiegania nudnościom i wymiotom po zabiegach chirurgicznych, leczenia nudności i wymiotów, w tym nudności i wymiotów związanych z ostrym napadem migreny oraz zapobiegania nudnościom i wymiotom związanym z radioterapią. U dzieci i młodzieży (w wieku 1-18 lat) jest stosowany do zapobiegania opóźnionym nudnościom i wymiotom po chemioterapii oraz leczenia nudności i wymiotów występujących po zabiegach chirurgicznych. Produkt jest wydawany na podstawie recepty.

Metoclopramidum Polpharma

Metoclopramidum Polpharma

Metoclopramidum Polpharma to lek przeciwwymiotny, który zawiera substancję czynną metoklopramid. Działa na część mózgu, która zapobiega nudnościom i wymiotom. Lek ten pobudza pracę jelit, zwiększa napięcie i amplitudę skurczów żołądka, rozluźnia mięśnie zwieracza odźwiernika i opuszkę dwunastnicy, wzmacnia perystaltykę dwunastnicy i jelita czczego. Jest dostępny na receptę. Głównym wskazaniem do stosowania w przypadku osób dorosłych jest chronienie przed wymiotami po chemioterapii lub radioterapii.

Natrium Chloratum 0,9% Baxter

Natrium Chloratum 0,9% Baxter to izotoniczny roztwór chlorku sodu, który jest źródłem wody i elektrolitów. Jest stosowany do pozajelitowego uzupełniania płynów i elektrolitów (sód, chlorki), a także do rozcieńczania i rozpuszczania koncentratów elektrolitów i produktów leczniczych. Lek jest dostępny na receptę. W przypadku nadwrażliwości na substancję rozpuszczaną lub rozcieńczaną w produkcie leczniczym, hipernatremii lub hiperchloremii, leku nie należy stosować.

Natrium Chloratum 0,9% Fresenius

Natrium Chloratum 0,9% Fresenius to lek, który podany dożylnie jest źródłem wody oraz elektrolitów. Wskazaniem do stosowania jest pozajelitowe uzupełnianie płynów, a także elektrolitów – sodu i chlorków. Częstość stosowania, jak również czas powinny być indywidualnie dobrane przez lekarza. Lek jest dostępny na receptę.

Ondansetron Bluefish

Ondansetron Bluefish to lek, który zawiera substancję czynną ondansetronu. Jest to silny, wybiórczy antagonista receptorów serotoninowych 5-HT3, który działa przeciwwymiotnie. Lek jest wskazany u dorosłych do leczenia nudności i wymiotów wywołanych przez chemioterapię cytotoksyczną i radioterapię oraz do zapobiegania nudnościom i wymiotom w okresie pooperacyjnym. U dzieci powyżej 6. miesiąca życia jest stosowany do leczenia nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią nowotworów oraz do zapobiegania i leczenia nudności i wymiotów w okresie pooperacyjnym u dzieci powyżej 1. miesiąca życia. Ondansetron Bluefish jest dostępny na receptę.

Vitaminum B6 Polfarmex

Vitaminum B6 Polfarmex 50 mg

Vitaminum B6 Polfarmex to lek dostępny bez recepty, który zawiera witaminę B6, znaną również jako pirydoksyna. Witamina ta uczestniczy w kluczowych procesach metabolicznych, jest koenzymem dla wielu enzymów biorących udział w metabolizmie aminokwasów i ich pochodnych. Lek jest wskazany do stosowania w zapobieganiu niedoborom witaminy B6 oraz leczeniu ich skutków. Niedobory witaminy B6 mogą powodować zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, w tym zaburzenia poznawcze, depresję, drgawki, zmęczenie, zapalenie nerwów i złe samopoczucie.

Vitaminum B6 Teva

Vitaminum B6 Teva to lek dostępny bez recepty, który zawiera witaminę B6, znaną również jako pirydoksyna. Po przekształceniu w postać aktywną, fosforan pirydoksalu, uczestniczy ona w wielu przemianach metabolicznych węglowodanów, białek i tłuszczów. Lek wpływa na czynności układu nerwowego, krwiotwórczego, układu odpornościowego, a także prawidłowe czynności skóry. Jest stosowany w celu uzupełnienia niedoborów witaminy B6 oraz w przypadku schorzeń wymagających podawania pirydoksyny.

Leki i preparaty na nudności i wymioty w ciąży

Lista leków stosowanych w przypadku wystąpienia nudności i wymiotów u kobiet w ciąży.

Zobacz także wykaz leków:

Alergia w ciąży
Ból w ciąży
Hemoroidy w ciąży
Infekcje intymne w ciąży
Podtrzymanie ciąży
Przeziębienie w ciąży
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Wszystkie leki do stosowania w ciąży

Ciąża – nudności i wymioty

Nudności oraz wymioty są określane jako pierwsze symptomy ciąży. Ta dolegliwość jest specjalnie uciążliwa dla mam, które oczekują swojego pierwszego dziecka. Nie są przyzwyczajone oraz nie wiedzą jak reagować na takie działanie swojego organizmu. Wiele z nich uważa, że dolegliwości mogą zagrozić dziecku.

Natomiast lekarze uspokajają, że takie dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży są jak najbardziej powszechne oraz nie zagrażają matce ani dziecku. Jednak gdyby objawy nasiliły się po trzynastym tygodniu ciąży – należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciąże.

Jak zapobiegać objawom dolegliwości w początkowej fazie ciąży?

Najpopularniejszą metodą na zmniejszenie objaw jest zmiana diety. Dla przyszłych matek rekomenduje się częste picie oraz spożywanie posiłków w odstępie nie większym niż trzy godziny. Należy spożywać małe ilości posiłków, które posiadają łagodny smak. Ważne jest również aby dostarczać organizmowi witaminy poprzez jedzenie warzyw oraz owoców.

Częste konsumowanie jest bardzo ważne, ponieważ należy kontrolować poziom cukru we krwi, którego zbyt niska ilość powoduje mdłości. Niewskazane jest zaraz po przebudzeniu gwałtowne zrywanie się na równe nogi – należy odpocząć chwilę w łóżku a dopiero po chwili spokojnie wstać.

Podczas ciąży nie należy zapominać o nawodnieniu – rekomendowane jest picie niegazowanej oraz nisko sodowej wody 30 minut po posiłku. Warto zadbać o siebie przed snem – przed zaśnięciem należy wypić szklankę mleka czy kakao. Dbałość o mieszkanie ma również swoje odzwierciedlenie w samopoczuciu przyszłej mamy – należy je często wietrzyć.

Zobacz także: Leki gastrologiczne – zaburzenia układu pokarmowego