Alax

Alax to lek pochodzenia naturalnego o działaniu przeczyszczającym. Pobudza motorykę jelita grubego, co prowadzi do przyspieszenia pasażu treści jelitowej. Jest stosowany do krótkotrwałego leczenia sporadycznie występujących zaparć u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat. Lek jest dostępny bez recepty.

AuroGo

AuroGo to lek w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego. Substancjami czynnymi zawartymi w preparacie są: makrogol 3350, sodu chlorek, sodu wodorowęglan oraz potasu chlorek. Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu zaparć. Jest dostępny bez recepty. Produkt przeznaczony jest do stosowania u młodzieży powyżej 12. roku życia, u osób dorosłych i osób w podeszłym wieku.

Avenalax

Avenalax to lek w postaci czopków doodbytniczych, który stosuje się w zaparciach jako środek o działaniu łagodnie przeczyszczającym. Lek zawiera substancję czynną glicerol, który działa miejscowo drażniąco, pobudza perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnienie. Avenalax jest dostępny bez recepty. Lek można stosować u osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 6 roku życia.

Bisacodyl GSK

Bisacodyl GSK to preparat o działaniu przeczyszczającym. Lek stosowany w leczeniu zaparć a także w przygotowaniu pacjenta do zabiegów chirurgicznych.

Bisacodyl VP

Bisacodyl VP jest środkiem przeczyszczającym i wiatropędnym działającym bezpośrednio na jelito grube. Lek działa na jelito grube poprzez: nasilenie skurczu jelit i pobudzenie ruchów perestaltycznych, zwiększenie ilości niewchłoniętej wody i elektrolitów w jelicie grubym.

Czopki glicerynowe Gemi

Czopki glicerynowe Gemi to lek o działaniu przeczyszczającym, który jest stosowany doodbytniczo. Są przeznaczone dla osób dorosłych do doraźnego stosowania w przypadku zaparć. Substancją czynną jest glicerol. Lek jest dostępny bez recepty.

Dulcobis

Dulcobis to lek o działaniu przeczyszczającym, którego głównym składnikiem jest bisakodyl. Stosowany jest w krótkotrwałym, objawowym leczeniu zaparć, a także w przygotowaniu do badań diagnostycznych, zabiegów chirurgicznych oraz położniczych i w okresie okołooperacyjnym. Lek jest dostępny bez recepty.

Duphagol

Duphagol to lek dostępny bez recepty, który pomaga w utrzymaniu prawidłowej perystaltyki jelit. Jest stosowany w leczeniu przewlekłego zaparcia oraz ułatwia wypróżnienie w przypadku zaklinowania stolca, definiowanego jako zaparcie spastyczne, kiedy masa kałowa wypełnia odbytnicę i/lub jelito. Substancjami czynnymi leku są: makrogol 3350, chlorek potasu, chlorek sodu oraz wodorowęglan sodu.

Duphalac

Duphalac to lek przeczyszczający o działaniu osmotycznym, dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną – laktulozę. Jest stosowany w leczeniu zaparć, pomagając w regulacji fizjologicznej czynności okrężnicy oraz zmiękczaniu stolca. Może być również używany w leczeniu i zapobieganiu śpiączce wątrobowej lub stanom przedśpiączkowym.

Enema

Enema to lek dostępny bez recepty, który ma postać roztworu do wlewu doodbytniczego. Działa oczyszczająco na jelito grube, zapobiegając wchłanianiu wody w jelicie grubym, co prowadzi do zmiękczenia mas kałowych i zwiększenia ich objętości. Wskazaniami do stosowania są: zaparcia, przygotowanie do zabiegów diagnostycznych jelita grubego, w okresie przed- i pooperacyjnym, oczyszczanie jelita ze złogów środka kontrastowego po badaniu radiologicznym oraz oczyszczanie jelita przed i po porodzie.

Forlax

Forlax to lek w postaci proszku do przygotowania roztworu doustnego, który stosuje się podczas leczenia objawowego jako środek przeczyszczający. Substancją czynną leku jest makrogol 4000 i można go stosować u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 8 lat. Makrogol 4000 powoduje zwiększenie ilości wody w stolcu, co pomaga przezwyciężyć problemy związane ze zbyt wolną pracą jelit. Działanie Forlax pojawia się w ciągu 24-48 godzin po podaniu. Nie jestem w stanie potwierdzić, czy Forlax jest dostępny na receptę na podstawie dostępnych informacji.

Kora kruszyny

Kora kruszyny to produkt leczniczy w postaci zioła do zaparzania, który jest tradycyjnie stosowany w zaparciach jako środek przeczyszczający. Może być podawany dorosłym oraz dzieciom w wieku powyżej 12 lat. Substancją czynną leku jest kora kruszyny (Frangulae cortex). Lek jest dostępny bez recepty. Przy dłuższym stosowaniu zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Korzeń rzewienia

Korzeń rzewienia to roślinny składnik wielu leków, który jest stosowany głównie jako środek przeczyszczający. Zawiera związki antranoidowe, które przyspieszają pasaż jelitowy i zmniejszają resorpcję płynów, co prowadzi do efektu przeczyszczającego. Leki z korzeniem rzewienia są dostępne bez recepty, ale nie powinny być stosowane długotrwale bez konsultacji z lekarzem. Wskazaniem do stosowania jest sporadycznie występujące zaparcia.

Lactulose-MIP

Lactulose-MIP to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną – laktulozę. Jest to syntetyczny dwucukier, który nie ulega trawieniu w jelicie cienkim i dociera w niezmienionej postaci do jelita grubego. Tam pod wpływem flory bakteryjnej jest rozkładany do kwasów organicznych, które zwiększają objętość treści jelitowej i pobudzają perystaltykę jelit. Lek ten jest stosowany w zaparciach oraz w zapobieganiu i leczeniu encefalopatii wątrobowej.

Lactulosum Aflofarm

Lactulosum Aflofarm to lek dostępny bez recepty, który zawiera laktulozę – syntetyczny dwucukier, nie wchłaniający się w przewodzie pokarmowym. Lek ten jest stosowany w leczeniu przewlekłych zaparć oraz encefalopatii w przebiegu niewydolności wątroby. Działanie laktulozy polega na hamowaniu procesów gnilnych i wytwarzania amonu, co prowadzi do zmniejszenia stężenia amoniaku we krwi. Lek jest dostępny w postaci syropu.

Lactulosum Amara

Lactulosum Amara to lek o działaniu przeczyszczającym, który zawiera substancję czynną – laktulozę. Jest to syntetyczny disacharyd, który po podaniu doustnym nie ulega trawieniu w jelicie cienkim i praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Lek jest dostępny bez recepty i jest wskazany do stosowania w przypadku przewlekłych zaparć oraz encefalopatii w przebiegu niewydolności wątroby u dorosłych (stany przedśpiączkowe i śpiączka wątrobowa).

Lactulosum Espefa

Lactulosum Espefa to lek dostępny bez recepty, który zawiera laktulozę – syntetyczny dwucukier. Jest to lek przeczyszczający, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Stosowany jest w leczeniu przewlekłych zaparć oraz w ostrej niewydolności wątroby ze stanami przedśpiączkowymi i śpiączką, a także w przewlekłej niewydolności wątroby ze zwiększeniem stężenia amoniaku we krwi. Może być stosowany u dorosłych i dzieci, również niemowląt.

Lactulosum Hasco

Lactulosum Hasco to lek w postaci syropu, który zawiera substancję czynną – laktulozę. Jest to syntetyczny dwucukier, który w niewielkim stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego. Laktuloza jest rozkładana w okrężnicy do kwasu mlekowego, mrówkowego i octowego oraz dwutlenku węgla. Kwasy te zmniejszają pH w okrężnicy i wykazują miejscowe działanie osmotyczne, powodując zatrzymanie wody w jelicie grubym. W wyniku tego następuje rozluźnienie i zwiększenie masy kału oraz stymulacja perystaltyki jelit. Lek jest stosowany w leczeniu zaparć oraz w zapobieganiu i leczeniu encefalopatii wątrobowej. Lek jest dostępny bez recepty.

Lactulosum Orifarm

Lactulosum Orifarm to lek dostępny bez recepty, który ma działanie przeczyszczające. Jest dostępny w postaci syropu o smaku truskawkowym. Substancją czynną leku jest laktuloza. Lek jest przeznaczony do leczenia przewlekłych zaparć oraz w encefalopatii wątrobowej.

Lactulosum Orifarm Forte

Lactulosum Orifarm Forte to lek dostępny bez recepty, który ma działanie przeczyszczające. Jest przeznaczony do leczenia zaparć oraz w encefalopatii wątrobowej. Substancją czynną leku jest laktuloza. Lek jest dostępny w postaci syropu o smaku truskawkowym.

Lactulosum Polfarmex

Lactulosum Polfarmex to lek dostępny bez recepty, który zawiera laktulozę – syntetyczny dwucukier nie wchłaniający się z przewodu pokarmowego. Działa przeczyszczająco, hamuje procesy gnilne i wytwarzanie amoniaku w jelicie grubym. Wskazany jest do stosowania w przewlekłych zaparciach oraz w leczeniu i zapobieganiu encefalopatii wątrobowej.

Lactulosum Takeda

Lactulosum Takeda to lek dostępny bez recepty, który zawiera laktulozę – syntetyczny dwucukier. Jest to preparat o działaniu łagodnie przeczyszczającym. Lek jest wskazany do stosowania w przypadku przewlekłych zaparciach oraz w encefalopatii w przebiegu niewydolności wątroby, takich jak stany przedśpiączkowe i śpiączka wątrobowa.

Lactulosum Takeda Forte

Lactulosum Takeda Forte to lek dostępny bez recepty, który ma postać syropu. Jego substancją czynną jest laktuloza. Lek jest wskazany do stosowania w przypadku przewlekłych zaparć u dzieci i dorosłych oraz przy encefalopatii w przebiegu niewydolności wątroby. Syrop Lactulosum Takeda Forte zawiera 667mg laktulozy w jednym mililitrze leku.

Laxaherm

Laxaherm to lek zawierający makrogol, który jest stosowany w leczeniu przewlekłych zaparć. Działa poprzez zwiększenie ilości wody w stolcu, co pomaga przezwyciężyć problemy związane ze zbyt wolną pracą jelit. Lek ten jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do jego stosowania jest objawowe leczenie zaparć.

Laxorin

Laxorin to lek o działaniu przeczyszczającym. Jest to syntetyczny dwucukier, który nie jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym, ale jest rozkładany w okrężnicy do kwasów organicznych. Te kwasy zwiększają ilość wody w jelitach, co prowadzi do zwiększenia masy kału i stymulacji perystaltyki jelit. Lek jest stosowany głównie w leczeniu przewlekłych zaparć oraz w zapobieganiu i leczeniu encefalopatii wątrobowej. Laxorin jest dostępny bez recepty.

Lecicarbon

Lecicarbon to lek stosowany w leczeniu zaparć. Działa poprzez zwiększenie ilości wody w jelitach, co ułatwia wypróżnianie. Lecicarbon jest dostępny bez recepty.

Macrogol Aurovitas

Macrogol Aurovitas to lek, którego substancją czynną jest makrogol 4000. Należy on do grupy leków przeczyszczających o działaniu osmotycznym. Dzięki zwiększeniu ilości wody w stolcu, lek pomaga w przezwyciężeniu problemów związanych z zbyt wolną pracą jelit. Jest stosowany w objawowym leczeniu zaparć u dorosłych i u dzieci powyżej 8 roku życia. Lek występuje w postaci proszku, który należy rozpuścić w szklance wody (co najmniej 50 ml) i wypić. Zazwyczaj potrzeba 24 do 48 godzin, aby lek zaczął działać. Leczenie zaparcia za pomocą leków powinno stanowić jedynie uzupełnienie zdrowego stylu życia i diety.

Moxalole

Moxalole to doustny preparat przeczyszczający o działaniu osmotycznym. Głównym składnikiem jest makrogol, który zwiększa objętość stolca, co prowadzi do stymulacji nerwowo-mięśniowej okrężnicy, nasila perystaltykę i transport zmiękczonego stolca, ułatwiając wypróżnienie. Lek jest stosowany w leczeniu przewlekłego zaparcia oraz ułatwia wypróżnienie w przypadku zaklinowania stolca. Moxalole jest dostępny bez recepty.

Normolax Natural fix

Normolax Natural Fix to preparat, który pobudza pracę jelit w przypadku zaparć. Skład jednej saszetki zawiera 0,384 g kory kruszyny, co odpowiada 16,1 mg – 29,9 mg glikozydów hydroksyantracenowych w przeliczeniu na glukofrangulinę A. W składzie znajduje się również mieszanka owocowa: kwiat hibiskusa, owoc bzu czarnego, wytłoki jabłkowe, owoc porzeczki czarnej, owoc róży. Jest to lek bez recepty. Wskazaniem do stosowania jest krótkotrwałe leczenie zaparć wywołanych błędami żywieniowymi.

Normosan

Normosan to produkt leczniczy dostępny bez recepty, który zawiera w swoim składzie zioła takie jak kora kruszyny, liść senesu, owoc kminku, owoc bzu czarnego i liść mięty pieprzowej. Jest to naturalny składnik o działaniu przeczyszczającym. Stosowany jest jako środek przeczyszczający do krótkotrwałego leczenia w zaparciach. Zaleca się stosowanie go przed snem, a działanie przeczyszczające następuje przeciętnie po 6-10 godzinach. Nie zaleca się stosowania Normosanu dłużej niż przez 7-10 dni.

Normosan caps

Normosan Caps to lek roślinny w postaci kapsułek, który zawiera wyciąg suchy z kory kruszyny. Działa przeczyszczająco poprzez pobudzenie perystaltyki jelita grubego. Stosowany jest do krótkotrwałego leczenia sporadycznie występujących zaparć. Lek jest dostępny bez recepty.

Olej rycynowy

Olej rycynowy to lek, który jest tradycyjnie stosowany w przypadku zaparć. Jego działanie przeczyszczające polega na pobudzeniu ruchów perystaltycznych jelita cienkiego, co wspomaga wypróżnienie. Substancją czynną leku jest olej rycynowy. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazany jest do stosowania doraźnego w przypadku zaparć u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia.

Olej rycynowy aflofarm

Olej rycynowy Aflofarm to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w przypadku ostrych i przewlekłych zaparć. Działa na zasadzie drażnienia ścian jelit, co prowadzi do efektu przeczyszczającego. Olej rycynowy powstaje w wyniku tłoczenia na zimno nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis). Efekt przeczyszczający pojawia się zazwyczaj po 2-6 godzinach od zażycia leku.

Oleum Ricini PhytoPharm

Oleum Ricini PhytoPharm to lek, który zawiera olej rycynowy pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis). Olej rycynowy działa drażniąco na błonę śluzową jelita cienkiego, pobudza perystaltykę jelit i w konsekwencji działa przeczyszczająco. Preparat jest tradycyjnie stosowany w zaparciach. Jest dostępny bez recepty.

Olopeg

Olopeg to lek w postaci koncentratu do sporządzania roztworu doustnego, zawierający substancję czynną makrogol. Jest stosowany w objawowym leczeniu zaparć oraz do oczyszczania jelit przed badaniami i zabiegami. Lek jest dostępny na receptę.

Owoc bzu czarnego

Owoc bzu czarnego to preparat roślinny dostępny bez recepty. Jest stosowany tradycyjnie jako łagodny środek przeczyszczający, szczególnie pomocny w przypadku zaparć. Ponadto, ze względu na zawartość antocyjanów, wykazuje działanie przeciwutleniające. Wyciąg z owoców bzu czarnego wspomaga naturalną odporność organizmu i prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

Pegorion

Pegorion to lek stosowany w leczeniu przewlekłych zaparć oraz sporadycznych zaburzeń pracy jelit. Działa na zasadzie przeczyszczania osmotycznego, co oznacza, że zmiękcza stolec i ułatwia jego przejście przez jelita. Lek jest dostępny bez recepty. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Pegorion Junior

Pegorion Junior to wyrób medyczny, który jest dostępny bez recepty. Jest to proszek do sporządzania roztworu doustnego, który zawiera substancję czynną makrogol. Dzięki swoim właściwościom hydrofilowym, Pegorion Junior zmiękcza stolec, ułatwiając wypróżnienie. Jest szczególnie zalecany w przypadku przewlekłych zaparć oraz w przypadku sporadycznych zaburzeń pracy jelit. Produkt nie jest wchłaniany, nie fermentuje w jelitach i nie podrażnia błony śluzowej.

Radirex

Radirex to lek dostępny bez recepty, który jest tradycyjnie stosowany jako środek przeczyszczający w przypadku zaparć. Jego skuteczność opiera się na długotrwałym stosowaniu i doświadczeniu. Substancją czynną leku jest suchy wyciąg z korzenia rzewienia, który zawiera związki antranoidowe mające działanie przeczyszczające. Działanie przeczyszczające Radirex następuje po około 8-12 godzinach od zażycia.

Radirex MAX

Radirex MAX to roślinny produkt leczniczy stosowany krótkotrwale w przypadku sporadycznie występujących zaparć. Lek wykazuje działanie przeczyszczające, a substancją leczniczą zastosowaną w kapsułkach jest wyciąg suchy z korzenia rzewienia. Jeśli nie nastąpi poprawa lub pacjent czuje się gorzej, zaleca się skonsultować z lekarzem. Produkt jest dostępny bez recepty.

Radirex PLUS

Radirex PLUS to naturalny lek roślinny o działaniu przeczyszczającym. Preparat zawiera wyciąg płynny złożony z korzenia rzewienia, kory kruszyny, owocu kopru włoskiego i owocu kminku. Jest stosowany tradycyjnie w zaparciach, a jego działanie przeczyszczające następuje po 6-8 godzinach od przyjęcia leku. Radirex PLUS jest dostępny bez recepty.

Raphacholin C

Raphacholin C to preparat ziołowy, który zawiera wyciągi roślinne i olejek miętowy. Substancje zawarte w leku pobudzają perystaltykę jelit, zwiększają wydzielanie i przepływ żółci. Jest stosowany tradycyjnie w niestrawnościach, dolegliwościach trawiennych związanych z dysfunkcją wątroby, takimi jak wzdęcia, odbijania, nudności, zaparcia, bóle brzucha oraz zaburzeniach aktywności skurczowej pęcherzyka żółciowego. Lek dostępny jest bez recepty.

Raphacholin Forte

Raphacholin Forte to lek dostępny bez recepty, który zawiera kwas dehydrocholowy oraz wyciąg z czarnej rzodkwi. Jest stosowany w przypadku niedostatecznego wydzielania żółci przez wątrobę oraz w przypadkach niestrawności. Lek jest również pomocny przy łagodnych zaparciach. Zwiększa objętość wydzielanej żółci, stymuluje opróżnianie pęcherzyka żółciowego oraz przyspiesza transport żółci do dwunastnicy. Działa przeczyszczająco pobudzając pracę jelita grubego.

Regulax

Regulax to roślinny lek przeczyszczający, który zawiera liście i owoce senesu. Jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w przypadku sporadycznie występujących zaparć. Lek jest dostępny bez recepty. Jednakże, zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania leku.

Relistor

Relistor to lek zawierający substancję czynną bromek metylonaltreksonu, który działa poprzez blokowanie niepożądanych działań opioidowych leków przeciwbólowych na jelita. Jest stosowany w leczeniu zaparć wywołanych przez opioidy, takie jak morfina lub kodeina, u dorosłych pacjentów, u których leczenie środkami przeczyszczającymi nie przynosi odpowiedzi. Lek jest dostępny na receptę.

Senefol

Senefol to preparat ziołowy o działaniu przeczyszczającym, dostępny bez recepty. Zawiera liść i owoc senesu, które mają właściwości przeczyszczające. Stosowany jest w doraźnym leczeniu zaparć. Efekt przeczyszczający występuje zazwyczaj po 8-12 godzinach od przyjęcia preparatu.

SENES APTEO MED

SENES APTEO MED to suplement diety, który zawiera składniki wspomagające zasypianie i poprawiające jakość snu. Preparat zawiera wyciągi roślinne z ziela melisy, szyszek chmielu i zielonej herbaty oraz melatoninę. Jest stosowany w celu ułatwienia procesu zasypiania i poprawy jakości snu. Nie jest dostępny na receptę.

Senes fix

Senes Fix to lek roślinny o działaniu przeczyszczającym. Jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w przypadku sporadycznie występujących zaparć. Każda saszetka zawiera 1,0g liścia senesu, co odpowiada 25-30mg związków antranoidowych w przeliczeniu na sennozyd B. Lek jest dostępny bez recepty.

Xenna

Xenna to lek stosowany w doraźnym leczeniu zaparć. Jest preparatem przeczyszczającym, który działa bezpośrednio na ściany jelita grubego. Lek może być stosowany pomocniczo w kłopotach hemoroidalnych w celu uregulowania stolca. Xenna jest dostępna bez recepty.

Xenna Extra comfort

Xenna Extra Comfort to lek roślinny stosowany w doraźnym leczeniu zaparć. Jest dostępny bez recepty. Wytwarzany jest w postaci tabletek dojelitowych zawierających suchy wyciąg z owoców senesu. Substancją czynną preparatu są antranoidy, nazywane również sennozydami, które pobudzają czynność jelita grubego, co ułatwia przesuwanie mas kałowych. Lek powoduje zmiękczenie stolca poprzez zwiększenie wydzielania śluzu z jednoczesnym hamowaniem zwrotnego wchłaniania wody ze światła jelita.

Leki na zaparcia – tabletki, czopki i zioła na zaparcia

Wykaz leków stosowanych w leczeniu zaparć.

Zaparcia – czym są?

Zaparcia to najogólniej ujmując problem z wypróżnianiem. Wpływa na to zaleganie treści jelitowej w przewodzie pokarmowym i problemy z wydalaniem stolca z odbytnicy. Poprzez dłuższe zaleganie w jelicie, treść pokarmowa poprzez wchłanianie wody zagęszcza się, a stolec zmniejsza się, robi się twardy i zbity.  Za optymalną częstotliwość wypróżniania przyjmuje się wydalanie jednego stolca w ciągu doby. O zaparciu możemy mówić, kiedy częstość wydalania jest mniejsza niż dwa razy w tygodniu. Do tego występować mogą takie objawy jak uczucie niepełnego wypróżnienia. Wyróżniamy zaparcia przewlekłe, krótkotrwałe, przypadkowe oraz idtiopatyczne. Możliwych przyczyn jest wiele, na przykład zaburzenia czynnościowe, wydłużenie jelita grubego, czy też choroby takie jak cukrzyca, endometrioza oraz niedoczynność tarczycy.

Zaparcia – jak leczyć?

Przy problemach z zaparciami należy przyjmować środki osmotyczne, takie jak glicerol lub laktuloza. Wpływają one na zmniejszenie zagęszczenia stolca. Stosować można również leki zmiękczające stolec, środki poślizgowe i pobudzające pracę jelita grubego, takie jak antranoidy czy bisakodyl. Istnieją też ziołowe preparaty w formie herbatek, które pobudzają perystaltykę jelit. Należy jednak uważać i nie nadużywać ich stosowania, mogą powodować bóle brzucha i zaburzenia elektrolitowe. Polecane są także środki zawierające aloes, nasiona kruszyny i babki śródziemnomorskiej. Aby uniknąć zaparć warto wprowadzić regularność w swoim trybie życia oraz zmienić dietę.