Plastry, gumy i inne leki wspomagające rzucenie palenia

Lista leków stosowanych w leczeniu nałogu nikotynowego i wspomagające rzucenie palenia.

Zobacz także:

Leczenie alkoholizmu
Wszystkie leki stosowane w leczeniu uzależnień

Dlaczego warto rzucić palenie?

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że palenie papierosów jest przyczyną prawie 7 milionów zgonów rocznie na całym świecie. Palacze bardziej niż osoby niepalące, są narażeni na choroby układu krążenia, układu oddechowego, udar mózgu, choroby płuc i nowotwory prawie wszystkich części ciała. Regularne palenie papierosów skraca życie o ok. 10 lat. Ponadto, palacze są narażeni na kłopoty finansowe, gdyż papierosy są drogie.

Nielicznym osobom udaje się rzucić palenie za pierwszym razem. Większość osób musi przejść przez kilka etapów, zanim porzuci palenie. Na początku człowiek musi uświadomić sobie, że palenie jest bardzo szkodliwym nałogiem. Najtrudniejsze są cztery pierwsze dni, bo wtedy – w wyniku braku nikotyny w organizmie – występują tzw. objawy odstawienia.

Tabletki na rzucanie palenia

Palenie papierosów jest zdecydowanie jednym z największych problemów ludzi w obecnych czasach. Jest to nałóg który w wielu przypadkach prowadzi bezpośrednio do śmierci palacza. Problem ze względu na stosunkowo łatwy dostęp do produktów zaczyna się najczęściej w wieku nastoletnim. Nikotyna która wchodzi w skład papierosów jest środkiem mocno uzależniającym. Dlatego też bardzo szybko młody człowiek nie może wyobrazić sobie dnia bez papierosa. W skrajnych przypadkach palacze potrafią wypalić kilka paczek dziennie.

Wpływ papierosów na organizm

Już na początku należy wspomnieć, że nikotyna została przez WHO uznana za narkotyk. Zwiększa ona produkcje dopaminy co przekłada się na uczucie rozluźnienia i szybko uzależnia. W połączeniu z tytoniem w papierosach mocno zwiększa ryzyko nowotworów oraz udaru.  Papierosy w znacznym stopniu wyniszczają płuca nałogowego palacza co w efekcie prowadzi do upośledzenia układu oddechowego i drastycznego zwiększenia szans na nowotwór płuc. Czy jest szansa na zapobiegnięcie tego typu konsekwencjom?

Środki pomocne w rzuceniu palenia

Jedynym wyjściem z takiej sytuacji i zmniejszeniem prawdopodobnych skutków palenia jest rzucenie nałogu. Nie jest to jednak takie proste i mało komu udaje się to bez pomocy specjalistycznych lekarstw. Obecnie na rynku istnieje multum leków pomocnych w rzucaniu palenia. Są one produkowane w postaci plastrów naklejanych na ramię, w postaci tabletek do ssania, gum do żucia oraz sprayów. Każdy z nich jednak potrzebuje jednego ważnego czynnika bez którego nikomu palenia się rzucić nie uda. Tym składnikiem są chęci palacza do pozbycia się nałogu.

Substancje czynne pomagające rzucić palenie papierosów:

Cytyzyna
Nikotyna
Wareniklina