Exmo Mint

Exmo Mint to lek zawierający nikotynę, który jest dostępny bez recepty. Jest to lek stosowany w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Pomaga w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu oraz zmniejsza głód nikotynowy u osób chcących przestać palić. Końcowym celem stosowania jest trwałe zaprzestanie używania wyrobów tytoniowych. W miarę możliwości, Exmo Mint powinien być stosowany w połączeniu z programem wsparcia behawioralnego. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Exmo Mint. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Exmo mint jest stosowane, aby pomóc odzwyczaić się od palenia tytoniu.

Nikotyna zawarta w Exmo mint łagodzi objawy odstawienne i głód nikotynowy podczas rzucania palenia lub czasowego ograniczenia palenia w celu łatwiejszego przerwania palenia. Tym samym przeciwdziała powrotowi do palenia u pacjentów, którzy są zmotywowani do rzucenia palenia.

Exmo mint jest wskazane w leczeniu palaczy w wieku 18 lat i powyżej.

Kiedy pacjent nagle przestanie dostarczać nikotynę zawartą w tytoniu do organizmu, może odczuwać różnego rodzaju dolegliwości, zwane objawami z odstawienia. Dzięki Exmo mint pacjent może zapobiec lub przynajmniej zmniejszyć dyskomfort, nadal dostarczając niewielką ilość nikotyny do organizmu w ciągu krótkiego czasu.

Porada i wsparcie otoczenia zazwyczaj zwiększają szanse powodzenia terapii.

Jeśli po upływie 6 miesięcy leczenia Exmo mint pacjent nie może powstrzymać się od palenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Jaki jest skład Exmo Mint, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest nikotyna. Exmo mint jest dostępne w dwóch mocach: 2 mg i 4 mg.

– Pozostałe składniki to: Podloże gumy (zawiera butylohydroksytoluen) (E 321), wapnia węglan, sorbitol (E 420), sodu węglan bezwodny, sodu wodorowęglan, sacharyna (E 954), acesulfam potasowy (E 950), aromat mięty płynny, aromat mięty pieprzowej płynny, aromat cytrynowy płynny, aromat mentolowy proszek, talk, maltitol (E 965), guma arabska, tytanu dwutlenek (E 171) i wosk Carnauba.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Exmo Mint – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Moc gumy leczniczej powinna być dostosowana z uwzględnieniem stopnia uzależnienia od nikotyny.

Jeśli pacjent pali więcej niż 20 papierosów na dobę lub jeżeli uprzednio bezskutecznie próbował rzucić palenie, stosując gumę do żucia o mocy 2 mg, powinien zastosować gumę do żucia o mocy 4 mg. W przeciwnym przypadku powinien wybrać gumę do żucia o mocy 2 mg.

Po rozpoczęciu leczenia jedną gumę do żucia należy stosować co 1-2 godzin. Zwykle wystarczające jest stosowanie 8-12 gum do żucia na dobę. Nie należy stosować więcej niż 24 gumy do żucia na dobę.

Kiedy pacjent stosuje lek do ograniczenia palenia w celu rzucenia palenia:
− guma do żucia o mocy 2 mg: nie przyjmować więcej niż 24 gumy na dobę
− guma do żucia o mocy 4 mg: nie przyjmować więcej niż 12 gum na dobę.

Rzucenie palenia
Czas trwania leczenia jest indywidualny, ale zwykle wynosi co najmniej 3 miesiące. Następnie dawka nikotyny powinna być stopniowo zmniejszana. Leczenie należy przerwać, kiedy dawka zostanie zmniejszona do 1-2 gum do żucia na dobę. Jednakże można wziąć gumę do żucia w sytuacji, gdy u pacjenta wystąpi chęć zapalenia papierosa.

Ograniczenie palenia
Exmo mint może być stosowane w przerwach między wypalanymi papierosami, w celu wydłużenia przerw i ograniczenia palenia w jak największym stopniu. Liczba papierosów powinna być stopniowo zamieniana na Exmo mint, gumę do żucia, leczniczą. Jeśli nie uzyska się po 6 tygodniach wystarczającego zmniejszenia liczby wypalanych papierosów na dobę do połowy dotychczasowej liczby, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Pacjent powinien czuć się zmotywowany, aby podjąć próbę rzucenia palenia, jednakże nie później niż 4 miesiące po rozpoczęciu leczenia. Następnie liczba gum do żucia powinna zostać stopniowo zmniejszana, na przykład przez opuszczenie jednej gumy, co 2-5 dni.

W przypadku poważnej próby rzucenia palenia, która się nie powiodła przez 4 miesiące leczenia, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Ogólnie nie zaleca się regularnego stosowania Exmo mint, gumy do żucia, leczniczej dłużej niż 6 miesięcy.
W niektórych przypadkach może być konieczne dłuższe leczenie, aby uniknąć powrotu do palenia.

Niewykorzystane gumy należy zachować na wypadek, gdyby nagle wrócił głód nikotynowy.

Porada i wsparcie otoczenia zazwyczaj zwiększają szanse powodzenia terapii.

Nie należy żuć Exmo mint jak zwykłej gumy do żucia. Jeśli żuje się gumę do żucia Exmo mint zbyt szybko lub bez przerwy, nikotyna uwalnia się zbyt szybko.
To może powodować dyskomfort (np. zgaga lub czkawka).

Technika żucia Exmo mint, gumy do żucia, leczniczej
1. Należy żuć Exmo mint wolno, aż poczuje się ostry smak lub uczucie lekkiego pieczenia.
2. Resztę gumy do żucia zatrzymać pomiędzy policzkiem i dziąsłem, aż smak i (lub) uczucie pieczenia zniknie.
3. Żuć ponownie, aż poczuje się ostry smak lub uczucie lekkiego pieczenia.
4. Powtarzać ten schemat żucia przez około 30 minut.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie nikotyny może wystąpić, jeśli pacjent pali papierosy podczas stosowania Exmo mint.

Objawy przedawkowania obejmują: nudności, zwiększone wydzielanie śliny, ból brzucha, biegunkę, pocenie się, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia słyszenia i wyraźne osłabienie (uczucie osłabienia). Po dużych dawkach objawom tym może towarzyszyć niedociśnienie, słabe i niemiarowe tętno, trudności w oddychaniu, wyczerpanie, zapaść sercowo-naczyniowa (zapaść spowodowana bardzo niskim ciśnieniem tętniczym krwi) i uogólnione drgawki.

W razie spożycia Exmo mint przez dziecko lub przyjęcia zbyt dużej dawki nikotyny przez osobę niepalącą, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym szpitala.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Exmo Mint – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy jeść ani pić podczas żucia gumy, ponieważ może to zmniejszyć działanie Exmo mint.

Kwaśne napoje (np. sok owocowy, kawa, woda gazowana) wpływają na uwalnianie nikotyny w jamie ustnej. Aby mieć pewność, że maksymalne działanie zostało osiągnięte, należy unikać spożywania napojów, co najmniej 15 minut przed zastosowaniem Exmo mint.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Exmo Mint w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Bardzo ważne jest, aby nie palić podczas ciąży, ponieważ może to spowodować słaby wzrost dziecka.

Może także prowadzić do przedwczesnego porodu i poronienia. Najlepiej byłoby podjąć próbę rzucenia palenia bez stosowania preparatów zawierających nikotynę. Jeśli pacjentka nie jest w stanie zrobić tego, Exmo mint powinno być stosowane tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który prowadzi ciążę, lekarzem rodzinnym lub lekarzem specjalistą w ośrodku pomagającym pacjentom rzucić palenie.

Leku Exmo mint należy unikać podczas karmienia piersią, ponieważ nikotyna przenika do mleka matki karmiącej i może wpłynąć na dziecko. Jeśli lekarz zaleci stosowanie Exmo mint, guma do żucia powinna być stosowana bezpośrednio po karmieniu piersią a nie podczas lub przed rozpoczęciem karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Exmo Mint

Ulotka Exmo Mint – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Exmo Mint przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Exmo Mint m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Exmo Mint w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Exmo Mint

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Exmo Mint? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Exmo Mint. Podziel się doświadczeniami na forum.