Exmo

Exmo - nikotyna to lek stosowany w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Działa poprzez łagodzenie objawów odstawienia nikotyny, takich jak głód nikotynowy, depresja, obniżony nastrój, nadmierna nerwowość, napięcie, problemy ze snem i koncentracją, zwiększony apetyt. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do jego stosowania jest chęć rzucenia palenia tytoniu. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Exmo. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Exmo i jakie są wskazania do stosowania?

Exmo należy do grupy leków, które są stosowane, aby pomóc rzucić palenie.

Exmo to system transdermalny podobny do plastrów, zawierających lek na powierzchni, która przylega do skóry.

Ten lek jest stosowany w łagodzeniu objawów odstawiennych nikotyny u osób uzależnionych od nikotyny, które chcą zerwać z nałogiem palenia.

Kategorie powiązane:
Leki na rzucanie palenia, Leki stosowane w leczeniu uzależnień,

Reklama

Jaki jest skład Exmo, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest nikotyna.

Exmo 7 mg/24 godz.: każdy plaster (system transdermalny) o powierzchni 9,67 cm2 zawiera 15,76 mg nikotyny i uwalnia 7 mg nikotyny w ciągu 24 godzin.
Exmo 14 mg/24 godz.: każdy plaster (system transdermalny) o powierzchni 19,33 cm2 zawiera 31,51 mg nikotyny i uwalnia 14 mg nikotyny w ciągu 24 godzin.
Exmo 21 mg/24 godz.: każdy plaster (system transdermalny) o powierzchni 29 cm2 zawiera 47,27 mg nikotyny i uwalnia 21 mg nikotyny w ciągu 24 godzin.

– Pozostałe składniki to:
Warstwa zabezpieczająca (usuwana):
Poliester, Silikon
Warstwa przylegająca akrylowa:
Roztwór kopolimeru Akrylan/Octan winylu (Duro-Tak 87-2194)
Warstwa przylegająca silikonowa (zawierająca substancję czynną):
Poli(dimetylosiloksan) usieciowany żywicą krzemianową (BIO-PSA SA7-4207)
Folia zewnętrzna:
Poliester/Polietylen o pośredniej gęstości (Scotchpak 9735)
Tusz:
Tytanu dwutlenek
Węglowodór izoparafinowy (LT)
Żywica poliamidowa
Wosk polietylenowy
Politetrafluoroetylen

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Exmo – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W celu osiągnięcia sukcesu w rzucaniu palenia, pacjenci powinni całkowicie zaprzestać palenia tytoniu. Leku Exmo nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi nikotynę, takimi jak guma do żucia lub pastylki do ssania, chyba że pacjent jest pod ścisłą kontrolą lekarską.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku nie należy stosować u osób w wieku poniżej 18 lat bez zalecenia lekarza.
Lek w postaci systemów transdermalnych, plastrów dostępny jest w trzech mocach: Exmo, 7 mg/24 godz., Exmo, 14 mg/24 godz., Exmo, 21 mg/24 godz.
Właściwą dla pacjenta moc systemu transdermalnego można określić na podstawie liczby papierosów wypalanych każdego dnia lub za pomocą testu Fagerströma, na końcu ulotki.
Należy zapytać lekarza lub farmaceutę o poradę w ramach specjalistycznej pomocy w rzuceniu palenia lub wybranie, lub dostosowanie dawki Exmo.
Dawkę leku Exmo, system transdermalny, plaster można dostosować w trakcie leczenia do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta w zależności od tego, jak zmienia się uzależnienie.
Czasami dawka nikotyny w leku Exmo, system transdermalny, plaster może być za mała, a czasem zbyt duża.

Dawkę należy zwiększyć w przypadku wystąpienia objawów odstawiennych, takich jak:
• nagła silna potrzeba zapalenia papierosa
• drażliwość
zaburzenia snu
• niepokój lub niecierpliwość
• trudności w koncentracji.
Należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty, gdyż konieczna może być zmiana dawkowania.
Dawkę należy zmniejszyć w przypadku wystąpienia objawów przedawkowania, takich jak:
• nudności lub wymioty
ból brzucha, biegunka
• nadmierne wydzielanie śliny
• pocenie się
• ból głowy, zawroty głowy, pogorszenie słuchu, zaburzenia widzenia
• ogólne osłabienie (bardzo mała ilość energii życiowej).

DOKŁADNY SPOSÓB DAWKOWANIA ZAWARTY W PONIŻSZEJ ULOTCE LUB CHARAKTERYSTYCE.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego przedawkowania lub jeżeli dziecko ssało, lub nakleiło system transdermalny, plaster na swoje ciało, natychmiast należy odkleić plaster, umyć skórę w miejscu naklejenia wodą bez mydła i zgłosić się do lekarza lub na ostry dyżur szpitalny.

Objawy przedmiotowe i podmiotowe przedawkowania mogą obejmować:
• nieregularne lub przyspieszone bicie serca
• trudności w oddychaniu
• uczucie całkowitego wyczerpania i niezdolność do ruchu
• bardzo wyraźny spadek ciśnienia tętniczego krwi, co może prowadzić do utraty przytomności (zapaść naczyniowo-sercowa)
• śpiączka lub drgawki
• ogólne osłabienie (bardzo mała ilość energii życiowej)
• pocenie się
• nadmierne ślinienie się
• nudności lub wymioty
• ból brzucha lub biegunka
• ból głowy, zaburzenia słyszenia i widzenia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Exmo – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Exmo w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Bardzo ważne jest, aby nie palić podczas ciąży, ponieważ może to prowadzić do opóźnionego rozwoju dziecka. Palenie może być również przyczyną porodu przedwczesnego lub nawet poronienia.

Najlepiej byłoby zaprzestać palenia bez użycia jakiegokolwiek leku. Jeżeli nie jest to możliwe, lekarz może zalecić użycie leku Exmo pomocniczo w rzuceniu palenia, ponieważ ryzyko wpływu na rozwój dziecka jest mniejsze niż w przypadku kontynuacji palenia. Nikotyna w każdej postaci może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Dlatego też Exmo należy stosować tylko po uzyskaniu porady lekarza specjalisty, który prowadzi ciążę, lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalizującego się w pomocy w rzucaniu palenia.

Należy unikać zarówno palenia jak i stosowania leku Exmo w okresie karmienia piersią, gdyż nikotyna przenika do mleka kobiecego w ilościach, które mogą mieć wpływ na dziecko.

Jeżeli rzucenie palenia jest niemożliwe korzystniejsze jest zamiast plastrów zastosowanie preparatów w postaci gumy lub pastylek do ssania. Lek Exmo powinien być stosowany w okresie karmienia piersią tylko po konsultacji z lekarzem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Exmo

Ulotka Exmo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Exmo w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Exmo

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Exmo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Exmo. Podziel się doświadczeniami na forum.