NICOPATCH TTS

WSKAZANIA

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO STOSOWANIA LEKU NICOPATCH TTS ORAZ JAK DZIAŁA TEN LEK?

Lek ten wspomaga rzucenie palenia tytoniu. Przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 15 lat.

Gdy pacjent przestaje nagle dostarczać organizmowi nikotynę zawartą w wyrobach tytoniowych, mogą wystąpić różne rodzaje dyskomfortu, określane jako objawy z odstawienia. Oznacza to, że pacjent był uzależniony od nikotyny.

Jest to system transdermalny plaster przezskómy, który zawiera lek w części przylegającej do skóry. Po naklejeniu plastra, nikotyna jest powoli uwalniana do organizmu i łagodzi objawy wynikające z odstawienia nikotyny, co ułatwia zaprzestanie palenia. Lek przeciwdziała zatem nawrotom nałogu w palaczy zmotywowanych do rzucenia palenia.

Jeśli po upływie 6-miesięcznego okresu leczenia tym lekiem pacjent nie może powstrzymać się od palenia, powinien skonsultować się z lekarzem.

Należy uważnie zapoznać się z poradami zdrowotnymi zamieszczonymi na końcu niniejszej ulotki.

SKŁAD

JAKI JEST SKŁAD LEKU NICOPATCH TTS ? JAKĄ ZAWIERA SUBSTANCJĘ CZYNNĄ ORAZ SUBSTANCJE POMOCNICZE?

Substancją czynną jest nikotyna.

Jeden plaster o powierzchni 10 cm2 zawiera 15 mg nikotyny i uwalnia 7 mg nikotyny w ciągu 24 godzin.
Jeden plaster o powierzchni 20 cm2 zawiera 30 mg nikotyny i uwalnia 14 mg nikotyny w ciągu 24 godzin.
Jeden plaster o powierzchni 30 cm2 zawiera 45 mg nikotyny i uwalnia 21 mg nikotyny w ciągu 24 godzin.

Inne substancje wchodzące w skład leku to: akrylu octanu winylu kopolimer, metylu metakrylanu kopolimer i dimetakrylanu glikolu etylowego krospolimer, poliester i polietylen, film poliestrowy z silikonem pokryty aluminium.

DAWKOWANIE

JAKIE JEST ZALECANE DAWKOWANIE LEKU NICOPATCH TTS? JAK BEZPIECZNIE STOSOWAĆ TEN LEK? JAK DŁUGO STOSOWAĆ? INSTRUKCJA STOSOWANIA.

Leku Nicopatch TTS nie należy stosować przez palaczy w wieku poniżej 18 lat bez zalecenia lekarza.

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dostępne są trzy moce tego produktu leczniczego: Nicopatch TTS 7 mg/24 h, Nicopatch TTS 14 mg/24 h i Nicopatch TTS 21 mg/24 h.

Dawka odpowiednia dla danego pacjenta zostanie określona na podstawie liczby wypalanych dziennie papierosów lub wyniku testu Fagerstróma (który znajduje się na końcu tej ulotki). Test ten mierzy stopień uzależnienia od nikotyny. W oparciu o wynik tego testu pacjent może wybrać najodpowiedniejszą dla siebie moc plastra.

Pacjent będzie musiał zmienić stosowaną moc leku Nicopatch TTS w trakcie leczenia, ponieważ zmianie ulegnie jego stopień uzależnienia od nikotyny. Czasami dawka nikotyny zawarta w leku jest zbyt mała, a czasami – zbyt duża dla danego pacjenta.

Dawkę leku należy zwiększyć w przypadku wystąpienia objawów odstawiennych, takich jak:
– bardzo silna potrzeba palenia
– drażliwość
– kłopoty ze snem
– pobudzenie lub niecierpliwość
– trudności z koncentracją
Należy poprosić o poradę farmaceutę lub lekarza; konieczne może okazać się dostosowanie dawki leku.

Dawkę należy zmniejszyć w przypadku wystąpienia objawów przedawkowania, takich jak:
– nudności (mdłości), ból brzucha, biegunka
– nadmierne ślinienie się
– nadmierne pocenie się
– ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia słuchu, zaburzenia widzenia
– ogólne osłabienie (brak energii)
Bezwzględnie konieczne jest dostosowanie leczenia z pomocą lekarza lub farmaceuty.

Standardowe leczenie odbywa się w 3 fazach:
1/ Faza wstępna: pomaga rzucić palenie.
2/ Kontrola po leczeniu: ta faza utrwala rzucenie palenia i rozpoczyna okres odstawiania nikotyny.
3/ Odstawienie leczenia: ta faza pomaga zakończyć leczenie.

Całkowite leczenie trwa średnio 3 miesiące. Czas trwania leczenia może jednak różnić się w zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta. Zazwyczaj nie zaleca się stosowania tego leku przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. W przypadku niektórych byłych palaczy konieczny może być dłuższy okres leczenia w celu uniknięcia nawrotu nałogu.

Więcej informacji znajduje się w załączonej ulotce dla pacjenta.

PRZYJĘCIE ZBYT DUŻEJ DAWKI

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU? CO ZROBIĆ, GDY PRZYPADKOWO PRZYJĘTO WIĘKSZĄ DAWKĘ LEKU NIŻ ZALECANA?

Jeśli pacjent przypadkowo przedawkuje lek lub jeśli dziecko ssało lub przykleiło na swoją skórę plaster przezskómy, należy natychmiast go usunąć, przemyć skórę wodą bez mydła i skontaktować się z lekarzem lub udać się na oddział ratunkowy najbliższego szpitala.

Oprócz objawów przedawkowania, które wymagają jedynie zmniejszenia dawki leku (patrz wykaz powyżej tabeli dawkowania), może wystąpić ciężkie zatrucie, które może charakteryzować się objawami, takimi jak:
– nieregularne bicie serca,
– dyskomfort oddechowy (trudności w oddychaniu lub dyskomfort w klatce piersiowej),
– wyczerpanie (pacjent jest całkowicie pozbawiony sił i nie jest w stanie się ruszać),
– zapaść krążeniowa (możliwy zawał mięśnia sercowego lub spadek ciśnienia tętniczego),
– drgawki (napady padaczkowe).

PRZYJMOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

ZASTOSOWANIE LEKU PRZY JEDNOCZESNYM SPOŻYWANIU POKARMÓW I NAPOJÓW. CZY MOŻNA JEŚĆ I PIĆ STOSUJĄC LEK? CZY MOŻNA PIĆ ALKOHOL?

Nie dotyczy.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

STOSOWANIE W CIĄŻY ORAZ PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ

CZY KOBIETA BĘDĄCA W CIĄŻY LUB KARMIĄCA PIERSIĄ MOŻE ZAŻYWAĆ LEK? JAKIE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI NALEŻY ZACHOWAĆ?

Ciąża
Bardzo ważne jest rzucenie palenia w ciąży, gdyż nałóg ten może powodować opóźnienie rozwoju dziecka. Palenie tytoniu może również prowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Najlepiej, aby Pacjentka podjęła próbę rzucenia palenia bez pomocy leków. Jeśli jest to niemożliwe, można zalecić. Pomocniczo stosowanie tego leku, gdyż ryzyko dla rozwijającego się płodu jest znacznie mniejsze niż Zagrożenia oczekiwane w związku z kontynuacją nałogu. Nikotyna w każdej postaci może być szkodliwa dla nienarodzonego dziecka. Dlatego lek ten można stosować jedynie po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę, lekarzem rodzinnym lub lekarzem w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnienia od nikotyny.

Karmienie piersią
Okresie karmienia piersią należy unikać stosowania tego leku, podobnie jak samego palenia tytoniu, gdyż nikotyna przenika do mleka i może mieć wpływ na stan zdrowia dziecka. Jeśli próba rzucenia palenia Zakończyła się niepowodzeniem, zaleca się stosowanie pastylek do ssania lub innych doustnych postaci ISTRT zamiast plastrów. Lek ten można stosować w okresie karmienia piersią wyłącznie pod nadzorem lekarza.

PEŁNA DOKUMENTACJA LEKU NICOPATCH TTS

Jeżeli w powyższym opisie nie znaleźliście Państwo poszkiwanych informacji, istnieje możliwość pobrania pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta lub charakterystyki produktu leczniczego (dla lekarzy lub farmaceutów).

NICOPATCH TTS ulotka leku, chpl, opinie, dawkowanie

ULOTKA (SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE)

Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.

ULOTKA LEKU NICOPATCH TTS (pliki PDF lub DOC)


CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHPL zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznyc.

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - NICOPATCH TTS CHPL (pliki PDF lub DOC)


CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta. Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: .

Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

Portal baza-lekow.com.pl założony został w 2013 roku. Prowadzony jest przy współpracy z copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Wszelkie informacje merytoryczne o lekach, przygotowane zostały w oparciu o dane publikowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków.

OPINIE O NICOPATCH TTS - FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność leku.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here