Nicopatch TTSJak działa i kiedy stosujemy Nicopatch TTS?

Lek ten wspomaga rzucenie palenia tytoniu. Przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 15 lat.

Gdy pacjent przestaje nagle dostarczać organizmowi nikotynę zawartą w wyrobach tytoniowych, mogą wystąpić różne rodzaje dyskomfortu, określane jako objawy z odstawienia. Oznacza to, że pacjent był uzależniony od nikotyny.

Jest to system transdermalny plaster przezskómy, który zawiera lek w części przylegającej do skóry. Po naklejeniu plastra, nikotyna jest powoli uwalniana do organizmu i łagodzi objawy wynikające z odstawienia nikotyny, co ułatwia zaprzestanie palenia. Lek przeciwdziała zatem nawrotom nałogu w palaczy zmotywowanych do rzucenia palenia.

Jeśli po upływie 6-miesięcznego okresu leczenia tym lekiem pacjent nie może powstrzymać się od palenia, powinien skonsultować się z lekarzem.

Należy uważnie zapoznać się z poradami zdrowotnymi zamieszczonymi na końcu niniejszej ulotki.

REKLAMA

Jaki jest skład Nicopatch TTS, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest nikotyna.

Jeden plaster o powierzchni 10 cm2 zawiera 15 mg nikotyny i uwalnia 7 mg nikotyny w ciągu 24 godzin.
Jeden plaster o powierzchni 20 cm2 zawiera 30 mg nikotyny i uwalnia 14 mg nikotyny w ciągu 24 godzin.
Jeden plaster o powierzchni 30 cm2 zawiera 45 mg nikotyny i uwalnia 21 mg nikotyny w ciągu 24 godzin.

Inne substancje wchodzące w skład leku to: akrylu octanu winylu kopolimer, metylu metakrylanu kopolimer i dimetakrylanu glikolu etylowego krospolimer, poliester i polietylen, film poliestrowy z silikonem pokryty aluminium.

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Nicopatch TTS – jak stosować ten lek?

Leku Nicopatch TTS nie należy stosować przez palaczy w wieku poniżej 18 lat bez zalecenia lekarza.

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dostępne są trzy moce tego produktu leczniczego: Nicopatch TTS 7 mg/24 h, Nicopatch TTS 14 mg/24 h i Nicopatch TTS 21 mg/24 h.

Dawka odpowiednia dla danego pacjenta zostanie określona na podstawie liczby wypalanych dziennie papierosów lub wyniku testu Fagerstróma (który znajduje się na końcu tej ulotki). Test ten mierzy stopień uzależnienia od nikotyny. W oparciu o wynik tego testu pacjent może wybrać najodpowiedniejszą dla siebie moc plastra.

Pacjent będzie musiał zmienić stosowaną moc leku Nicopatch TTS w trakcie leczenia, ponieważ zmianie ulegnie jego stopień uzależnienia od nikotyny. Czasami dawka nikotyny zawarta w leku jest zbyt mała, a czasami – zbyt duża dla danego pacjenta.

Dawkę leku należy zwiększyć w przypadku wystąpienia objawów odstawiennych, takich jak:
– bardzo silna potrzeba palenia
– drażliwość
– kłopoty ze snem
– pobudzenie lub niecierpliwość
– trudności z koncentracją
Należy poprosić o poradę farmaceutę lub lekarza; konieczne może okazać się dostosowanie dawki leku.

Dawkę należy zmniejszyć w przypadku wystąpienia objawów przedawkowania, takich jak:
– nudności (mdłości), ból brzucha, biegunka
– nadmierne ślinienie się
– nadmierne pocenie się
– ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia słuchu, zaburzenia widzenia
– ogólne osłabienie (brak energii)
Bezwzględnie konieczne jest dostosowanie leczenia z pomocą lekarza lub farmaceuty.

Standardowe leczenie odbywa się w 3 fazach:
1/ Faza wstępna: pomaga rzucić palenie.
2/ Kontrola po leczeniu: ta faza utrwala rzucenie palenia i rozpoczyna okres odstawiania nikotyny.
3/ Odstawienie leczenia: ta faza pomaga zakończyć leczenie.

Całkowite leczenie trwa średnio 3 miesiące. Czas trwania leczenia może jednak różnić się w zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta. Zazwyczaj nie zaleca się stosowania tego leku przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. W przypadku niektórych byłych palaczy konieczny może być dłuższy okres leczenia w celu uniknięcia nawrotu nałogu.

Więcej informacji znajduje się w załączonej ulotce dla pacjenta.

REKLAMA

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przypadkowo przedawkuje lek lub jeśli dziecko ssało lub przykleiło na swoją skórę plaster przezskómy, należy natychmiast go usunąć, przemyć skórę wodą bez mydła i skontaktować się z lekarzem lub udać się na oddział ratunkowy najbliższego szpitala.

Oprócz objawów przedawkowania, które wymagają jedynie zmniejszenia dawki leku (patrz wykaz powyżej tabeli dawkowania), może wystąpić ciężkie zatrucie, które może charakteryzować się objawami, takimi jak:
– nieregularne bicie serca,
– dyskomfort oddechowy (trudności w oddychaniu lub dyskomfort w klatce piersiowej),
– wyczerpanie (pacjent jest całkowicie pozbawiony sił i nie jest w stanie się ruszać),
– zapaść krążeniowa (możliwy zawał mięśnia sercowego lub spadek ciśnienia tętniczego),
– drgawki (napady padaczkowe).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nicopatch TTS – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nicopatch TTS w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Bardzo ważne jest rzucenie palenia w ciąży, gdyż nałóg ten może powodować opóźnienie rozwoju dziecka. Palenie tytoniu może również prowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Najlepiej, aby Pacjentka podjęła próbę rzucenia palenia bez pomocy leków. Jeśli jest to niemożliwe, można zalecić. Pomocniczo stosowanie tego leku, gdyż ryzyko dla rozwijającego się płodu jest znacznie mniejsze niż Zagrożenia oczekiwane w związku z kontynuacją nałogu. Nikotyna w każdej postaci może być szkodliwa dla nienarodzonego dziecka. Dlatego lek ten można stosować jedynie po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę, lekarzem rodzinnym lub lekarzem w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnienia od nikotyny.

Karmienie piersią
Okresie karmienia piersią należy unikać stosowania tego leku, podobnie jak samego palenia tytoniu, gdyż nikotyna przenika do mleka i może mieć wpływ na stan zdrowia dziecka. Jeśli próba rzucenia palenia Zakończyła się niepowodzeniem, zaleca się stosowanie pastylek do ssania lub innych doustnych postaci ISTRT zamiast plastrów. Lek ten można stosować w okresie karmienia piersią wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Nicopatch TTS i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Nicopatch TTS – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka leku Nicopatch TTS. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

REKLAMA

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Nicopatch TTS m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Nicopatch TTS? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Sprawdź opinie o Nicopatch TTS.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.