Tabex

Tabex to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną cytyzynę, alkaloid roślinny zawarty między innymi w nasionach złotokapu. Jest stosowany w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Cytyzyna działa na receptory nikotynowe w podobny sposób jak nikotyna, ale na ogół słabiej, co pozwala na stopniowe zmniejszenie zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów abstynencji. Końcowym celem stosowania preparatu jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Leczenie uzależnienia od nikotyny. Stosowanie leku TABEX pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów odstawienia nikotyny. Końcowym celem stosowania leku TABEX jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.

Skład

Substancją czynną leku jest cytyzyna. Jedna tabletka powlekana zawiera 1,5 mg cytyzyny.
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, talk, magnezu stearynian. Skład otoczki (Opadry II): hypromeloza 6cP, laktoza jednowodna, tytanu dwutlenek, glikol polietylenowy 3000, triacetyna, tlenek żelaza żółty, tlenek żelaza czerwony, tlenek żelaza czarny.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Jedno opakowanie leku TABEX (100 tabletek) wystarcza na pełną terapię. Czas leczenia to 25 dni.
Lek TABEX należy przyjmować doustnie z odpowiednią ilością wody zgodnie z następującym schematem.

Od 1 do 3 dnia 1 tabletka co 2 godziny 6 tabletek
Od 4 do 12 dnia 1 tabletka co 2,5 godziny 5 tabletek
Od 13 do 16 dnia 1 tabletka co 3 godziny 4 tabletki
Od 17 do 20 dnia 1 tabletka co 5 godzin 3 tabletki
Od 21 do 25 1-2 tabletki dziennie do 2 tabletek

Przedawkowanie

Objawy występujące po przedawkowaniu leku TABEX są charakterystyczne dla objawów zatrucia nikotyną. Objawami przedawkowania są: złe samopoczucie, nudności, wymioty, przyspieszenie akcji serca, wahania ciśnienia krwi, zaburzenia oddychania, zaburzenia widzenia, drgawki. W przypadku wystąpienia nawet tylko jednego z opisywanych objawów lub objawu, który nie został wymieniony w ulotce, należy zaprzestać przyjmowania leku TABEX i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak informacji na temat związku stosowania leku TABEX z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Lek TABEX jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ulotka Tabex

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Tabex (forum)

Stosujesz Tabex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

5 komentarzy do “Tabex”

  1. Paliłam i rzucałam palenie , kilkakrotnie ,za każdym razem brałam tabex który pomagał mi uwolnić się od nałogu Uważam że tabex jest skuteczny ,inaczej nie dałabym rady uwolnić się od palenia papierosów Obecnie rzucam palenie z tabexem nie palę dwa tygodnie

    Odpowiedz
  2. Ja nie mam dobrych doświadczeń związanych z tym lekiem. Postanowiliśmy z żoną rzucić palenie, niestety Tabex zamiast pomóc, raczej zaszkodził. Moja żona już po drugiej tabletce źle się poczuła, a po czwartej musiała odstawić lek. Ja z kolei odstawiłem lek po pięciu tabletkach, było mu słabo, cały się trzęsłem.

    Odpowiedz
  3. Stosuję Tabex od kilku dni. Papierosy faktycznie zmieniły swój smak. Najgorsze sa przyzwyczajenia typu: palenie gdy czekam na przystanku autobusowym. Mam nadzieję, że w końcu całkowicie mi się odechce palić.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Tabex. Podziel się doświadczeniami na forum.