Exicyt

Exicyt to lek zawierający cytyzyniklinę, który jest stosowany w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Cytyzyniklina działa poprzez pobudzanie receptorów nikotynowych w mózgu, co pomaga zmniejszyć objawy odstawienia od nikotyny. Lek jest dostępny na receptę i powinien być stosowany pod nadzorem lekarza. Wskazaniem do stosowania jest pomoc w rzuceniu palenia dla osób uzależnionych od nikotyny.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Zaprzestanie palenia i zmniejszenie głodu nikotynowego u dorosłych palaczy, którzy chcą przestać palić. Stosowanie produktu leczniczego Exicyt pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszania uzależnienia od nikotyny i odzwyczajanie od palenia tytoniu bez objawów odstawienia nikotyny (np. obniżenie nastroju, drażliwość, lęk, trudności z koncentracją, bezsenność, zwiększony apetyt). Celem stosowania produktu Exicyt jest trwałe zaprzestanie stosowania produktów zawierających nikotynę.

Skład

– Substancją czynną leku jest cytyzyniklina (poprzednio stosowana nazwa: cytyzyna). Jedna tabletka powlekana zawiera 1,5 mg cytyzynikliny.

– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: hypromeloza, mannitol, skrobia kukurydziana, magnezu glinometakrzemian, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka: Aqua Polish P green 079.79 [hypromeloza (E 464), celuloza mikrokrystaliczna (E 460), talk (E 553b), glicerol (E 422), tytanu dwutlenek (E 171), żółcień chinolinowa, lak (E 104), indygokarmin, lak (E132)], aromat miętowy w proszku SC552873, aspartam.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Jedno opakowanie leku Exicyt (100 tabletek) wystarcza na pełną terapię. Czas trwania leczenia wynosi 25 dni. Lek Exicyt jest przeznaczony do stosowania doustnego, należy go popić odpowiednią ilością wody zgodnie z poniższym schematem.

Exicyt-dawkowanie

Blister jest oznaczony kolejnymi dniami przyjmowania leku Exicyt.

Należy zrezygnować z palenia nie później niż w 5. dniu leczenia. Podczas leczenia nie należy kontynuować palenia, ponieważ może to nasilać działania niepożądane. Jeśli pacjent nie jest w stanie zaprzestać palenia w ciągu 5 dni od rozpoczęcia leczenia lekiem Exicyt, powinien skontaktować się z lekarzem. Jeżeli rezultat terapii jest niezadowalający, należy przerwać leczenie i po upływie 2 do 3 miesięcy rozpocząć leczenie ponownie.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek Exicyt nie jest zalecany do stosowania u osób w wieku poniżej 18 lat.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania leku Exicyt są charakterystyczne dla objawów zatrucia nikotyną. Objawami przedawkowania są złe samopoczucie, nudności, wymioty, przyspieszenie akcji serca, wahania ciśnienia krwi, zaburzenia oddychania, zaburzenia widzenia, drgawki.
W przypadku wystąpienia nawet tylko jednego z opisywanych objawów lub objawu, który nie został wymieniony w tej ulotce, należy przerwać przyjmowania leku Exicyt i skontaktować się z lekarzem
lub farmaceutą.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia lekiem Exicyt. Należy zwrócić się po poradę do lekarza.
Lek Exicyt jest przeciwwskazany w ciąży i podczas karmienia piersią.

Ulotka Exicyt

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Exicyt (forum)

Stosujesz Exicyt? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Exicyt. Podziel się doświadczeniami na forum.