Recigar

Podmiot odpowiedzialnyAdamed Pharma S.A.
Kod ATCN07BA
ProceduraNAR
SubstancjaCytyzyna

Źródła / bibliografia:

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Recigar?

Lek Recigar stosuje się w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Stosowanie leku Recigar jest wskazane w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić.

Końcowym celem stosowania leku Recigar jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.

Jaki jest skład Recigar, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cytyzyna. Każda tabletka zawiera 1,5 mg cytyzyny.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: Hypromeloza, mannitol, skrobia kukurydziana, krzemian glinowo-magnezowy, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Skład otoczki: AquaPolish P green Project 16712 [hypromeloza (E464), celuloza mikrokrystaliczna (E460), talk (E553b), glicerol, tytanu dwutlenek (E171), lak żółcieni chinolinowej (E104), lak indygotyny (niebieski 2) (E132)], aromat mentolowy proszek (SC552873), aspartam (E951)].

Dawkowanie preparatu Recigar – jak stosować ten lek?

Jedno opakowanie leku Recigar (100 tabletek) wystarcza na pełną terapię. Czas leczenia to 25 dni.

Zalecana dawka
Lek Recigar należy przyjmować doustniez odpowiednią ilością wody zgodnie z następującym schematem.

Od 1 do 3 dnia 1 tabletka co 2 godziny – Maksymalna dawka dzienna 6 tabletek
Od 4 do 12 dnia 1 tabletka co 2,5 godziny – Maksymalna dawka dzienna 5 tabletek
Od 13 do 16 dnia 1 tabletka co 3 godziny – Maksymalna dawka dzienna 4 tabletki
Od 17 do 20 dnia 1 tabletka co 5 godzin – Maksymalna dawka dzienna 3 tabletki
Od 21 do 25 dnia 1-2 tabletki na dobę do – Maksymalna dawka dzienna 2 tabletek

Na blistrze oznaczone są kolejne dni przyjmowania leku Recigar.

Osoba paląca powinna całkowicie zrezygnować z palenia najpóźniej 5. dnia po rozpoczęciu leczenia. Osoba, która zrezygnowała z palenia, w żadnym przypadku nie może pozwolić sobie na zapalenie nawet jednego papierosa. Od tego zależy trwałość uzyskanego wyniku leczenia. Jeżeli rezultat terapii jest niezadowalający, należy przerwać leczenie i po upływie 2 do 3 miesięcy rozpocząć leczenie ponownie.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy występujące po przedawkowaniu leku Recigar są charakterystyczne dla objawów zatrucia nikotyną. Objawami przedawkowania są: złe samopoczucie, nudności, wymioty, przyspieszenie akcji serca, wahania ciśnienia krwi, zaburzenia oddychania, zaburzenia widzenia, drgawki. W przypadku wystąpienia nawet tylko jednego z opisywanych objawów lub objawu, który nie został wymieniony w ulotce, należy zaprzestać przyjmowania leku Recigar i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Recigar – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Recigar w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia lekiem Recigar. Należy zwrócić się po poradę do lekarza.

Lek Recigar jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Skutki uboczne Recigar, jakie są działania niepożądane?

Bardzo często (u więcej niż 1 osoby na 10): zmiana apetytu (głównie zwiększenie), przyrost masy ciała, bóle głowy, rozdrażnienie, zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, dziwne sny, koszmary), zmiany nastroju, lęk, przyspieszenie akcji serca, suchość w jamie ustnej, bóle brzucha (głównie w nadbrzuszu), nudności, bóle mięśniowe.

Często (u nie więcej niż 1 osoby na 10): zawroty głowy, trudności w koncentracji, zwolnienie akcji serca, zwyżki ciśnienia tętniczego, wymioty, zmiany smaku, zaparcie, biegunka, wzdęcia, pieczenie języka, zgaga, wysypka, męczliwość, złe samopoczucie.

Niezbyt często (u nie więcej niż 1 osoby na 100): uczucie ciężkości głowy, osłabienie popędu płciowego, łzawienie, duszność, wzmożone odkrztuszanie, nadmierne ślinienie, wzmożona potliwość, zmniejszenie elastyczności skóry, zmęczenie, wzrost aktywności aminotransferaz (enzymów wątrobowych).

Wymienione działania niepożądane występują głównie w początkowym okresie leczenia i ustępują wraz z jego trwaniem. Mogą być one również wynikiem zaprzestania palenia tytoniu lub stosowania produktów zawierających nikotynę (objawy odstawienia), a nie przyjmowania leku Recigar.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Recigar, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Adamed Pharma S.A.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Recigar z innymi lekami

Nie należy stosować leku Recigar jednocześnie z lekami przeciwgruźliczymi. W niektórych przypadkach, po zaprzestaniu palenia tytoniu lub używania innych produktów zawierających nikotynę, z użyciem lub bez użycia leku Recigar, może być konieczne dostosowanie dawek innych leków. Jest to szczególnie ważne, gdy pacjent przyjmuje leki zawierające teofilinę (stosowaną w astmie), takrynę (stosowaną w chorobie Alzheimera), klozapinę (stosowaną w schizofrenii) oraz ropinirol (stosowany w chorobie Parkinsona). W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Obecnie nie wiadomo, czy Recigar może zmniejszać skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych działających ogólnoustrojowo. Kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne działające ogólnoustrojowo powinny stosować dodatkową metodę barierową, np. prezerwatywę

Ulotka Recigar – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Recigar przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Recigar - 1,5 mg, Tabletki powlekane (Cytisinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Recigar m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Recigar - 1,5 mg, Tabletki powlekane (Cytisinum)

Opinie o Recigar - forum pacjentów

Stosujesz Recigar? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

24 komentarze do “Recigar”

  1. Moja kuracja trwa 22 dni nie pale od 20 dni, a paliłem 40 papierosów dziennie, na początku nie było łatwo nerwy stres bezsenność senność, ale nie poddałem się i nie mam zamiaru się już poddawać, Recigar dużo mi pomógł, pamiętajcie nie poddawajcie się
    Powadzenia trzymam za was kciuki

    Odpowiedz
  2. Witam wszystkich zainteresowanych. Jestem palaczem od 45 lat i palę dziennie około 30 sztuk.Postanowiłem wreszcie coś z tym zrobić.Poczytałem , poszperałem w internecie i kupiłem „RECIGAR”. Przyjmuje go od trzech dni i przyznaje że zmniejsza głód tytoniowy dosyć dużo ale nie do zera. Niestety miewam kryzysy (brak silnej woli) i nie wytrzymuje . Palę na razie trzy dziennie. Dobre i to, lepiej trzy niż 30. Według instrukcji mam jeszcze dwa dni by zejść do zera.Będę próbował a jak się nie uda to przedłużę okres tzw. „podpalania „o dodatkowe dwa dni.Jestem bardzo ciekaw co będzie dalej. Na ten czas moja opinia o tym specyfiku jest następująca: Próbować warto, bo rzeczywiście pomaga , kiedyś próbowałem rzucić bez podpierania się czymkolwiek i było strasznie i bez powodzenia. Jak ktoś liczy na to ,że kupi jakieś tabletki i zapomni o paleniu to się grubo myli bo takowych niema. Dochodzi jeszcze przyzwyczajenie manualne , palacze wiedzą o co chodzi.Pozdrawiam wszystkich palaczy i życzę wytrwania w rzucaniu. Wkrótce napiszę czy mi się udało.

    Odpowiedz
  3. Powiem tak, trzeba dużo silnej woli.
    Ja dzisiaj zacząłem 21 dzień i od 13.01 nie palę.
    Myślę że tak już zostanie a jeżeli nie to samo niepalenie tak długo napewno było dobre dla mojego organizmu.
    Trzymam kciuki za was.

    Odpowiedz
  4. 25 tabletka….. Palę nadal…. Chociaż przyznam, że już pierwszego dnia papieros przestał mi tak smakować. Z paczki zredukowałem do 2 dziennie. Ale nie odrzuciło mnie całkowicie

    Odpowiedz
    • Po kazdej tabletce mam uderzenia goraca,a na plecach czuje jakby goace zelazko,niesamowity apetyt,masakra,ale nie pale juz 9 dni,mam nadzieje,ze kiedys to wszystko ustapi i bede wolnym czlowiekiem

      Odpowiedz
  5. Ciekawe czy nie usuną mojego komentarza bo napiszę całkiem inaczej nie pozytyw mój mąż brał tabletki palił papierosy i pali dalej także nie jest to cudowny preparat

    Odpowiedz
  6. Paliłem 22 lata dwie paki dziennie. Jestem osobą nerwową więc każda próba rzucenia była dla mnie koszmarem. Kiedyś ktoś mi polecił Recigar i już po dwóch tabletkach nie paliłem. 3 Miesiąc leci jak nie pale, niemożliwe a jednak prawdziwe.

    Odpowiedz
  7. Witam. Od dziś zaczynam kurację. Mam nadzieję że pomoże. Palę 25 lat paczkę dziennie. Po zakończeniu kuracji podzielę się efektem.

    Odpowiedz
  8. Jestem na ostatniej prostej …. :) Wiele lat paliłam i ciężko było mi rozstać się z nałogiem, bo uzależnienie od nikotyny to jeden problem a drugi, że lubiłam palić. Córka bardzo często mówiła żebym rzuciła palenie, bo umrę przez papierosy. Podjęłam próbę rzucenia palenia z desmoksanem w grudniu, ale się nie udało:( Jestem 18 dni na Recigarze i nie pale. Mam nadzieje, że już tak zostanie . A słowa córki „mama już nie czuć od ciebie papierosów” to chyba największa dla mnie nagroda. Tylko czy można brać Recigar w późniejszym czasie, jeżeli pojawi się głód nikotynowy ?

    Odpowiedz
  9. paliłem 44 lata, próbowałem 2 razy tabex, raz desmoxan i w styczniu 13 zapaliłem ostatniego papierosa. teraz leci szósty miesiąc.Jak na razie pomogło

    Odpowiedz
  10. sprawdzony i skuteczny, pomógł mi zerwać z nałogiem, ktory mi towarzyszył od wielu lat. Nie wierzyłem w to że podziała ale okazało się to strzałem w 10tkę, cytyzyna dobrze zahamowała głód nikotynowy.

    Odpowiedz
  11. to była moja ostatnia deska ratunku i się udało, kuracja 25 dni w 100% skuteczna. Już 3 ciego dnia przestałem palić, to bya dla mnie dua motywacja żeby wytrzymać dalej. Tabletki sa podzielone, na blistrze jest zapisane któa tabletka któego dnia do brania

    Odpowiedz
  12. Kupiłem Recigar w zastępstwie Tabexu bo tego nie było w aptece. Jest o tyle lepszy, że na blistrze ma plan dawkowania na każdy dzień. Wielkim minusem jest bardzo sztywny plastik, z którego wykonany jest blister. Bardzo trudno wyciska się tabletki a dp tego nie trudno o pęknięcie całego listka.

    Odpowiedz
  13. Działa tak jak zapewnia producent. Cytyzyna zmniejsza głód nikotynowy, wczeeśniej paliłem po paczce dziennie, po paru dniach z tabletkami zszedłem do zera. Mineło kilka miesięcy i nie palę dalej. Warto bylo kupić

    Odpowiedz
  14. Parę miesięcy temu zakończyłem kurację z tym preparatem, pełen sukces. Jak do tej pory do nałogu nie wróciłem a paliłem kilkanaście lat. na pochwałę zasługuje sposób przyjmowania tabletek, jest to bardzi prostee, każda jet dokładnie opisana i wiem że tego dnia tyle a tyl mam wziąc

    Odpowiedz
  15. Muszę przyznać ze pozytywnie się zaskoczyłam, od dawna fajki paliłam ale obiecałam synkowi, że w końcu rzucę. Poszperalam w necie, podpytalam i kilka osób polecało właśnei ten recigar, po kilu dniach brania w ogóle nie chciąło mi się palić, to już był duży szok. Teraz nie palę już kilka mieiecy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz