NICOPASS

Uwaga! Poniższy opis dotyczy postaci farmaceutycznej: NICOPASS 1,5 mg pastylki do ssania o smaku lukrecjowo–miętowym, 1,5 mg, pastylki twarde.
Ten lek występuje także w innych smakach i mocach. Szczegółowy opis znajdziecie Państwo w załączonych ulotkach w dolnej sekcji strony.

Podmiot odpowiedzialny: PIERRE FABRE MEDICAMENT

WSKAZANIA

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO STOSOWANIA LEKU NICOPASS ORAZ JAK DZIAŁA TEN LEK?

Lek ten zawiera jako substancję czynną nikotynę. Te pastylki są stosowane jako pomoc w rzuceniu palenia. Należy przeczytać porady związane z edukacją zdrowotną umieszczone na końcu poniższej ulotki.

Podczas ssania pastylek nikotyna uwalnia się powoli. Nikotyna powoduje złagodzenie objawów odstawiennych, które występują po zaprzestaniu palenia papierosów, takich jak bezsenność, rozdrażnienie, lęk, niepokój oraz pomaga zmniejszyć nasilenie głodu nikotynowego oraz pomaga opanować chęć sięgnięcia po papierosa. W ten sposób lek ten pomaga w likwidacji uzależnienia od nikotyny.

SKŁAD

JAKI JEST SKŁAD LEKU NICOPASS ? JAKĄ ZAWIERA SUBSTANCJĘ CZYNNĄ ORAZ SUBSTANCJE POMOCNICZE?

Substancja czynna:
1 pastylka twarda zawiera 1,5 mg nikotyny, co odpowiada 8,33 mg nikotyny z kationitem.

Ponadto lek zawiera:
Izomalt, hypromeloza, wyciąg suchy z korzenia lukrecji, sodu węglan bezwodny, sodu wodorowęglan, aromat mięty pieprzowej (IFF 13 571-016) (naturalny aromat mięty pieprzowej, pulegone), aromat korygujący smak GIVAUDAN [1 1031-31] (naturalne substancje smakowe, maltodekstryna, guma arabska, glikol propylenowy), acesulfam potasowy (E 950), aspartam (E 951).

DAWKOWANIE

JAKIE JEST ZALECANE DAWKOWANIE LEKU NICOPASS? JAK BEZPIECZNIE STOSOWAĆ TEN LEK? JAK DŁUGO STOSOWAĆ? INSTRUKCJA STOSOWANIA.

Lek Nicopass zawsze należy stosować zgodnie z informacjami zawartymi w poniższej ulotce. W razie wątpliwości należy skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Te pastylki twarde zawierające 1,5 mg nikotyny są przeznaczone dla osób, które wypalają 20 lub mniej papierosów dziennie (wynik 0 – 6 w teście Fagerströma).

W celu całkowitego rzucenia palenia za pomocą tej terapii należy całkowicie przestać palić.

Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat nie powinny stosować tego leku bez zgody lekarza.

Osoby dorosłe (> 18 lat)

Dawkowanie
Leczenie uzależnienia od nikotyny zwykle dzieli się na dwie fazy:

Faza I:
Należy ssać pastylkę powoli, kiedy występuje potrzeba zapalenia papierosa.

Dobowa dawka pastylek 1,5 mg wynosi ogólnie 8-12 i nie powinna w żadnym razie być większa niż 20 pastylek.

Ta faza trwa około 3 miesięcy. Czas jej trwania może ulec zmianie w zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta.

Faza II:
Gdy potrzeba palenia ulegnie zahamowaniu, stopniowo należy zmniejszać dobową dawkę pastylek.

Leczenie należy zakończyć, kiedy dawka zostanie zmniejszona do 1-2 pastylek na dobę.

Nie zaleca się stosowania pastylek dłużej niż 6 miesięcy.

Sposób podawania
Ten lek jest przeznaczony do użycia na błonę śluzową jamy ustnej (pastylka rozpuszcza się w jamie ustnej).

Pastylkę należy umieścić w jamie ustnej, gdzie stopniowo będzie się rozpuszczać. Należy ją regularnie przesuwać w jamie ustnej i ssać powoli aż do całkowitego rozpuszczenia. Struktura pastylek twardych została stworzona w taki sposób, aby rozpuszczały się w czasie około 30 minut, co pozwala na stopniowe uwalnianie nikotyny i powolne wchłanianie przez błonę śluzową jamy ustnej.

Dlatego pastylek nie wolno żuć ani połykać.

Nie należy pić kwaśnych napojów (kawa, woda sodowa) przez 15 minut przed podaniem leku Nicopass.

Nie należy jeść ani pić, kiedy pastylka Nicopass znajduje się w jamie ustnej.

PRZYJĘCIE ZBYT DUŻEJ DAWKI

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU? CO ZROBIĆ, GDY PRZYPADKOWO PRZYJĘTO WIĘKSZĄ DAWKĘ LEKU NIŻ ZALECANA?

W razie przypadkowego przedawkowania lub połknięcia pastylki przez dziecko: należy zgłosić się do lekarza lub do najbliższego szpitala. Nawet małe dawki nikotyny są niebezpieczne dla dzieci.

Mogą wystąpić następujące objawy przedawkowania:
osłabienie,
nadmierna potliwość,
nadmierne wydzielanie śliny,
uczucie palenia w gardle,
nudności,
wymioty,
biegunka,
ból brzucha,
pogorszenie ostrości słuchu i wzroku,
ból głowy,
częstoskurcz i nieregularne bicie serca,
trudności w oddychaniu,
krańcowe wyczerpanie,
zawał mięśnia sercowego lub zmniejszone ciśnienie tętnicze (zapaść sercowo-naczyniowa),
śpiączka i drgawki terminalne, które mogą prowadzić do śmierci.

PRZYJMOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

ZASTOSOWANIE LEKU PRZY JEDNOCZESNYM SPOŻYWANIU POKARMÓW I NAPOJÓW. CZY MOŻNA JEŚĆ I PIĆ STOSUJĄC LEK? CZY MOŻNA PIĆ ALKOHOL?

W czasie ssania pastylki należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Nie należy spożywać kwaśnych napojów (kawa lub napoje gazowane) na 15 minut przed zażyciem NICOPASS 1,5 mg pastylki do ssania o smaku lukrecjowo-miętowym.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

STOSOWANIE W CIĄŻY ORAZ PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ

CZY KOBIETA BĘDĄCA W CIĄŻY LUB KARMIĄCA PIERSIĄ MOŻE ZAŻYWAĆ LEK? JAKIE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI NALEŻY ZACHOWAĆ?

Ciąża
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Zaprzestanie palenia w okresie ciąży jest bardzo zalecane ze względu na wolniejszy wzrost dziecka.

Palenie może też prowadzić do przedwczesnego porodu a nawet do porodu martwego płodu.

Rzucenie palenia musi odbywać się w tym okresie pod kontrolą lekarską i przede wszystkim powinno się odbywać bez użycia nikotynowej terapii zastępczej. Dlatego też należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie należy stosować leku Nicopass w okresie karmienia piersią z tego względu, że nikotyna przenika do mleka matki.

Jeżeli matka nie zamierza rzucić lub ograniczyć palenia, dziecko powinno być odżywiane w sposób sztuczny.

Rzucenie palenia w okresie karmienia piersią powinno się odbywać pod kontrolą lekarską. W związku z powyższym należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Jeżeli lekarz zaleci pacjentce zastosowanie nikotynowej terapii zastępczej, wówczas pastylka powinna być zażyta zaraz po karmieniu piersią i co najmniej 2 godziny przed karmieniem.

Nie ma wystarczających danych odnośnie stosowania leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Dlatego też, nie należy stosować leku Nicopass 1,5 mg pastylki do ssania o smaku lukrecjowo-miętowym u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jeśli zaleca się nikotynową terapię zastępczą, należy rozważyć zastosowane innych smakowych produktów z nikotyną.

PEŁNA DOKUMENTACJA LEKU NICOPASS

Jeżeli w powyższym opisie nie znaleźliście Państwo poszkiwanych informacji, istnieje możliwość pobrania pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta lub charakterystyki produktu leczniczego (dla lekarzy lub farmaceutów).

NICOPASS ulotka leku, chpl, opinie, dawkowanie

ULOTKA (SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE)

Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.

ULOTKA LEKU NICOPASS (pliki PDF lub DOC)

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHPL zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznyc.

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - NICOPASS CHPL (pliki PDF lub DOC)

CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta. Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: 8300101.

Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

Portal baza-lekow.com.pl założony został w 2013 roku. Prowadzony jest przy współpracy z copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Wszelkie informacje merytoryczne o lekach, przygotowane zostały w oparciu o dane publikowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków.

OPINIE O NICOPASS - FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność leku.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here