Leki na biegunkę dla dzieci i niemowląt – tabletki na rozwolnienie u dzieci, elektrolity

Lista leków na biegunkę i wymioty u dziecka.

Zobacz także:

Ból i gorączka u dziecka
Choroba lokomocyjna
Witaminy i minerały dla dzieci
Ząbkowanie
Wszystkie leki dla dzieci

Biegunka i wymioty u dziecka mogą być bardzo groźnym stanem prowadzącym do odwodnienia. Są to objawy najczęściej towarzyszące innym schorzeniom, takim jak infekcje, zatrucie pokarmowe czy silny stres albo choroba lokomocyjna. Ważne jest szybkie działanie, by nie doprowadzić do osłabienia organizmu, w szczególności u najmłodszych.

Leczenie biegunki i wymiotów u dzieci

Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, również u dzieci w przypadku występowania biegunki czy wymiotów ważne jest dbanie o to, by organizm nie uległ odwodnieniu oraz jego gospodarka elektrolitowa nie została zaburzona. Istotna w przypadku dzieci, w szczególności tych najmłodszych jest również wnikliwa obserwacja, a w razie braku poprawy, udanie się do lekarza. Nawadnianie należy przeprowadzać najlepiej z użyciem dedykowanych dla dzieci elektrolitów, pomogą one uzupełnić płyny, mają również optymalne proporcje do wchłaniania. Płyny należy podawać stopniowo, w niewielkich ilościach, ale z dużą częstotliwością. Jako leki uzupełniające leczenie biegunki w niektórych przypadkach stosuje się smektyn, racekadotryl, nifuroksazyd.

Postępowanie po ustaniu objawów

W czasie osłabienia biegunki i wymiotów lub po ich całkowitym ustaniu zaleca się również podawanie dziecku suplementów zawierających probiotyki. Mogą być to krople, proszek do sporządzania zawiesiny czy gotowej zawiesiny. Suplementacja taka ma na celu odbudowę właściwej flory bakteryjnej układu pokarmowego, która zwykle w wyniku biegunki i wymiotów ulega osłabieniu.