Eferox

Eferox to lek zawierający lewotyroksynę sodową, syntetyczną formę hormonu tarczycy – tyroksyny. Jest stosowany w celu uzupełnienia niedoboru hormonu tarczycy we wszystkich postaciach niedoczynności tarczycy, znanym jako hipotyroidyzm. Wskazania do stosowania obejmują wrodzoną niedoczynność tarczycy u niemowląt oraz nabytą niedoczynność tarczycy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Eferox jest lekiem na receptę.

Eltroxin

Eltroxin to lek na receptę, którego substancją czynną jest lewotyroksyna sodowa (Levothyroxinum natricum). Jest to syntetyczny hormon tarczycy, który wpływa na wiele funkcji organizmu, głównie związanych ze wzrostem i przemianą materii. Stosowany jest w leczeniu niedoczynności tarczycy, stanu, w którym tarczyca nie wytwarza odpowiedniej ilości tyroksyny. Dawkowanie leku ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.

Euthyrox N

Euthyrox N to lek zawierający lewotyroksynę sodową, syntetyczny hormon tarczycy, który jest stosowany do leczenia chorób i zaburzeń czynności tarczycy. Ma on takie samo działanie jak hormony tarczycy występujące naturalnie w organizmie. Stosuje się go w przypadku braku lub niedoboru naturalnych hormonów tarczycy, w niedoczynności tarczycy, w niektórych postaciach guzów tarczycy, w stanach po operacyjnym usunięciu tarczycy, w zapaleniu tarczycy. Lek jest dostępny na receptę.

Jodid

Jodid to lek dostępny na receptę, który zawiera jodek potasu. Jest stosowany w leczeniu chorób tarczycy związanych z niedoborem jodu, takich jak wole. Lek ten pomaga zapobiegać powstawaniu wola z niedoboru jodu, zwłaszcza w okresie zwiększonego zapotrzebowania, takim jak ciąża i karmienie piersią. Jodid jest również stosowany do zapobiegania nawrotom wola po zakończeniu leczenia farmakologicznego lub po operacji chirurgicznej wola zależnego od niedoboru jodu.

Letrox

Letrox to lek, którego substancją czynną jest lewotyroksyna. Działa ona identycznie jak naturalnie występujący hormon produkowany w tarczycy. Główne wskazanie do stosowania to terapia zastępcza, a także uzupełniająca w czasie niedoczynności tarczycy. Lek jest dostępny na receptę.

Novothyral

Novothyral to lek w postaci tabletek, który zawiera dwa hormony tarczycy – lewotyroksynę i liotyroninę. Te hormony mają wpływ na wzrost, rozwój i metabolizm organizmu. Lek jest stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy każdego pochodzenia, zarówno pierwotnej jak i wtórnej, a także w leczeniu i profilaktyce nawracającego wola. Novothyral jest dostępny na receptę.

Novothyral 75

Novothyral 75 to lek zawierający dwa hormony tarczycy: lewotyroksynę i liotyroninę, które są identyczne z naturalnymi hormonami wydzielanymi przez tarczycę. Lek jest stosowany w leczeniu substytucyjnym wszystkich postaci niedoczynności tarczycy, wola obojętnego miąższowego i guzkowego, wola Hashimoto oraz w leczeniu supresyjnym niektórych przypadków raka tarczycy. Jest szczególnie użyteczny w inicjacji leczenia u chorych z ciężką niedoczynnością tarczycy. Novothyral 75 jest dostępny na receptę.

Oroxine

Oroxine to lek na receptę, który zawiera hormon tarczycy jako substancję czynną. Jest stosowany w celu uzupełnienia niedoboru hormonu tarczycy oraz łagodzenia zaburzeń czynności tarczycy. Oroxine znajduje zastosowanie w leczeniu różnych postaci niedoczynności tarczycy oraz po usunięciu tarczycy. Ponadto, może być stosowany w celu zapobiegania nawrotom wola po operacji wola u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy.

TIROSINT SOL

Tirosint Sol to lek w postaci roztworu doustnego, który zawiera lewotyroksynę, będącą syntetycznym analogiem naturalnej tyroksyny (T4) – hormonu tarczycy. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń czynności i chorób tarczycy, w tym niedoczynności tarczycy, łagodnego wola w stanie eutyreozy, a także w zapobieganiu nawrotowi wola po operacji. Lek jest dostępny na receptę.

Wolarex

Wolarex to lek zawierający lewotyroksynę sodową, syntetyczną formę hormonu tarczycy. Jest stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy, zapobieganiu nawrotom po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego, leczeniu wola obojętnego oraz terapii zastępczej i supresyjnej złośliwego raka tarczycy. Wolarex jest dostępny na receptę.

Leki stosowane w niedoczynności tarczycy (na receptę)

Lista leków stosowanych w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Zobacz także:

Nadczynność tarczycy
Choroba Hashimoto
Choroba Gravesa-Basedowa
Wszystkie leki endykronologiczne

Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy i leczenie

Choroby tarczycy są bardzo częstą przypadłością w dzisiejszych czasach. Umiarkowane objawy bywają niezauważalne nawet przez kilka lat. Wszystkie rodzaje zaburzeń pracy tego narządu występują znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest wytwarzanie niedostatecznej liczby hormonów.

Niedoczynność tarczycy (hipotyreoza) doprowadza między innymi do spowolnienia przemiany materii i przyspieszenia procesu starzenia ciała i mózgu.

Gruczoł tarczycowy wytwarza dwa rodzaje hormonów:
– trijodotyroninę (T3),
– terajodotyroninę, zwaną również tyroksyną (T4).

Dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu, pozwalają na podstawową kontrolę aktywności wielu komórek znajdujących się w ciele człowieka. Odpowiadają za metabolizm, wzrost i rozwój. Częstym problemem u osób z niedoczynnością tarczycy jest przybieranie na wadze, nawet podczas stosowania odpowiedniej diety. Występujące wole, zatrzymanie płynów w organizmie, osłabienie mięśni i stany depresyjne, to tylko część objawów. Pacjenci często skarżą się na ospałość, ciągłe przemęczenie czy zamęt psychiczny. Skóra szybko się starzeje, a jej cechą charakterystyczną jest uciążliwa suchość. Włosy, a także brwi i rzęsy podatne są na wypadanie, co stanowi duży problem szczególnie u płci żeńskiej. Oczywiste jest, że wymienione objawy nie muszą występować wszystkie jednocześnie. Niedoczynność tarczycy może charakteryzować niewielka ilość symptomów.

Niedoczynność tarczycy leczona jest poprzez systematyczne podawanie leków uzupełniających niedobory hormonów (lewotyroksyna), których organizm nie jest wstanie sam wytworzyć. Lekarz specjalista przepisuje każdej chorującej osobie receptę na indywidualnie dobraną dawkę leku, o odpowiednim stężeniu. W niektórych przypadkach, gdy niedoczynność tarczycy spowodowana jest niedoborem jodu, podaje się specjalne suplementy, zawierające w swoim składzie ten właśnie pierwiastek.

Substancje czynne stosowane w leczeniu chorób endykronologicznych:

Cynakalcet
Jodek potasu
Lewotyroksyna