Leki stosowane w niedoczynności tarczycy (na receptę)

Lista leków stosowanych w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Zobacz także:

Nadczynność tarczycy
Choroba Hashimoto
Choroba Gravesa-Basedowa
Wszystkie leki endykronologiczne

Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy i leczenie

Choroby tarczycy są bardzo częstą przypadłością w dzisiejszych czasach. Umiarkowane objawy bywają niezauważalne nawet przez kilka lat. Wszystkie rodzaje zaburzeń pracy tego narządu występują znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest wytwarzanie niedostatecznej liczby hormonów.

Niedoczynność tarczycy (hipotyreoza) doprowadza między innymi do spowolnienia przemiany materii i przyspieszenia procesu starzenia ciała i mózgu.

Gruczoł tarczycowy wytwarza dwa rodzaje hormonów:
– trijodotyroninę (T3),
– terajodotyroninę, zwaną również tyroksyną (T4).

Dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu, pozwalają na podstawową kontrolę aktywności wielu komórek znajdujących się w ciele człowieka. Odpowiadają za metabolizm, wzrost i rozwój. Częstym problemem u osób z niedoczynnością tarczycy jest przybieranie na wadze, nawet podczas stosowania odpowiedniej diety. Występujące wole, zatrzymanie płynów w organizmie, osłabienie mięśni i stany depresyjne, to tylko część objawów. Pacjenci często skarżą się na ospałość, ciągłe przemęczenie czy zamęt psychiczny. Skóra szybko się starzeje, a jej cechą charakterystyczną jest uciążliwa suchość. Włosy, a także brwi i rzęsy podatne są na wypadanie, co stanowi duży problem szczególnie u płci żeńskiej. Oczywiste jest, że wymienione objawy nie muszą występować wszystkie jednocześnie. Niedoczynność tarczycy może charakteryzować niewielka ilość symptomów.

Niedoczynność tarczycy leczona jest poprzez systematyczne podawanie leków uzupełniających niedobory hormonów (lewotyroksyna), których organizm nie jest wstanie sam wytworzyć. Lekarz specjalista przepisuje każdej chorującej osobie receptę na indywidualnie dobraną dawkę leku, o odpowiednim stężeniu. W niektórych przypadkach, gdy niedoczynność tarczycy spowodowana jest niedoborem jodu, podaje się specjalne suplementy, zawierające w swoim składzie ten właśnie pierwiastek.

Substancje czynne stosowane w leczeniu chorób endykronologicznych:

Cynakalcet
Jodek potasu
Lewotyroksyna