Konsultacja merytoryczna:

Novothyral

Hormony tarczycy zawarte w leku Novothyral mają identyczne działanie jak naturalne hormony wydzielane przez tarczycę. Hormony tarczycy wpływają na wzrost, rozwój i metabolizm organizmu.

Novothyral stosuje się w następujących przypadkach:
Substytucyjne leczenie niedoczynności tarczycy każdego pochodzenia:
– pierwotna niedoczynność tarczycy (dziedziczna lub nabyta, np. po chirurgicznych operacjach, napromienianiu, przyjmowaniu leków)
– wtórna niedoczynność tarczycy.

W stanie eutyreozy:
– profilaktyka nawracającego wola, po jego resekcji
– leczenie nienowotworowego wola.

Leczenie supresyjne i substytucyjne w nowotworze złośliwym tarczycy, przede wszystkim po tyroidektomii.

Jaki jest skład Novothyral, jakie substancje zawiera?

1 tabletka leku Novothyral zawiera
substancje czynne: 100 mikrogramów soli sodowej lewotyroksyny i 20 mikrogramów soli sodowej liotyroniny,
substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelatyna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Novothyral – jak stosować ten lek?

Lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

U poszczególnych pacjentów występują różnice pod względem skuteczności i tolerancji hormonów tarczycy. Z tego powodu kliniczna obserwacja pacjenta oraz kontrola stężenia hormonów ma decydujące znaczenie dla leczenia (liotyronina, TSH).

W razie wystąpienia działań niepożądanych lekarz zmniejszy dawkę dobową lub przerwie podawanie leku na okres kilku dni.

Od razu po stwierdzeniu ustąpienia działań niepożądanych leczenie może być kontynuowane z zachowaniem ostrożności.

Zaleca się stosowanie następujących dawek (wartości orientacyjne):
Niedoczynność tarczycy

Dzieci w wieku 4-12 lat:
1/2 – 1 tabletka leku Novothyral 75 na dobę
lub 1/2 – 1 tabletka leku Novothyral na dobę.

Młodzież i dorośli:
1/2 – 2 tabletki leku Novothyral 75 na dobę
lub 1/2 – 2 tabletki leku Novothyral na dobę.

Zwykle dawka początkowa wynosi 1/2 tabletki leku Novothyral 75 lub Novothyral na dobę.

W zależności od indywidualnej tolerancji, dawka dobowa jest co dwa tygodnie zwiększana o 1/2 tabletki leku Novothyral 75 lub Novothyral.

U dzieci i pacjentów z grupy ryzyka należy bardzo ostrożnie dawkować preparat Novothyral. Lekarz powinien zalecić małą dawkę początkową i powoli ją zwiększać wykonując częste kontrolne oznaczenia hormonów tarczycy oraz zachowując dłuższe odstępy.

Dla młodzieży i dorosłych obowiązują następujące zalecenia dotyczące dawkowania:
Wole nienowotworowe
1/2 – 1 tabletka preparatu Novothyral 75 na dobę
lub 1/2 – 1 tabletka preparatu Novothyral na dobę

Zapobieganie nawrotom wola po resekcji wola
1/2 – 1 tabletka preparatu Novothyral 75 na dobę
lub 1/2 – 1 tabletka preparatu Novothyral na dobę

Stan po operacji z powodu złośliwego nowotworu tarczycy
2 – 3 tabletki preparatu Novothyral 75 na dobę
lub 1 – 2 tabletki preparatu Novothyral na dobę

Pacjenci w podeszłym wieku, z małą masą ciała oraz pacjenci z dużym wolem guzowatym, zgodnie z doświadczeniem, wymagają stosowania mniejszej dawki całkowitej.

U pacjentów w podeszłym wieku powinno się dodatkowo podawać większą dawkę lewotyroksyny, natomiast mniejszą dawkę liotyroniny niż zwykle.

Im dłużej trwała niedoczynność tarczycy oraz im starszy jest pacjent, tym bardziej ostrożnie należy rozpoczynać terapię substytucyjną, ponieważ w pojedynczych przypadkach może dojść do nasilenia objawów dusznicy bolesnej w przebiegu choroby wieńcowej lub pojawienia się zaburzeń rytmu serca.

Przy występowaniu choroby wieńcowej, niewydolności serca oraz zaburzeń rytmu serca typu tachykardii należy bezwzględnie unikać nadczynności tarczycy, również niewielkiego stopnia, wywołanej farmakoterapią i dlatego w takich przypadkach należy przeprowadzać często kontrolne kliniczne i laboratoryjne badania.

Całkowitą dawkę dobową przyjmuje się rano na czczo, pół godziny przed śniadaniem, bez rozgryzania tabletki wraz z niewielką ilością płynu.

W przypadku niedoczynności tarczycy oraz tyroidektomii z powodu złośliwego nowotworu tarczycy terapia jest prowadzona zazwyczaj przez całe życie, natomiast w przypadku wola z eutyreozą i profilaktyki nawrotów wola w zależności od indywidualnych okoliczności przez okres od kilku miesięcy nawet do końca życia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie może spowodować znaczne nasilenie metabolizmu. U predysponowanych pacjentów odnotowano pojedyncze przypadki drgawek w momencie przekroczenia indywidualnej granicy tolerancji dawki.

Opisywano kilka przypadków nagłej śmierci sercowej u osób przez wiele lat nadużywających lewotyroksynę.

Podwyższona wartość T3 stanowi bardziej wiarygodny wskaźnik przedawkowania niż podwyższone wartości T4 lub fT4.

Przedawkowanie leku może spowodować istotne nasilenie metabolizmu.

W zależności od stopnia przedawkowania zaleca się przerwanie przyjmowania tabletek i kontrolne badanie pacjenta.

U predysponowanych pacjentów odnotowano pojedyncze przypadki drgawek w momencie przekroczenia indywidualnej granicy tolerancji dawki.

Objawy mogą przybrać formę silnych działań beta-sympatykomimetycznych, takich jak tachykardia, stany lękowe, stan pobudzenia i hiperkineza.

Za pomocą leków beta-adrenolitycznych można złagodzić dolegliwości.

Po przyjęciu skrajnie dużych dawek może być pomocna plazmafereza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Novothyral – czy mogę spożywać alkohol?

Całkowitą dawkę dobową przyjmuje się rano na czczo, pół godziny przed śniadaniem, bez rozgryzania tabletki wraz z niewielką ilością płynu (np. pół szklanki wody).

Produkty z soi:
Produkty z soi mogą zmniejszyć jelitowe wchłanianie leku Novothyral.
W związku z tym może być konieczne dostosowanie dawki leku Novothyral, zwłaszcza na początku lub po zakończeniu suplementacji produktami zawierającymi soję.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Novothyral w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Leczenie hormonami tarczycy powinno być prowadzone konsekwentnie, zwłaszcza w okresie ciąży i karmienia piersią. Podczas ciąży może okazać się potrzebne zwiększenie stosowanej dawki.

Nie istnieją dowody na teratogenny wpływ leku i(lub) toksyczność dla płodu u ludzi podczas stosowania leku w dawkach terapeutycznych.

Ulotka Novothyral – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Novothyral 100 µg + 20 µg, tabletki (Levothyroxinum natricum + Liothyroninum natricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 103 razy

Rozmiar plku 281.29 KB


Novothyral, 75 µg + 15 µg, tabletki (Levothyroxinum natricum + Liothyroninum natricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 81 razy

Rozmiar plku 280.76 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Novothyral m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Novothyral 100 µg + 20 µg, tabletki (Levothyroxinum natricum + Liothyroninum natricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 59 razy

Rozmiar plku 250.05 KB


Novothyral, 75 µg + 15 µg, tabletki (Levothyroxinum natricum + Liothyroninum natricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 46 razy

Rozmiar plku 250.80 KB

Cena - ile kosztuje Novothyral?

Cena Novothyral i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Novothyral.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Novothyral? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

4 komentarze do “Novothyral”

 1. Novothyral postawił mnie na nogi, zero zmęczenia i sennośći w porównaniu z eutyroxem jednak zaczęły wpadać mi brwi z zasuszona cebulka nie wiem czy ma to jakis związek

  Odpowiedz
 2. Dostałam ją na niedoczynność tarczycy, bez oznaczenia FT3, po miesiącu mam wysoką nadczynność, waga minimalnie spada.Lekarz zamiast odstawić zmniejszył dawkę..Ja choruję na migotanie przedsionków i dusznicę bolesną. Serce mi wali, pocę się, ogólnie źle się czuje..Brawo dla lekarza…

  Odpowiedz
  • Lecze się tym lekiem od ponad roku.TSH mi skacze.Dopiero po przeczytaniu Tu info.mysle że to moja wina gdyż brałam jednoczesnie 3 leki od nadciśnienia.Od jutra rozgranicze przyjmowanie i będę obserwować reakcję organizmu.Wyniki robię co 6 m-cy.Miał mi przyspieszyć metabolizm ale nadal tyje.Jestem na diecie 1000ckl.Dam znać po OK.3 m-ciach zmiany przyjmowania leku.Pozdrawiam.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Tabletki uspokajające Labofarm tabletki (Opakowanie: 60 )Tabletki uspokajające Labofarm tabletki (Opakowanie: 60 ) jest tradycyjnym ziołowym lekiem uspokajającym do stosowania w okresowych, łagodnych stanach napięcia nerwowego oraz trudnościach z zasypianiem.

Wymienione wskazania stosowania tego produktu wynikają wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.

Efekt działania Tabletki uspokajające Labofarm tabletki (Opakowanie: 60 )Przyjmuje się, że Tabletki uspokajające Labofarm tabletki (Opakowanie: 60 ) będzie wykazywać dział…

24.36 

Zastosowanie Delicol na kolkę niemowlęcą (Opakowanie: 15 ml)Delicol na kolkę niemowlęcą (Opakowanie: 15 ml) to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego dla niemowląt cierpiących na kolki spowodowane nietolerancją laktozy.

Krople Delicol wspomagają trawienie cukru mlecznego, łagodząc wszelkie dolegliwości trawienne związane ze schorzeniem.

Delicol może być stosowany zarówno u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym, jak i piersią.

Efekt działania Delicol na kolkę niemowlęcą (…

28.99 

Zastosowanie Eucerin Sun Fluid Photoaging Control SPF 30 (Opakowanie: 50 ml)Eucerin Sun Fluid Photoaging Control SPF 30 (Opakowanie: 50 ml) to preparat przeznaczony do codziennego stosowania podczas ekspozycji na słońce. Nadaje się do każdego rodzaju skóry. Zaawansowana technologia zapewnia wysoką ochronę przed promieniowaniem UV, a składniki pielęgnacyjne wspomagają procesy obronne przed wolnymi rodnikami. Efekt działania Eucerin Sun Fluid Photoaging Control SPF 30 (Opakowanie: 50 ml)W skład…

70.99 

Zastosowanie Mucosolvan (Opakowanie: 100 ml)Mucosolvan (Opakowanie: 100 ml) to lek w formie syropu przeznaczony do stosowania w przypadku przewlekłych chorób płuc czy oskrzeli. Produkt wspomaga odkrztuszanie i zmniejsza kaszel.
Preparat przeznaczony jest do przyjmowania w przypadku występowania trudnej do wykrztuszanie zalegającej wydzieliny.
Produkt może być przyjmowany także w przypadku występowania zaburzeń z wydzielaniem śluzu lub występowaniem przewlekłych chorób płuc…

17.81 

Zastosowanie Falvit mama tabletki (Opakowanie: 60 )Falvit mama tabletki (Opakowanie: 60 ) to suplement diety z witaminami i minerałami, przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Falvit dla ciężarnych zawiera także ekstrakt z żurawiny, łagodzący dolegliwości ze strony układu moczowego i podnoszący odporność.
Efekt działania Falvit mama tabletki (Opakowanie: 60 )Falvit mama dostarcza wszystkich niezbędnych składników, które są potrzebne…

41.39 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief