Lewotyroksyna
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Lewotyroksyna – syntetyczny hormon tarczycy, który wywiera takie samo działanie jak naturalnie wydzielana lewotyroksyna przez tarczycę. Organizm nie jest wstanie odróżnić hormonu syntetycznego od naturalnego. Mechanizm działania lewotyroksyny polega na przekształceniu się leku w trójjodotyroninę (T3) i wywieraniu działania na receptory trójjodotyroniny. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie wola obojętnego, terapia substytucyjna i supresyjna w chorobach tarczycy oraz zapobieganie nawrotom po usunięciu wola obojętnego. Lewotyroksynę stosuje się również w połączeniu z lekami przeciwtarczycowymi przy nadczynności tarczycy.
Lewotyroksyna dostępna jest w postaci tabletek. Dokładne dawkowanie dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od wyników badań i oceny klinicznej.
Możliwe działania niepożądane: nie powinny występować jeśli stosuje się lewotyroksynę zgodnie z zaleceniami. W sytuacji przedawkowania lub przekroczenia indywidualnej granicy tolerancji mogą pojawić się objawy tolerancji, takie jak: zaburzenia rytmu serca, ból głowy, osłabienie mięśni, uderzenia gorąca, gorączka, wymioty, niepokój ruchowy, bezsenność, nadmierne pocenie się, zmniejszenie masy ciała, zaburzenia miesiączkowania.