MEDITHYROX

KATEGORIA:
LEKI ENDOKRYNOLOGICZNE

SUBSTANCJA CZYNNA:

MEDITHYROX - INFORMACJE I OPINIE O LEKUNa tej stronie znajdują się informacje o leku MEDITHYROX. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować ten lek oraz jakie jest zalecane dawkowanie. Ponadto na stronie produktu zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami (jedzenie, picie - alkohol), wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - stosowanie w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku MEDITHYROX w formacie pdf - ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.

Pod dokumentami znajduje się lista zamienników. Są to produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany lek - znajdź odpowiednik. Zaimplementowaliśmy narzędzie umożliwiające wyszukanie leku w najbliższej aptece, sprawdzenie dostępności i zarezerwowanie go. Istnieje także możliwość sprawdzenia ceny leku, poziomu refundacji oraz weryfikacji, czy wymagana jest recepta, czy też lek dostępny jest bez recepty - zarezerwuj w aptece. Na końcu tej strony znajdują się opinie pacjentów stosujących ten lek (forum o lekach).

CO TO JEST I JAK DZIAŁA MEDITHYROX? – OPIS I WSKAZANIA

Lewotyroksyna sodowa, substancja czynna leku Medithyrox, jest syntetycznym hormonem tarczycy stosowanym w leczeniu choroby i zaburzeń czynności tarczycy. Ma ona takie samo działanie jak hormony tarczycy naturalnie występujące w organizmie.

Lek Medithyrox jest stosowany w
– leczeniu wola obojętnego (głównie u dorosłych) z prawidłową czynnością tarczycy,
– zapobieganiu nawrotom wola po jego chirurgicznym usunięciu,
– terapii zastępczej naturalnych hormonów tarczycy, kiedy tarczyca pacjenta nie wytwarza dostatecznej ilości hormonów,
– celu hamowania wzrostu nowotworu u pacjentów z rakiem tarczycy,
– w celu wyrównaniu stężeń hormonów tarczycy, gdy nadmierne wydzielanie hormonów jest leczone lekami przeciwtarczycowymi.

SKŁAD MEDITHYROX, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest lewotyroksyna sodowa.

Pozostałe składniki to: celuloza, proszek, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna i magnezu stearynian.

JAKIE JEST DAWKOWANIE MEDITHYROX? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Lekarz ustali indywidualną dawkę leku dla pacjenta na podstawie badań i wyników testów laboratoryjnych. Leczenie rozpoczyna się zwykle od małej dawki, która jest stopniowo zwiększana co 2 – 4 tygodnie, aż do uzyskania pełnej dawki indywidualnej. W ciągu pierwszych tygodni leczenia pacjent będzie zgłaszać się na badania laboratoryjne w celu dostosowania dawki leku.

Jeśli dziecko urodzi się z niedoczynnością tarczycy lekarz może zalecić rozpoczęcie leczenia od większej dawki, ponieważ ważna jest szybka terapia zastępcza.

W poniższej tabeli przedstawiono zwykle stosowane zakresy dawek. Wystarczająca może być mniejsza indywidualna dawka,
– jeśli pacjent jest w podeszłym wieku,
– jeśli u pacjenta występują choroby serca,
– jeśli u pacjenta występuje ciężkie lub długotrwałe pogorszenie czynności tarczycy,
– jeśli pacjent ma małą masę ciała lub duże wole.

Stosowanie leku Medithyrox

zalecana dawka dobowa lewotyroksyny sodowej w leczeniu łagodnego wola u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy
75 – 200 mikrogramów

w profilaktyce nawrotów wola po jego chirurgicznym usunięciu,
75 – 200 mikrogramów

w celu hamowania wzrostu guza u pacjentów z rakiem tarczycy,
150 – 300 mikrogramów

w celu wyrównaniu stężeń hormonów tarczycy, gdy nadmierne wydzielanie hormonów jest leczone lekami przeciwtarczycowymi
50 – 100 mikrogramów

w terapii zastępczej naturalnych hormonów tarczycy, kiedy tarczyca pacjenta nie wytwarza dostatecznej ilości hormonów

Dorośli
dawka początkowa 25 – 50 mikrogramów
dawka podtrzymująca 100 – 200 mikrogramów

Noworodki, niemowlęta i dzieci
dawka początkowa we wrodzonej niedoczynności tarczycy 10 – 15 mikrogramów
dawka początkowa w nabytej niedoczynności tarczycy 12,5 – 50 mikrogramów
dawka podtrzymująca 100 – 150 mikrogramów/m² powierzchni ciała

Podawanie
Medithyrox należy przyjmować doustnie. Należy przyjmować pojedynczą dawkę dobową leku, rano, na czczo (co najmniej pół godziny przed śniadaniem), najlepiej z niewielką ilością płynu (np. pół szklanki wody).

Niemowlęta mogą otrzymywać całą dobową dawkę leku Medithyrox, co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem w danym dniu. Bezpośrednio przed podaniem tabletkę należy skruszyć i wymieszać z niewielką ilością wody, a powstałą zawiesinę należy podać dziecku wraz z niewielką ilością płynu. Za każdym razem należy przygotować zawiesinę na świeżo. Niniejszy produkt leczniczy nie jest odpowiedni do podawania dawki 12,5 mikrogramów. Dostępne są inne produkty lecznicze odpowiednie do podania takiej dawki.

Czas trwania leczenia
Czas trwania leczenia może być różny, zależnie od choroby, w związku z którą stosowany jest lek Medithyrox. Dlatego lekarz poinformuje pacjenta, jak długo powinien przyjmować lek. Większość pacjentów przyjmuje lek Medithyrox przez całe życie.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI MEDITHYROX, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana, mogą wystąpić objawy takie jak szybkie bicie serca, niepokój, pobudzenie lub niezamierzone ruchy. U pacjentów z chorobą wpływającą na układ nerwowy np. z padaczką, w odosobnionych przypadkach mogą wystąpić napady drgawkowe. Jeśli wystąpi którakolwiek z tych sytuacji, należy skontaktować się ze swoim lekarzem.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent spożywa produkty zawierające soję, szczególnie jeśli zmienia ilości produktów zawierających soję. Produkty sojowe mogą zmniejszać wychwyt leku Medithyrox z jelit i dlatego może być konieczna zmiana dawki leku.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ MEDITHYROX W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.

Ciąża
– Kontynuowanie leczenia lekiem Medithyrox jest szczególnie ważne podczas ciąży i dlatego nie wolno przerywać leczenia. Jest to konieczne dla prawidłowego rozwoju nienarodzonego dziecka. Należy zapytać lekarza, ponieważ pacjentka może wymagać zmiany dawki leku w związku z większym zapotrzebowaniem organizmu na lewotyroksynę w okresie ciąży. Konieczne jest dokładne monitorowanie czynności tarczycy u pacjentki.
– W okresie ciąży nie wolno przyjmować leku Medithyrox jednocześnie z lekami stosowanymi w nadczynności tarczycy (leki przeciwtarczycowe). W okresie ciąży nadczynność tarczycy należy leczyć wyłącznie małymi dawkami leków przeciwtarczycowych (patrz punkt „Kiedy nie przyjmować leku Medithyrox”).

Karmienie piersią
– Lek Medithyrox można stosować podczas karmienia piersią. Brak informacji, aby stosowanie leku Medithyrox przez matkę karmiącą piersią powodowało uszkodzenia u dziecka z prawidłową czynnością tarczycy. Podczas karmienia piersią nie wolno przyjmować leku Medithyrox jednocześnie z lekami stosowanymi w nadczynności tarczycy (leki przeciwtarczycowe).

ULOTKA LEKU MEDITHYROX – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – MEDITHYROX CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - MEDITHYROX CENA, REFUNDACJA

MEDITHYROX OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here