Konsultacja merytoryczna:

Eferox

Tyroksyna jest hormonem produkowanym naturalnie w organizmie przez tarczycę. Lewotyroksyna jest postacią syntetyczną tego hormonu.

Eferox jest stosowany w celu uzupełnienia niedoboru hormonu tarczycy we wszystkich postaciach niedoczynności tarczycy (hipotyroidyzm).

Jaki jest skład Eferox, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest lewotyroksyna sodowa.
Każda tabletka zawiera odpowiednio 25, 50, 100 lub 200 mikrogramów lewotyroksyny sodowej.

– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, magnezu tlenek, ciężki; karboksymetyloskrobia sodowa (typ A) i magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Eferox – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pacjent może wymagać stosowania tego leku przez resztę swojego życia.

Lekarz określi odpowiednią dawkę dla pacjenta na podstawie badań laboratoryjnych.

Zalecana dawka początkowa to 25 mikrogramów do 50 mikrogramów na dobę, przyjmowana codziennie.

Lekarz może zwiększać dawkę o 25-50 mikrogramów, co 2 do 4 tygodni aż do osiągnięcia prawidłowych stężeń hormonów tarczycy. Maksymalna dawka dobowa to od 100 mikrogramów do 200 mikrogramów na dobę.

U pacjentów w podeszłym wieku, pacjentów z chorobą niedokrwienną serca oraz u pacjentów z ciężką lub przewlekłą niedoczynnością tarczycy, leczenie hormonami tarczycy należy rozpoczynać ze szczególną ostrożnością. U tych pacjentów leczenie należy zacząć od małej dawki początkowej, która następnie powinna być zwiększana powoli w dłuższych odstępach czasu, z jednoczesnym częstym kontrolowaniem stężenia hormonów tarczycy.

Doświadczenie wskazuje, że mniejsze dawki są również wystarczające u osób o małej masie ciała.

Stosowanie u dzieci
Dla dzieci z nabytą niedoczynnością tarczycy zalecana dawka początkowa wynosi od 12,5 mikrogramów do 50 mikrogramów na dobę. Dawkę należy zwiększać stopniowo w odstępach 2-4 tygodniowych zgodnie z wynikiem badania klinicznego i wartościami stężeń hormonów tarczycy, aż do uzyskania pełnej dawki uzupełniającej ten niedobór. Wielkość dawki w leczeniu przewlekłym zależy również od wieku i masy ciała dziecka.

Sposób podawania
Całą dawkę dobową należy przyjmować rano, na czczo, co najmniej pół godziny przed śniadaniem, ponieważ substancja czynna jest lepiej wchłaniana na czczo niż przed lub po posiłku. Tabletki należy połknąć w całości, bez rozgryzania, popijając szklanką wody.

Niemowlęta powinny otrzymywać dawkę dobową co najmniej na pół godziny przed pierwszym posiłkiem, najlepiej z niewielką ilością wody w celu łatwiejszego połykania. Jeśli jest to konieczne, tabletkę można podzielić.

Nie zaleca się kruszenia tabletki ani przygotowywania zawiesiny w wodzie lub innych płynach, ponieważ może to prowadzić do nieprawidłowego dawkowania.

Tabletki leku Eferox można podzielić na równe dawki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent (lub inna osoba) połknie dużą ilość tabletek w tym samym czasie lub podejrzewa, że dziecko mogło połknąć kilka tabletek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym lub oddziałem zatruć. Objawy przedawkowania mogą obejmować: gorączkę, ból w klatce piersiowej (dusznica bolesna), bardzo szybkie albo nieregularne bicie serca, skurcze mięśni, ból głowy, niepokój, nagłe zaczerwienienie, potliwość i biegunkę. Objawy te mogą potrwać do 5 dni. Należy zabrać ze sobą pozostałe tabletki i niniejszą ulotkę, tak aby personel medyczny dokładnie wiedział, jaki lek przyjął pacjent.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Eferox – czy mogę spożywać alkohol?

Produkty i pokarmy zawierające soję, bogate w błonnik, mogą wpływać na wchłanianie lewotyroksyny.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Eferox w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nieprzerwane leczenie hormonami tarczycy jest szczególnie ważne w czasie ciąży i karmienia piersią. Leczenie musi odbywać się pod nadzorem lekarza prowadzącego. W okresie ciąży może zwiększać się zapotrzebowanie na lewotyroksynę. W związku z tym, należy monitorować czynność tarczycy zarówno w trakcie, jak i po okresie ciąży oraz odpowiednio dostosować dawkę lewotyroksyny.

Ilość hormonów tarczycy przenikająca do mleka matki podczas leczenia dawkami terapeutycznymi jest bardzo mała, a więc nieszkodliwa.

Ulotka Eferox – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Eferox, 25 mikrogramów; 50 mikrogramów; 100 mikrogramów; 200 mikrogramów, tabletki (Levothyroxinum natricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 227.62 KB

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Eferox m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Eferox, 25 mikrogramów; 50 mikrogramów; 100 mikrogramów; 200 mikrogramów, tabletki (Levothyroxinum natricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 257.04 KB

Cena - ile kosztuje Eferox?

Cena Eferox i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Eferox.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Eferox? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Fervex Junior saszetki (Opakowanie: 8 )Fervex Junior saszetki (Opakowanie: 8 ) jest lekiem złożonym przeznaczonym do doraźnego stosowania w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia, grypy i stanów grypopodobnych.

Wskazaniem do zastosowania leku Fervex Junior jest wystą…

Zastosowanie Enterosol płyn doustny (Opakowanie: 100 ml)Enterosol płyn doustny (Opakowanie: 100 ml) to lek bazujący na wyciągu z ziół wspomagających pracę układu pokarmowego. Preparat wpływa korzystnie na pracę żołądka i jelit po spoż…

Zastosowanie Almased herbata wspomagająca odchudzanie (Opakowanie: 100 g)Almased herbata wspomagająca odchudzanie (Opakowanie: 100 g) jest delikatną herbatą ziołową składającą się tylko ze specjalnie dobranych, naturalnych składników. Jest ona przeznaczona jako uzupełnienie diety podczas…

Zastosowanie La Roche Posay Hyalu B5 Krem pielęgnacyjny (Opakowanie: 40 ml)La Roche Posay Hyalu B5 Krem pielęgnacyjny (Opakowanie: 40 ml) to nawilżający krem przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, przeciwdziałający oznakom naturalnego…

Zastosowanie Biodrain (Opakowanie: 120 )Biodrain (Opakowanie: 120 ) jest suplementem diety wspierającym detoksykację organizmu i zawierającym w składzie naturalne ziołowe składniki wspomagające w usunięciu nadmiernie zgromadzonych się zbędnych substancji.
Spożywanie preparatu przeznaczone jest dla…