Atosiban Mercapharm

Atosiban Mercapharm to lek, który zawiera atozyban i jest stosowany do opóźniania porodu przedwczesnego. Przeznaczony jest dla dorosłych kobiet w ciąży, między 24. a 33. tygodniem ciąży. Działanie Atosiban Mercapharm polega na zmniejszeniu siły skurczów macicy oraz zmniejszeniu ich częstotliwości. Jest dostępny na receptę.

Atosiban Pharmidea

Atosiban Pharmidea to lek stosowany do hamowania przedwczesnej czynności porodowej u dorosłych kobiet w ciąży, od 24. tygodnia do 33. tygodnia ciąży. Działa poprzez zmniejszenie siły skurczów macicy i częstości ich występowania. Lek jest dostępny na receptę.

Crinone

Crinone to lek zawierający hormon zwany progesteronem. Po wprowadzeniu żelu do pochwy, progesteron powoli uwalnia się do krwi przez całą dobę. Lek Crinone jest stosowany w celu dostarczenia pacjentce dodatkowego progesteronu podczas stosowania procedury medycznego wspomagania płodności. Ma to pomóc pacjentce zajść w ciążę. Pacjentka może być też proszona o kontynuowanie stosowania leku Crinone, w celu utrzymania ciąży. Lek jest dostępny na receptę.

Duphaston

Duphaston to lek hormonalny, który zawiera dydrogesteron. Działa on podobnie do naturalnego progesteronu. Jest stosowany w różnych dolegliwościach związanych z niedoborem progesteronu, takich jak bolesne miesiączkowanie, endometrioza, a także w celu zmniejszenia ryzyka poronienia i łagodzenia objawów menopauzy. Lek Duphaston jest dostępny wyłącznie na receptę.

Luteina

Luteina

Luteina to lek zawierający progesteron, który jest stosowany w różnych schorzeniach związanych z miesiączkowaniem, takich jak zaburzenia miesiączkowania spowodowane niedoborem endogennego progesteronu, wtórny brak miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego, czynnościowe krwawienia z dróg rodnych, niewydolność ciałka żółtego, cykle bezowulacyjne. Jest również stosowany w leczeniu endometriozy, programach zapłodnienia in vitro, leczeniu niepłodności związanej z niedomogą lutealną, leczeniu poronień nawykowych i zagrażających oraz w hormonalnej terapii zastępczej u kobiet po menopauzie z zachowaną macicą. Lek jest dostępny na receptę.

Luteina 50

Luteina 50

Luteina 50 to lek na receptę, który zawiera progesteron. Jest stosowany u kobiet w różnych schorzeniach i stanach wymagających podania tego hormonu. Wskazaniami do zastosowania leku są: zaburzenia miesiączkowania spowodowane niedoborem endogennego progesteronu, wtórny brak miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego, czynnościowe krwawienia z dróg rodnych, niewydolność ciałka żółtego, cykle bezowulacyjne, wspomagająco w leczeniu bezpłodności np. w zapłodnieniu in vitro i innych technikach wspomaganego rozrodu (ART), poronienia nawykowe i zagrażające z powodu niedoboru endogennego progesteronu oraz zapobieganie rozrostom endometrium u kobiet przyjmujących estrogeny (np. w hormonalnej terapii zastępczej).

Lutinus

Lutinus to lek na receptę, dostępny w postaci tabletek dopochwowych, zawierających naturalny progesteron. Stosuje się go u kobiet, które potrzebują dodatkowych ilości progesteronu w trakcie leczenia w programie wspomaganego rozrodu (ang. Assisted Reproductive Technologies, ART). Progesteron oddziałuje na wyściółkę macicy, ułatwiając zagnieżdżenie się zarodka i utrzymanie ciąży. Lek jest przeciwwskazany dla osób z nadwrażliwością na progesteron lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, a także w przypadku niefizjologicznego krwawienia z dróg rodnych nieznanego pochodzenia, poronienia zatrzymanego lub ciąży pozamacicznej.

Luttagen

Luttagen to lek hormonalny, który zawiera progesteron – żeński hormon płciowy. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń związanych z niedoborem endogennego progesteronu, takich jak zespół napięcia przedmiesiączkowego, zaburzenia cyklu miesiączkowego, okres przedmenopauzalny oraz w ramach hormonalnej terapii zastępczej u kobiet po menopauzie. Lek jest dostępny na receptę.

Progesterone Besins

Progesterone Besins to lek na receptę, który zawiera progesteron – naturalny hormon żeński. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń cyklu miesiączkowego związanych z niedoborem endogennego progesteronu, w szczególności nieregularnych miesiączek. Może być również stosowany jako uzupełnienie terapii hormonalnej zawierającej estrogen u kobiet w okresie menopauzy, które nie były poddawane histerektomii.

Utrogestan

Utrogestan to lek zawierający progesteron, który jest stosowany w ramach technik wspomaganego rozrodu (ART). Jest to hormon, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ciąży. Lek jest również stosowany do zapobiegania porodom przedwczesnym u kobiet z krótką szyjką macicy lub z historią spontanicznych porodów przedwczesnych. Utrogestan jest dostępny na receptę.

Leki na podtrzymanie ciąży

Zobacz także:

Alergia w ciąży
Ból w ciąży
Hemoroidy w ciąży
Infekcje intymne w ciąży
Nudności i wymioty w ciąży
Przeziębienie w ciąży
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Wszystkie leki do stosowania w ciąży

Czynniki decydujące o wprowadzeniu leków na podtrzymanie ciąży

Ciąża to, dla każdej kobiety bardzo ważny okres w jej życiu. W niektórych przypadkach, aby dziecko urodziło się o czasie i nie doszło do poronienia, lekarz ginekolog decyduje się na podjęcie dodatkowych środków ostrożności i wprowadzeniu kuracji farmakologicznej.

Jest klika powodów, dla których lekarz ginekolog może podjąć decyzję o przepisaniu leków na podtrzymanie ciąży. Należą do nich między innymi:

  • Przedwczesny poród lub poronienie w poprzedniej ciąży. Jeśli w poprzednich ciążach doszło do takich sytuacji, jest to jeden z głównych powodów, kiedy ginekolog przepisze leki na potrzymanie.
  • plamienia lub bóle brzucha w pierwszym trymestrze ciąży. Leki w tym przypadku podawane są, aby uniknąć poronienia.
  • niewydolność szyjki macicy. Podczas trwania ciąży niewydolność, może spowodować, że ciąża nie zostanie utrzymana, dlatego ważne jest zastosowanie leków na podtrzymanie i oszczędny tryb życia.
  • zbyt wczesne skurcze w III trymestrze ciąży. Jeśli pod koniec ciąży wystąpią gwałtowne skurcze, aby wykluczyć ryzyko urodzenia wcześniaka lekarz również może zalecić podanie leków na potrzymanie.

Jakie leki przyjmuje się na podtrzymanie ciąży?

Leki, które przyjmuje się na potrzymanie ciąży to substancje z hormonem żeńskim progesteronem, który odpowiada za prawidłowy przebieg ciąży.  Jego syntetyczne odpowiedniki to luteina, którą przyjmuje się pod język na początku ciąży lub w ostatniej jej fazie dopochwowo. Istnieją również tabletki ze sztucznym odpowiednikiem progesteronu, nazywanym dydrogesteron, przyjmuje się wyłącznie doustnie. Leki na potrzymanie ciąży dostępne są wyłącznie na receptę i to czy jest konieczność ich zażywania decyduje  zawsze lekarz.