Atosiban Mercapharm

Atosiban Mercapharm to lek, który zawiera atozyban i jest stosowany do opóźniania porodu przedwczesnego. Przeznaczony jest dla dorosłych kobiet w ciąży, między 24. a 33. tygodniem ciąży. Działanie Atosiban Mercapharm polega na zmniejszeniu siły skurczów macicy oraz zmniejszeniu ich częstotliwości. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Atosiban Mercapharm zawiera atozyban. Atosiban Mercapharm może być stosowany do opóźniania porodu przedwczesnego. Atosiban Mercapharm stosowany jest u dorosłych kobiet w ciąży, od 24. tygodnia do 33. tygodnia ciąży.

Atosiban Mercapharm działa w ten sposób, że zmniejsza siłę skurczów macicy. Sprawia również, że skurcze macicy występują z mniejszą częstością. Dzieje się tak dlatego, że blokuje on działanie naturalnego hormonu występującego w organizmie kobiety, zwanego „oksytocyną”, który wywołuje skurcze macicy.

Skład

– Substancją czynną leku jest atozyban.
– 1 fiolka leku Atosiban Mercapharm, 6,75 mg/0,9 ml, roztwór do wstrzykiwań zawiera atozybanu octan, co odpowiada 6,75 mg atozybanu w 0,9 ml.
– 1 fiolka leku Atosiban Mercapharm 37,5 mg/5 ml koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji zawiera atozybanu octan, co odpowiada 37,5 mg atozybanu w 5 ml.
– Jednen mililitr leku Atosiban Mercapharm 37,5 mg koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 7,5 mg atozybanu (w postaci octanu).

– Pozostałe składniki to: mannitol, kwas solny i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Atosiban Mercapharm podawany jest pacjentce w szpitalu przez lekarza, pielęgniarkę lub położną. Lekarz zdecyduje, jaka dawka jest potrzebna pacjentce. Należy upewnić się również, że roztwór jest przezroczysty i nie zawiera stałych cząstek.

Atosiban Mercapharm podaje się do żyły (dożylnie) w trzech etapach:
– pierwszą dawkę wynosząca 6,75 mg w 0,9 ml wstrzykuje się powoli do żyły przez 1 minutę,
– następnie podaje się ciągły wlew dożylny w dawce 18 mg na godzinę przez 3 godziny,
– następnie podaje się kolejny ciągły wlew dożylny w dawce 6 mg na godzinę przez okres do 45 godzin lub do czasu ustąpienia skurczów macicy.
Całe leczenie nie powinno trwać dłużej niż 48 godzin.

Ponowne leczenie lekiem Atosiban Mercapharm może być zastosowane, jeśli znowu zaczynają występować skurcze. Leczenie lekiem Atosiban Mercapharm może być ponawiane do trzech razy.

Podczas leczenia lekiem Atosiban Mercapharm mogą być monitorowane skurcze macicy i tętno nienarodzonego dziecka.

Zaleca się, aby ponawianie leczenia stosować w czasie ciąży nie więcej niż trzy razy.

Przedawkowanie

W odnotowanych kilku przypadkach przedawkowania atozybanu nie stwierdzono występowania specyficznych objawów. Nie jest znane specyficzne leczenie w przypadku przedawkowania.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

W odnotowanych kilku przypadkach przedawkowania atozybanu nie stwierdzono występowania specyficznych objawów. Nie jest znane specyficzne leczenie w przypadku przedawkowania.

Ulotka Atosiban Mercapharm

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Atosiban Mercapharm (forum)

Stosujesz Atosiban Mercapharm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Atosiban Mercapharm. Podziel się doświadczeniami na forum.