Leki na opryszczkę – maść, tabletki i plastry

Spis leków na opryszczkę i zajady.

Zobacz także:

Grzybica skóry
Odciski
Środki do dezynfekcji skóry i ran
Trądzik
Ukąszenia owadów
Urazy, rany, skaleczenia
Wypadanie włosów – leki na łysienie
Wszystkie leki dermatologiczne

Opryszczka – dyskomfort w życiu codziennym

Co na opryszczkę? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zapada na tę chorobę zakaźną, a zwłaszcza cierpi na jej nieprzyjemne objawy. Na szczęście istnieje wiele sposobów na opryszczkę, a każdy może dopasować odpowiednie leczenie.

Wirus wywołujący opryszczkę należy do grupy wirusów Herpes.  Najczęściej szkodliwe dla człowieka wirusy Herpes atakują jamę nosowo-gardłową, a następnie przedostają się też do ucha. Opryszczka jest powszechną chorobą, która u niektórych pacjentów przebiega bezobjawowo, a u innych nawraca nawet kilka razy w ciągu roku.

Opryszczka, zwana również febrą, jest powszechnym zakażeniem wirusowym dotykającym większość z nas. Może ona być wywołana przez wirus HSV-1 lub HSV-2 (Herpes simplex virus).  Do zakażenia dochodzi najczęściej w dzieciństwie (HSV-1) lub podczas kontaktów seksualnych z zakażoną osobą (HSV-2). Opryszczka jest bardzo częstą dolegliwością, gdyż każdy kto się nią zarazi jest jej nosicielem już do końca życia.

Leki na opryszczkę

Najskuteczniejszym sposobem na złagodzenie opryszczki jest stosowanie preparatów przeciwwirusowych, zawierających przede wszystkim acyklowir, a także przyjmowanie witaminy B. Dobrym rozwiązaniem może być lek Hevipoint stosowany w leczeniu opryszczki nawracającej, dostępny w tabletkach. Miłośnicy kremów mogą sięgnąć po Hascovir Pro, który można nabyć bez recepty w atrakcyjnej cenie.

Zajady, nieprzyjemne pęknięcia ust

Zajady, czyli bolesne pęknięcia występujące w kącikach ust, podobnie jak opryszczki, są dość powszechne. Przyczyną ich powstawania są najczęściej infekcje bakteryjne, niedobór witaminy B2, C oraz żelaza. Często są mylone z opryszczką wargową, jednak w odróżnieniu od niej, zajady utrzymują się o wiele dłużej. Szczególnie narażone na tę dolegliwość są osoby odchudzające się, a także podatne na stres, przemęczenie.

Zajadów można pozbyć się skutecznie domowymi sposobami. Z racji, że powstają one głównie poprzez niedobór mikro- i makroelementów, warto zastosować dietę bogatą w witaminy z grupy B oraz żelazo. Czosnek, dzięki właściwościom bakterio- i grzybobójczym może być również stosowany do złagodzenia tej dolegliwości.

Przykładowe substancje stosowane w dermatologii:

Grzybica skóry:

Flukonazol
Itrakonazol
Ketokonazol
Klotrymazol
Kwas mlekowy
Terbinafina
Worykonazol

Opryszczka:

Acyklowir
Pranobeks inozyny

Dezynfekcja skóry:

Jodowany powidon
Alkohol izopropylowy

Trądzik:

Ichtiol
Izotretynoina
Kwas fusydynowy
Nadtlenek benzoilu
Witamina B2 (ryboflawina)

Ukąszenia owadów:

Adrenalina
Benzokaina