Acular

Acular to lek stosowany w leczeniu stanów zapalnych oka, takich jak zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, zapalenie twardówki i zapalenie ciała rzęskowego. Preparat zawiera ketorolak, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Alcaine

Lek Alcaine to krople do oczu, które zawierają substancję czynną chlorowodorek proksymetakainy. Są one stosowane w okulistyce do znieczulenia powierzchniowego przed różnymi zabiegami, które wymagają szybkiego i krótkotrwałego znieczulenia, takimi jak pomiar tonometryczny ciśnienia śródgałkowego, usuwanie ciał obcych lub szwów spojówkowych i rogówkowych, czy przygotowanie do usunięcia zmętniałej soczewki. Lek Alcaine jest dostępny na receptę.

Aprokam

Aprokam to lek w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Jest to antybiotyk, cefalosporyna II generacji, zawierający substancję czynną cefuroksym. Lek jest dostępny na receptę. Głównym wskazaniem do stosowania Aprokam jest zapobieganie pooperacyjnemu zapaleniu wnętrza gałki ocznej po operacji usunięcia zaćmy.

Brazoflamin

Brazoflamin to skuteczny lek stosowany w leczeniu chorób zapalnych oczu, które często towarzyszą zakażeniom. Przyczynami stanów zapalnych oka mogą być zabiegi okulistyczne, urazy, a także obecność ciała obcego. Brazoflamin to lek skojarzony, który zawiera przeciwbakteryjny składnik oraz kortykosteroid. Wskazaniem do stosowania leku Brazoflamin jest zapobieganie i leczenie zapalenia oraz zapobieganie zakażeniom związanym z chirurgicznym leczeniem zaćmy u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych. Lek jest dostępny na receptę.

Catalin

Catalin to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu zaćmy, szczególnie u osób starszych. Substancją czynną leku jest pirenoksyna. Działa przeciwzaćmowo, hamując postęp choroby. Lek jest podawany miejscowo, do worka spojówkowego oka. Przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na składniki preparatu.

Cyclonamine 12,5%

Cyclonamine 12,5% to lek dostępny na receptę, który ma działanie przeciwkrwotoczne i uszczelniające naczynia krwionośne. Skraca wydłużony czas krwawienia oraz zmniejsza intensywność krwawienia. Jest stosowany w przypadku krwawień naczyniowych, zwłaszcza w okresie okołozabiegowym (przed, w trakcie i po zabiegach). Główną substancją czynną Cyclonamine jest etamsylat.

Dexamethason 0,1% WZF

Dexamethason WZF 0,1%

Dexamethason 0,1% WZF to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera deksametazon. Deksametazon działa przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo oraz przeciwświądowo. Jest on stosowany w leczeniu stanów zapalnych spojówki, rogówki i przedniego odcinka oka, które reagują na leczenie steroidami. Lek ten jest dostępny na receptę.

Dicloabak

Dicloabak to lek w postaci kropli do oczu, zawierający diklofenak sodowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosowany jest w hamowaniu zwężenia źrenicy w trakcie operacji zaćmy, zapobieganiu zapaleniu w operacjach zaćmy i przedniego odcinka oka. Ma także działanie przeciwbólowe i stosuje się go w łagodzeniu bólu gałki ocznej, szczególnie przy operacjach. Lek jest dostępny na receptę.

Diclofenacum ELC

Diclofenacum ELC to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest stosowany w leczeniu różnych stanów zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów i inne. Lek jest dostępny na receptę.

Difadol 0,1%

Difadol 0,1 %

Difadol 0,1% to lek w postaci kropli do oczu, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wykazuje działanie przeciwbólowe i jest często stosowany w okulistyce do łagodzenia objawów bólowych oraz stanów zapalnych w obrębie oka. Wskazania do stosowania obejmują pooperacyjne stany zapalne po operacji zaćmy i innych zabiegach chirurgicznych, przeciwdziałanie objawom bólu oka i światłowstrętu, hamowanie zwężenia źrenicy w czasie operacji zaćmy oraz profilaktykę torbielowatego obrzęku plamki po operacji zaćmy z implantacją soczewki. Jest to lek dostępny na receptę.

Indocollyre 0,1%

Indocollyre 0,1% to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną indometacynę, należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Silnie działa miejscowo przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Jest zalecany jako środek przeciwzapalny po operacjach na przednim odcinku oka, po zabiegach usunięcia zaćmy oraz w leczeniu bólu po keratektomii fotorefrakcyjnej w pierwszych dniach po operacji. Ponadto zapobiega zwężeniu źrenicy, dlatego ma zastosowanie podczas zabiegów chirurgicznych i pooperacyjnych. Jest dostępny na receptę.

Mybracin

Mybracin to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera dwa składniki aktywne: tobramycynę i deksametazon. Tobramycyna jest antybiotykiem, który działa przeciwbakteryjnie, natomiast deksametazon jest sterydem, który zmniejsza stan zapalny. Lek stosuje się w leczeniu chorób zapalnych oczu, które mogą być powiązane z zakażeniem. Mybracin jest również stosowany po operacjach chirurgicznych związanych z leczeniem zaćmy w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Lek jest dostępny na receptę.

Mydrane

Mydrane to lek stosowany podczas operacji zaćmy w celu uzyskania rozszerzenia źrenicy (mydriazy) i wewnątrzgałkowego znieczulenia w trakcie zabiegu operacyjnego. Jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u dorosłych. Lek musi być podawany we wstrzyknięciu dokomorowym (do komory przedniej oka) przez chirurga okulistę w zalecanych jałowych warunkach podczas operacji zaćmy. Jest dostępny na receptę.

Naclof

Naclof to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który zawiera diklofenak sodowy. Wykazuje właściwości przeciwbólowe i jest stosowany w pooperacyjnych stanach zapalnych po operacjach zaćmy i innych zabiegach chirurgicznych. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują również profilaktykę torbielowatego obrzęku plamki po operacji zaćmy z implantacją soczewki oraz pourazowe stany zapalne w przypadku urazów bez perforacji gałki ocznej.

Nevanac

Nevanac to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną nepafenak. Nepafenak należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek jest stosowany w zapobieganiu i łagodzeniu bólu oka oraz zapalenia po zabiegu chirurgicznego usunięcia zaćmy. Dodatkowo, Nevanac jest używany do zmniejszania ryzyka pooperacyjnego obrzęku plamki żółtej związanego z zabiegiem chirurgicznym usunięcia zaćmy u pacjentów z cukrzycą. Lek jest dostępny na receptę.

Ozurdex

Ozurdex to implant do ciała szklistego, który zawiera substancję czynną deksametazon. Jest to glikokortykosteroid stosowany w leczeniu zaburzeń widzenia spowodowanych cukrzycowym obrzękiem plamki, u osób z rzekomosoczewkowością lub niedostatecznie reagujących na inne leki niż glikokortykosteroidy albo niemogących stosować tych leków. Ozurdex jest również stosowany w leczeniu obrzęku plamki spowodowanego niedrożnością naczyń żylnych siatkówki oraz w leczeniu zapalenia tylnego odcinka oka objawiającego się jako niezakaźne zapalenie błony naczyniowej. Lek jest wydawany na receptę.

Prattack

Prattack to niesteroidowy lek przeciwzapalny w postaci kropli do oczu, zawierający substancję czynną pranoprofen. Jest stosowany do leczenia podostrych i przewlekłych chorób zapalnych oczu o etiologii niezakaźnej, takich jak zapalenie powiek, spojówek, błony naczyniowej przedniego odcinka oka. Prattack jest również używany do leczenia przeciwzapalnego po zabiegach operacyjnych w okolicy przedniego odcinka oka, na przykład po usunięciu zaćmy. Lek jest dostępny na receptę.

Quinax

Quinax to lek stosowany w leczeniu zaćmy. Działa poprzez spowolnienie lub zapobieganie procesowi mętnienia soczewek. Zaćma jest zmętnieniem soczewki oka, która jest częścią oka odpowiedzialną za skupianie światła i powstawanie przejrzystego, ostrego obrazu. Lek jest dostępny na receptę.

Tobradex

Tobradex to lek stosowany w leczeniu stanów zapalnych oka, które mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zabiegi okulistyczne, zakażenia, obecność ciała obcego w oku, czy urazy oka. Zawiera składnik przeciwbakteryjny tobramycynę i kortykosteroid deksametazon. Tobramycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym o silnym i szybkim działaniu bakteriobójczym zarówno na bakterie Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne. Deksametazon działa silnie przeciwzapalnie. Lek jest dostępny na receptę.

Tobrosopt-DEX

Tobrosopt-DEX

Tobrosopt-DEX to lek złożony, który zawiera dwie substancje czynne: tobramycynę o działaniu przeciwbakteryjnym i deksametazon o działaniu przeciwzapalnym. Jest stosowany w profilaktyce i leczeniu stanów zapalnych oraz w profilaktyce zakażeń oka po operacji usunięcia zaćmy. Lek jest dostępny na receptę.

Vitreolent

Vitreolent to lek w formie kropli do oczu, który jest stosowany w przypadku zmętnień ciała szklistego i zmian po wylewach krwi do ciała szklistego. Zmętnienia te mogą być spowodowane wiekiem, nadciśnieniem, cukrzycą, krótkowzrocznością lub zmianami okołonaczyniowymi. Lek zawiera dwie substancje czynne: jodek potasu i jodek sodu, które pomagają stopniowo usuwać objawy chorobowe w postaci niewyraźnego widzenia i „mętów w oczach”. Jest dostępny na receptę.

Ximaract

Ximaract to lek zawierający cefuroksym, antybiotyk z grupy cefalosporyn drugiej generacji. Stosowany jest w leczeniu szerokiego zakresu infekcji bakteryjnych, takich jak infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, układu moczowego, skóry i tkanek miękkich oraz wczesnych etapów boreliozy. Lek ten jest dostępny na receptę.

Yellox

Yellox to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) do stosowania miejscowego. Zawiera bromfenak, który działa poprzez blokowanie pewnych substancji wywołujących proces zapalny. Stosuje się go w profilaktyce pooperacyjnej u pacjentów dorosłych po zabiegu usunięcia zaćmy oraz pooperacyjnym zapaleniu gałki ocznej. Jest dostępny na receptę.

Leki na zaćmę – czy zaćmę można wyleczyć farmakologicznie?

Lista leków stosowanych w leczeniu zaćmy.

Zobacz także listę leków:

Jaskra
Krople do oczu
Zapalenie spojówek
Żele i maści do oczu
Wszystkie leki okulistyczne

Czym jest zaćma i jakie są mechanizmy jej powstawania?

W wyniku procesu zmętniania się soczewki oka, dochodzi do zaćmy (inna nazwa zaburzenia to katarakta) Soczewka, w której dochodzi do zaburzenia przemiany materii oraz zaniku przejrzystości, może skutkować całkowitą utratą wzroku. Choroba może mieć charakter wrodzony bądź nabyty. Specjaliści wskazują, iż przypadłość ta związana jest ze starzeniem się organizmu i dotyczy najczęściej osób po 50 roku życia. Zaćma może jednak dotknąć także osoby młodsze, które chorują na cukrzycę bądź zmagają się z krótkowzrocznością. Do rozwijania się zaćmy może również dojść w wyniku przyjmowania kortykosteroidów (czyli hormonów steroidowych) jak i też może powstać na skutek urazów głowy. Ze względu na mnogość czynników, jakie mogą wywołać to schorzenie, jego przebieg u każdej osoby może być zupełnie inny. W zależności od przypadku, rozwój choroby następuje w przeciągu kilku miesięcy lub nawet kilku lat. Choroba ta może się rozwijać równocześnie w obu soczewkach.

Sposoby leczenia zaćmy

Współczesna medycyna dysponuje możliwościami leczenia zaćmy. Często stosowanym zabiegiem w tym celu jest wszczepienie sztucznej soczewki oraz chirurgiczne usunięcie zaćmy. W każdym przypadku możliwe jest jednorazowe przeprowadzenie tego typu operacji. Zdarza się, iż po wykonaniu operacji pacjent uskarża się na niedostateczną ostrość widzenia. Zwykle dzieje się tak w przypadku występowania innych chorób współistniejących oka jak np. zwyrodnienie siatkówki czy brak nerwu wzrokowego. Wykonanie operacji niesie pewne ryzyko dla pacjentów, które może zagrażać ich życiu, jednak do takich sytuacji nie dochodzi często. Zabieg leczenia katarakty poprzez wszczepienie sztucznej soczewki znajduje się wśród zabiegów, które refundowane są przez NFZ.

Substancje stosowane w leczeniu rozmaitych chorób oczu:

Nafazolina
Polimyksyna B

Jaskra:

Bimatoprost
Brymonidyna
Brynzolamid
Dorzolamid
Latanoprost
Trawoprost
Tymolol