Acnatac

Acnatac to żel przeciwbakteryjny i złuszczający naskórek stosowany w dermatologii do wspomagania leczenia trądziku pospolitego. Preparat zawiera dwie substancje czynne: klindamycynę oraz tretynoinę. Klindamycyna jest antybiotykiem, który hamuje namnażanie się bakterii, odpowiadających za powstawanie trądziku. Tretynoina to pochodna witaminy A, która działa złuszczająco na naskórek, hamuje jego rogowacenie oraz zapobiega powstawaniu zaskórników.

Acnelec

Acnelec to żel przeciwbakteryjny i złuszczający naskórek stosowany w dermatologii do wspomagania leczenia trądziku pospolitego. Preparat zawiera dwie substancje czynne: klindamycynę oraz tretynoinę. Klindamycyna jest antybiotykiem, który hamuje namnażanie się bakterii, odpowiadających za powstawanie trądziku. Tretynoina to pochodna witaminy A, która działa złuszczająco na naskórek, hamuje jego rogowacenie oraz zapobiega powstawaniu zaskórników.

Actaven

Actaven to lek przeciwłojotokowy zawierający izotretinoinę jako substancję czynną. Lek jest stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku, takich jak trądzik guzkowy lub skupiony, lub trądzik, niosący ryzyko wystąpienia trwałych blizn. Preparat jest dostępny na receptę i jest stosowany w postaci kapsułek miękkich.

Aklief

Aklief to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną trifaroten, należącą do grupy retynoidów. Stosuje się go miejscowo w leczeniu trądziku pospolitego na twarzy i tułowiu u pacjentów w wieku od 12 lat i starszych. Lek jest skuteczny na zaskórniki (otwarte i zamknięte) oraz zapalne grudki i krosty.

Aknemycin

Aknemycin to lek stosowany miejscowo na skórę, który zawiera substancję czynną erytromycynę. Erytromycyna działa bakteriostatycznie na drobnoustroje, które mają znaczenie w powstawaniu trądziku pospolitego, w szczególności na Propionibacterium acnes. Ponadto erytromycyna stosowana miejscowo hamuje rozkład lipidów łoju na powierzchni skóry. Lek jest dostępny na receptę i jest wskazany do leczenia wszelkich postaci trądziku pospolitego, szczególnie postaci zapalne z obecnością grudek i krostek.

Aknemycin Plus

Aknemycin Plus to lek przeciwtrądzikowy w formie płynu do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera w swoim składzie antybiotyk – erytromycynę i substancję złuszczającą – tretynoinę. Erytromycyna działa na bakterie odpowiedzialne za rozwój trądziku, a tretynoina wspomaga złuszczanie skóry, hamuje rogowacenie naskórka i powoduje usunięcie zaskórników1. Jest zalecany w szczególności pacjentom z dużym łojotokiem.

Aknenormin

Aknenormin to lek przeciwtrądzikowy, który zawiera substancję czynną izotretynoinę1. Izotretynoina działa poprzez zmniejszenie wydzielania tłuszczu przez gruczoły skórne, zapobiega tworzeniu się krost i zmniejsza zapalne grudki i krostki występujące w trądziku. Lek stosuje się w leczeniu ciężkich postaci trądziku lub trądziku z ryzykiem powstawania trwałych blizn1. Aknenormin dostępny jest w dawkach 10 mg lub 20 mg izotretynoiny na kapsułkę.

Akneroxid

Akneroxid to lek w postaci żelu, który jest stosowany miejscowo na skórę. Jego głównym składnikiem jest nadtlenek benzoilu, który hamuje rozwój bakterii beztlenowych, będących jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku. Akneroxid wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwłojotokowe, łagodnie keratolityczne (złuszczające naskórek), wysuszające i przeciwświądowe. Lek jest dostępny bez recepty.

Aquaclin

Aquaclin to żel leczniczy stosowany miejscowo na skórę. Jego głównym składnikiem jest 5% nadtlenek benzoilu. Lek ten jest przeznaczony do leczenia różnych postaci trądziku pospolitego. Aquaclin jest dostępny bez recepty.

Axotret

Axotret to lek dermatologiczny dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną izotretynoinę. Stosuje się go w leczeniu ciężkich postaci trądziku, takich jak trądzik guzkowy lub skupiony, lub trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn. Lek ten działa przeciwzapalnie na skórę, a także hamuje aktywność gruczołów łojowych i redukuje ich rozmiar. Nie należy stosować preparatu w czasie ciąży oraz karmienia piersią.

Belakne Combi

Belakne Combi to lek stosowany w leczeniu trądziku pospolitego. Składa się z dwóch substancji czynnych: adapalenu i nadtlenku benzoilu. Adapalen, będący retinoidem, działa na procesy zachodzące w skórze, które powodują powstawanie trądziku. Nadtlenek benzoilu natomiast działa przeciwbakteryjnie, a także złuszcza i zmiękcza zewnętrzną warstwę skóry. Lek jest dostępny na receptę.

Benzacne

Lek Benzacne w postaci żelu o działaniu przeciwtrądzikowym, przeznaczonym do stosowania miejscowego na skórę. Lek zawiera substancję czynną benzoilu nadtlenek. Benzoilu nadtlenek po zastosowaniu na skórą łatwo przenika do warstwy rogowej naskórka i hamuje rozwój bakterii beztlenowych Propionobacterim acne, będących jedną z przyczyn trądziku pospolitego. Działa on także złuszczająco na naskórek, zmniejsza liczbę zaskórników.

Brevoxyl

Brevoxyl to lek z grupy leków przeciwtrądzikowych, który zawiera substancję czynną benzoilu nadtlenek. Benzoilu nadtlenek wykazuje działanie keratolityczne (złuszczające), utleniające oraz działa na bakterie Propionibacterium acnes, będące jedną z przyczyn powstawania trądziku pospolitego.

Cepan

Cepan

Lek w postaci kremu przyspiesza regenerację tkanki, zmniejszając reakcję zapalną, a także znosi uczucie napięcia i świądu. Krem powoduje uelastycznienie blizny, jej spłaszczenie i zblednięcie. Krem stosuje się zewnętrznie na skórę, do miejscowego leczenia blizn i bliznowców (keloidów) po oparzeniach i zabiegach chirurgicznych.

Chlorocyclinum 3%

Chlorocyclinum 3% to lek w postaci maści, który zawiera substancję czynną chlorowodorek chlorotetracykliny. Jest to antybiotyk z grupy tetracyklin o bardzo szerokim zakresie działania bakteriostatycznego. Stosowany jest w ropnych zapaleniach skóry, powikłaniach alergicznych chorób skóry, odmrożeń i oparzeń, a także w czryraczności i na afty. Lek jest dostępny na receptę.

Clindalin

Clindalin to lek przeciwbakteryjny, który zawiera substancję czynną klindamycynę. Jest to antybiotyk z grupy linkozamidów, stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują różne rodzaje zakażeń, takie jak zakażenia układu oddechowego, skóry i tkanek miękkich, kości i stawów, posocznica, zakażenia w obrębie jamy brzusznej, zakażenia żeńskich narządów płciowych oraz zakażenia zębów i jamy ustnej.

Curacne

Curacne to lek dermatologiczny, którego głównym składnikiem jest izotretynoina, pochodna witaminy A. Stosuje się go w leczeniu ciężkich postaci trądziku, które są odporne na standardowe metody terapii. Leku nie stosuje się do leczenia trądziku występującego przed okresem dojrzewania i zaleca się go dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia. Lek jest dostępny na receptę i nie wolno go stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Dalacin T

Dalacin T to lek stosowany miejscowo na skórę, który zawiera antybiotyk z grupy linkozamidów. Jest przeznaczony do leczenia trądziku pospolitego, zwłaszcza wywołanego przez bakterie Propionibacterium acnes. Lek jest dostępny na receptę.

Dermisil

Dermisil

Dermisil to lek dostępny na receptę, który zawiera w swoim składzie antybiotyk oraz kortykosteroid. Dzięki temu działa dwukierunkowo – hamuje rozwój bakterii wywołujących zakażenie i zmniejsza zapalne zmiany skórne, takie jak wypryski, świąd czy obrzęk. Stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry, wyprysk dziecięcy (u dzieci po 1. roku życia), wyprysk pieniążkowaty, wyprysk zastoinowy, kontaktowe zapalenie skóry i łojotokowe zapalenie skóry, z towarzyszącym wtórnym zakażeniem bakteryjnym lub podejrzeniem takiego zakażenia.

Duac

Lek Duac to preparat złożony, który zawiera dwie substancje czynne: klindamycynę i nadtlenek benzoilu. Jest stosowany w leczeniu trądziku pospolitego o nasileniu od lekkiego do umiarkowanego. Lek jest przeznaczony dla osób powyżej 12. roku życia. Duac jest dostępny na receptę.

Epiduo

Epiduo to lek przeciwtrądzikowy do stosowania zewnętrznego. Zawiera dwie substancje czynne: adapalen i nadtlenek benzoilu. Adapalen normalizuje procesy różnicowania komórek naskórka i zmniejsza liczbę mikrozaskórników. Nadtlenek benzoilu działa przeciwbakteryjnie, zwłaszcza na bakterie występujące w mieszku łojowo-włosowym objętym trądzikiem. Ponadto działa złuszczająco i keratolitycznie oraz hamuje wytwarzanie łoju, przeciwdziałając jego nadmiernemu wytwarzaniu w przebiegu trądziku. Lek jest wskazany do miejscowego leczenia trądziku pospolitego z zaskórnikami, grudkami i krostkami u dorosłych, młodzieży oraz dzieci w wieku 9 lat i starszych. Jest dostępny na receptę.

Epiduo Forte

Epiduo Forte to lek przeciwtrądzikowy dostępny na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: adapalen i nadtlenek benzoilu. Adapalen działa na procesy przebiegające w skórze, które wywołują trądzik, a nadtlenek benzoilu działa przeciwbakteryjnie oraz zmiękcza i złuszcza zewnętrzną warstwę skóry. Lek jest stosowany w miejscowym leczeniu trądziku pospolitego z zaskórnikami, licznymi grudkami i krostkami.

Fucibet Lipid

Fucibet Lipid to krem dermatologiczny, który zawiera w swoim składzie walerianian betametazonu, będący sterydem, oraz kwas fusydynowy. Jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry z towarzyszącym zakażeniem. Lek jest dostępny na receptę.

Fucidin

Fucidin to antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym, który jest dostępny na receptę. Substancją czynną leku jest kwas fusydowy, który działa na niektóre bakterie Gram-dodatnie, szczególnie na gronkowce. Lek Fucidin jest wskazany w miejscowym leczeniu bakteryjnych zakażeń skóry wywołanych przez bakterie wrażliwe na kwas fusydowy, takie jak liszajec, czyraczność, zapalenie gruczołów potowych i mieszków włosowych, zanokcica, figówka. Ponadto krem można stosować także w trądziku pospolitym.

Fusacid

Fusacid to lek na receptę, który zawiera kwas fusydowy, antybiotyk o silnym działaniu przeciwbakteryjnym. Jest przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę w leczeniu zakażeń bakteryjnych, zwłaszcza wywołanych przez bakterie Staphylococcus aureus. Należy zachować ostrożność podczas stosowania, szczególnie w przypadku zakażeń wywołanych przez oporne drobnoustroje, takie jak Pseudomonas aeruginosa.

Fusacid H

Fusacid H to lek na receptę, który zawiera kwas fusydowy i hydrokortyzon. Jest stosowany w miejscowym leczeniu stanów zapalnych skóry z obecnym lub możliwym zakażeniem bakteryjnym, wywołanym przez bakterie wrażliwe na kwas fusydynowy. Należy zachować ostrożność podczas stosowania, szczególnie w przypadku zakażeń wywołanych przez oporne drobnoustroje, takie jak Pseudomonas aeruginosa.

Fusicutan plus

Fusicutan Plus to lek w postaci kremu, który zawiera dwie substancje czynne: antybiotyk (kwas fusydynowy) i kortykosteroid (betametazon). Jest stosowany w początkowym leczeniu wyprysku lub zapalenia skóry, które są powikłane zakażeniami bakteriami wrażliwymi na kwas fusydynowy. Lek jest dostępny na receptę.

Hylosept

Hylosept to lek na receptę, który zawiera substancję czynną – kwas fusydynowy. Jest to antybiotyk stosowany miejscowo w leczeniu zakażeń skóry wywołanych przez bakterie wrażliwe na kwas fusydynowy, szczególnie zakażeń gronkowcem. Wskazania do stosowania to między innymi liszajec, zapalenie mieszków włosowych, figówka brody, zanokcica, łupież rumieniowaty.

Isoderm

Isoderm to lek, który zawiera izotretynoinę – substancję czynną z grupy retinoidów. Jest on stosowany w przypadkach ciężkich postaci trądziku, takich jak trądzik guzkowy, skupiony lub z ryzykiem powstawania trwałych blizn. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania to ciężkie postaci trądziku oporne na odpowiednio przeprowadzone standardowe leczenie działającymi ogólnie lekami przeciwbakteryjnymi i lekami stosowanymi miejscowo.

Isotretinoin Aristo

Isotretinoin Aristo to lek, którego substancją czynną jest izotretynoina – związek chemiczny podobny w budowie do witaminy A, należący do grupy leków retinoidowych stosowanych w leczeniu trądziku. Jest stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku, takich jak trądzik guzkowy, skupiony lub trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn, u pacjentów dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat, ale dopiero po okresie dojrzewania. Lek ten jest przeznaczony do stosowania w przypadku, gdy objawy trądziku nie ustępują po leczeniu innymi lekami przeciwtrądzikowymi, w tym antybiotykami i lekami stosowanymi miejscowo. Leczenie izotretynoiną musi być nadzorowane przez lekarza dermatologa. Isotretinoin Aristo jest dostępny na receptę.

Isotretinoin Jenson

Isotretinoin Jenson to lek w postaci kapsułek, który zawiera substancję czynną izotretynoinę. Izotretynoina jest lekiem podobnym do witaminy A. Jest stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku, które mogą powodować trwałe blizny. Lek jest dostępny na receptę.

Isotrex

Isotrex to lek z grupy retynoidów, który jest dostępny na receptę. Jest to żel do stosowania zewnętrznego, który zawiera substancję czynną izotretinoinę. Izotretinoina stymuluje mitozę w komórkach naskórka, zmniejsza spójność międzykomórkową w warstwie rogowej naskórka oraz wpływa na hiperkeratozę charakterystyczną dla trądziku pospolitego. Lek jest wskazany do leczenia miejscowego łagodnej do umiarkowanej postaci trądziku pospolitego.

Isotrexin

Isotrexin to lek w formie żelu, który zawiera dwie substancje czynne: izotretynoinę i erytromycynę. Jest stosowany głównie w łagodnych i umiarkowanych objawach trądziku pospolitego, zarówno ze zmianami zapalnymi, jak i bez nich. Preparat jest szczególnie zalecany w przypadku nasilonego łojotoku. Isotrexin jest dostępny wyłącznie na receptę.

Izotek

Izotek to lek w postaci kapsułek miękkich, zawierający substancję czynną izotretynoinę, która należy do grupy retinoidów. Stosowany jest w leczeniu ciężkich postaci trądziku, które mogą powodować trwałe blizny i są oporne na inne środki przeciwtrądzikowe. Izotek działa poprzez hamowanie aktywności gruczołów łojowych i zmniejszanie ich wielkości, a także wykazuje działanie przeciwzapalne na skórę. Lek jest dostępny na receptę.

Izotziaja

Izotziaja to lek w postaci żelu, który zawiera substancję czynną izotretynoinę z grupy retynoidów. Izotretynoina reguluje wzrost i różnicowanie naskórka, a także działa na skórę trądzikową w sposób porównywalny do tretynoiny, stymulując odnowę naskórka i redukując spójność międzykomórkową w warstwie rogowej. Lek jest przeznaczony do leczenia łagodnej do umiarkowanej postaci trądziku pospolitego. Izotziaja jest dostępna na receptę.

Locacid

Locacid to lek na receptę, który jest stosowany w różnych postaciach trądziku, z wyjątkiem trądziku różowatego. Działa dzięki zawartości pochodnej witaminy A – tretynoiny, która wywołuje głębokie metaboliczne zmiany w nabłonku rogowaciejącym. Zwiększa aktywność proliferacyjną komórek nabłonka oraz różnicowanie komórkowe (keratynizację i rogowacenie). Lek jest dostępny w postaci kremu do stosowania miejscowego.

Maść cynkowa

Maść cynkowa to lek dostępny bez recepty, który ma postać maści do stosowania miejscowego na skórę. Głównym składnikiem jest tlenek cynku, który wykazuje działanie wysuszające, przeciwzapalne i ochronne. Lek jest wskazany do stosowania w łagodnych stanach zapalnych skóry, na otarcia naskórka, a także pomocniczo w leczeniu trądziku. Maść cynkowa jest dostępna w aptekach bez recepty.

Maść cynkowa Aflofarm

Maść cynkowa Aflofarm to lek dostępny bez recepty, przeznaczony do stosowania zewnętrznego. Zawiera tlenek cynku, który działa wysuszająco. Preparat jest wskazany do stosowania na skórę w miejscu otarć. Doskonale sprawdza się jako wsparcie dla skóry z trądzikiem i stanami zapalnymi. Produkt należy przechowywać w temperaturze pokojowej, z dala od dzieci.

Maść ichtiolowa

Maść ichtiolowa to lek do stosowania zewnętrznego na skórę, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne i ściągające. Jest stosowany w leczeniu różnych stanów skórnych, takich jak wypryski, czyraczność i trądzik, jako środek bakteriostatyczny ułatwiający odchodzenie ropy. Maść ichtiolowa jest dostępna bez recepty.

Maść ichtiolowa „Laboratorium Galenowe Olsztyn”

Maść ichtiolowa “Laboratorium Galenowe Olsztyn” to lek do stosowania zewnętrznego na skórę. Jest stosowany w wyprysku, stłuczeniach, czyraczności oraz wtórnie zakażonym trądziku, jako środek bakteriostatyczny oraz ułatwiający odchodzenie ropy. Substancją czynną leku jest sulfobituminian amonowy. Lek dostępny jest bez recepty.

Leki na trądzik – tabletki, maści, żele, kremy – preparaty na trądzik

Wykaz leków stosowanych w leczeniu trądziku.

Zobacz także:

Grzybica skóry
Odciski
Opryszczka i zajady
Środki do dezynfekcji skóry i ran
Ukąszenia owadów
Urazy, rany, skaleczenia
Wypadanie włosów – leki na łysienie
Wszystkie leki dermatologiczne

Kto choruje na trądzik?

Większość młodzieży wchodzącej w etap dojrzewania zaczyna mieć problemy z cerą. Trądzik jest chorobą skóry i zmorą niejednego nastolatka. W tym wieku wygląd zewnętrzny staje się naprawdę istotny dla człowieka, a trądzik potrafi wpędzić młode osoby w kompleksy, a nawet odbić się na poczuciu wartości. Jednak nie tylko młodzież zmaga się z tym problemem. Trądzik może pojawić się u każdej osoby, bez względu na wiek.

Jakie są przyczyny występowania trądziku?

  • zmiany hormonalne
  • wzmożona produkcja sebum
  • niewłaściwa dieta
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry
  • stres i zmęczenie
  • nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych
  • zmiany klimatyczne oraz przesilenia związane ze zmianami pór roku
  • zanieczyszczenie środowiska

Jak walczyć z trądzikiem?

W walce z trądzikiem niezbędna jest odpowiednia dieta, w której nie brakuje warzyw, owoców oraz odpowiedniego nawadniania organizmu – min. 1,5l wody dziennie. Warto wzbogacić swoją dietę o antyoksydanty (usuwają z organizmu wolne rodniki uczestniczące w stanie zapalnym, który prowadzi m.in. do powstawania trądziku), a są nimi: oleje roślinne, ryby, orzechy, jajka, kasza gryczana, czosnek, kakao. Dermatolodzy zalecają ograniczenie mleka i nabiału, a szczególnie żółtego sera, ponieważ te produkty wywołują reakcje chemiczne, które wpływają na gruczoły łojowe i w rezultacie zwiększa się ilość oraz nasilenie zmian trądzikowych. Ważne jest też, by pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Pomocne do tego stają się płyny i żele antybakteryjne oraz głęboko nawilżające kremy.

Leczenie trądziku i substancje pomocne przy walce z nim

W celu wyleczenia trądziku najlepiej jest się zwrócić do dermatologa z doświadczeniem w zwalczaniu tej choroby, który dobierze odpowiednie leki. Na rynku znajduje się mnóstwo substancji służących do poprawy stanu cery, jednak część z leków zawierających je, jest dostępna tylko na receptę.

Antybiotyki – hamują rozwój bakterii, wzmacniają układ odpornościowy w walce z bakteriami powodującymi trądzik

Nadtlenek benzoilu – ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, złuszczające, wysuszające, przeciwświądowe, ograniczające wydzielanie sebum

Pochodne witaminy A (retinoidy) – mają działanie przeciwzapalnie, przeciwłojotokowe, przeciwtrądzikowe, udrożniają gruczoły łojowe, hamują rozwój bakterii, przyśpieszają proces gojenia się skóry oraz usuwają przebarwienia potrądzikowe

Kwas azelainowy – zwalcza bakterie, normalizuje pracę gruczołów łojowych oraz zapobiega stanom zapalnym

Kwas salicylowy – ma działanie złuszczające, oczyszczające, zapobiega tworzeniu się nowych wyprysków i zwęża pory

Leki hormonalne – stosowane, gdy lekarz stwierdzi odmianę choroby – trądzik hormonalny, leki hormonalne wtedy pozwalają unormować gospodarkę hormonalną w organiźmie

Ichtiol/Ichtamol – ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwobrzękowe

Izotretynoina – ma działanie przeciwtrądzikowe, przeciwzapalne, normalizuje pracę gruczołów łojowych

Jest wiele możliwości walki z trądzikiem, a efekty mogą miło zaskoczyć, dlatego warto się jej podjąć.

Przykładowe substancje stosowane w dermatologii:

Grzybica skóry:

Flukonazol
Itrakonazol
Ketokonazol
Klotrymazol
Kwas mlekowy
Terbinafina
Worykonazol

Opryszczka:

Acyklowir
Pranobeks inozyny

Dezynfekcja skóry:

Jodowany powidon
Alkohol izopropylowy

Trądzik:

Ichtiol
Izotretynoina
Kwas fusydynowy
Nadtlenek benzoilu
Witamina B2 (ryboflawina)

Ukąszenia owadów:

Adrenalina
Benzokaina