Konsultacja merytoryczna:

Acnelec

Acnelec wystepuje w formie kremu i żelu.
Substancją czynną leku Acnelec jest adapalen, który działa podobnie do retynoidów.

Lek stosowany miejscowo na skórę wpływa na normalizację procesów rogowacenia i różnicowania naskórka, zapobiega powstawaniu zaskórników oraz zmniejsza zmiany zapalne (grudki i krosty).

Wskazania
Trądzik pospolity (acne vulgaris) – łagodny lub średnio nasilony: trądzik zaskórnikowy (acne comedonica), trądzik grudkowo-krostkowy (acne papulo-pustulosa).

Jaki jest skład Acnelec, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest adapalen.
1 g żelu;kremu zawiera 1 mg adapalenu.

Żel
Ponadto lek zawiera: metylu parahydroksybenzoesan (E 218), disodu edetynian, karbomer 980,glikol propylenowy, poloksamer 182, fenoksyetanol, sodu wodorotlenek, wodę oczyszczoną.

Krem
Ponadto lek zawiera: metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), disodu edetynian, glicerol, karbomer 974 P, metyloglukozy sześciostearynian, makrogolu 20 metyloglukozy sześciostearynian, skwalan, cyklometykon 5, fenoksyetanol, sodu wodorotlenek, wodę oczyszczoną

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Acnelec – jak stosować ten lek?

Tylko do stosowania miejscowego na skórę.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat

Acnelec, o ile lekarz nie zaleci inaczej stosuje się raz na dobę, najlepiej wieczorem.

Należy nakładać małą ilość leku na zmienioną chorobowo skórę, z wyjątkiem okolic oczu i ust oraz fałdów nosowo-policzkowych, 0 – 15 minut po umyciu i osuszeniu skóry ręcznikiem. Po nałożeniu leku należy dokładnie umyć ręce. Jeżeli po trzech miesiącach nie nastąpi poprawa, należy zwrócić się do lekarza. Lekarz zadecyduje, czy należy kontynuować stosowanie leku.

Dzieci
Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Stosowanie leku w nadmiarze nie przyspiesza i nie polepsza wyniku leczenia, zaś może być przyczyną znacznego zaczerwienienia, złuszczania lub innych objawów podrażnienia skóry. Po przypadkowym, omyłkowym spożyciu leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Acnelec – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych. Lek przeznaczony do stosowania zewnętrznego.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Acnelec w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Leku Acnelec nie należy stosować w okresie ciąży. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Acnelec, powinna przerwać leczenie i jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Jeśli lekarz zaleci stosowanie leku w czasie karmienia piersią, aby uniknąć narażenia dziecka na kontakt z lekiem nie należy nanosić leku Acnelec na klatkę piersiową.

Ulotka Acnelec – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Acnelec, 1 mg/g, krem

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 217 razy

Rozmiar plku 216.13 KB


Acnelec, 1 mg/g, żel

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 145 razy

Rozmiar plku 215.92 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Acnelec m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Acnelec, 1 mg/g, krem

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 134 razy

Rozmiar plku 166.51 KB


Acnelec, 1 mg/g, żel

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 94 razy

Rozmiar plku 165.92 KB

Cena - ile kosztuje Acnelec?

Cena Acnelec i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Acnelec.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Acnelec? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

8 komentarzy do “Acnelec”

 1. Krem nieskuteczny, nie leczy i faktycznie pozostają podrażnienia lub zaczerwienienia. Nie radzi sobie z ropnymi wypryskami ani zaskórnikami. Totalne rozczarowanie. Stosowałam z uporem maniaka przez kilka miesięcy na wskazanie dermatologa lecz bez efektu. Znalazłam lepszy krem i to bez recepty, ale nie będę go tu reklamować. Jakiś efekt już widać, chociaż jeszcze nie taki, o jaki mi chodziło.

  Odpowiedz
 2. „Lek najlepiej przyjmować w czasie posiłku, albo z dużą ilością wody lub mleka. Alkohol może nasilać działania niepożądane.”- tak napisaliście powyżej, a chyba jest to opis leku do stosowania zewnętrznego. Rozumiem, że ktoś ma go zjeść?

  Odpowiedz
 3. Stosowałam około ponad dwa miesiące, i w moim przypadku krem totalna masakra. Zaczęły pojawiać się okropne stany zapalne , pierwszy raz aż w takich ilościach, po każdym zostawało mi na skórze przebarwienia nie do ruszenia nawet po malutkich zaskornikowych krostkach , absolutnie nic nie pomógł w sprawie trądziku , kupiłam go w głównej mierze żeby usunąć dosłownie pare starych przebarwień z intensywniejszych stanów zapalnych a pogorszył moja skore , sprawił mi nowe przebarwienia i nie mam pojęcia jak to działa ale minęło już około 6 miesięcy od zakończenia kuracji a mija skóra wciąż zostawia przebarwienia po każdej małej krostce. Okropnie zniszczył mi skore, polecam się porządnie zastanowić. Trzymam kciuki mimo wszytsko żeby komuś odważnemu kto podejdzie do leczenia tym kremem się udało

  Odpowiedz
 4. Skóra nie była przesadzona, nie było tez żadnych innych skutków ubocznych, jednak lek sam w sobie mi nie pomógł. Dopiero przy współpracy z antybiotyku dał radę cos zdziałać.

  Odpowiedz
 5. po tygodniu stosowania kremu skóra masakrycznie wysuszyła się zrobiły sie czerwone podraznienia i swędzenie , zaprzestałam tej kuracji bo niewiem jak by sie to skończyło , nie polecam!

  Odpowiedz
  • Może dlatego że tej skóry nie nawilzalas albo masz złego dermatologa który nie byl w stanie wytłumaczyć jak tego leku używać, bo to nie jest takie hop siup. Mój dermatolog dobrze mi wszytsko wytłumaczył po dwóch tygodniach rzeczywiście miałam większy wysyp niż na codzień ale dermatolog powiedział mi o tym zanim rozpoczęłam kurację, i wszwszystkie teraz ładnie wchodzi bez śladów. Najpierw dobrze się zorientujcie co i jak a nie dajecie od razu złe opinie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz