Aklief

Lek Aklief zawiera substancję czynną trifaroten, która należy do leków z grupy retynoidów.
Lek Aklief stosuje się w miejscowym leczeniu trądziku pospolitego (Acne vulgaris) twarzy i (lub) tułowia u pacjentów w wieku od 12 lat i starszych, w przypadku występowania licznych zaskórników (otwartych i zamkniętych), grudek i krost (zapalnych).

Skład

– Substancją czynną leku jest trifaroten. Jeden gram kremu zawiera 50 mikrogramów trifarotenu.

– Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: alantoina, Simulgel 600 PHA (kopolimer akryloamidu i sodu akryloilodimetylotaurynianu, izoheksadekan, polisorbat 80, sorbitanu oleinian), cyklometykon, etanol 96%, fenoksyetanol, glikol propylenowy, triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Aklief – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ważna informacja: Lek Aklief jest przeznaczony do stosowania tylko na skórze twarzy i (lub) tułowia u pacjentów w wieku od 12 lat i starszych. Nie należy stosować tego leku na innych obszarach ciała. Nie połykać.

Lek Aklief należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Zalecana dawka
• Przed pierwszym użyciem należy kilka razy nacisnąć pompkę dozującą (maksymalnie 10 razy), aż do pojawienia się niewielkiej ilości kremu. Tak przygotowana pompka jest gotowa do użycia.
Cienką warstwę kremu Aklief należy nanosić na chorobowo zmienione miejsca na twarzy (czoło, nos, podbródek, prawy i lewy policzek) oraz na chorobowo zmienione miejsca na tułowiu, raz na dobę, wieczorem, na umytą i osuszoną skórę:
– Jedna (1) doza powinna wystarczyć na pokrycie twarzy (np. czoła, policzków, nosa i brody).
– Dwie (2) dozy powinny wystarczyć na pokrycie górnej części tułowia (np. górnej części pleców, ramion i klatki piersiowej). Można zastosować jedną (1) dodatkową dozę, jeśli trądzik występuje także w środkowym i dolnym obszarze pleców.
– Nie należy stosować więcej niż czterech (4) doz w ciągu doby.
• Należy unikać kontaktu z oczami, powiekami, ustami i błonami śluzowymi (np. wewnątrz nosa i jamy ustnej). W razie przypadkowego dostania się leku do wyżej wymienionych obszarów ciała, należy natychmiast przepłukać je dużą ilością letniej wody.
• Po zastosowaniu leku należy natychmiast umyć ręce.

Od czasu rozpoczęcia leczenia, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, zaleca się
zastosowanie preparatu nawilżającego. Preparat nawilżający może być zastosowany przed nałożeniem lub po nałożeniu kremu Aklief, zapewniając odpowiedni czas na wyschnięcie skóry pomiędzy nałożeniem leku Aklief i preparatu nawilżającego.

Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy stosować lek Aklief. Po trzech miesiącach od
rozpoczęcia leczenia lekarz oceni poprawę trądziku.

Stosowanie u dzieci
Nie należy stosować kremu Aklief u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Stosowanie leku w nadmiarze nie przyspiesza i nie polepsza wyniku leczenia, a może być przyczyną znacznego podrażnienia, złuszczania i zaczerwienienia skóry. W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Aklief, należy zwrócić się do lekarza.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub szpitalnym oddziałem zatruć:
– jeśli lek przypadkowo zastosowało dziecko,
– jeśli pacjent lub inna osoba przypadkowo połknęła lek.
Lekarz poradzi, co należy dalej zrobić.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aklief – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Aklief w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
NIE WOLNO stosować leku Aklief w trakcie ciąży lub gdy pacjentka planuje zajście w ciążę. Więcej informacji można uzyskać od lekarza prowadzącego.
W przypadku zajścia w ciążę w czasie stosowania leku Aklief, należy przerwać leczenie i jak
najszybciej poinformować o tym lekarza.

Karmienie piersią
Podczas stosowania leku Aklief istnieje ryzyko, że substancja czynna zawarta w kremie przenika do mleka matki dlatego zagrożenie dla noworodka i (lub) niemowlęcia nie może zostać wykluczone.

Lekarz razem z pacjentem musi podjąć decyzję czy zastosować lek czy karmić piersią, uwzględniając korzyści z leczenia dla matki oraz korzyści dla dziecka wynikające z karmienia piersią.

Aby zapobiec spożyciu i (lub) narażeniu niemowlęcia na kontakt z lekiem, karmiące piersią matki nie powinny nanosić kremu na klatkę piersiową.

Ulotka Aklief – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Aklief, 50 mikrogramów/g, krem (Trifarotenum)

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Aklief m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Aklief, 50 mikrogramów/g, krem (Trifarotenum)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Aklief - forum pacjentów

Stosujesz Aklief? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

7 komentarzy do wpisu „Aklief”

 1. Używam lek Aklief 5 miesięcy po tym kremie jest tylko gorzej. Nigdy w życiu moja buzia tak nie wyglądała ;(( ogromny wysyp, podrażnienia, wybroczyny, pekajace kąciki ust i masa innych negatywnych skutków stosowania

  Odpowiedz
 2. Stosuje 2 miesiące. Lekarz uprzedzal że na początku trądzik się nasili i żeby się nie zniechęcać bo potem będzie lepiej. Ogólnie skóra dobrze toleruje ten lek. Nastąpiła duża poprawa, poznikały przebarwienia. Nowych wyprysków jest dużo mniej niż wcześniej. Ważne żeby nawilżać twarz po wchłonięciu się maści.

  Odpowiedz
 3. Stosuje lek od tygodnia, na chwilę obecną mam mocno podrażniona część twarzy. Skóra piecze, jest czerwona i sucha oraz się luszczy. Póki co efektów nie ma ale tydzień to zapewne zdecydowanie za wcześnie żeby oczekiwać jakichś świetnych rezultatów.

  Odpowiedz
 4. Syn używa od tygodnia i objawy trądziku się nasiliły. Nie wiem, czy to przejściowe, czy niewłaściwie dobrany lek. Syn nie odczuwa pieczenia po zastosowaniu.

  Odpowiedz
 5. Co prawda lek bardzo wysuszył mi skórę i nakładanie kremu nawilżającego wiąże się z potężnym pieczeniem, ale nie minął jeszcze tydzień, odkąd go stosuję i widzę już zmniejszenie trądziku. Jeśli pozwoli mi to pozbyć się problemu, przeżyję te lekkie niedogodności. Pieczenie ustaje po wchłonięciu się kremu nawilżającego/leku.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz