Aklief

Lek Aklief zawiera substancję czynną trifaroten, która należy do leków z grupy retynoidów.
Lek Aklief stosuje się w miejscowym leczeniu trądziku pospolitego (Acne vulgaris) twarzy i (lub) tułowia u pacjentów w wieku od 12 lat i starszych, w przypadku występowania licznych zaskórników (otwartych i zamkniętych), grudek i krost (zapalnych).

Jaki jest skład Aklief, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest trifaroten. Jeden gram kremu zawiera 50 mikrogramów trifarotenu.

– Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: alantoina, Simulgel 600 PHA (kopolimer akryloamidu i sodu akryloilodimetylotaurynianu, izoheksadekan, polisorbat 80, sorbitanu oleinian), cyklometykon, etanol 96%, fenoksyetanol, glikol propylenowy, triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Aklief – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ważna informacja: Lek Aklief jest przeznaczony do stosowania tylko na skórze twarzy i (lub) tułowia u pacjentów w wieku od 12 lat i starszych. Nie należy stosować tego leku na innych obszarach ciała. Nie połykać.

Lek Aklief należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Zalecana dawka
• Przed pierwszym użyciem należy kilka razy nacisnąć pompkę dozującą (maksymalnie 10 razy), aż do pojawienia się niewielkiej ilości kremu. Tak przygotowana pompka jest gotowa do użycia.
Cienką warstwę kremu Aklief należy nanosić na chorobowo zmienione miejsca na twarzy (czoło, nos, podbródek, prawy i lewy policzek) oraz na chorobowo zmienione miejsca na tułowiu, raz na dobę, wieczorem, na umytą i osuszoną skórę:
– Jedna (1) doza powinna wystarczyć na pokrycie twarzy (np. czoła, policzków, nosa i brody).
– Dwie (2) dozy powinny wystarczyć na pokrycie górnej części tułowia (np. górnej części pleców, ramion i klatki piersiowej). Można zastosować jedną (1) dodatkową dozę, jeśli trądzik występuje także w środkowym i dolnym obszarze pleców.
– Nie należy stosować więcej niż czterech (4) doz w ciągu doby.
• Należy unikać kontaktu z oczami, powiekami, ustami i błonami śluzowymi (np. wewnątrz nosa i jamy ustnej). W razie przypadkowego dostania się leku do wyżej wymienionych obszarów ciała, należy natychmiast przepłukać je dużą ilością letniej wody.
• Po zastosowaniu leku należy natychmiast umyć ręce.

Od czasu rozpoczęcia leczenia, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, zaleca się
zastosowanie preparatu nawilżającego. Preparat nawilżający może być zastosowany przed nałożeniem lub po nałożeniu kremu Aklief, zapewniając odpowiedni czas na wyschnięcie skóry pomiędzy nałożeniem leku Aklief i preparatu nawilżającego.

Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy stosować lek Aklief. Po trzech miesiącach od
rozpoczęcia leczenia lekarz oceni poprawę trądziku.

Stosowanie u dzieci
Nie należy stosować kremu Aklief u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Stosowanie leku w nadmiarze nie przyspiesza i nie polepsza wyniku leczenia, a może być przyczyną znacznego podrażnienia, złuszczania i zaczerwienienia skóry. W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Aklief, należy zwrócić się do lekarza.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub szpitalnym oddziałem zatruć:
– jeśli lek przypadkowo zastosowało dziecko,
– jeśli pacjent lub inna osoba przypadkowo połknęła lek.
Lekarz poradzi, co należy dalej zrobić.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aklief – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Aklief w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
NIE WOLNO stosować leku Aklief w trakcie ciąży lub gdy pacjentka planuje zajście w ciążę. Więcej informacji można uzyskać od lekarza prowadzącego.
W przypadku zajścia w ciążę w czasie stosowania leku Aklief, należy przerwać leczenie i jak
najszybciej poinformować o tym lekarza.

Karmienie piersią
Podczas stosowania leku Aklief istnieje ryzyko, że substancja czynna zawarta w kremie przenika do mleka matki dlatego zagrożenie dla noworodka i (lub) niemowlęcia nie może zostać wykluczone.

Lekarz razem z pacjentem musi podjąć decyzję czy zastosować lek czy karmić piersią, uwzględniając korzyści z leczenia dla matki oraz korzyści dla dziecka wynikające z karmienia piersią.

Aby zapobiec spożyciu i (lub) narażeniu niemowlęcia na kontakt z lekiem, karmiące piersią matki nie powinny nanosić kremu na klatkę piersiową.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Aklief

Galderma Polska Sp. z o.o.

Ulotka Aklief – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Aklief przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Aklief m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Aklief w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Aklief

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Aklief? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

8 komentarzy do “Aklief”

  1. Witam, stosuję już Aklief miesiąc. Pani Doktor wcześniej uprzedziła mnie, że lek bardzo wysusza, podkreślała to kilka razy i zaleciła stosowanie co dwa-trzy dni. Lek kupiłam, jest to maść. Stosuję ją na całą twarz oraz na ramiona i plecy, choć tu trzeba się nagimnastykować. Mam i miałam cerę tłustą, z licznymi zaskornikami, na twarzy, na ramionach, plecach. Wcześniej podjęłam się terapii izotekiem, z którego efektów byłam zadowolona, jednakze przerwałam terapię, ponieważ w tym samym czasie wpadłam w anemię i możliwe, że w wyniku tego zaprzestałam brać tabletek, choć potem żałowałam.Trądzik po ponad roku od brania izoteku zaczął wracać. Choć forma była łagodna, zaskórników było coraz więcej, skóra stała się tłusta… przestraszyłam się, że wracam do stanu przed izotekiem. Po dwóch trzech tygodniach byłam rozczarowana Akliefem…skóra nie była wysuszona, ani zaczerwieniona. Nic.. się nie działo. Dopiero tak naprawdę po miesiącu zobaczyłam, że skórka ładnie się wysuszyła, zaskorniki zniknęły, z nosa, brody, z ramion.. Poprawił się też kolor skóry. Cera jest gładka, pory mniej widoczne, nie jest tłusta. Podejrzawam, że brak silnego wysuszania wynika z rodzaju skóry jakim mam na twarzy. Od czasu do czasu stosuję krem nawilżający, ale nie musiałabym wcale. Jestem zadowolona jak dotychczas. Za dwa miesiące dopiero mam następną wizytę u Pani Doktor. Polecam być systematycznym, dbać o siebie i swoją dietę również.

    Odpowiedz
  2. Używam lek Aklief 5 miesięcy po tym kremie jest tylko gorzej. Nigdy w życiu moja buzia tak nie wyglądała ;(( ogromny wysyp, podrażnienia, wybroczyny, pekajace kąciki ust i masa innych negatywnych skutków stosowania

    Odpowiedz
  3. Stosuje 2 miesiące. Lekarz uprzedzal że na początku trądzik się nasili i żeby się nie zniechęcać bo potem będzie lepiej. Ogólnie skóra dobrze toleruje ten lek. Nastąpiła duża poprawa, poznikały przebarwienia. Nowych wyprysków jest dużo mniej niż wcześniej. Ważne żeby nawilżać twarz po wchłonięciu się maści.

    Odpowiedz
  4. Stosuje lek od tygodnia, na chwilę obecną mam mocno podrażniona część twarzy. Skóra piecze, jest czerwona i sucha oraz się luszczy. Póki co efektów nie ma ale tydzień to zapewne zdecydowanie za wcześnie żeby oczekiwać jakichś świetnych rezultatów.

    Odpowiedz
  5. Syn używa od tygodnia i objawy trądziku się nasiliły. Nie wiem, czy to przejściowe, czy niewłaściwie dobrany lek. Syn nie odczuwa pieczenia po zastosowaniu.

    Odpowiedz
  6. Co prawda lek bardzo wysuszył mi skórę i nakładanie kremu nawilżającego wiąże się z potężnym pieczeniem, ale nie minął jeszcze tydzień, odkąd go stosuję i widzę już zmniejszenie trądziku. Jeśli pozwoli mi to pozbyć się problemu, przeżyję te lekkie niedogodności. Pieczenie ustaje po wchłonięciu się kremu nawilżającego/leku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Aklief. Podziel się doświadczeniami na forum.