Sotret

Sotret zawiera izotretynoinę – substancję, która jest pochodną witaminy A i należy do grupy leków zwanych retynoidami.

Sotret jest stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku (takich jak trądzik guzkowy lub skupiony, lub trądzik, który może powodować trwałe bliznowacenie) u młodzieży w wieku od 12 lat (wyłącznie po okresie dojrzewania) i dorosłych. Lek Sotret jest stosowany, gdy antybiotyki i leki do stosowania na skórę nie przyniosły efektów.

Terapia izotretynoiną musi być nadzorowana przez lekarza dermatologa (specjalistę chorób skóry).

Jaki jest skład Sotret, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest izotretynoina

1 kapsułka leku Sotret zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny.

Pozostałe składniki to: olej sojowy uwodorniony, olej roślinny uwodorniony, wosk biały, disodu edetynian, butylohydroksyanizol (E 320), olej sojowy oczyszczony, polisorbat 80, żelatyna, glicerol, żelaza tlenek czerwony (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), parafina ciekła lekka, tusz do nadruku zawierający szelak, żelaza tlenek czarny (E 172) i glikol propylenowy.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Sotret – jak stosować ten lek?

Dawka początkowa powinna wynosić 0,5 mg na kilogram masy ciała na dobę (0,5 mg/kg mc./dobę). Jeśli masa ciała pacjenta wynosi 60 kg, dawka początkowa to zazwyczaj 30 mg na dobę.

Lek należy przyjmować raz lub dwa razy na dobę. Kapsułki należy przyjmować po posiłku. Lek należy połykać w całości, popijając wodą; nie wolno żuć kapsułek.

Po kilku tygodniach terapii lekarz może zmienić dawkę, biorąc pod uwagę reakcję na lek. Zwykle podaje się od 0,5 do 1,0 mg/kg mc./dobę. Jeśli pacjent uważa, że działanie leku jest zbyt silne lub zbyt słabe, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli pacjenta ma ciężkie zaburzenie czynności nerek, lekarz rozpocznie leczenie od najmniejszej możliwej dawki (np. 10 mg na dobę), którą będzie zwiększać. Jeśli lek jest źle tolerowany, dawka leku może zostać zmniejszona: oznacza to, że terapia będzie trwała dłużej i istnieje ryzyko powrotu trądziku.

Cykl leczenia zwykle trwa od 16 do 24 tygodni. Zwykle wystarcza tylko jeden cykl leczenia. Objawy trądziku mogą powoli ustępować – do 8 tygodni po zakończeniu leczenia. Do tego czasu nie zaleca się rozpoczynania kolejnego cyklu leczenia.

Niektórzy pacjenci zauważają, że objawy trądziku pogarszają się w pierwszych tygodniach terapii. Sytuacja zwykle poprawia się w miarę kontynuowania leczenia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent zażyje zbyt dużą liczbę kapsułek lub lek ten zostanie przypadkowo zażyty przez inną osobę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub najbliższym szpitalem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sotret – czy mogę spożywać alkohol?

Kapsułki należy przyjmować po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Sotret w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie należy stosować leku Sotret w okresie ciąży. Jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym, powinna stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i miesiąc po zakończeniu terapii.

Jeśli podczas stosowania leku Sotret lub miesiąc po zakończeniu leczenia pacjentka zajdzie w ciążę, należy natychmiast przerwać terapię i skontaktować się z lekarzem. Lekarz może skierować pacjentkę do specjalisty.

Jeśli lek Sotret jest stosowany w okresie ciąży, Sotret może uszkodzić nienarodzone dziecko. Zwiększa również ryzyko poronienia.

Sotret może powodować ciężkie uszkodzenia mózgu, twarzy, ucha, oczu, serca i niektórych gruczołów (grasicy i przytarczyc) płodu.

Karmienie piersią
Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią. Lek prawdopodobnie przenika do mleka kobiecego i może mieć spowodować ciężkie uszkodzenie dziecka

Prowadzenie pojazdów

Podczas leczenia może wystąpić osłabienie zdolności widzenia w nocy. Może to wystąpić nagle. W rzadkich przypadkach osłabienie widzenia w nocy występuje również po zakończeniu leczenia. Bardzo rzadko pacjenci zgłaszali senność i zawroty głowy. Jeśli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.

Ulotka Sotret – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Sotret? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz